Tokësorë

Si të kërkoni criadillas tokë

Sot do të flasim për një lloj kërpudhash shumë të habitshëm që bën që një numër i madh i tifozëve të kërpudhave të shkojnë në kullotat Andaluziane dhe Extremaduran. Bëhet fjalë për criadillas tokë. Hobbyistët udhëtojnë për të mbledhur këto lloje shumë të veçanta të kërpudhave që shfaqen gjatë sezonit të pranverës, kryesisht gjatë muajve prill dhe maj. Ky lloj i kërpudhave është i veçantë pasi ka veçori që rritet nën tokë. Njihet gjithashtu me emrin e zakonshëm të turmas ose patateve të bluara. Shtë një kërpudhë që i përket familjes së ternezave.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, kuriozitetet dhe vetitë e kriadillave të tokës.

tipare kryesore

Emri shkencor i tokës criadilla është Terfezia arenaria. Nuk është aq e përhapur pasi është një kërpudhë mjaft e njohur. Ka një formë të parregullt dhe një madhësi me diametër nga 2 deri në 8 centimetra. Gjëja më normale është që ne i gjejmë këto kërpudha me disa kafshime të disa kafshëve në terren siç janë lepujt, lepujt dhe madje edhe delet.

Gjëja më normale është se ata rriten në tokë me një pH më acid me një strukturë ranore. Mbi të gjitha, zakonisht gjendet me bollëk më të madh në zonat me bar dhe ato që shoqërohen me një specie barishtore të njohur si bar turmera. Kjo është nga vjen emri i saj i zakonshëm, dhe kjo është një specie mikorizale e Terfezia arenaria.

Që patatet e bluara të rriten me bollëk, nevojiten shumë reshje. Lulëzimi dhe rritja e saj varet shumë nga sasia e lagështisë në tokë. Dielli është i domosdoshëm për të qenë në gjendje të kontribuojë në zhvillimin dhe rritjen korrekte të kradillave të tokës, por pa e tepruar. Domethënë, një insolacion i madh në tokë shkakton humbjen e lagështisë së së njëjtës. Ne duhet të kujtojmë se kërpudhat, si rregull i përgjithshëm, kërpudhat kanë nevojë për shumë lagështirë që të mund të zhvillohen në kushte të mira. Prandaj, është e nevojshme që këto kërpudha të kenë pjesë të gjysmë hije.

Vjelja e kradillave të tokës

Tokësorë

Këto kërpudha janë shumë të veçanta pasi rriten gjatë kohës së pranverës në shumë pjesë të zonave gadishullore. Këto kërpudha janë të tipit hipogeal dhe kanë veçorinë që rriten nën tokë. Zakonisht, këto kërpudha mund t’i gjejmë ndërmjet 2 dhe 3 centimetra nën tokë. Kjo e bën kërkimin tuaj disi më të komplikuar, por edhe më të kënaqshëm për tu mbledhur.

Një nga avantazhet kryesore të tabakanëve të tokës është se ato nuk kanë ndonjë konfuzion të mundshëm me kërpudhat e tjera toksike. Prandaj, në këtë rast, nuk duhet të kemi një pjesë të konfuzionit të mundshëm. Kjo do të thotë që më të rishtarët dhe amatorët e mbledhjes së kërpudhave mund të shkojnë dhe të mbledhin këtë lloj ekzemplari pa ndonjë rrezik.

Për të mbledhur këto kërpudha duhet të jemi shumë të vëmendshëm në kohën e pranverës. Kjo është koha ku kjo kërpudhë përhapet kryesisht. Kjo varet tërësisht nga reshjet dhe sasia e lagështisë në mjedis. Locateshtë një kërpudhë mjaft e komplikuar për tu lokalizuar dhe vetëm një pjesë e vogël shfaqet kur unë do të jem në fazën përfundimtare të rritjes së saj. E vetmja shenjë ose tregues që mund të na tregojë se ekziston një tokë kriadile është një e vogël në një çarje ose një përplasje. Shtë e vështirë për tu gjetur.

Nëse duam të mbledhim këtë lloj kërpudhe do të na duhet një lloj fëndyell që të mund ta fusim në tokë dhe të kërkojmë kurth. Kjo është mënyra se si ne arrijmë të nxjerrim kridillat e tokës në gjendje të mirë.

Përdorimet e criadillave të tokës

Receta e krisillave të bluara

Këto kërpudha përdoren në gatim dhe janë mjaft të njohura. Ka një larmi të madhe të përdorimeve të kuzhinës, prandaj konsiderohet si një kërpudha shumë e zhdërvjellët. Isshtë e aftë të zëvendësojë pataten në zierje dhe garnitura të ndryshme. Mund të përdoret gjithashtu për çdo përgatitje të enëve që përmbajnë vezë. Perfectshtë perfekte për t’u përdorur në tortilla, vezë të fërguara, etj. Nuk ka nevojë të jesh shumë e komplikuar për të shijuar këtë delikatesë. Thjesht duke i gatuar për disa sekonda në mikrovalë dhe duke shtuar pak vaj në fund dhe kripë, ju keni një pjatë mjaft të shijshme.

Përdorimi i këtyre kërpudhave në fushën e kuzhinës u përhap si rezultat i luftës civile. Kjo pasi në pranverë gjatë luftës civile ndihmoi në zbutjen e urisë së banorëve të zonave rurale. Ne tashmë kemi përmendur në artikuj të tjerë që kërpudha pranverore ata janë të parët që fillojnë të rriten gjatë vitit. Ata janë gjithashtu specie shumë të kërkuara dhe plot kuriozitete në lidhje me ato që rriten në vjeshtë.

Criadillas tokë janë bërë një arsye e mirë për të bërë dhe promovuar mikoturizmin në zonat rurale. Kjo sepse të gjithë adhuruesit e kërpudhave mund të shijojnë këtë specie unike të kërpudhave.

Si t’i gjeni

Siç kemi përmendur më parë, një nga përparësitë kryesore që ka ky lloj kërpudhe është se nuk ka ndonjë lloj konfuzioni me një tjetër. Kjo bën që shumë adhurues të mikologjisë të shkojnë në kullota për të mbledhur kërpudha të këtij lloji. Për t'i mbledhur ato duhet të jeni shumë të vëmendshëm në fillim të pranverës dhe nëse, veçanërisht, moti ka lejuar përhapjen e tyre.

Më parë ishin barinjtë ata që dinin më së miri se si të grumbullonin këtë lloj kërpudhe pasi që është mjaft e vështirë t’i vizualizosh ato. Të jesh i varrosur është më e vështirë të gjesh. Sidoqoftë, në fund të rritjes së tyre ato përfundojnë duke u shfaqur. Thjesht një përplasje në tokë ose një çarje janë të dhëna që merren si referencë vizuale për të kontrolluar që nëntoka mund të ketë një kriadilë dheu. Duhet të kemi parasysh që kafshë të ndryshme gjithashtu duan ta hanë këtë kërpudhë, kështu që kemi konkurrentë jo-njerëzorë.

Një tregues tjetër është të kërkosh ato toka acide dhe strukturë ranore ku kafshët priren të kullotin. Këto vende janë më të mira pasi tufat janë një substrat i mirë për kriadillat.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth kriadillave të tokës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.