Dëmtuesit dhe sëmundjet e lëndinës

bari i verdhë

Një nga problemet më serioze që mund të ketë një lëndinë janë dëmtuesit dhe janë gjithashtu shumë të vështirë për t'u trajtuar. Kryesor dëmtuesit dhe sëmundjet e lëndinës janë ato që shkaktohen nga insektet ose kafshë të tjera si nishanet ose zogjtë. Kafshët e tjera të vogla, të tilla si kërmijtë ose kërmijtë, janë gjithashtu shumë shkatërruese për lëndinat. Nga ana tjetër, barishtet mund të paraqesin edhe sëmundje të shkaktuara nga organizma si bakteret, viruset ose kërpudhat.

Prandaj, ne do t'ia kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini për dëmtuesit dhe sëmundjet e lëndinës.

Dëmtuesit dhe sëmundjet e lëndinës

zgjidhje për dëmtuesit dhe sëmundjet e lëndinës

Nëse bëjmë mirëmbajtjen e duhur të lëndinës, të tilla si kositja dhe ujitja e saj herë pas here ose shtimi i plehrave për ta mbajtur atë të ushqyeshëm gjatë gjithë kohës, ne mund ta mbrojmë lëndinën tonë nga dëmtuesit dhe sëmundjet e shumta. Megjithatë, ka të ngjarë që në një moment të zhvillohet ndonjë sëmundje.

dëmtuesit e lëndinës

Dëmtuesit kryesorë që mund të pësojë lëndina janë ato që zakonisht shkaktojnë më shumë dëme, si p.sh. të bardha, gri ose nematoda, kriketa ose nishane, megjithëse lista e dëmtuesve mund të jetë shumë më e gjatë.

Slugs dhe kërmijtë

Këta molusqe mund të jenë një nga dëmtuesit më shkatërrues, sepse, veçanërisht në verë, ato dalin nga bishtet për t'u ushqyer me kërcellin dhe gjethet e bimëve, veçanërisht me barërat.

krimbi i bardhë

Zakonisht janë larva të llojeve të ndryshme të brumbujve dhe mund të jenë në këtë fazë deri në 3 vjet. Kur janë larva mund të shkaktojnë dëme në lëndinë, dhe në gjendje të rritur janë të padëmshme sepse nuk ushqehen. Ky dëmtues zakonisht shfaqet në dëmtimin e lëndinës në fund të verës dhe në mes të pranverës.

Krimbat gri

Të rriturit e larvave gri janë molë, por janë larvat dhe vemjet që dëmtojnë lëndinë.

krimbat e telit

Ky krimb është një tjetër larvë brumbulli që ushqehet gjithashtu me rrënjë dhe zhardhokë, si dhe me shumë ushqime të tjera.

milingonë

Milingonat ata nuk janë një nga dëmtuesit më të rrezikshëm, por mund të dëmtojnë lëndinën, veçanërisht kur mbjellin, sepse vjedhin farat që hidhen në tokë për të formuar lëndinën.

Nishanet

Nishanet ose zhardhokët janë brejtës të vegjël që ushqehen me llamba, rrënjë dhe zhardhokë, ndër të tjera. Ata janë barngrënës dhe mund të bëhen dëmtues shumë të dëmshëm për lëndinat. Për më tepër, ato shpesh gërmojnë në tokë dhe mund të kenë efekte shkatërruese në lëndina.

sëmundje lëndinë

dëmtuesit dhe sëmundjet e lëndinës

Sëmundjet e terrenit janë shpesh kushte të pazakonta të shkaktuara nga disa organizma ose patogjenë dhe mund të jenë të vështira për t'u identifikuar sepse simptomat janë shumë të ngjashme me problemet e tjera të terrenit.

Dy lloje sëmundjesh mund të shfaqen në lëndina: disa janë shkaktuar nga organizma të tillë si kërpudhat, bakteret ose viruset, dhe të tjerat janë sëmundje thjesht fiziologjike të shkaktuara nga faktorë të jashtëm siç janë dëmtuesit.

Më poshtë, ne rendisim sëmundjet kryesore të lëndinës:

Kërpudhat

Është një nga sëmundjet më të zakonshme të lëndinës. Kërpudhat shfaqen në një masë më të madhe kur temperatura është e lartë dhe ka lagështi. Prania e tij vlerësohet aty ku bari është i ngordhur, domethënë i verdhë ose i thatë. Për të parandaluar këto probleme, kontrolloni ujitjen e lëndinës, kositjen dhe plehërimin, por kur problemi tashmë ekziston, duhet të përdoren fungicide specifike për të eliminuar dhe luftuar kërpudhat. Efektet e ndryshme që këto çrregullime mund të shkaktojnë përfshijnë:

 • Rritje shumë e dendur (bar i trashë).
 • Përdorimi intensiv i vazhdueshëm.
 • Lagështia e lartë ose uji i qëndrueshëm.
 • Mbulohet me një shtresë shumë të trashë
 • PH i gabuar i tokës.
 • Bari i ngatërruar.
 • Prerja është shumë e shkurtër.
 • Lëndinë në zona me hije.
 • Gjethet e lirshme ose bari i gjatë janë të pranishëm në dimër.
 • Shumë ujë ose shumë pleh.

Parandalimi i mykut të lëndinës fillon me zgjedhjen e përzierjes së duhur të farave. Farat me cilësi të lartë kanë tendencë të prodhojnë më pak kërpudha dhe në përgjithësi janë më rezistente ndaj sëmundjeve. Është e rëndësishme të zgjidhni llojin e barit në bazë të përdorimit të ardhshëm për të të mos shkaktojnë dëme dhe dhimbje të panevojshme në lëndinë.

Fatkeqësisht, edhe në lëndinat e prera më të mira, kërpudhat nuk mund të përjashtohen kurrë plotësisht. Megjithatë, shumica e sëmundjeve kërpudhore të lëndinës janë të padëmshme për lëndinat, përveç pamjes së tyre të shëmtuar.

sëmundjet fiziologjike

Sëmundjet e lëndinave janë probleme që mund të shfaqen në lëndina dhe nuk shkaktohen nga organizmat e gjallë. Këto sëmundje mund të shkaktohet nga uji i tepërt, thatësira, cilësia e dobët e tokës, problemet e mbjelljes, vjeljet shumë të shkurtra, aplikimi jo i duhur i herbicideve, urina e qenve dhe maces ose rrënjët e pemëve.

mbifertilizimi i lëndinës

trajtimi i lëndinës

Si të gjitha bimët, lëndinat mund të mbifertilizohen. Sasi të tepërta të disa lëndëve ushqyese, veçanërisht të plehrave minerale, mund të shkaktojë zbardhjen e ngjyrës dhe/ose vdekjen e lëndinës. Plehrat e tepërta mund ta kthejnë lëndinën tuaj në jeshile të errët apo edhe blu-jeshile, sepse kripa në pleh "djeg" fijet e barit.

Ngrica dhe moti i ftohtë mund të shkaktojnë sëmundje, njolla dhe myk në lëndina. Për të shmangur këtë, ju rekomandojmë që të përgatisni lëndinë për dimër: fekondoni në gusht ose shtator në mënyrë që bari të jetë i fortë në sezonin e ftohtë; kontrolloni pH të tokës në vjeshtë dhe shtoni gëlqere nëse është e nevojshme; dhe prerë barin në 5 cm lartësi prej. Me këto përgatitje të thjeshta, lëndina do të jetë gati për të përballuar të ftohtin e dimrit. Çdo njollë do të zbehet shpejt në një lëndinë të ajrosur mirë të ushqyer me pleh organik.

Për ta përmbledhur, simptomat e sëmundjes së barit janë të lehta për t'u dalluar.

 • Me kujdesin e duhur, ju mund ta mbani lëndinën tuaj të shëndetshme, edhe pse gjithmonë ekziston mundësia për t'u sëmurur.
 • Zbardhja e ngjyrës zakonisht tregon se lëndina ka nevojë për më shumë lëndë ushqyese ose se po kositni shumë.
 • Ka lloje të ndryshme kërpudhash, por ato nuk paraqesin kërcënim për shëndetin e lëndinës suaj, ndikimi i tyre është kryesisht kozmetik.
 • shpesh, lotimi më i mirë dhe fekondimi siç duhet mund të ndihmojë në parandalimin e infeksioneve mykotike.
 • Myshk mund të trajtohet me plehërim të rregullt dhe lirim të tokës.

Siç mund ta shihni, kujdesi për lëndinë është thelbësor nëse nuk duam që dëmtuesit dhe sëmundjet ta shkatërrojnë atë. Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth dëmtuesve dhe sëmundjeve të lëndinës.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.