dipladenia

Dipladenia e bardhë janë alpinistë

Imazh - Flickr / Stefano

La dipladenia është një bimë shumë e bukur. Ajo ka lule në formë borie, të cilat nga rruga janë shumë të ngjashme me ato të adenium obesum o Trëndafila të shkretëtirës, dhe gjethet e një ngjyre jeshile të ndritshme spektakolare. Spectacshtë spektakolare, po, por edhe shumë delikate. Sa herë e keni blerë një dhe kur mbërriti dimri nuk mund t'i rezistonit dhe u nda nga jeta?

Por ato përvoja të këqija do të mbesin, nga tani e tutje, në të kaluarën. Pas gjithçkaje që unë do t'ju tregoj në këtë artikull të veçantë, ju do të dini se si të bëni që bima juaj të arrijë e shëndetshme dhe e fortë në vjeshtë dhe si mund të ringjallet pranvera.

Karakteristikat e dipladenisë

Dipladenia është një hardhi shumëvjeçare

Para se të futeni në temë, është e rëndësishme së pari që të dini se si ta identifikoni këtë fabrikë ngjitje nga të tjerët. Kështu, gjithashtu, ju mund të merrni një ide se çfarë i duhet për të qenë në gjendje të zhvillojë pa probleme.

Epo, kjo bimë njihet me emrin e Mandevilla, e cila është gjini botanike të cilës i përket dhe që përfshin më shumë se 100 specie, përfshirë Mandevilla e dobët, ose Mandevilla Sanderi, megjithëse midis jush dhe meje, është shumë më mirë i njohur si Jasmine Kile, Jasmine Kile, Jasmine Argjentinë, ose Jasem Jjujuy.

Vendas në Amerikën e Jugut, është nga familja Apocynaceae, si Adenium, por nuk ka një trung kaq të trashë. Në realitet, ai nuk ka një trung si të tillë, por përkundrazi ato janë kërcell të hollë që rriten duke u kapur sa më mirë (nuk kanë tendina) në degët e pemëve dhe bimëve të tjera të larta. Gjethet e saj janë me gjelbërim të përjetshëm, lëkurë, jeshile e ndezur.

Isshtë ideale për kopshte të vegjël, pasi mos i kaloni 6m I gjatë Në fakt, ka nga ata që e kanë atë si një bimë të vogël në vazo dhe e krasitin për të mos u rritur shumë. Pavarësisht krasitjes, ajo lulëzon. Kur? Në verë. Lulet e saj, siç thamë më parë, kanë formën e borisë dhe në varësi të specieve ato mund të jenë të bardha, rozë, të kuqe ose të verdhë ... të gjitha me parfum.

Nga rruga, ajo gjithashtu ka diçka negative: eshte toksike, kështu që nuk duhet ta hani atë në asnjë rrethanë.

Llojet e dipledenisë

Gjinia e dipladenia, Mandevilla, përbëhet nga njëqind lloje, ndër të cilat janë këto:

 • Mandevilla e dobët
 • Mandevilla Sanderi
 • Mandevilla shkëlqen

Në pamje të parë është shumë e vështirë t'i dallosh ato, pasi janë të gjitha bimë ngjitëse me gjelbërim të përhershëm me gjethe dhe lule praktikisht identike. Në fakt, ajo që mund t'i dallojë më shumë është vendlindja e tyre: M. laxa është vendas nga Ekuadori jugor në Kilin verior; M. sanderi është endemike në Rio de Janeiro (Brazil), dhe M. splendens gjendet gjithashtu në Brazil.

Me këtë tha, le të shohim se si është kujdesur për të.

Kujdesi për bimët Dipladenia

Për tu kujdesur për këtë bimë të bukur është e nevojshme që të keni parasysh se është shumë i ndjeshëm ndaj të ftohtit. Nëse temperatura bie nën 10ºC në zonën tuaj, duhet ta keni gjithmonë në një tenxhere në mënyrë që të futet në shtëpi kur të fillojë të ftohet. Por përveç kësaj, ju duhet të siguroni një seri kujdesi, të cilat janë:

Diplodenia kujdeset lehtësisht
Artikulli i lidhur:
Dipladenia: kujdesi brenda dhe jashtë vendit

Vend

Duhet të jetë në një zonë shumë të ndritshme, por pa rrezet e diellit direkte. Nëse është në ambiente të mbyllura, duhet të vendoset në një dhomë me shumë dritë natyrore, por larg drafteve, vendkalimeve dhe dritareve.

Ujitja

Lotim duhet të jetë i shpeshtë, veçanërisht në verë. Duhet të rEgar rreth 3 herë në javë në atë sezon, dhe një herë në 7-10 ditë pjesën tjetër të vitit. Pellgu duhet të shmanget në çdo kohë, kështu që në rast dyshimi, është më mirë të kontrolloni lagështinë e substratit para se të shtoni ujë. Për ta bërë këtë, do të jetë e mjaftueshme për të futur një shkop druri (lloji që gjendet në restorantet japoneze) në pjesën e poshtme dhe ta hiqni me kujdes. Nëse kur e nxirrni shikoni se është e pastër, kjo është për shkak se toka është e thatë dhe, për këtë arsye, mund të ujitet.

pajtimtar

Mandevilla sanderi, një bimë e lehtë për t'u kujdesur

Shumë e rëndësishme nëse doni që ajo të mbijetojë gjatë dimrit. Unë ju rekomandoj që të paguani një muaj me një pleh mineral mineral, dhe muajin tjetër me një organik; ose edhe më mirë, përdorni vetëm plehra organikë, shtimi i bririt të bluar ose plehut organik të kalit (jo më shumë se një grusht) në substrat, dhe plehërimi periodik me guano (për shitje këtu) për shembull.

Tokë ose substrat

Nëse jeni me fat të jetoni në një klimë të ngrohtë, ju mund të mbillni në kopshtin tuaj pranë një pjergulli në mënyrë që të mund të ngjitet në të, ne pranvere. Ajo rritet në shumë lloje toke, megjithëse po, preferon ato me rërë.

Në rast se duhet ta keni atë në një tenxhere, përzieni torfe të zezë me fibra kokosi ose rërë lumi në pjesë të barabarta.

Krasitja

Mund të krasitet gjatë gjithë sezonit të rritjes (pranverë dhe verë), duke shkurtuar ato kërcej që rriten shumë, ose që duken të dobëta. Lule të thara gjithashtu duhet të hiqen.

Dipledenia: kujdesi në vazo

Si kujdeset në një tenxhere? Deri tani kemi folur për kujdes të përgjithshëm, por kur mbillet në një enë duhet të mendojmë se bëhet një qenie e gjallë që varet nga ne për të mbijetuar. Prandaj, duhet të sigurohemi që të ketë dritë të mjaftueshme, sepse edhe pse mund të jetë në hije, nuk kemi pse ta vendosim në një vend të errët.

Përveç kësaj, do të na duhet ta ujitim rregullisht në mënyrë që toka të mos thahet plotësisht. Në fakt, është mirë të ujitet 3 ose 4 herë në javë në verë, dhe më pak gjatë pjesës tjetër të vitit. Do ta bëjmë vonë pasdite në mënyrë që substrati të mbetet i lagësht për më gjatë dhe kështu bima të hidratohet pa problem.

Rekomandohet shumë plehërimi i tij në pranverë dhe verë me një pleh universal ose me guano, nëse duam të shtojmë një produkt natyral. Në këtë mënyrë, ne do të sigurojmë që ajo të rritet e shëndetshme.

Do të jetë shumë e rëndësishme që ta mbjellim në një tenxhere më të madhe për sa kohë të dalin rrënjët përmes vrimave në të, ose nëse kanë kaluar rreth 3 vjet nga transplantimi i fundit. Si substrat do te vendosim fiber kokosi (shitet këtu) ose substrat universal (në shitje këtu).

Meqenëse duam që ajo të jetë në një tenxhere, mund të mendojmë nëse jemi të interesuar të kemi një varëse dipladenia, për shembull në ballkon ose brenda shtëpisë. Duket shumë bukur me kërcellet e varura, sidomos kur lulëzon, ndaj mos hezitoni ta keni të tillë nëse doni t'i jepni shtëpisë tuaj një prekje ekzotike.

Tani, pavarësisht se si dëshironi ta keni, me siguri nuk do ta keni të vështirë ta mbani të bukur.

Probleme me Dipladenia

Kjo është një bimë që mund të ndikohet nga mollëkuqe, sidomos ato pambuku dhe Merimangë e kuqe në verë, e cila është kur temperaturat janë më të larta dhe ambienti është më i thatë. E para mund të hiqet me një shtupë nga veshët e zhytur në sapun, por të tjerët do të duhet të spërkaten me vaj Neem ose sapun kaliumi.

Zakonisht nuk ka Sëmundjet, por kur ujitet shumë, kërpudhat mund ta dëmtojnë atë.

Në ambiente të ftohta, gjethet e saj do të fillojnë të zverdhen dhe pastaj të bien. Shtë e nevojshme të shmanget që temperatura e shtëpisë të bjerë nën 10ºC.

Dipladenia e bardhë është një alpinist
Artikulli i lidhur:
Dipladenia me gjethe të verdha: çfarë nuk shkon me të?

Si riprodhohet Dipladenia?

Dëshironi të keni kopje të reja? Kështu që unë ju inkurajoj të mbillni fara në pranverë, drejtpërdrejt në tenxhere me substrate të përbërë nga torfe të zezë dhe rërë ose perlit në pjesë të barabarta. Por nëse nxitoni, mund të zgjidhni bëni prerje 10 cm në pranverë ose verë, pastrimi i tyre para mbjelljes me ujë dhe mbarsja e tyre me hormone rrënjosëse pluhur.

Si ta bëni atë të mbijetojë në dimër

Dipledenia lulëzon në pranverë dhe verë

Përveç gjithçkaje që është thënë deri më tani, ka disa truke që mund të ndihmojnë shumë për të mbijetuar dimrin. E para përbëhet nga vendosni gota ose enë me ujë rreth tij në mënyrë që lagështia rreth jush të jetë e lartë. Në shumë shtëpi, veçanërisht në dimër, lagështia bie shumë, dhe kjo mund të dëmtojë seriozisht disa bimë. Dhe pse të mos spërkasim direkt? Sepse gjethet mund të mbyten fjalë për fjalë duke bllokuar poret e tyre. Po ashtu, duhet t’i pastroni herë pas here, në mënyrë që të mos kenë pluhur.

Mashtrimi tjetër përbëhet nga mbështjelljen e mbjellësit tuaj në një batanije termike të kopshtit, e cila është si një leckë e bardhë pambuku. Plastika është një material që ftohet ose nxehet shumë shpejt, kështu që nëse e mbështjellni tenxheren me këtë batanije (bëni kujdes, duke i lënë vrimat e kullimit të lira), do të duket sikur po i strehonit rrënjët.

Dhe ka ende një mashtrim të tretë: fekondoni me Nitrofoska. Isshtë e vërtetë që është thënë që duhet të paguhet në pranverë dhe verë, por në dimër Nitrofoska nuk do të jetë një kontribut i ushqimit shtesë, por përkundrazi do të përmbushë të njëjtin funksion si një xhaketë leshi kaq e ngrohtë. Shtoni një lugë kafe, përziejeni atë me tokën dhe ujin. Kështu që një herë në muaj.

Mashtrimi i katërt (shtesë): ujë me ujë të ngrohtë. Uji i ftohtë mund të ngrijë rrënjët, por kjo nuk do të ndodhë nëse zbutet pak më herët.

Dhe deri këtu e veçanta e Dipladenisë. Shpresoj që me këto këshilla dhe truke do ta keni shumë më të lehtë të keni një nga këto bimë të bukura në shtëpi.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Lugo e bardhë dijo

  Unë nuk e kuptova, dysplademia është një mandevilla? Sepse kam 2 por nuk janë të njëjtat, kryesisht sepse mandevilla është e parfumuar la Flor dhe dysplademia jo.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Blanca.
   Po, Dipladenia është një Mandevilla.
   Në varësi të varietetit, lulet e saj mund ose të mos kenë erë.
   Një përshëndetje.

  2.    Jezu dijo

   Pershendetje une kam marre dy dipladeni dhe ne çerdhe me kane thene qe nuk kane problem me diellin. Ideja ime është ta vendos në një rrjetë me pamje nga jugu për ta mbuluar. Dielli e jep nga ora 11 deri në 20:00. Me ato që kam lexuar kam merak se nuk e durojnë dot aq diellin.

   1.    Monica Sanchez dijo

    Pershendetje Jezus.
    Personalisht, dipledenitë më të bukura që kam parë kanë qenë ato që kanë qenë në një zonë me shumë e shumë dritë, por pa diell të drejtpërdrejtë (ndoshta i kam dhënë pak në mëngjes, por jo gjithë ditën).

    Për ekspozim të vazhdueshëm në diell, do të rekomandoja më shumë një Passiflora. Gjithe te mirat!

 2.   Miriam dijo

  Faleminderit shumë për kaq shumë informacion.
  Sot bleva një por tashmë jam penduar, me sa duket në çerdhe më informuan shumë keq.
  Në të vërtetë, kur vëzhgoja lulet, mendja ime e shëndoshë ose intuita ime më tha se ishte një bimë kujdesi, por shitësi këmbëngulte se ishte një bimë e fortë pa shumë kujdes në dimër si në verë.
  Përsëri faleminderit shumë.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Miriam.
   Mos u shqeteso. Për të kapërcyer më mirë dimrin mund të shtoni një lugë të vogël Nitrofoska çdo 15 ditë. Në këtë mënyrë rrënjët do të qëndrojnë të ngrohta dhe nuk do të jenë aq të ftohta.
   Përshëndetje, dhe faleminderit për ju.

 3.   Claudia dijo

  Unë kam një në ballkonin tim, ai mban alloooo. drafte, diell i plotë dhe kjo e bukur ...

  1.    Monica Sanchez dijo

   Më vjen mirë që bën mirë. Në klimat e ftohta e ka të vështirë në dimër.

 4.   DIANA dijo

  HELLO MONICA, NJE RAPORT I SHKELQYER !!! ATA Kohët e fundit e gjetën blogen tuaj nuk e di atë dhe unë jam i kënaqur që mund të jem në gjendje të marr këshilla të dobishme nga ajo,

  1.    Monica Sanchez dijo

   Më vjen mirë që është e dobishme për ju

 5.   andrea dijo

  Përshëndetje!! Unë kam një dipladenia që është akoma me lule, tani kemi një vjeshtë mjaft të ngrohtë. Ideja është që ta krasitni atë sapo të pushojë së lulëzuari. Pyetja është, a mund të përfitoj nga degët e krasitura për prerje? Unë e dua këtë bimë !!! Shume faleminderit!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Andrea.
   Po, mund t'i përdorni. Bëni prerje 10cm në pranverë ose verë, mbarsni bazën e tyre me hormone rrënjosëse pluhur dhe bimë.
   Një përshëndetje.

   1.    Elena Gonzalez dijo

    A mund të më dërgoni një foto të dipladenisë DHE mandevilisë për të kontrolluar ndryshimin, sepse në çerdhe ata më thonë se janë njësoj

    1.    Monica Sanchez dijo

     Përshëndetni Elena

     Po, ato janë të njëjtat

 6.   Xhisiela bonjour dijo

  Përshëndetje Monica!
  Unë kam një dipladenia për 2 vjet rritja e saj është shumë e ngadaltë dhe këtë pranverë-verë nuk më dha një lule. Unë do ta fekondoj me pleh, pastaj në dimër do ta mbuloj me një najloni, por do ta marr brenda shtëpisë time Ne do të shohim se çfarë do të ndodhë. Shumë mirë. Këshillat tuaja.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Xhisiela.
   Ju mund ta paguani atë me guano - të lëngët - në pranverë dhe verë gjithashtu. Isshtë një pleh që punon më shpejt se plehu, dhe është gjithashtu natyral.
   Pershendetje

 7.   Irma e Rezzës dijo

  Përshëndetje Monica, udhëzimet tuaja janë shumë të mira… Unë ju pyes, dipladenia është një lëng i shijshëm si Adenium

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Irma.
   Më vjen mirë që ju pëlqejnë.
   Jo, Dipladenia është një bimë ngjitje me shkurre, jo një e shijshme.
   Një përshëndetje.

 8.   Juanma dijo

  Unë kam një dipladenia gjethet e së cilës po bien nga poshtë… Ata janë tashmë në gjysmën e rrugës atje. Çfarë mund të bëj?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Juanma.
   Ju mund të keni qenë të ftohtë këtë dimër dhe tani po e tregoni.
   Mund ta ujitni me të hormone rrënjosëse shtëpiake në mënyrë që të prodhojë rrënjë të reja. Kjo do t'ju japë forcën për të ecur përpara.
   Një përshëndetje.

 9.   GLORIA dijo

  KAM JASMINERO N IN Kopsht dhe është shumë e bukur. MUND T PL VENDOSI NJANT BIM DIPLADENIA HYBRIDA RIO N THE T SNJN MUR

 10.   Jose Luis dijo

  Unë kam një diplademike mjaft të madhe 2,50 m dhe në vitet e fundit shumë gjethe kanë rënë, ato zverdhen dhe bien, ju mund të më thoni se çfarë trajtimi duhet të ndjek për të rimarrë bimën.
  Shumë falemnderit
  Një përshëndetje

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Jose Luis.
   A e keni paguar? Mund të jetë se po mbaron gjethet për shkak të mungesës së lëndëve ushqyese. Për këtë, unë rekomandoj përdorimin e guano (të lëngshëm), pasi është një pleh natyral shumë i shpejtë dhe efektiv.
   Sigurisht, duhet të ndiqni udhëzimet e specifikuara në paketim për të shmangur mbidozimin.
   Një përshëndetje.

 11.   Mugull dijo

  Përshëndetje, kam një dipladenia për një vit dhe filloi me disa gjethe të verdha poshtë dhe tani është plot! Unë kam vendosur hekur në ujin e ujitjes dhe gjithashtu pleh të lëngshëm, dhe gjithashtu kam shtuar pleh kalorës në 2 raste, por duket se po përkeqësohet. Cfare mund te bej? Kam ndjenjën se nuk ka ilaç ..

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Gemma.
   Ju rekomandoj te prisni. Mbani substratin të lagur (por jo të përmbytur) dhe shikoni se si evoluon.
   Një përshëndetje.

 12.   Natalia dijo

  Përshëndetje, sapo bleva diplademikë për kopshtin dhe kur lexova për kujdesin e tij kam parë që është toksik ... Unë kam fëmijë të vegjël dhe leximi në internet më ka trembur ... a është kaq e rrezikshme?
  Shumë falemnderit.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Natalia.
   Nuk është potencialisht e rrezikshme, por nëse keni fëmijë të vegjël si ju ose kafshë shtëpiake është më mirë ta mbani larg tyre. Lëngu shkakton acarim.
   Një përshëndetje.

 13.   Lidon dijo

  A mund t’i hidhni një vështrim këtyre fotove? Unë do të doja të dija cilat ose cilat janë arsyet pse këto dipladenia janë në këto kushte. https://www.dropbox.com/sh/dndjcrdnmbr1qu7/AADX9fyxq5w8jSYNDP-Q4Jtda?dl=0

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Lidón.
   Duket sikur ka mizat e bardha. Ju mund të pastroni gjethet me një leckë të lagur me ujë pa gëlqere, ose t'i trajtoni bimët me këto. mjetet juridike në shtëpi.
   Një përshëndetje.

   1.    Lidon dijo

    Faleminderit Monica për përgjigjen tuaj të shpejtë. E kisha menduar, por ajo që më ngatërron është ngjyra kafe e disa gjetheve dhe luleve të thara, si të kalbura. Mund të jetë nga uji i tepërt? Ndryshimet në temperaturë?

    1.    Monica Sanchez dijo

     Përshëndetje Lidón.
     Më shumë gjasa është një efekt i sulmit të mizës së bardhë.
     Sa shpesh e ujitni atë? Nënshtresa duhet të mbahet e lagur, por jo e përmbytur.
     Një përshëndetje.

     1.    Lidon dijo

      Ato janë bimë që kanë arritur në destinacionin e tyre. Konsumatori që ka blerë impiantin thotë se është faji i transportit, transportuesi që i ka përmbushur kushtet e kërkuara dhe se nuk janë bërë rezerva ose vërejtje gjatë shkarkimit dhe shitësi që impianti ka dalë nga çerdhja mirë . Bimët ishin dy ditë në një frigorifer në një temperaturë prej 16-17 gradë.


 14.   Laura Jorquera dijo

  Do të doja të dija se sa mund të jetë dipladenia toksike? Unë kam qen që më shumë se një herë kanë ngrënë një bimë. Ata më kanë dhënë 2 dhe unë kam frikë nga komentet që kam lexuar.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Laura.
   Lëngu i Dipladenisë shkakton acarim.
   Një përshëndetje.

 15.   Imazhi i mbajtësit të vëmendjes së Adriana Blanco Hurtado dijo

  Përshëndetje Monica, është një kënaqësi t'ju përshëndes, unë jetoj në Jamundí-Columbia, në një zonë rurale afër bregut të një lumi kështu që ambienti është shumë i lagësht.
  Unë kam një mandevillë të kuqe në ballkonin tim. Shtë një vend i mirë me diell në mëngjes, është rritur shumë shpejt, megjithatë, gjethet e tij janë mbushur me okër dhe të verdhë, nuk mendoj se është merimanga e kuqe, mendoj se mund të jetë një kërpudhat.
  Çfarë më sugjeroni të trajtoj problemin tuaj? Jam shumë i shqetësuar që bima e vogël mund të vdesë.

  Faleminderit shumë për ndarjen e njohurive tuaja

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Adriana.
   Probablyshtë ndoshta një kërpudhat, ndryshk. Ju mund të spërkatni gjethet e saj me një fungicid me bazë bakri në mbrëmje kur dielli po perëndon.
   Bëni një trajtim të dytë përsëri ditën tjetër, dhe atë të fundit në javë.
   Nëse nuk përmirësohet, na shkruani përsëri dhe ne do t'ju tregojmë
   Një përshëndetje.

 16.   Shtyllë dijo

  Përshëndetje Monica, unë kam lexuar kujdesin që i është dhënë Diplademic, dhe unë kam qenë i habitur që kam pasur dy Diplademics kuqe për tetë vjet dhe i vetmi kujdes që u kushtoj atyre është uji dhe një pleh universal çdo pesëmbëdhjetë ditë, i kam ato në mbjellës të varur në tarracë në diell dhe në dimër ngricat ecin rreth tyre dhe ata janë gjithmonë të bukur dhe në verë lulëzojnë vazhdimisht, ata janë shumë mirënjohës, unë mendova se ishin bimë shumë të vështira, pasi që në të gjitha këto vite, kam asnjëherë nuk është dashur të kujdesem për ta në ndonjë mënyrë tjetër, në çdo rast, vlerësohet që ju të komentoni për kujdesin që u nevojitet, është një informacion shumë i vlefshëm që mbase një ditë do të duhet të bëj në praktikë, unë jetoj në veri të Spanjës, dhe ju e dini klimën që kemi këtu.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Pilar.
   Po, jo, ju mund të gjeni një bimë që, pavarësisht origjinës së saj, rezulton të jetë më rezistente se sa duhet, e cila është gjithmonë e shkëlqyeshme.
   Urime!

 17.   Izabelë dijo

  Përshëndetje! Një pyetje në lidhje me insektet tërheqëse diplademike, pasi unë dua ta vendos në derën e hyrjes.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje isbael.
   Na vjen keq por nuk e kuptova pyetjen tuaj.
   Dipladenia mund të vihet në vazo brenda shtëpisë pa problem. Nëse kujdeset mirë, nuk ka pse të preket nga dëmtuesit ose sëmundjet.
   Një përshëndetje.

 18.   Raquel dijo

  Përshëndetje!!
  Këtë verë ata më dhanë një dipladenia dhe ka qenë e bukur, e kam pasur në rrugë deri para 2 muajsh kur filloi moti i ftohtë dhe e solla në shtëpi në një tarracë të mbuluar (unë jam nga Burgos), por që atëherë gjethet janë zverdhur dhe ato bien. Pyeta 2 dyqane të specializuara në bimë dhe ata më thanë se ishte ftohtë, ha një batanije dhe mbuloje çdo natë. ..por ishte akoma e njejta gje. E kam futur në shtëpi, kam një temperaturë midis 21-23 ° por sa herë që ka më shumë gjethe të verdha që bien. Cfare mund te bej?
  Thank you very much in advance

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Rachel.
   Sa shpesh e ujitni atë? Tani me kohën që po bën është e rëndësishme të mos e ujitni shumë: jo më shumë se një herë në javë. Uji duhet të jetë i vakët.
   Ju mund të shtoni një lugë të vogël (kafeje) Nitrofoska çdo 15 ditë. Kjo do t'i mbajë rrënjët tuaja të mbrojtura nga i ftohti.
   Një përshëndetje.

   1.    Raquel dijo

    Faleminderit shumë për përgjigjen e shpejtë,
    Unë e ujit atë një herë në javë ose edhe çdo 1 ditë, kur shoh se toka është e thatë. Unë do ta blej nitrofoskën, por çfarë është më mirë nëse e lë në tarracë (këto ditë ka arritur një temperaturë minimale prej 10º) ose që ta lë brenda shtëpisë (temperatura midis 6-21º)?
    Shumë faleminderit!!

    1.    Monica Sanchez dijo

     Përshëndetje përsëri, Raquel.
     Shtë më mirë që ta mbani brenda, por larg tërheqjeve në mënyrë që gjethet e saj të mos shëmtohen.
     Një përshëndetje.

 19.   griselda dijo

  Përshëndetje, e bukur blogu juaj, një pyetje, unë jam nga Argjentina, unë jetoj në një provincë shumë të lagësht dhe me dimra të shkurtër ose pothuajse inekzistent, a mund ta zhvendos atë në tokë ose në një fabrikë të madhe dhe ta mbuloj me gjysmë hije në dimer? Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Griselda.
   Ne jemi të kënaqur që ju pëlqen blog.
   Po, duke jetuar në atë klimë mund ta keni jashtë, por nëse temperatura bie nën 0 gradë duhet ta mbroni atë.
   Një përshëndetje.

 20.   Noemi bullokles dijo

  Më pëlqeu shumë informacioni, për herë të parë bleva një Dipladenia dhe mendoj se ky shpjegim ishte shumë i dobishëm, shpresoj që kjo bimë e bukur të më zgjas, unë jam nga Argjentina, më saktësisht nga Provinca e Salta, më pëlqeu shumë blogu juaj dhe shpresoj të jem në gjendje t'ju këshilloj sa herë që do të më duhet. Faleminderit shumë

 21.   Marisa dijo

  Përshëndetje, kam një dipladenia për një kohë të gjatë dhe është gjithmonë e njëjta, shumë e varfër në gjethe, në fakt ka sytha dhe pothuajse nuk rriten dhe nuk lulëzon, është në një tarracë të mbuluar me shumë dritë dhe gjithashtu dielli. Unë i dua lulet e saj, por nuk mund ta bëj atë të rritet ose të lulëzojë, është e varur, nuk e ujit shumë dhe shtoj pleh të lëngshëm në ujë në pranverë. Cfare mund te bej?. Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Marisa.
   Unë do të rekomandoja që ta mbroni atë nga dielli i drejtpërdrejtë, që të mos e japë në çdo kohë.
   Transferojeni në një tenxhere rreth 3-4cm më të gjerë në pranverë dhe ujiteni 2-3 herë në javë (më pak në dimër). Dhe vazhdoni me pajtimtarin.
   Në këtë mënyrë do të rritet më mirë.
   Një përshëndetje.

 22.   Lulu Mali i Zi dijo

  Hey.
  Pasi lexova artikullin dhe kuptova që ndjek të gjitha rekomandimet e kujdesit për letrën, ende nuk e kuptoj se si dipladenia ime vazhdon të rritet shpejt me gjethe jeshile intensive dhe shumë të bukura, por nuk mban asnjë lule të vetme. Nuk di çfarë të bëj tani

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Lulu.
   Mund të ketë mungesë drite, ose mund të jetë e re (bimët e reja ndonjëherë nuk lulëzojnë çdo vit).
   Një përshëndetje.

 23.   Elena Gonzalez dijo

  Ata mund të postojnë një foto të një bime me fara ose nëse jep bishtaja

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetni Elena

   Ju mund të shihni frytet e dipladenia ose mandevilla në kjo lidhje.

   Përshëndetje!

 24.   tabernakull dijo

  Mirmengjesi duhet te di cfare bej me te ne dimer jam nga Salamanca dhe moti eshte shume i ftohte ne dimer dhe e kam jashte dhe ne toke jo ne tenxhere faleminderit.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Sagrario.
   Ju mund ta mbroni atë me pëlhurë anti-acar, por nëse temperaturat ulen shumë, nuk jam i sigurt se do të jetë e mjaftueshme.

   Kur e keni mbjellë në tokë? Nëse ka qenë këtë vit, do të rekomandoja ta nxirrni, ta mbillni në një vazo dhe ta vendosni në shtëpi.

   Një përshëndetje.