Dorëzonjë, skedinë dhe kujdes

Lonicera caprifolium

Isshtë rezistent ndaj të ftohtit, lulet e tij janë të bukura dhe aromatik, dhe gjithashtu është një alpinist që shpejt do të mbulojë muret ose pjergullat që dëshironi. Shumë prej nesh do ta kenë parë atë më shumë se një herë, ndoshta në kopshte botanike ose ndoshta në çerdhe, ku nga rruga ata e shesin atë me një çmim shumë të lirë: është bima dorëzonjë.

Ndryshe nga kaçubat e tjera ngjitëse, ky është ai që nuk rritet më shumë se 6 milion; Përveç kësaj, ajo toleron krasitjen shumë mirë, kështu që mund të krasitet për të mbajtur të kontrolluar rritjen e saj. Ajo është shumë mirënjohëse, edhe pse i duhet pak kujdes që të duket perfekte. Kujdes që do t'ju tregoj më tej.

Karakteristikat e bimës së dorëzonjës

Frutat e dorëzonjës

Dorëzonjë, ose pinjoll ose këmbë dhie, siç quhet ndonjëherë, është një bimë emri shkencor i së cilës është Lonicera caprifolium. Ajo i përket familjes botanike Caprifoliaceae dhe është vendas në Evropën Jugore. Isshtë një kaçubë ngjitje e rritje shumë e shpejtë Ka gjethe me gjelbërim të përhershëm, në formë vezake, glaukoze dhe me shkëlqim poshtë.

Lulëzon gjatë pranverës, duke dhënë një aromë shumë të këndshme, sidomos natën. Lulet e saj mund të jenë të verdha, të bardha ose të kuqe. Fruti është një kokrra të kuqe portokalli ose e kuqërremtë që, edhe pse mund të duket se duket shumë mirë, në të vërtetë nuk është i ngrënshëm; në fakt, eshte toksike, dhe në doza të larta mund të shkaktojë të vjella, diarre ose shqetësime në stomak.

Kujdesi për bimën e dorëzonjës

Dorëzonjë lule portokalli

Dorëzonjë është një alpinist i shkëlqyeshëm për të pasur në kopshte. Falë madhësisë së tij të vogël dhe të qenit një bimë me gjelbërim të përhershëm, ai do ta bëjë këndin të duket shumë i bukur, ekzotik edhe kur është plot lule. Sidoqoftë që ajo të rritet e shëndetshme, është e nevojshme që të marrim parasysh sa vijon:

Vend

Duhet të mbrohet nga dielli i drejtpërdrejtë. Ka nevojë për shumë dritë, por le të filtrohet. Duke qenë i ekspozuar ndaj diellit, rritja e tij është praktikisht zero, dhe mund të përfundojë pa gjethe nëse nuk vendoset një rrjetë mbrojtëse nga drita për të mos lejuar që ajo të preket nga dielli.

Shtë e rëndësishme ta vendosni pranë një sipërfaqe ku mund të ngjitet, si një pemë, një pjergull ose një grilë.

Ujitja

Ujitja do të jetë e rregullt, duke shmangur mbytjen e ujit. Ajo toleron thatësirën më mirë sesa toka me lagështi të përhershme. Kështu, rekomandohet të ujiteni çdo 3 ditë në verë, dhe çdo 4-5 ditë pjesën tjetër të vitit.

Mundësisht përdorni ujë shiu, por nëse nuk mund ta merrni, mbushni një kovë me ujë çezme dhe lëreni të qëndrojë brenda natës. Diten tjeter mund ta përdorni atë në gjysmën e sipërme të kubit.

Rusticiteti

Reziston pa probleme ngricat e ngritura -15ºC.

Transplantimi

Lonicera caprifolium

Nëse doni të shkoni në një tenxhere më të madhe ose në tokë, duhet të bëhet në pranverë, para se bima e dorëzonjës të rifillojë rritjen e saj. Le të shohim se si të veprojmë në secilin rast:

Kaloni në një tenxhere më të madhe

Transplantimi i tij në një tenxhere ose në një tenxhere më të madhe është shumë e thjeshtë. Nëse nuk më besoni, shikojeni vetë 🙂:

 • Gjëja e parë që duhet të bësh është kap tenxheren tënde të re, e cila duhet të jetë së paku 5 cm më e gjerë dhe më e thellë, pasi rrënja është shumë e fuqishme.
 • pastaj, duhet ta mbushni me pak nënshtresë, e cila mund të jetë torfe e zezë e përzier me perlit në pjesë të barabarta, ose substrat për bimët acidofile. Importantshtë e rëndësishme të thuhet se nuk është një bimë acidophilus, por kjo është një tokë që e lejon atë të rritet siç duhet.
 • Dorëzonja e zakonshme hiqet më pas nga tenxherja e saj »e vjetër» dhe është vendosur në qendër të së re. Nëse e shihni që është shumë e ulët, shtoni më shumë tokë; Nëse, nga ana tjetër, shihni se ka qenë shumë e lartë, hiqeni atë.
 • pastaj, mbushni tenxheren me më shumë substrate.
 • Dhe së fundmi, i jep një lotim të mirë, në mënyrë që toka të ngjyhet mirë.

Zhvendoseni në dyshemenë e kopshtit

Kur patjetër që dëshironi të mbillni në kopsht, thjesht duhet të bëni një vrimë mbjellëse aq thellë sa të mund të përshtatet, dhe vendoseni nëse e shihni të nevojshme një tutor të veprojë si udhëzues në vendin ku dëshiron të ngjitem. Ju gjithashtu mund të zgjidhni të ngatërroni degët e saj në postë, nëse mundeni sigurisht.

Pas mbjelljes, mos harroni t'i jepni një lotim bujar në mënyrë që rrënjët të fillojnë të rriten.

Krasitja

Kjo është një bimë që duhet të krasitet herë pas here për t'i dhënë asaj një formë shkurre. Duhet të bëhet në pranverë, para se të rifillojë rritjen e saj, me ndihmën e gërshërëve të krasitjes, dhe për sa kohë që ka një lartësi minimale prej 60cm.

Me gërshërë jo më shumë se 4 palë gjethe do të priten nga të gjitha degët, veçanërisht nëse bima është e re, pasi përndryshe mund ta dëmtojë atë. Nuk është e nevojshme të vendosni pastë shëruese në plagë, por nëse dëshironi, nuk ju dhemb.

Plagët dhe sëmundjet

Asnjë dëmtues ose sëmundje kryesore nuk dihen, përveç afideve. Këto insekte të imëta, të gjelbërta e sulmojnë atë gjatë verës, duke përfituar nga temperaturat e ngrohta dhe mjedisi i thatë. Ju mund ta parandaloni atë duke bërë trajtime me Neem Oil, por nëse tashmë i keni, këshillohet të përdorni edhe infuzione me hudhër ose qepë (Vendosja e pesë thelpinjve të hudhrës ose një qepë të mesme për të zierë në një tenxhere me 1l ujë për gjysmë ore).

Në raste ekstreme, kur bima është shumë, shumë e mbushur me afida, duhet të përdoren insekticide sistemike.

riprodhim

Dorëzonjë

Dorëzonja e zakonshme mund të riprodhohet në tre mënyra të ndryshme: me fara, me copa ose me shtresa. Çfarë duhet të bëni në secilin rast? Ne ju themi:

fara

Farat duhet të mbillen në pranverë, kështu që ju mund të vini frutat me doreza në vjeshtë, t'i qëroni dhe t'i nxirrni dhe më pas t'i ruani derisa të kthehet moti i mirë. Sapo të arrij, ju këshilloj i vendosni në një gotë me ujë për 24 orë; Në këtë mënyrë ju do të dini se cilat janë ato praktike, domethënë ato që pothuajse me siguri do të mbijnë.

Pastaj, duhet të mbushni një tenxhere me diametër 20 cm me substrat - mund të jetë univerzal, ose mulch - dhe vendosni maksimumi 2 fara në të. Vendosini pak larg njëri-tjetrit në rast se të dy mbin dhe ujisni tani dhe çdo 4 ditë, në mënyrë që toka të jetë gjithmonë pak e lagur.

Vendoseni tenxheren në një zonë ku nuk merr diell direkt dhe do të shihni se si në 15-30 ditë ata do të fillojnë të mbin e para.

Prerjet

Por nëse jeni pak në nxitim, ju mund të zgjidhni ta riprodhoni atë me prerje gjatë verës. Për atë, prerë një degë gjysmë të drunjtë të paktën 40 cm të gjatë, mbarse bazën e saj me hormone rrënjësore pluhur dhe mbilleni atë në një tenxhere me substrat universal. Prej atëherë, do të duhet ta ujitni çdo 3-4 ditë, duke mos lejuar që të thahet.

Shtresuar

Dhe nëse doni të jeni të suksesshëm po ose po, atëherë ju këshilloj të bini dakord për këtë në pranverë. Isshtë mënyra më e lehtë për të riprodhuar dorëzonjën, pasi vetëm duhet të varrosni një degë të varur në tokë. Pas rreth 20 ditësh, ajo do të ketë rrënjë, kështu që mund ta prisni dhe ta mbillni në një zonë tjetër.

Karakteristikat e dorëzonjës

Bimë dorëzonjë

Lulet e dorëzonjës kanë shumë veti medicinale interesante. Ato janë përdorur dhe përdoren sot për të lehtësuar simptomat e: gripit, infeksioneve të frymëmarrjes, hepatitit, kancerit, reumatizmit. Cfare ka me shume, ato gjithashtu ju ndihmojnë të flini dhe të jeni më të qetë.

A keni ditur për këto cilësi madhështore të dorëzonjës?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Rick merlin dijo

  kjo mungon: dorëzonja e zakonshme është në prov. Buenos Aires është një dëmtues shumë invaziv, ai vret pemët, barin dhe të gjitha llojet e bimëve. Në DELTA SSHT E Tmerrshme. Rrezikon të gjitha bimët e tjera. Në një kopsht mund të jetë kaos. Më mirë të kultivoni mburucuyá («luledele)

  1.    Ernesto Santillan dijo

   Përshëndetje, desha t'ju përgëzoj për martesën dhe t'ju bëj një pyetje, unë do të doja të bëja një gardh të gjelbër në një vend të vendit, ku dielli vazhdimisht shkëlqen, është një gardh i gjerë. Synimi im është ta bëj me xhunglën nënë, për shkak të aromës dhe rritjes së shpejtë, por në artikull kam lexuar që dielli nuk lejon rritje të mirë. Çfarë më lënë mua? Une bej Dhe gjithashtu do të doja të dija se si milingonat ndikojnë në këtë fabrikë. Faleminderit

   1.    Monica Sanchez dijo

    Përshëndetje Ernesto.
    Dorëzonja është një bimë që digjet zakonisht nëse është në diell. Shtë më mirë të përdorni bimë të tjera ngjitje, të tilla si bougainvillea për shembull, ose të tjera që mund të ekspozohen (të tilla si ato të përmendura në Ky artikull).
    të fala

 2.   Claudio dijo

  Gjithashtu interesante çfarë thotë Ricky, por unë mendoj se do të jetë kur kopshti të jetë shumë i vogël ... Unë dua që ai të ngjitet në një rrjetë teli 2 metra të lartë dhe dhjetra metra në anët ... Unë mendoj se do të më mbulojë mjaft mirë nga vështrimet nga jashtë. Ideja është të shtoni dredhkë dhe jasemini në mbrojtje, të cilat janë gjithashtu shumëvjeçare ... Si e shihni atë?
  Uebfaqe shumë e mirë, faleminderit për kontributet.
  të fala
  Claudio

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Claudio.
   Unë nuk rekomandoj jasemin. Ajo rritet ngadalë dhe ndoshta si dorëzonja ashtu edhe dredhka do të përfundonin duke e parandaluar atë të rritet normalisht.
   Ne jemi të kënaqur që ju pëlqen web
   Një përshëndetje.

   1.    Konchita dijo

    Epo, unë kam një buzëkuq të quajtur Honey suckle, që mendoj se do të thotë dorëzonjë, apo jo?

    1.    Monica Sanchez dijo

     Përshëndetje Conchita.
     Në të vërtetë, dorëzonjë është emri anglisht për dorëzonjë.
     Përshëndetje.

 3.   Cecilia dijo

  Përshëndetje. Po kërkoj një bimë që të më mbulojë me një hamak me pjergull! Isshtë nën pekanë, domethënë do të merrte diell në dimër dhe tepërt në verë. Ata rekomanduan hardhinë e rreme dhe dorëzonjën. Çfarë insektesh tërheq secili? Çfarë më rekomandoni?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje cecilia.
   Për këto kushte, unë rekomandoj hardhinë e rremë, e cila i reziston diellit disi më mirë; megjithëse ndonjë prej tyre me siguri do të duket mirë për ju.
   Lidhur me cilat insekte tërheqin ato: në sezonin e lulëzimit bletët, fluturat dhe të gjitha llojet e insekteve polenizuese.
   Një përshëndetje.

   1.    Cecilia dijo

    Faleminderit shumë Monika. Për këshillat dhe përgjigjen e shpejtë. ??

    1.    Monica Sanchez dijo

     Faleminderit you

 4.   sepulveda dijo

  Në shtëpinë e prindërve, dorëzonja gjithmonë quhej gabimisht "cananga", sot mësova diçka të re. Faleminderit për informacionin

  1.    Monica Sanchez dijo

   E shkëlqyeshme ... Faleminderit për komentin tuaj.

 5.   Benedik dijo

  Përshëndetje, unë kam tre xhungël nënë në vazo 40cm të lartë x 70cm të gjatë dhe 30cm të gjerë. Nëna ime e xhunglës ka disa muaj që është verdhë nga gjethet, ajo nuk ndalet së rrituri, por nuk duket me gjethe.
  Nuk mund ta transferoj në një tenxhere tjetër sepse rritja e saj ishte udhëhequr në mur dhe kam frikë se ato do të prishen kur transferohen.

  A mund të kontrollohet rrënja e saj në mënyrë që të mos ketë nevojë të vazo?
  A do të bëjë që ky problem rrënjor të zverdhet dhe të mos jetë me shkurre?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Benedic.
   Na vjen keq, nuk ju kam kuptuar saktë: a ka rrënjë jashtë vazos? Nëse po, kjo është ndoshta ajo që po bën që gjethet të zverdhen.
   Prandaj, ajo që mund të bësh është të marrësh tenxheren dhe ta vendosësh në një tenxhere më të madhe. Në këtë mënyrë, ju me të vërtetë nuk do të duhet të transplantoni bimën dhe nuk do të dëmtohej aspak.
   Një përshëndetje.

 6.   Gavino dijo

  mirë
  Pasdite Unë kam një nënë xhungle pesë vjeçare një vit më parë rrjedhjet e gjata po thahen afërsisht 4 metra dhe rrjedhjet po thahen Unë e fekondoj atë me 20 20 20 dhe ujem çdo javë e cila do të ishte shkak falë

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Gavino.
   Ju mund të keni nevojë për më shumë ujë. Një lotim në javë mund të mos jetë i mjaftueshëm.
   Unë ju rekomandoj ta ujitni atë dy herë në javë dhe të shmangni lagjen e kërcellit pasi ato mund të digjen.
   Një përshëndetje.

 7.   EVA FERMIN dijo

  Përshëndetje!!!!! Unë kam një pemë të thatë dhe do të doja të vendosja një bimë ngjitje që duhet të jetë në një tenxhere pasi toka është argjilore dhe me gurë gjithashtu i jep asaj diellin e fortë nga mesdita. Mendova për Dorëzonjën, ka mundësi që ky opsion të jetë i saktë. Faleminderit per pergjigjen

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Eva.
   Po, dorëzonja, clematis, Trachelospermum jasminoides, apo edhe bougainvillea mund të funksionojnë për ju.
   Një përshëndetje.

 8.   Gandolfo Garcia Galicia dijo

  Unë kam një dorëzonjë 1.50 m që në disa vite më ka dhënë aromat e saj dhe lulet e bukura ... por këtë pranverë shoh pak lulëzim ... çfarë po ndodh?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Gandolfo.
   Ju mund të mbaroni plehrat. Fekondojeni atë me plehra të pasura me kalium dhe fosfor dhe me siguri do të mbijë më shumë lule.
   Një përshëndetje.

 9.   shigjeta e sjellshme dijo

  Unë kam 4 bimë dorëzonjë në një belveder që është 2 metra e gjerë me 6 metra e gjatë, bimët janë 3 vjeç dhe ato janë të ngadalta për tu mbuluar, i kam mbuluar sipër me gjysmë hije pa prekur bimët por gjethet janë shumë të zbehta , këtë vit nxora gjysmën e hijes për të parë nëse përmirësohet
  Në verë duhet të durojë si 30 gradë në disa ditë, unë jam nga provinca e Bsas. E cila më këshillon. Faleminderit.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Dardo.
   Unë ju rekomandoj që t'i ujitni më shpesh dhe t'i paguani - për shembull me guano - duke ndjekur udhëzimet e specifikuara në paketim.
   Një përshëndetje.

 10.   Paul dijo

  Faqe shume interesante. Konsultohuni, unë kam një gardh të gjelbër të krategut dhe do të doja ta plotësoja me dorëzonjë në mënyrë që të jetë me një ngjyrë tjetër dhe të jetë më e dendur. A shihni ndonjë lidhje negative midis dy bimëve?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje, Pablo.
   Nëse jeni duke e krasitur dorëzonjën - ajo rritet shumë dhe shpejt -, nuk do të keni probleme
   Një përshëndetje.

 11.   Cecilia dijo

  Përshëndetje. Unë jetoj në vargmalin Patagonian (San Martín de los Andes). Shumë erë, të ftohtë, acar dhe dëborë. Kur është me diell, godet fort. Çfarë llojllojshmërie të alpinistëve shumëvjeçarë me lule aromatike rekomandoni të vendos në gardhe muri pa pushtuar njëri-tjetrin? Faleminderit. Cecilia

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje cecilia.
   Unë rekomandoj që të hidhni një sy Ky artikull.
   Një përshëndetje.

 12.   leonardo Ramirez dijo

  Unë jetoj në Patagonia Argjentinë në një apartament plotësisht të mbyllur në katin e parë me një mur të lartë 3 metra. Këtu është pyetja ime, zonja Mónica, çfarë bimësh rekomandoni pasi klima është gjysmë e shkretëtirë me temperatura në verë nga 30º në 45º dhe - 10º në dimër. Tashmë shumë mirënjohës

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Leonardo.
   Ju rekomandoj te lexoni Ky artikull.
   Një përshëndetje.

 13.   Alexander Macal Flores dijo

  Do të doja të merrja dorëzonjë për të qenë aromatik, unë jetoj në Cacahoatán Chiapas, në një klimë prej 18 deri në 30 gradë gjatë gjithë vitit, ndryshimet e stinëve nuk vlerësohen, është një pranverë e përjetshme, a mund të mbijetojë në këtë temperaturë?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Alejandro.
   Jo, dorëzonja është një bimë që duhet të ndiejë kalimin e stinëve, përndryshe do të ishte mirë vitin e parë, por vitin e dytë shëndeti i saj do të dobësohej duke mos qenë në gjendje të dimëronte.
   Një përshëndetje.

 14.   Esther dijo

  Hello!

  Unë kam një dorëzonjë që dua ta transplantoj në një tenxhere më të madhe në prill ... Nuk e di nëse do të ishte një muaj i mirë ... problemi është që vërtet mendoj se i duhet më shumë tokë.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Esther.
   Nëse jeni në hemisferën veriore, po, tani është një kohë e mirë për ta transplantuar atë Këtu keni informacion se si të transplantoni një bimë.
   Përshëndetje.

 15.   dado dijo

  Përshëndetje Monica. Më pëlqen shumë faqja juaj, informacion shumë i mirë! Guxoj t'ju këshilloj sepse e shoh që faqja juaj është aktive. Këtu është pyetja: Unë jetoj në Villa Gral Belgrano, Kordoba, duhet të mbuloj një gardh me tel, nuk merr diell direkt, por filtrohet dhe shumë dritë gjatë gjithë ditës. Unë e dua dorëzonjën dhe jam gati të blej një sasi në internet. Shqetësimi im është nëse i blej dhe i lë në një tenxhere, pasi vijnë, deri në pranverë për ta transplantuar, a do të durojë motin apo duhet t'i mbaj brenda shtëpisë deri atëherë? Shpresoj te kuptohet. Faleminderit per pergjigjen !! Pershendetje Nany

 16.   Hugo saldana dijo

  Mirëdita.
  Sa kohë duhet që një bimë nënë xhungle të rritet në një lartësi prej 2 metrash? ose në çdo rast është maja e rritjes së saj në cilën kohë ndodh.
  të fala

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Hugo.

   Nëse kushtet janë të përshtatshme, mund të duhen afërsisht 3-5 vjet për të arritur 2 metra.

   Përshëndetje!