Udhëzues për të blerë një dordolec që funksionon

dordolec

Kur keni bimë në kopsht, apo pemë frutore, gjëja e fundit që dëshironi është që zogjtë t’i “sulmojnë” dhe do të mbeteni pa lule e pa fruta. Për këtë përdoren dordolecat. Jo vetëm në fusha të kultivuara, por edhe në mënyrë dekorative dhe efektive për të mbajtur larg shpendët.

Por Kur vendosni të blini një, a e dini se çfarë të kërkoni? Cilat janë veçoritë kryesore? Mos u shqetësoni, ne ju ndihmojmë të zgjidhni më të mirën për kopshtin tuaj. Vazhdoni të lexoni!

Top 1. Dordolecat më të mira

rekuizitë

 • Dordolecë në këmbë.
 • Mund të varet.
 • Ka një dizajn të bukur.

Contras

 • Mund të jetë i vogël.
 • Nuk lëviz lehtë.

Zgjedhja e dordolecave për kopshtin

Këtu ju lëmë dordolecë të tjerë që mund të jenë të përshtatshëm për kopshtin ose zonën tuaj të rritjes.

EMAGEREN 4 copë Kukull Dordolecë

Është një grup i 4 dordoleca rreth 36 centimetra të larta secila. Ata janë të ndryshëm nga njëri-tjetri por të gjitha kanë kapele, veshje me kopsa, papijon etj. Ato mund të ngecin në tokë falë shkopit të tyre (që është ajo që u jep atyre atë gjatësi, në të vërtetë vetë kukulla është shumë më e vogël (ndoshta nuk arrin 20 centimetra).

dordolec kukull

E disponueshme në dy ngjyra (dhe si kukull vajzë dhe djalë), ju mund të keni një madhësia e përafërt prej 40 × 20 centimetra. Është ideale për vazo ose zona të vogla kopshtesh sepse nuk është shumë e madhe për të mbrojtur vendet e mëdha.

vocheer 2 Pak Scarecrow with Stand

çdo dordolec ka një gjatësi rreth 40 cm. Ato janë prej pëlhure dhe sanë, kështu që duken bukur, por në të njëjtën kohë shërbejnë për të mbajtur zogjtë larg zonës së rritjes ose kopshtit.

IFOYO Dordolecë

Sipas përshkrimit, bëhet fjalë për një grup me 2 kukulla për të mbajtur zogjtë larg. Ata kanë një kallam bambuje që të mund t'i gozhdoni dhe pjesa tjetër është prej pëlhure dhe sanë. Ajo që ndryshon është fytyra, e cila në këtë rast i ngjan asaj të kungullit.

IFOYO Scarecrow Vjeshtë 2 Paketë

Është një grup prej dy dordolecash me fytyrë të bardhë (si një fantazmë). Ata janë të gjatë rreth 90 centimetra dhe kanë formën tradicionale të një dordolec.. Ata vijnë me shkopinj bambuje për t'i gozhduar, qoftë në tokë ose në një tenxhere.

Udhëzues për blerjen e dordolecave

Le të fillojmë nga fakti se nuk është shumë e zakonshme që ju të shkoni në një dyqan për të blerë një dordolec. Në fakt, nëse e bëni këtë, zakonisht është koha e Halloween-it për të dekoruar kopshtin. Por po atë Shiten dhe funksioni i tyre është të trembin zogjtë në mënyrë që ata të mos ulen në pemë, shkurre ose tokë, duke e njollosur atë ose duke goditur aty ku nuk duhet.

Kur blini një dordolec, ka disa faktorë që duhet të keni parasysh, si në vijim:

Lloj

Në treg mund të gjeni disa lloje dordolecash që përdoren për të mbajtur zogjtë larg fushave dhe kopshteve. Më të zakonshmet janë këto:

 • Dordolecat tradicionale: Ato janë më të njohurat dhe më të përdorurat. Ato janë bërë nga një strukturë prej druri ose metali në formë njeriu, të veshur me rroba të vjetra dhe kashtë.
 • Dordolecë me dritë: Ato janë të ngjashme me sa më sipër, por janë të pajisura me drita LED ndezëse për të trembur kafshët.
 • Me zë: Këto nxjerrin tinguj që imitojnë grabitqarët e shpendëve, siç janë zogjtë grabitqarë. Kjo nëse tingulli mund të jetë i bezdisshëm.
 • Dordolecë me lëvizje: Këto dordolecë kanë një mekanizëm që i lejon ata të lëvizin dhe të përplasen automatikisht, gjë që është efektive në mbajtjen larg zogjve.
 • Dordolecat fluturuese: Projektuar për të imituar zogjtë grabitqarë fluturues, si shqiponja ose skifteri. Ata janë të varur me litarë dhe lëvizen nga era, duke gjeneruar një efekt lëvizjeje të një zogu fluturues.

material

Në përgjithësi, dordolecat janë prej druri, metali ose pëlhure. Kur blini një, është e rëndësishme të zgjidhni atë që ka materiale të qëndrueshme dhe rezistente ndaj motit.

Madhësi

Ju dëshironi të siguroheni që dordoleci është madhësia e duhur për zonën që dëshironi të mbroni. Një dordolec shumë i vogël nuk do të jetë aq i dukshëm sa një më i madh, ndërsa ai që është shumë i madh mund të jetë shumë i ndezur dhe jo aq efektiv sa mund të mendoni në fillim.

çmim

Çmimi i një dordolec ndryshon në varësi të disa faktorëve, të tillë si madhësia, materiali, dizajni dhe veçoritë shtesë. Në përgjithësi, dordolecat më të thjeshta priren të jenë më të ulëta në çmim sesa dordolecat me veçori më të avancuara, si dritat ose tingujt.

Për shembull, në rastin e një dordolec tradicional, mund të flasim për 10 deri në 50 euro pak a shumë. Nëse është një me drita led, tinguj ose fluturues, atëherë çmimi mund të shkojë në një gamë midis 50 dhe 100 euro ose më shumë.

Ku vendosen dordolecat?

Vendndodhja natyrore për një dordolec është fushat e fermave ose kopshtet pasi qëllimi i tij është të mbajë zogjtë larg. Në fusha zakonisht vendosen në vende të larta në mënyrë që të duken nga larg. Dhe ata madje vendosën më shumë se një për të mbuluar më shumë tokë.

Në rastin e një kopshti, këto vendosen gjithmonë pranë atyre pjesëve ku nuk dëshironi që zogjtë të shqetësojnë. Natyrisht, mund të përdoren edhe teknika të tjera, të tilla si shirita plastike ose fijet e telit për të krijuar reflektime dhe lëvizje që i trembin ata, ose për të përdorur pajisje që lëshojnë tinguj ose drita.

Ku te blej?

blej dordolec

Tani që dini gjithçka që duhet të dini për të blerë një dordolec, pyetja e fundit që mund të keni është se ku t'i blini ato. Ju madje mund të krijoni një të tillë nga rrobat e vjetra dhe kashtë.

Por nëse nuk doni të bëni atë "zanat", këtu janë disa vende ku mund ta merrni një të tillë.

Amazona

Nuk do t'ju themi se ka të njëjtat artikuj si për një kategori tjetër më të njohur, por Mes modeleve dhe produkteve që disponon, me siguri do të gjeni atë që ju përshtatet më shumë.

Sigurisht, kini kujdes me çmimet pasi ndonjëherë ato janë disi të ngritura në krahasim me blerjen jashtë dyqanit online.

aliexpress

Në rastin e Aliexpress, dordolecat që gjeni janë të shumta, duke përfshirë disa që mund t'i keni parë në Amazon. Të Çmimi është shumë më i lirë, megjithëse ndonjëherë pritja mund të jetë një muaj.

Çerdhe dhe dyqane kopshtesh

Mundësia e fundit është të shkoni në çerdhe dhe dyqane kopshtesh në zonë (ose edhe në internet) për të kërkuar ato dordolecë. Ka mundësi që të kenë, por edhe atë nuk i kanë këto artikuj (zakonisht ato zëvendësohen nga sisteme të tjera për të trembur zogjtë).

A e dini tashmë se cilin dordolec do të zgjidhni?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.