Gjithçka rreth drejtësisë Scheidweileri

Drejtësia Scheidweileri

Kurioze dhe e bukur është lulja e Drejtësia Scheidweileri. Gjithashtu i quajtur karkaleca rozë, ndoshta sepse forma e saj, në thumba fundore, me formë tubulare dhe e hapur në dy maja që simulojnë një lloj buzësh, njëra më e shkurtër dhe tjetra më e gjatë, na kujton këto krustace. Por nuk janë vetëm lulet e saj, por edhe gjethet e gjelbra intensive që i japin edhe bukuri. 

Ne kemi ende shumë për të mësuar rreth botanikës dhe specieve bimore dhe drejtësia është një shembull i mirë për këtë. Për këtë arsye, ne kemi vendosur të japim hapësirë ​​në këtë artikull për të mësuar shumë fakte kurioze rreth tij dhe, pse jo, ndoshta disa nga lexuesit tanë do të inkurajohen ta kultivojnë atë. 

Të kesh drejtësi në kopsht është një dhuratë e vërtetë, sepse lulet e saj janë të afta të tërheqin lloje të shumta pjalmuese dhe ta kthejnë hapësirën në një peizazh të lumtur plot energji pozitive. Përveç kësaj, është një tjetër nga ato bimë që kanë veti mjekësore, ndaj këshillohet ta keni pranë. 

Nga vjen drejtësia Scheidweileri?

Drejtësia Scheidweileri

Drejtësia është një bimë tropikale origjinën e të cilit e gjejmë në Meksikë. Prandaj quhet edhe Drejtësia meksikane. Edhe pse merr emra të tjerë si p.sh Drejtësia rozë, sepse ngjyra kryesore e luleve të saj është zakonisht kjo ose, siç e përmendëm më parë, "karkaleca rozë". Përveç të qenit një bimë e njohur në Meksikë, Scheidweileri gjendet në zonat e Amerikën Qendrore

Gjëja më e zakonshme është ta gjejmë buzë pyjeve, megjithëse mund ta shohim edhe në vende të tjera, për sa kohë që kushtet mjedisore janë të përshtatshme. 

Karakteristikat e drejtësisë Scheidweileri

Drejtësia Scheidweileri

Kjo bimë i përket Familja Acanthaceae. Është një bimë e gjatë që mund të arrijë metër e gjysmë dhe bëhet mjaft atraksion kudo që mbillet. Ajo jo vetëm që do të tërheqë vëmendjen e atyre që vijnë për të parë speciet, por, veçanërisht, të kafshëve si p.sh insektet, zogjtë dhe madje edhe kolibrat. Është pikërisht për këtë arsye që është një specie e preferuar për të dekoruar kopshte dhe vende publike. 

Është një bimë e dendur që ka gjethe të gjalla jeshile të errët që janë ovale në formë të kundërt dhe buzë pak të dhëmbëzuara. Ngjyra intensive shfaqet në pjesën e sipërme të gjethes, ndërsa në fund toni zbardhet, duke krijuar një kontrast të mrekullueshëm dhe të bukur. 

Por pa dyshim që janë lulet e saj ato që e bëjnë kalimtarin të dashurohet me të. Me ngjyrat e saj rozë, të kuqe ose vjollcë, në formë tubulash dhe të hapura në dy buzë me gjatësi të ndryshme, të cilat rriten si një gozhdë. Është mënyra e mençur e natyrës për ta bërë më të lehtë punën e pjalmuesve. 

Çfarë kujdesi ka nevojë për drejtësinë Scheidweileri? 

Siç mund ta imagjinoni, është një specie që ka nevojë për kushte klimatike tipike për një zonë tropikale. Me pak fjalë, faktorët kyç për të kultivuar me sukses drejtësinë meksikane janë si më poshtë. 

dritë indirekte

Drejtësia Scheidweileri

La Drejtësia meksikane toleron diellin e drejtpërdrejtë, sepse është një bimë rezistente. Edhe pse nuk këshillohet ta lini të ekspozuar ndaj diellit intensiv për shumë orë. Kjo duhet të merret parasysh gjatë gjetjes së saj. 

Idealja është ta kesh aty ku merr dritë por në mënyrë indirekte. Në këtë mënyrë do të marrë dritën që kërkon por pa rrezikuar gjethet.

Temperaturat e buta

Temperatura që do ta bëjë Justicia Rosa-n tuaj të lulëzojë është a temperatura e butë, që lëviz në vargjet nga 18º në 24º. Nëse temperatura rritet pak, nuk ka problem, përderisa gradët nuk janë të padurueshme dhe të tepruara. Por ajo që bima nuk do të tolerojë janë temperaturat nën 10 gradë. Kujtojmë se kemi të bëjmë me një specie tropikale dhe, për rrjedhojë, klimat e ftohta nuk janë gjëja e tij. 

Sa lotim ka nevojë për "karkaleca rozë"?

Karkalecat rozë kanë nevojë për lagështi por jo mbytje me ujë. Pra, lotimi duhet të jetë i mjaftueshëm, por jo i tepruar. Është mirë të prisni derisa shtresa e sipërme e tokës të thahet përpara se të ujitet përsëri. Megjithatë, do të ishte mirë që të ketë gurë ose guralecë për ta ndihmuar të mbajë gjithmonë pak lagështi ose nëse e kemi në shtëpi, të vendosim një lagështues afër. 

Si duhet të jetë dyshemeja? 

Kur zgjidhni tokën që do të strehojë të korrat, ajo duhet të jetë tokë e pasur me lëndë organike dhe të ketë kullim të mirë për të parandaluar akumulimin e ujit. Përveç kësaj, do të jetë mirë për bimën nëse e ndihmoni të zhvillohet duke shtuar një pleh të mirë në muajt e pranverës dhe verës. 

Drejtësia të kërkon të krasitësh

Drejtësia Scheidweileri

Një pyetje e shpeshtë kur përballemi me kujdesin e një kulture të re, veçanërisht kur bëhet fjalë për speciet zbukuruese, është nëse këshillohet apo jo krasitja dhe sa shpesh bëhet kjo krasitje.

Përgjigja në këtë rast është po, Drejtësia do të vlerësojë që e krasit herë pas here. Momenti i duhur do të jetë kur të shihni se ka gjethe të dëmtuara ose pa jetë. Duke krasitur, ju do të jeni në gjendje të rivitalizoni bimën, të nxisni rritjen e saj dhe, në të njëjtën kohë, ta bëni atë të duket më e bukur. 

Si riprodhohet Drejtësia

Nëse po mendoni të riprodhoni ekzemplarë, një formulë e mirë është të përfitoni nga prerjet. Por jini të durueshëm dhe prisni derisa të kenë arritur të paktën 10 centimetra, në mënyrë që të jenë mjaft të fortë për të kapur tokën dhe për t'u rritur.

Dëmtuesit dhe sëmundjet e zakonshme të specieve

Kjo është një bimë e prirur ndaj dëmtuesve dhe sëmundjeve, prandaj duhet t'i kushtoni vëmendje të madhe. Sa për dëmtuesit, sigurohuni që nuk ka afide, marimangat ose barërat e këqija, pasi janë problemet më të shpeshta. 

Nga sëmundjet, kalbja e rrënjëve është ajo që shfaqet më shpesh dhe vjen nga lotimi i tepërt. Sëmundjen do ta shmangni nëse ujisni me masë dhe ndërroni nënshtresën në mënyrë që të ketë kullim të mirë.

Pse të mbillni Justicia Scheidweileri

Ne kemi folur gjatë për bukurinë e Drejtësisë dhe aftësinë e saj për të mbushur mjedisin e saj me specie kafshësh të bukura dhe tërheqëse. Pra, vetëm me këtë ne mund t'ju japim mjaft argumente për t'ju inkurajuar ta kultivoni atë. 

Përveç kësaj, ka kultura që e kanë përdorur këtë specie prej vitesh për të trajtuar sëmundjet e frymëmarrjes dhe inflamacionin. Është një bimë medicinale, përveçse një dekorative tërheqëse për mjedisin tuaj. 

Për të gjitha këto, ne e patëm interesante të flasim me ju për Drejtësia Scheidweileri. A e njihnit tashmë? Çfarë mendoni ju?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.