Të hani kërpudha: Parasol

Kërpudha parazol

A ju pëlqen të shkoni në pyll për të kërkuar kërpudha? Këto organizma janë qenie të gjalla shumë kurioze, aq sa kanë karakteristika të përbashkëta me bimët dhe gjithashtu me kafshët. Sporet e shoqëruesve tanë të kërpudhave janë ekuivalente me farat, dhe fakti që ata kanë nevojë për të 'ngrënë' pemë mund të na kujtojë nevojën tonë për ushqim.

Ka kërpudha të panumërta në të gjithë botën, por një nga më interesantet është ombrellë. Një kërpudhë që ka një shije të hollë.

Karakteristikat e Parasolit

Parasol shihet nga afër

Protagonisti ynë shkencërisht njihet me emrin e Makrolepiota procera. Popullisht quhet në mënyra të ndryshme: ombrellë, galamperna, cucurril. Ajo i përket familjes Agaricaceae, dhe jep fryte në vjeshtë, kur temperaturat fillojnë të jenë shira të ulëta dhe të bollshme. Dallohet lehtë pasi është një kërpudhë mjaft e madhe, që arrin një lartësi prej rreth 20-25cm, dhe aromatik.

Me reshjet e para, sporet mbijnë. Në fillim fiton një formë konkave dhe të mbyllur, të mbuluar nga luspa kafe. Pas disa ditësh ai do të hapet plotësisht i rrafshët, si xhama dielli. Diametri i tij sapo të hapet mund të jetë deri në 30cm, me disa luspa në pjesën e sipërme të cilat zhduken lehtë nëse gërvishtemi pak mbi to.

Nga cadra unaza e dyfishtë çfarë mbetet nga ditët e tij të para, çarçafë të bardhë shihet në pjesën e pasme të ballikut të diellit, përveç pika kafe të errëta ato kanë në kërcell.

Mos i ngatërroni, mund të deheni

Mblidhni Macrolepiota Procera

Edhe pse është një kërpudhë shumë e zakonshme në male, duhet të keni shumë kujdes që të mos e ngatërroni atë me të tjerët. Kur flasim për kërpudhat, është shumë e rëndësishme që të dimë mirë se cilat janë ato të ngrënshme dhe helmuese, pasi që përndryshe ne mund të rrezikojmë jetën tonë, përveç nëse marrim kujdes mjekësor sa më shpejt të jetë e mundur.

Parasolët mund të ngatërrohen me ato të zhanrit lepiota. Ndryshe nga Macrolepiota, këto kërpudha janë më të vogla, dhe megjithëse kanë edhe një unazë, në këtë rast është një e thjeshtë, e cila në disa specie mund të zhvendoset nga lart poshtë kur është e lirë. Për më tepër, duhet të keni parasysh se, nëse prerni bishtin e Parasolit, duhet një kohë e gjatë për të oksiduar, domethënë për të marrë një ngjyrë të kuqërremtë. Ata të Lepiota ndryshken shpejt.

Shumica e Lepiota janë toksike, pasi ato përmbajnë amanitin, e cila është një nga toksinat më vdekjeprurëse atje. Doza fatale është vetëm 0,1mg / kg, domethënë, praktikisht asgjë, kështu që, unë këmbëngul, kur shkoni të mblidhni kërpudha, nëse nuk i njihni shumë mirë, bëni një foto të Parasolit dhe Lepiotës. Në këtë mënyrë, do të jetë shumë më e lehtë për ju t'i identifikoni ato. në situ.

Simptomat e helmimit

Grupi i Parasols

L Sintomas Llojet më të shpeshta të helmimit janë si më poshtë:

 • konvulsione
 • Konfuzion
 • jerm
 • Humbja e vetëdijes
 • Komë

Dëmtimi i trupit

Amanitin është një toksinë që do të dëmtojë të gjithë sistemin renal, duke dëmtuar pankreasin, zorrët, problemi më serioz që është nekroza e mëlçisë.

TRATAMIENTO

Për fat të keq, nuk ka antidotPrandaj, kujdesi mjekësor do të bazohet në masat e mbështetjes së jetës. Në mënyrë tipike, do të bëhet një pastrim i stomakut, do të administrohet qymyr aktiv dhe trupi do të hidratohet për të rifituar mineralet që mund të ketë humbur.

Kur mblidhen cadrat?

Shportë me kërpudha

Këto kërpudha të shijshme korren gjatë gjithë vjeshtës, madje edhe në fillim të dimrit, nëse koha është e butë ose me ngrica të vona. Unë ju rekomandoj që të shkoni me disa çanta ose shporta, pasi shfaqen në grupe prej dy ose më shumë. Veryshtë shumë, shumë e rrallë të shohësh vetëm një ombrellë.

Këto kërpudha mbijnë në pyje dhe buzë rrugëve, pothuajse gjithmonë e mbrojtur nga dielli i drejtpërdrejtë, pasi rrezet e diellit mund t'i dëmtojnë ato.

Këshilla për korrje

Për të qenë në gjendje të shijoni cadrat këtë vit dhe të gjithë ata që vijnë, duhet të keni parasysh një sërë gjërash që të mbijnë përsëri, dhe ato janë:

 • Ju duhet t'i prisni ato me një brisk, dhe mos i shkul ato. Përndryshe do të merrnim me vete micelin që është në nëntokë dhe në sezonin tjetër nuk do të mbin më.
 • Ju nuk keni pse t’i merrni të gjitha. Convenientshtë e përshtatshme të lini disa në mënyrë që të ketë më shumë spore dhe, rrjedhimisht, më shumë ekzemplarë.
 • Përdorni kontejnerë të hapur, si shporta me xunkth pa kapak. Kështu, ata marrin ajër dhe fermentimi vonohet.
 • Hiqni kërcellin kur shkoni t'i gatuani ato, pasi që këto nuk janë të ngrënshme.
 • Dhe, për siguri, mos merrni ato që janë ose fillojnë të fermentohen, pasi ato mund të shkaktojnë dispepsi.

Karakteristikat ushqyese të ombrellës

Karakteristikat e cadrave

Kërpudhat, dhe veçanërisht ombrella, kanë qenë një ushqim i konsumuar gjerësisht në botë për mijëra vjet. Dhe gjithçka ka një arsye, dhe kjo është se, përveçse të pëlqen qiellëzat më kërkuese, ato janë shumë ushqyese. Nëse nuk më besoni, vazhdoni të lexoni ...:

Ata janë të ulët në kalori

Po, po, 100 gram kërpudha përmbajnë vetëm 20 kalori. Kjo falë përmbajtjes së lartë të ujit, e cila është 90ml për 7 gram. Kështu, ato janë një ushqim i shkëlqyeshëm për t’u hidratuar.

Ato janë burim i vitaminave dhe mineraleve

Kërpudha parazol në profil

Konkretisht, ato kanë një përmbajtje të lartë të provitamin D2, e cila është shumë e rëndësishme pasi favorizon thithjen e kalciumit dhe fosforit. Por gjithashtu, theksojmë se është një burim i vitaminave nga grupi B, të cilat e mbajnë sistemin imunitar të fortë të shëndetshëm, dhe e bëjnë trupin të rritet dhe të zhvillohet siç duhet.

Por jo vetëm që cadrat kanë vitamina, por edhe minerale, si p.sh. jod i cili është përgjegjës për rregullimin e metabolizmit, kalium që mban sistemin muskulor, dhe ndeshje në sajë të së cilës mund të marrim energji.

Për të gjitha këto arsye, këto kërpudha janë shijshme e vërtetë. Një ushqim që nuk mund të mungojë në kuzhinën tuaj gjatë muajve të periudhës së vjeshtës. Mund t’i përdorni për të shoqëruar pjatat, si një meze të lehtë, të skuqur me pak kripë ose të gatuar. Mund t’ju ​​them se familja ime pasi i preu, i vendos në tenxhere me qiqra ose oriz.

Tani e dini, shkoni në kërkim të cadrave për të shijuar një aromë të jashtëzakonshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   laura dijo

  cadrën me të cilën ushqehet

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Laura.
   Nga bimët, konkretisht, nga dekompozimi i lëndës organike.
   Një përshëndetje.

 2.   Lourdes dijo

  Ju mund të keni një pemë portokalli në një tenxhere dhe do të japë fryte

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Lourdes.
   Po, mundeni, por duhet ta krasitni. Bestshtë më mirë të blini një pemë portokalli xhuxh nëse nuk keni shumë përvojë në krasitjen e bimëve, megjithëse ato janë pak më të shtrenjta.
   Nëse keni dyshime se si të krasitni, ngarkoni një fotografi të pemës tuaj portokalli dhe unë do t'ju tregoj.
   Një përshëndetje. 🙂

  2.    Marina dijo

   Hello!
   Ditën tjetër prindërit e mi dhe unë gjetëm dy kërpudha ose kërpudha në një nga tenxheret ku kemi mbjellë qepujka dhe lakra. Mendova se mund t'i bashkangjisni një foto mesazhit në mënyrë që të mund të më thoni nëse ajo kërpudhat është e rrezikshme apo jo. Unë e komentoj atë në këtë postim sepse forma që ka ajo më kujton ombrellën, por buza e xhamit ka marrë një ngjyrë të zezë.
   Shpresoj të më ndihmoni të di se çfarë të bëj me ta,
   Falënderim

   1.    Monica Sanchez dijo

    Përshëndetje, Marina.
    Jo, nuk mund të dërgoni imazhe nga këtu, por mund ta bëni në profilin tonë në Facebook nëse dëshironi. Klikoni këtu.

    Kështu që ne mund t'ju ndihmojmë

    Përshëndetje!