Dush i artë, një pemë bukuroshe e varur

Ka dy pemë që quhen dush i artë

Oneshtë një nga ato pemët nga të cilat duket se bie ari çdo pranverë. Lule të bukura të verdha të saj të bukura janë të varura mbuloni të gjithë bimën, duke e bërë atë të duket spektakolare. Gjithashtu, duket mirë si një ekzemplar i izoluar, por mund të përdoret gjithashtu në formacione ose në grupe.

Njihni kujdesin e Shi ari, një specie ideale për të ngjyrosur kopshtin tuaj.

Origjina dhe karakteristikat e dushit të artë

Para se të fillojmë, është e rëndësishme të thuhet se ekzistojnë dy bimë shumë të njohura që njihen si dushi i artë. Ata janë shumë të ngjashëm, por vijnë nga vende të ndryshme dhe as kultivimi i tyre nuk është i njëjtë. Prandaj, do t'ju tregoj për të dyja:

Anagyroides Laburnum (dush i artë për klimë të butë)

Laburnum anagyroides është një pemë për klimë të butë

Pema Anagyroides Laburnum, është një bimë gjetherënëse që rritet në një lartësi prej shtatë metrash. Ajo ka një trung që zakonisht rritet drejt ose pak i pjerrët, nga i cili degët mbijnë duke formuar një kurorë mjaft të degëzuar. Gjethet e saj janë jeshile të çelëta dhe me tre gjethe.

Siç thamë, në pranverë, lulet shfaqen të grupuara në grupe të varura që mund të maten nga 10 deri në 20 centimetra dhe janë me një ngjyrë të verdhë madhështore. Fruti është një bishtajore, kështu që i përket familjes botanike Fabaceae (bishtajore) Ai përmban fara të zeza dhe shumë të forta, dhe ato janë toksike.

Fistula e Kasias (dush i artë për klimat pa ngrica)

Fistula Cassia është një pemë për klimat tropikale

Imazh - Flickr / 視界

La Fistula e Kasias është një pemë gjetherënëse vendase në Egjipt, Lindjen e Mesme dhe pjesë të Azisë që arrin një lartësi prej 6 deri në 20 metra. Kurora e saj është shumë e degëzuar dhe përbëhet nga gjethe të mëdha, alternative dhe gjetherënëse. Lule janë grupuar në grupe të varura midis 30 dhe 80 centimetra të gjata, dhe gjithashtu prodhon bishtajore që përmbajnë fara me ngjyrë të errët.

Njihet gjerësisht si fistula e kallamit ose dush i artë, por ndryshe nga Anagyroides Laburnum, nuk është aspak toksike. Në fakt, ajo është përdorur si një laksativ, astringent dhe si një ilaç për gunga të vogla.

Cila është kujdesi që duhet t'u ofrohet atyre?

Dushi i artë, si ai i klimës së butë dhe ai i klimës së nxehtë, janë bimë që kujdesen shumë për veten e tyre dhe të lehtë nëse klima është e përshtatshme për to. Kjo është, Anagyroides Laburnum do të duket bukur në rajone të butë, ku ka ngrica; përkundrazi, Fistula e Kasias do të rritet mrekullisht nëse temperaturat janë të buta apo të ngrohta gjatë gjithë vitit.

Na tregoni se cilat janë kujdesi themelor që duhet t'u kushtohet atyre:

Vend

Të dy pemët ato duhet të vendosen jashtë. Rekomandohet shumë që ata të bien në diell, të paktën disa orë në ditë, por ato bëjnë mjaft mirë në vendet me hije të pjesshme.

Nëse flasim për rrënjët e tyre, ato nuk zhvillohen shumë në krahasim me bimët e tjera, por ato duhet të mbillen në një distancë prej të paktën 5 metra nga tubat dhe dyshemetë që janë shtruar.

Ujitja

Lule fistula Cassia janë të verdha

Lule të Fistula e Kasias.

 

Këto pemë kërkojnë ujë shpeshPrandaj, ato duhet të ujiten sa më shpejt që toka të fillojë të thahet. Kjo do të ndodhë më shpesh në verë sesa në dimër, dhe madje edhe më shumë nëse koha është e thatë dhe e ngrohtë, kështu që duhet të jeni vigjilent.

Nëse dyshoni se kur të ujitni, futni një shkop të hollë prej druri: nëse kur e hiqni atë, ajo del me pak ose aspak tokë të bashkangjitur, atëherë do të duhet të merrni kutinë e ujitjes dhe ta lagni atë.

Tokë

 • kopsht: të dy rriten në toka pjellore, dhe me një kapacitet të mirë të kullimit të ujit.
 • Tenxhere me lule: ky është një kontejner që duhet të ketë vrima në bazën e tij. Si substrat mund të përdorni mulch, substrate universale ose të ngjashme.

pajtimtar

Përveç ujit, është e këshillueshme që të fekondoni dushin tuaj të artë gjatë sezonit të tij të rritjes, domethënë në pranverë dhe verë. Në treg ka shumë lloje të plehrave, por ato mund të klasifikohen në dy grupe të mëdha: kimikate, si p.sh. kjo, dhe ato organike. Të dyja mund të jenë shumë të dobishme nëse përdoren mirë, por ne rekomandojmë përdorimin e kësaj të fundit pasi kjo ndihmon për t'u kujdesur për faunën (dhe florën) në kopshtin tuaj.

Sigurisht, nëse përdorni kimikate, ose organike që janë shumë të përqendruara (ekstrakt algash ose guano, për shembull), ndiqni udhëzimet që do të gjeni në paketim.

Shumëzimi

Edhe Laburnum edhe Cassia shumohen me farë në vjeshtë ose në pranverë. Për këtë, ju duhet të futni farat vetëm për 1 sekondë në ujë të valë dhe 24 orë në ujë në temperaturë dhome (ndihmoni veten me një kullues). Pas kësaj kohe, vendosni maksimumi dy në secilën shtrat të farës, ujiteni me bollëk dhe brenda pak ditësh do të keni fidanët tuaj të Shiut të Artë.

Këtu shpjegojmë se si mbillen laburnum:

Plagët dhe sëmundjet

Ata zakonisht nuk kanë, përveç oidiumit nëse gjethet e tyre janë spërkatur / spërkatur, ose ndonjë mollë me verë në verë.

Rusticiteti

Varet nga speciet:

 • Anagyroides Laburnum: do të jeni në gjendje ta mendoni me gjithë shkëlqimin e tij nëse temperaturat në zonën tuaj nuk janë ekstreme, përveç në dimër, pasi ajo mund të rezistojë deri në -18ºC. Ju nuk ju pëlqen nxehtësia e madhe (30ºC ose më shumë), dhe kjo është diçka që mund t'ju shkaktojë ndonjë problem tjetër, për shembull, në kopshtet e vendosura disa kilometra nga brigjet e Detit Mesdhe.
 • Fistula e Kasias: është një bimë perfekte për kopshtet tropikale, ku temperaturat mbeten të qëndrueshme, ose pa shumë ndryshime, gjatë gjithë vitit. Sidoqoftë, është e rëndësishme të thuhet se mbështet të ftohtin, madje edhe ngricat e rastit afatshkurtra deri në -1ºC.

Çfarë përdorimesh janë dhënë ato?

Dushi i artë është një bimë me lule të verdha

Dushi i artë, të dy speciet Laburnum dhe Cassia, janë bimë shumë të bukura që rriten në kopshte. Cfare ka me shume, ju mund të zgjidhni t'i keni në një tenxhere dhe të bëni krasitje për të kontrolluar rritjen e tyre. Dhe meqenëse kanë gjethe të vogla, ato janë gjithashtu specie të përshtatshme për bonsai.

Por po, më lejoni t'ju kujtoj se Anagyroides Laburnum ka fruta toksike, kështu që nëse keni fëmijë të vegjël ose kafshë shtëpiake, nuk këshillohet ta mbillni në kopsht.

Lidhur me Fistula e Kasias, është një bimë interesante me veti medicinale.

Cfare mendoni ju


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

183 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   carolina dijo

  Diten e mire. sa është koha e mbirjes?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Caroline.
   Në përgjithësi, në një periudhë maksimale prej dy muajsh ata duhet të fillojnë të mbijnë.
   Pershendetje

  2.    Luz Maria De Fatima dijo

   Përshëndetje Carolina, unë kam një Dush të Artë për 5 vjet dhe ende nuk jep lule. Cila mund të jetë arsyeja?

   1.    Monica Sanchez dijo

    Përshëndetje Luz María.
    Dushi i Artë ndonjëherë mund të marrë pak kohë për të prodhuar lule. Plehëroni atë rregullisht në pranverë dhe verë, dhe me siguri do të lulëzojë në një ose dy vjet tjetër.
    Një përshëndetje.

  3.    Adelaida Abeledo dijo

   Ku mund ta gjej farën e artë të shiut në ARGENTINA. Unë jam 73 vjeç dhe ëndrra ime është të rris këtë pemë. Faleminderit.

   1.    Monica Sanchez dijo

    Përshëndetje Adelaide.

    Faleminderit për komentin, por nuk mund t'ju them se ku shesin farëra në vendin tuaj, pasi që jemi në Spanjë. Sidoqoftë, unë ju rekomandoj që të kontaktoni me një çerdhe në zonën tuaj për të parë nëse mund t'ju ndihmojnë.

    Përshëndetje.

    1.    Olga dijo

     Hellooo… si të dallojmë se cilat specie janë toksike dhe cilat jo?

     1.    Monica Sanchez dijo

      Pershendetje Olga.

      Fistula Cassia është tropikale dhe nuk i reziston acarit. Eshte esta.
      Ai që është toksik është ai në këtë artikull, emri i tij shkencor është Laburnum anagyroides, dhe ai mund të jetojë vetëm në klimë të butë / të ftohtë.

      Përshëndetje.


   2.    dolce dijo

    Përshëndetje, Adelaide! Unë kam farat e shiut të artë, jetoj në Salta. Si t'i marr ato tek ju? Sigurisht, oferta ime është Falas!

 2.   maria dijo

  Çfarë kuptoni kur thoni se është shumë toksike? Faleminderit.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Maria.
   Do të thotë se është një bimë helmuese, prandaj rekomandohet të rritet vetëm në kopshte ku nuk ka fëmijë ose kafshë shtëpiake. 🙂

 3.   Nancy martinez dijo

  Natën e mirë, kam një shqetësim në kopshtin tim, 6 muaj më parë, një pemë, shi i artë, por deri më sot nuk ka lulëzuar. Sa zgjat kjo fazë, duke marrë parasysh k kemi temperaturë të lartë aprix. Midis 28 deri në 32 gradë ... Unë vlerësoj komentin tuaj të vlefshëm.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi, Nancy.
   Ndonjëherë ata janë të ngadaltë në lulëzim. Dushi i artë është një pemë që lulëzon me 7-10 vjet. Nëse duket e shëndetshme, mos u shqetësoni. Vazhdoni të kujdeseni për të si më parë dhe do të shihni se sa shpejt mbushet me lule.

 4.   beatrice dijo

  Unë kam fëmijë, dhe pa e ditur e mbolla këtë pemë. duhet të kujdeseni që ata të trajtojnë gjethet tuaja? Apo që ata e vënë atë në gojën e tyre apo është toksike për faktin e thjeshtë të paturit e saj?

 5.   Monica Sanchez dijo

  Përshëndetje Beatrice.
  Mos u shqetëso: është toksik vetëm nëse gëlltitet gjethet dhe / ose frytet e tij.

 6.   daniel dijo

  Përshëndetje, do ta vlerësoja nëse më hiqni nga një dyshim, ju lutem. Unë i dërgova farat e papjekura në tokë dhe filizi i tij doli i gjallë në një tingull të nxehtë, a do të jetë e mundur të digjet pa rezultat, domethënë, filizi i tij nuk jep frytin e tij?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Daniel.
   Në parim, asgjë nuk ka për t’i ndodhur. Vendosni fungicid për të parandaluar kërpudhat dhe mbilleni në një substrat poroz (vermikuliti, për shembull) në mënyrë që rrënjët të gazohen dhe, për këtë arsye, të thithin më mirë ujin.
   Paç fat.

 7.   kain dijo

  Monika, më pëlqen shumë që kjo pemë të kujdeset për të, por përveçse do të dëshiroja hije, pyetja ime është nëse kjo pemë humb gjethet në ndonjë kohë të vitit?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Khain.
   Po, gjethet bien, por në vjeshtë, kështu që ju mund të shijoni hijen e saj pa probleme në verë.
   Një përshëndetje.

 8.   vinamiel dijo

  Unë kam parë L. anagyroides në internet si pjergulla të bukura. Për ta bërë këtë si duhet, a duhet t'i jap një mbështetje dhe ta ngre në pjergull? Nëse e dua si një pemë, a duhet ta lejoj të rritet, asnjë ose dy sytha?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Vinamiel.
   Unë mendoj se e di se çfarë foto keni parë, dhe po, është me të vërtetë e bukur. Por nëse vini re, ata kanë mbjellë pemët në të dy anët e strukturës, në mënyrë të tillë që kur të çelin, lulet shfaqen të varura midis pjergullës.
   Dushi i Artë është një pemë, jo një alpinist, kështu që thjesht duhet ta lini atë të rritet normalisht.
   Një përshëndetje.

 9.   Daniel puga dijo

  Përshëndetje Monica, mirëmëngjesi, kam një dush të artë 1 vjeçar që kur e kam mbjellë, ju falënderoj për informacionin në artikullin tuaj, është shumë i dobishëm, megjithatë, për shkak të injorancës time, herë pas here vendos ujë në gjethe , dhe me sa duket ajo fitoi kërpudhat që ju përmendni, gjethet janë të gjelbra, por kanë njolla kafe, unë i bëra fotografi të tyre, unë do të vlerësoja nëse do të më tregonit se si mund ta zhdukja atë, gjithashtu nëse mund të më jepni një email për t'ju dërguar fotot për të vërtetuar nëse e ka atë, faleminderit shumë paraprakisht Moni

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Daniel.
   Gjethet që preken nuk do të shërohen më. Por ju mund të aplikoni një fungicid me spektër të gjerë për të parandaluar përparimin e sëmundjes. Në këtë mënyrë, të gjitha kërpudhat do të hiqen, dhe pema do të jetë në gjendje të rifillojë rritjen e saj.
   Një përshëndetje.

 10.   Daniel puga dijo

  Faleminderit shumë Moni, një emër i një antibiotiku të veçantë për këtë.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Daniel.
   Ose për gjethet (gjethe) dhe sistemike do të bëjë.
   Një përshëndetje.

   1.    Daniel puga dijo

    Faleminderit shumë Moni

 11.   Alejandra dijo

  Përshëndetje Monica! Faleminderit për këshillën e mrekullueshme! Unë do të doja të di se kur është koha e krasitjes, pasi unë dua të përfitoj nga ajo për ta formësuar atë?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Alejandra.
   Faleminderit për fjalët tuaja.
   Për ta krasitur duhet të presësh ose vjeshtën ose dimrin vonë / pranverën e hershme.
   Një përshëndetje.

 12.   Xavier dijo

  Çfarë rekomandimesh më jepni për të rritur këtë pemë në Kordoba? Ju i dini verërat veçanërisht të nxehta. A kam ndonjë shans?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi Javier.
   Më vjen shumë keq që po ju them se nuk i pëlqen shumë nxehtësia. Në një tenxhere dhe me një substrat të mirë (unë do të rekomandoja 70% akadama të përzier me 30% kiryuzuna) mund ta provoni. Unë vetë kam panje japoneze (unë jetoj në jug të Majorka) me atë përzierje të substrateve dhe ato rriten që është shumë e këndshme.
   Në kopsht megjithatë ata nuk mund të rriteshin. Por ... gjithmonë mund të mbillni një fistulë Cassia, e cila duket shumë si ajo, por i qëndron temperaturave të larta shumë më mirë. Në këtë artikull ne flasim pak për të, klikoni këtu.
   Një përshëndetje.

 13.   Ricardo dijo

  Përshëndetje Monica, duke marrë parasysh që mina lulëzon në fund të dhjetorit, është një pemë e re dhe unë do të doja të bëja krasitjen e parë të formimit, në cilën kohë duhet ta bëj atë për të lulëzuar sa më pak të jetë e mundur? .-

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Ricardo.
   Krasitjen e trajnimit mund ta kryeni në vjeshtë, por nëse e preferoni atë në fund të dimrit, kur rreziku i ngricës ka kaluar. Në këtë mënyrë lulëzimi i pemës suaj nuk do të ndikohet shumë.
   Një përshëndetje.

 14.   Federico De La Hoz Luna dijo

  Përshëndetje, mirëmëngjesi! Dushi im i artë kishte plagë në fletë, nuk mund ta identifikoj, ato janë rrathë të verdhë, kundër dritës duket më e hollë se pjesa tjetër e fletës dhe e ka atë në të gjitha gjethet. Çfarë mund të jetë?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Federico.
   Nga sa llogaritni, duket se ndryshku po e prek atë.
   Trajtojeni atë me një fungicid që përmban Oxycarboxin, dhe pema juaj së shpejti do të jetë përsëri e shëndetshme.
   Një përshëndetje.

 15.   ricardo dijo

  Përshëndetje, mirëdita, sa rezistente është pema ndaj të ftohtit, mbillni atë në një vend që gjatë ditës ka një temperaturë të nxehtë, por gjatë mëngjesit herët temperatura bie shumë. Gjethet janë si të zeza dhe të rrudhura. cfare sugjeroni ju

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Ricardo.
   Laburnum mbështet deri në -18ºC. Këto simptoma mund të jenë për shkak të mungesës së një minerali, ai po ujitet tepër, ditën e transplantimit disa rrënjë ishin thyer, ose ka thrips.
   Këshilla ime është që ju ta fekondoni atë me një pleh organik, siç është plehu i kalit ose hedhja e krimbave, duke shtuar një ose dy grushta (në varësi të madhësisë së bimës) dhe që ta trajtoni atë me një insekticid që përmban 5% Lufenuron.
   Një përshëndetje.

 16.   Tania dijo

  Përshëndetje, dushi im i artë ka shumë gjethe tani në pranverë, por nuk ka lule, ajo është tashmë 4 vjeç dhe nuk ka lulëzuar kurrë, a duhet të paguaj me diçka të veçantë dhe kur? Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Tania.
   Ndonjëherë atyre u duhet pak më shumë për të lulëzuar. Unë ju rekomandoj që ta paguani atë me plehra organikë, një muaj për shembull me guano, dhe muajin tjetër me humus, duke ndjekur udhëzimet e specifikuara në paketim.
   Pershendetje

 17.   osvaldo ambriz dijo

  Mirëmëngjesi, një pyetje, unë kam 2 pemë shiu të artë, rreth 10 muaj më parë fillova të nxjerr lule të vogla, por jo në formën e shiut, por përkundrazi, në sasi të vogla dhe të paguara në kërcell, dhe gjithashtu bëra një shumë bainitas, si 10 centimetra të gjata dhe tashmë është hera e dytë që hedh bishtajat dhe lulet e saj ,,,, ata më kanë thënë se nuk është një dush i artë, ..?
  Mund të jetë një pemë e ngjashme e vogël.
  Shpresoj disa komente nga ju, faleminderit shumë dhe përshëndetje

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Osvaldo.
   Pa një foto është e vështirë të dihet se cila është, por a është e mundur që të jetë fistula Cassia? Ata gjithashtu e quajnë atë dush të artë.
   Një përshëndetje.

 18.   Adalbert dijo

  Cilat janë simptomat ose çfarë e shkakton helmimin e kësaj peme

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Adalberto.
   Farat e kësaj peme përmbajnë citizinë, e cila mund të shkaktojë të përziera nëse gëlltitet.
   Një përshëndetje.

 19.   Daniel lopez dijo

  Përshëndetje kam një shqetësim; Ne kemi një pemë rreth 1 vjeç, është e gjatë rreth 2.6 metra e gjatë, topa të zeza po dalin në kërcell dhe në disa gjethe, nëse i shtyp ato, ato hapen dhe ato duken të thata nga brenda. Kjo është një murtajë apo është normale 6 muaj më parë e krasita për shkak të kësaj situate dhe tani që është rritur ata po më shfaqen përsëri. Mund të më ndihmoni?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Daniel.
   Shtë një murtajë nga ajo që ju llogaritni. Trajtojeni atë me një insekticid me veprim të trefishtë dhe nëse nuk përmirësohet, na shkruani përsëri dhe ne do të gjejmë një zgjidhje tjetër.
   Një përshëndetje.

 20.   Fernando dijo

  Përshëndetje, në klimat si në veri të vendit, a do të ishte e vështirë për ju të përshtateni? Temperaturat e verës mbi 35 gradë dhe dimrat nganjëherë midis 5 dhe 15 gradë. Faleminderit-

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi, Fernando.
   Fatkeqësisht jo. Ka nevojë për klimë të butë, me acar (dhe reshje dëbore) në dimër që të jetë në gjendje të rritet dhe të zhvillohet mirë.
   Sidoqoftë, në atë klimë mund të keni një fistulë Cassia, e cila është një pemë shumë e ngjashme. Unë ju lë lidhjen në rast se doni të dini më shumë rreth saj: Clic.
   Një përshëndetje.

 21.   Alejandra dijo

  Përshëndetje mirëmëngjesi, një pyetje, a mund të rritet pema e artë e dushit nga një prerje apo bërryl?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Alejandra.
   Me të vërtetë. Mund të riprodhohet me prerje ose me shtresim ajri në pranverë.
   Në rastin e prerjes, duhet të jetë një degë gjysëm drunore ose drunore, e gjatë rreth 40 cm. Baza është e mbarsur me hormone rrënjosëse në pluhur, dhe ajo mbillet në një tenxhere me substrat universal të kultivimit, ose me torfe të zezë të përzier me perlit. Toka duhet të mbahet gjithmonë pak e lagur, në mënyrë që të zërë rrënjë në dy ose tre muaj.

   Në rastin e shtresimit të ajrit, me një sharrë dore duhet të "qëroni" degën, me gjatësi rreth 20 cm, duke hequr lëvoren. Më pas, lageni me ujë dhe futeni me hormone rrënjosëse. Tani, merrni një copë plastike të zezë dhe mbuloni atë pjesë ku keni vendosur hormonet, duke vendosur substrate të lagur (me ujë) midis degës dhe qeses. Me një shiringë duhet të ujitni tokën 2 ose 3 herë në javë. Ju do të jeni në gjendje të prerë shtresën pas 2 muajsh apo më shumë.
   Një përshëndetje.

 22.   Maria rivera dijo

  Përshëndetje Moni, mirëmëngjesi, mbillni disa farëra shiu të artë dhe ato tashmë janë mbirë, megjithatë kam dyshime për mënyrën se si duhet t'i ujis ato dhe gjithashtu duhet të kujdesem që të mos ujisja gjethet e tyre, duke qenë vetëm foshnje dhe kur mund t'i mbjell në kopësht. E vlerësoj përgjigjen e pyetjeve të mia Përshëndetje Magda

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Maria.
   Urime për ato mbirje.
   Ata duhet të ujiten duke lagur substratin, duke e lënë atë të njomur mirë. Mos ujisni gjethet, pasi ato mund të digjen.
   Uji sa herë që substrati fillon të thahet, çdo 3 deri në 4 ditë.
   Mund ta kaloni në kopsht kur të jenë rreth 20 cm të gjatë.
   Një përshëndetje.

 23.   NITZINE ALVAREZ dijo

  Përshëndetje: Unë mbolla dushin tim të artë një vit më parë. Që atëherë ai është rritur shumë i gjatë dhe i dobët. Degët fillestare në qendër kanë rënë dhe kanë mbetur nga qendra lart. Luani që kërkon disa vite të mira për të lulëzuar, apo jo? dhe degët e saj? Kur zgjerohen ato? Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Nitzine.
   Po, mund të duhen disa vjet për të lulëzuar, 5-7, ndonjëherë edhe më shumë. Gjithçka do të varet nga sa paguani (këshillohet të paguani një herë në muaj me plehra organikë, siç është guano i lëngshëm).
   Trashja e degëve do të varet edhe nga plehrat. Ndërsa rritet dhe fiton forcë, ajo do të zgjerohet.
   Një përshëndetje.

 24.   mafe dijo

  Unë dua të di nëse e mbjell afër një gardhi ose një trotuari mund të thyejë beton

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Mafe.
   Po, mundet.
   Një përshëndetje.

 25.   JORGE dijo

  Përshëndetje, a mund të më tregoni momentin për të vazhduar transplantimin e tij? Unë e kam atë në një tenxhere 2 vjet më parë. Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Jorge.
   Pavarësisht nëse doni ta zhvendosni atë në një tenxhere më të madhe ose dëshironi ta mbillni në kopsht, duhet të prisni deri në pranverë.
   Nëse është në një tenxhere, koha ideale për ta bërë këtë është kur rrënjët fillojnë të shihen me sy të lirë nëpër vrimat e kullimit.
   Një përshëndetje.

 26.   Carlos Yannick dijo

  Hi si po shkon
  Unë dua të vendos një pemë si kjo në kopshtin tim, por është një gjë e vogël. Unë jam i shqetësuar për rrënjën, nëse ajo mund të ngrejë dyshemenë ose të lëvizë gardhin?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi, Carlos.
   Laburnum nuk ka rrënjë invazive, por nëse është më pak se 1 m mbi tokë, mund ta heqë atë me kalimin e kohës.
   Një përshëndetje.

 27.   suzetë dijo

  Shiu im i artë ka krimba dhe ata varin tela me diçka kafe dhe krimba dhe sytë dhe lulet e tyre bien nga krimba endës që mund të bëhet ose ka rënë shumë shi, .. Pema ime është 25 vjeç dhe unë jetoj në Hermosillo Sonora dhe ajo ishte e bukur

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Suzette.
   Unë rekomandoj trajtimin e tij me insekticide që përmbajnë Permethrin ose Cypermethrin, lotim të mirë dhe spërkatje aq sa mundeni (vishni doreza).
   Një përshëndetje.

 28.   Johanna dijo

  Unë jetoj në Villahermosa dhe dje ata i dhanë një nga këto vajzës time

  1.    Monica Sanchez dijo

   Le ta shijojmë. Zbukuroni kopshtin në një mënyrë spektakolare.

 29.   Carlos dijo

  pershendetje, me falni, a mund te me ndihmoni me kete pyetje ... sa zgjat kujdesi per pemen?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi, Carlos.
   Varet nga lloji i pemës. Për shembull, nëse është vendas, mbillet në kopsht dhe kujdeset për një vit, por nëse është ekzotik do të ketë nevojë për një kujdes tjetër gjatë gjithë jetës së tij.
   Një përshëndetje.

 30.   Alejandro Lopez dijo

  Përshëndetje, sapo kam mbjellë një pemë të artë dushi, nuk është as një javë e vjetër dhe gjethet janë tharë tashmë, çfarë mund të bëj?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Alejandro.
   Normalshtë normale që disa gjethe të bien gjatë ditëve të para.
   Sidoqoftë, nëse është Laburnum, nëse jeni në vjeshtë tani do t'i humbni të gjitha.
   Uji 2 ose 3 herë në javë, dhe pak nga pak do të mësohet me vendndodhjen e tij të re.
   Një përshëndetje.

 31.   Juan Nasar Albamonte dijo

  HELLO MÓNICA .... Do të doja të dija SI ,SHT, në atë formë paraqitet fara e drurit të shiut të artë.
  FAQJA JUAJ SHUM IN UDHUCTZUESE, NGA HIQJA TANISHME, TET PRERGJEDHURA

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi, Juan.
   Meqenëse një fotografi vlen një mijë fjalë, ja një 🙂:
   Farat e laburnumit
   Më vjen mirë që të pëlqen blogu.
   Një përshëndetje.

 32.   Olga dijo

  Përshëndetje Mirëmëngjes, një pyetje sa rrënjët rriten pse do të doja ta vendosja në shtëpinë time, por jam i shqetësuar se rrënjët do të futen në tuba?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Olga.
   Rrënjët mund të zgjasin deri në 6 metra, prandaj këshillohet që të mbilleni larg tubave.
   Një përshëndetje.

   1.    Olga dijo

    Faleminderit shumë Monika ... çfarë peme rekomandoni të mbillni jashtë shtëpisë që nuk i bën shumë dëm trotuarit dhe tubave?
    Faleminderit shumë .. përshëndetje nga Meksika.

    1.    Monica Sanchez dijo

     Pershendetje Olga.
     Ju mund të vendosni:

     -Syringa vulgaris
     -Callistemon viminalis
     - Lagerstroemia indica
     -Ligustrum lucidum

     Një përshëndetje.

    2.    Claudia dijo

     Unë jetoj në Ekuador. Në gusyaquil me shumë nxehtësi dhe është një pemë e madhe dhe me gjethe. Filloj të rrit një pemë foshnje rreth 4 metra. Do të përpiqem ta nxjerr për ta mbjellë diku tjetër! Ne e kuptuam se ajo vinte nga një rrënjë peme.

     1.    Monica Sanchez dijo

      Hi, Claudia.
      Nëse bëni disa hendeqe rreth pemës, rreth 40 cm të thella, do të jeni në gjendje ta hiqni atë mirë, edhe nëse duhet të prisni rrënjën që vjen nga »pema e nënës».
      Një përshëndetje.


 33.   ANGELICA GOMEZ dijo

  Përshëndetje, pyetja ime është nëse mund ta mbjell në buzë të stolit tim nuk e di nëse rrënja e saj është shumë e madhe për të dëmtuar atë !! FALEMINDERIT

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Angelica.
   Rrënja mund ta shkatërrojë atë. Bestshtë më mirë ta mbillni atë në një distancë minimale prej 6m nga çdo ndërtim ose tubacion.
   Një përshëndetje.

 34.   babil dijo

  KU MUND T G MERR NJ A BIM T TH KISTIS PEMS OSE FARS?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Martin.
   Në eBay do të gjeni farat që kërkoni.
   Një përshëndetje.

 35.   Araçeli dijo

  Pershendetje! Cila është procedura për të mbjellë kasia në zonat urbane? Pas mbirjes, si vazhdoni?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Araceli.
   Lëreni në tenxhere për të paktën një vit dhe vitin e ardhshëm mund ta zhvendosni në një tenxhere më të madhe ose në kopsht.
   Një përshëndetje.

 36.   Yanina Bravo dijo

  Përshëndetje, faqja juaj dhe komentet janë shumë të dobishme, shumë faleminderit paraprakisht! Unë kam disa bimë të kësaj peme që i vendosa kohët e fundit në një tenxhere, por nuk e di nëse ato mund të zhvillohen mirë atje ... a do të më duhet një tenxhere e gjerë? apo me mire e gjate dhe e thelle? Do të doja ta mbaja në një tenxhere sepse nuk kam një oborr spanjol ... Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Yanina.
   Sa më e madhe (e gjerë dhe e gjatë) tenxhere është, aq më mirë. Nëse mund të merrni ato të mëdhenjtë, me diametër 60 cm (ose më shumë), ata me siguri do të rriten shumë dhe do të duken shumë bukur.
   Një përshëndetje.

 37.   Lucia dijo

  Përshëndetje Mony! çfarë informacioni të dobishëm na ofroni. Po ju shkruaj sepse mbolla një dush të artë në trotuar ... por e vërej të sëmurë ... E kam mbjellë rreth 6 muaj më parë, ka shumë kohë që edhe kërcelli edhe gjethet duken të thata në përgjithësi , gjethet duken të thata dhe sikur të ishin djegur përreth dhe njolla të zeza gjithashtu sikur të ishin djegur, unë vetëm e kontrollova dhe shoh që në pjesën e poshtme të gjetheve të saj ka disa kafshë të vogla që duken si njolla të bardha ... a mundet të rikuperohet ???? Importantshtë e rëndësishme të përmendet se pranë saj ekziston një pemë tjetër shumë e madhe që dëmtohet nga veshtulla.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Lucia.
   Për sa kohë që trungu është i gjelbër, ka mundësi që të rikuperohet.
   Ju mund ta trajtoni atë me insekticide, përbërësi aktiv i të cilave është Dimethoate ose Chlorpyrifos, duke ndjekur udhëzimet e specifikuara në paketim.
   Një përshëndetje.

 38.   Janina dijo

  Përshëndetje, kjo është pyetja ime e dytë. Unë kam këtë pemë rreth 10 cm të lartë, dhe pika të bardha u shfaqën në gjethe, ata nuk kanë asnjë pluhur mbi të. A mund të jetë se gjethet janë lagur dhe kjo i ka shkaktuar pikat? Në rast se është një sëmundje, çfarë mund të vendoset në të?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Yanina.
   Jo, uji nuk është i dëmshëm për bimët; krejt e kundërta për sa kohë që ata marrin shumën që u nevojitet.
   Whiteheads mund të jetë për shkak të sulmit të kërpudhave nga lagështia e tepërt, ose nga një sulm i merimangës së kuqe. Në rastin e parë, do të ishte e nevojshme të zvogëlohen rreziqet dhe të trajtohet me një fungicid sistemik; dhe në të dytën, me një akaricid.
   Një përshëndetje.

   1.    Janina dijo

    Faleminderit shume ! per pergjigjen tuaj

    1.    Monica Sanchez dijo

     Përshëndetje për ju

 39.   Cynthia Kuhn dijo

  Përshëndetje, unë do të doja të di nëse duhet të heq farat nga bishtaja për të bërë procedurën e ujit të valë. Faleminderit shume

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Cynthia.
   Po, duhet ta hiqni që të jetë më efektive.
   Një përshëndetje.

 40.   Miriam dijo

  Përshëndetje Monica, unë kam një pemë shiu të artë, jam e shqetësuar sepse e shoh duke u tharë, e kam në trotuarin tim dhe ata riparuan tubin e ujit dhe prenë një pjesë të rrënjës, pema ime do të thahet?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Miriam.
   Nëse një pjesë e rrënjëve do të pritej, ju mund të keni një kohë të vështirë për shkak të saj. Mund ta ujitni për dy javë me hormone të lëngshme për rrënjëzim. Kjo do ta ndihmojë atë të prodhojë rrënjë të reja.
   Një përshëndetje.

 41.   Liliana dijo

  Përshëndetje, unë dua të di nëse përdoret për një shtrat lule me bimë të tjera ose rrënja e saj është invazive

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Liliana.
   Rrënjët e laburnum janë invazive. Nga jeni? Nëse klima juaj është e ngrohtë ose pa acar mund të vendosni Cassia corymbosa, e cila është shumë e ngjashme me Laburnum, por rrënjët e së cilës nuk janë të dëmshme.
   Një përshëndetje.

 42.   Mike anaya dijo

  Përshëndetje atje! Unë kam një model të dushit të artë në një tenxhere të vogël, pyetja ime ka të bëjë me rrënjët, dua ta mbjell shumë afër murit të jashtëm të shtëpisë, por nuk dua që rrënjët të ndikojnë në themelet e shtëpisë koha. shtëpia, nuk ka asnjë problem për ta bërë këtë ose më mirë unë ta mbjell atë në një vend ku preket ndonjë lloj strukture?
  Ju faleminderit!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Mike.
   Rrënjët e kësaj peme janë invazive. Sidoqoftë, mund të bëni një vrimë 1m x 1m dhe të vendosni rrjetë anti-rhizome (do ta gjeni në çerdhe). Në këtë mënyrë ato do të zhvillohen poshtë dhe jo anash.
   Një përshëndetje.

 43.   Xavier dijo

  Çfarë lloji të plehrave rekomandoni? Pema ime filloi të merrte skajet e gjetheve të zeza dhe të tjerët ranë, unë mbeta pa asnjë gjethe. Do të doja ta ktheja pasi kërcelli është ende i gjelbër. Faleminderit.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi Javier.
   Kur bima është e sëmurë, ajo nuk duhet të fekondohet ose fekondohet, pasi përndryshe mund të përkeqësohet.
   Cila është klima në zonën tuaj? Unë pyes sepse Laburnum nuk mund të lulëzojë në klimat e nxehta, madje edhe në ambientet e brendshme të Mesdheut shpesh ka probleme.
   Tani për tani, unë rekomandoj ta ujitni atë me hormone rrënjësore shtëpiake (këtu shpjegon mënyrën e marrjes së tyre). Kjo do të stimulojë rritjen e rrënjëve.
   Një përshëndetje.

   1.    Xavier dijo

    Faleminderit për përgjigjen tuaj të shpejtë, sepse klima konsiderohet e butë nën lagësht, ku në një ditë me diell arrin 28 gradë vazhdimisht dhe natën bie në 6 gradë.

    1.    Monica Sanchez dijo

     Hi Javier.
     Duke qenë kështu, problemi nuk është temperatura.
     A keni paguar për të? Pema mund të mbetet pa gjethe nëse nuk është fekonduar ose nëse toka në të cilën rritet është e varfër me lëndë ushqyese.
     Një përshëndetje.

 44.   Moises dijo

  Përshëndetje, unë do të transplantoj një, por nuk di ku ta vendos
  Ku tjetër ju jep dielli hijen? ... ose ku ju jep hija më shumë? … Dhe sa shpesh duhet të jetë avonar? Në rastin e minierës, ajo është e lartë afërsisht gjysmë metri. Unë pres përgjigjen tuaj të këndshme paraprakisht, shumë faleminderit!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Moisi.
   Nga jeni? Nëse jetoni në një zonë me një klimë të butë dhe të ftohtë, mund ta vendosni atje ku merr më shumë diell sesa hije; përndryshe, është më mirë t'i jepni pak më shumë hije sesa dielli (por nuk ka pse të jetë në hije të plotë).
   Një përshëndetje.

 45.   Lourdes dijo

  Përshëndetje Unë kam një pemë të vogël që lulëzon pak, do të jetë nxehtësia mbi 27 gradë, do ta ndryshoj në një vazo ... çfarë toke, plehrash, etj më këshilloni të kem në dispozicion në mënyrë që ndryshimi të shkojë mirë ? sepse, nga ana tjetër ... ka disa milingona të kuqe që e kanë bërë shtëpinë e saj në rrënjë dhe jam i shqetësuar se nëse i dëboj do ta dëmtojë ... .. dhe kur të lulëzojë disa orogas të verdhë dhe të gjelbër të limonit. duket se përfundojnë me pak gjethe dhe lule? ???
  Faleminderit. për udhëzimin tuaj ...

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Lourdes.
   Nëse e keni në tokë dhe është e sëmurë, është më mirë ta lini atje, pasi nëse ndërroni tenxhere kur është e dobët mund të mos i mbijetojë transplantimit.
   Këshilla ime është ta trajtoni me një insekticid të quajtur Chlorpyrifos 48%, i cili do të vrasë si vemjet, ashtu edhe milingonat.
   Një përshëndetje.

 46.   Lourdes dijo

  mmm E kam pranë disa pemëve guava dhe mangove, do të ketë ndonjë problem nëse e lë atje ???

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Lourdes.
   Jo, nuk duhet të keni probleme.
   Një përshëndetje.

 47.   Fernando dijo

  Monika Unë do të doja të bëja 2 pyetje
  1.- Më pëlqejnë shumë këto pemë, por pse thonë ata se janë toksike?
  2.- Dhe kur ose në cilën stinë mund të pres pod, për të hequr farat?
  Faleminderit per komentet tuaja
  fernando diaz

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi, Fernando.
   Të gjitha pjesët e pemës, veçanërisht farat, përmbajnë një helm të njohur si cititinë, e cila shkakton të vjella, diarre dhe shqetësime nëse gëlltitet.
   Bishtajat priten në vjeshtë, domethënë kur ato tashmë do të jenë të thata dhe do të hapen.
   Një përshëndetje.

 48.   Ricardo dijo

  Përshëndetje Monica, jam e trishtuar që e kërkova këtë pemë për një kohë të gjatë. E gjeta dhe e bleva në një çerdhe me përmasa rreth një metër. Z. del Vivero më tha ta mbillja 20 centimetra më shumë nga kërcelli. Threeshtë tre ditësh dhe e shoh duke u tharë. Unë mendoj se nuk është klima ku unë jetoj pasi në qytetin tim ka disa. ndihme ju lutem cfare bej? Përshëndetje nga Guadalajara Jalisco Meksikë

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Ricardo.
   Më falni, nuk ju kam kuptuar mirë. A ju tha ta mbillni që të varrosen 20cm kërcell? Nëse po, kjo është arsyeja pse po bëhet keq. Asnjëherë nuk duhet të varrosni bagazhin kaq thellë, vetëm një ose dy centimetra.
   Në rast se nuk është ajo, është normale që ju të ndiheni pak të trishtuar pas transplantimit. Mund ta ujitni me hormone rrënjosëse në mënyrë që të lëshojë rrënjë të reja.
   Një përshëndetje.

 49.   Vazquez gjerman dijo

  Përshëndetje Monica, në qytetin tim i kam parë këto pemë dhe më kanë pëlqyer gjithmonë. Në këtë kohë ata kanë bishtajat e tyre plot me fara dhe unë dua të mbjell ca në një park afër shtëpisë sime, ku njerëzit shkojnë për të luajtur futboll në fushën e qendrës dhe ka një pistë vrapimi rreth tij.

  Ju përmendni që bima është toksike, dhe unë ju pyes, a do të ketë ndonjë rrezik nëse unë mbjell këtë lloj peme në park?

  Duken bukur, por nuk dua një aksident herët a vonë, përshëndetje.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje gjermanisht.
   Nga jeni? Unë ju pyes sepse anagyroides Laburnum është toksike, por Fistula e Kasias (e njohur edhe si Dushi i Artë), nuk është kështu. E para rritet mirë në klimë me temperaturë të ftohtë, ndërsa e dyta preferon klimë të ngrohtë të butë nga tropikale.
   Nëse një Laburnum mbillet në një park ekziston rreziku i lindjes së problemeve.
   Një përshëndetje.

 50.   Ricardo dijo

  Faleminderit shumë Moni, kështu është sot shkova në çerdhe dhe i mora foton e pemës që është pothuajse pa gjethe, ai përsëriti të njëjtën gjë sikur të varrosja 20 cm kërcell dhe thashë po. se nese i fus vitaminat ne toke, ca topa blu dhe une gjithashtu u pergjigjem po, burri nga fidanishte me tha te kruaj pak me thonj bishtin dhe ta therras ta shikoj a ishte jeshile (gjalle) keshtu po ishte dhe ai më tha Jepi një javë tjetër asgjë nuk ndodh edhe nëse i mbaron gjethet ai është i inatosur dhe për disa ditë do të jetë mirë.
  Çfarë më këshillon, Moni? Do të doja ta shpëtoja

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Ricardo.
   Unë do t'ju këshilloja që t'i gërmoni ato 20 cm. Ka të ngjarë që ai është duke mbytur.
   Një përshëndetje.

 51.   Oscar dijo

  Pershendetje, a mund te me ndihmoni, isha 2 javesh kur shihja nje peme 2.5 metrash me shi te arte te hedhur dhe e shihja akoma jeshile dhe te forte, vendosa ta marr per ta transplantuar ne kopshtin tim, rrënjët e paprekura, vetëm një rrënjë e madhe e thyer gati e shkëputur, unë vetëm preva atë lidhje të vogël që kisha me tokën, por kur e solla dhe e mbolla në shtëpinë time, shoh që gjethet janë bërë shumë të trishtuara, kam frikë do të thahet, por unë përsëri mund të bëj diçka për ta shpëtuar, do ta vlerësoja shumë nëse mund të më ndihmonit. urgjentisht!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi Oscar.
   Mund ta ujitni me hormone rrënjosëse në mënyrë që të lëshojë rrënjë të reja, të cilat do t’i japin forcë.
   Një përshëndetje.

 52.   Smyrna Moya dijo

  Përshëndetje. Ata më dhanë disa farëra të kësaj peme në një tenxhere të vogël, të dy mbirë së bashku. Ata janë një muajsh të vjetër dhe rreth 8 cm të gjatë. Tenxhere është e vogël në 5 cm. Kur mund t'i zhvendos në një tenxhere tjetër? Dhe a është mirë t’i ndash?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Smyrna.
   Për shkak të madhësisë së tyre dhe duke marrë parasysh që ato po rriten në një tenxhere shumë të vogël, rekomandohet shumë që ato të ndahen sa më shpejt që të jetë e mundur.
   Për ta bërë këtë, duhet t'i nxirrni ato nga ena dhe të hiqni me kujdes substratin që të mund të zgjidhni rrënjët më vonë.
   Pasi të ndahen, ato duhet të mbillen në vazo me diametër të paktën 10,5cm.
   Një përshëndetje.

 53.   Rruzare dijo

  Përshëndetje Monica, jashtë shtëpisë sime në kamelën është një pemë shiu orome, të cilit iu afrova për të prerë bishtajat për t'i mbjellë siç rekomandohet dhe kuptova se është plot rrëshirë. A është një lloj sëmundjeje? Çfarë mund të bëj për të? A janë bishtajat akoma të përshtatshme për të mbirë farat e tyre apo janë tashmë të infektuar? A mund të më hiqni nga dyshimet, ju falënderoj paraprakisht.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Rosario.
   Mund ta trajtoni me një insekticid me spektër të gjerë për ta bërë më të mirë.
   Farat mund të mbijnë pa probleme. Thjesht duhet t’i pastroni mirë
   Një përshëndetje.

 54.   Rommel dijo

  Përshëndetje Monica, gjithçka që komentoni në këtë forum është shumë interesante,
  Hej, për mendimin tënd, cila është më gjetherore dhe më e verdhë? ?? Pema e Artë ose Pema e Pranverës want Unë dua ta mbjell atë jashtë shtëpisë në një trotuar në një mot të nxehtë të thatë. Përshëndetje nga Meksika dhe faleminderit për fjalët tuaja.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Rónmel.
   Nëse jetoni në Meksikë, ka të ngjarë që ju ta njihni fistulën Cassia si një dush të artë, dhe jo Laburnum anagyroides, që është nga klimat e ftohta.
   Lidhur me pyetjen tuaj, ata të dy janë shumë të verdhë, por pothuajse do t'ju thosha se Cassia është pak më shumë, por jo shumë.
   Një përshëndetje.

 55.   Hektor Gomez dijo

  Mirëmëngjesi, kam një pemë të artë dushi, ishte shumë mirë por papritmas duket se ka kafshë të vogla në të gjithë lulen e saj, gjithashtu po sekreton një lëng ngjitës, nuk di si ta ndihmoj. Ka qenë vërtet nxehtë, mbi 30 ° C, kështu që nuk e di nëse po e bën këtë. Ju faleminderit shumë për përgjigjen tuaj.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Hektor.
   Ju ndoshta keni afide. Ju mund t'i eliminoni ato me vaj neem, ose me insekticide të tilla si Chlorpyrifos.
   Një përshëndetje.

 56.   Norberto dijo

  Përshëndetje Monica
  Na vjen keq për një pyetje

  Pema e artë e shiut

  Thuhet se uji nuk mund të prekë gjethet

  Pyetja ime
  Si mund të bëj pa u prekur uji?

  Një shembull:
  kur jam larg shtëpisë dhe papritmas bie shi dhe pemën e kam jashtë

  Ju faleminderit shumë për përgjigjen tuaj

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Norberto.
   Uji i shiut nuk do t'ju sjellë dëm; për më tepër, është lloji më i dobishëm i ujit për bimët.
   Një përshëndetje.

 57.   Ann dijo

  Pershendetje Monica,
  Më shumë se një vit më parë, vendosa një pemë shiu të artë në stolin tim, ishte një shkop dhe tani ajo tashmë ka shumë degë, megjithatë shumë gjethe po thahen në brigje dhe të tjerët po zverdhen. Unë ujit pemën çdo ditë ose çdo ditë. Ata tashmë e kanë konsumuar atë dhe unë e kompostoj gjithashtu.
  Thanks in advance.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Ana.
   Normalshtë normale që gjethet e vjetra të zverdhen dhe përfundojnë të bien, por nëse kjo është diçka që ju ndodh në përgjithësi, problemi është në ujitje. Këshilla ime është ta ujitni më pak, çdo dy-tre ditë në verë dhe çdo javë në pjesën tjetër të vitit.
   Një përshëndetje.

 58.   Rosario Garcia dijo

  Përshëndetje Monica, a mund të më udhëzoni për karakteristikat e pemës që quhet lartësia e pranverës? Diametri i kërcellit të saj me çfarë ngjyre lule dhe sa kohë dua ta vendos në buzë të trotuarit. Si dhe drurin e kuq, ju falënderoj për udhëzimin tuaj, përshëndetjet

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Rosario.
   E keni fjalën për Tabebuia? Isshtë një pemë që arrin 15-20 metra lartësi, trungu i së cilës mund të trashet deri në 40-50cm.
   Nëse klima është e butë dhe shirat (ose lotimet) janë të bollshme, dhe nëse paguhet gjithashtu rregullisht, ajo mund të lulëzojë shpejt, katër vjet pas mbjelljes së saj.

   Lidhur me palo tinto, emri shkencor i të cilit është Kampekianumi hematoksilik, Isshtë një pemë që rritet deri në 6 metra lartësi. Trungu i tij trashet derisa të arrijë 50 cm më shumë ose më pak. E njëjta gjë, nëse kushtet janë të përshtatshme, mund të lulëzojë së shpejti, në 6-7 vjet.

   Një përshëndetje.

 59.   Rafael Nuño Vega dijo

  Natën e mirë Monica Unë jetoj në Guadalajara Meksikë për një vit e gjysmë mbolla jashtë shtëpisë time një dush të artë rreth dy muaj më parë doli vetëm një tufë me lule dhe atje nuk u lulëzua më dhe është e gjitha plot me gjethe jeshile dhe shumë me gjethe Pyetja ime është pse nuk lulëzoj më dhe kur është stina e krasitjes

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Rafael.
   Mund të jetë që ajo është akoma shumë e re dhe / ose që, për arsye mjedisore, nuk kishte forcën e mjaftueshme për të përfunduar zhvillimin e luleve.
   Unë ju rekomandoj që ta fekondoni atë në pranverë dhe verë me plehra organikë, të tilla si plehu dhie ose pule (nëse zgjidhni këtë të fundit dhe e merrni të freskët, lëreni të thahet për të paktën një javë në diell). Ju vendosni një shtresë të trashë rreth 3 cm një herë në muaj rreth trungut, dhe ajo do të rritet mirë.
   Sezoni i krasitjes është fundi i dimrit.
   Një përshëndetje.

 60.   ANA dijo

  Ju thoni se është shumë toksike në detajet e pemës, kështu që cilat janë rekomandimet për trajtimin e saj, si në mbjellje dhe krasitje dhe të tjerët? Unë do të vlerësoja përgjigjen tuaj të shpejtë, pasi pyetjet në përgjithësi nuk u përgjigjen atyre. Pershendetje

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Ana.
   Farat e pemës Anagyroides Laburnum ato janë toksike nëse gëlltiten. Pjesa tjetër e uzinës mund të manipulohet pa problem.
   Një përshëndetje.

 61.   Marco Antonio Varela Ruiz dijo

  Përshëndetje, u rekomandua për mua për të kontrolluar diabetin që unë ziej gjethet dhe pi çajin, nuk do të kisha probleme?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Marco Antonio.
   Pema Anagyroides Laburnum (ai i përshkruar në artikull) është toksik, por Fistula e Kasias përdoret në mënyrë medicinale. Të dy pemët njihen si dushi i artë.
   Një përshëndetje.

 62.   maria dijo

  Përshëndetje… faleminderit për rekomandimet tuaja pyetja ime është… bleva një kaçubë që ata më thanë quhej shi i artë, e kam brenda pranë një dritareje që mund të qëndrojë atje… cilat janë kujdeset e saj… faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Maria.
   Ndoshta është Fistula e Kasias.
   Bestshtë më mirë që të jetë jashtë, pasi që bimët zakonisht nuk rriten mirë brenda, me disa përjashtime (orkide dhe fier, për shembull).
   Një përshëndetje.

 63.   Gloria ines orozco dijo

  shiu i artë mund të mbillet në një tenxhere për ta mbajtur atë në shtëpi

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje, Gloria.
   Nëse i referoheni Laburnum anagyroides (pema që përshkruhet në artikull) për shkak të madhësisë që arrin, nuk është e këshillueshme që ta keni atë në një tenxhere. Por Fistula e Kasias, i njohur gjithashtu si dushi i artë, mund të jetë në vazo por jashtë.
   Një përshëndetje.

 64.   Gabriela Galeria dijo

  Përshëndetje, komentet tuaja kanë qenë të dobishme për mua, a mund të më thoni nëse rrënjët e tyre dëmtojnë trotuaret, unë mbolla 2 jashtë shtëpisë time, shumë afër murit.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Gabriela.
   Faleminderit per fjalet tuaja
   Laburnum angyroides ka rrënjë invazive dhe mund të thyejë tuba. Fistula e Kasias megjithatë jo.
   Një përshëndetje.

 65.   Lizbeth glez dijo

  Përshëndetje fara barias e kësaj peme të bukur për letrën, farat janë ato të bishtajës dhe siç duhet të jenë, por mua më dhanë 3 shkurre të bukura të vogla, vetëm se ata thjesht po mbijnë disa butona të vegjël, por ato duken vjollcë dhe jo të verdhë
  Jam po aq i bindur qe nuk mund te jete tjeter shkurre sepse une e preva direkt bishtin e pemes se arte dhe i ndoqa te gjitha instruksionet me cilesine e pare dhe toke te virgjer pa asnje fare tjeter... e dini pse? Jam super i habitur që dy më të pjekurit kanë sytha vjollcë?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Lizbeth.
   A i keni në diell direkt? Ata mund të digjen pak.
   Nëse keni mundësi, ngarkoni një imazh në tinypic ose imageshack, ose në tonë grupi i telegramit, dhe unë të them ty.
   Një përshëndetje.

 66.   birrë dijo

  HI! Jam shumë i shqetësuar, pema ime po vdes, e solla nga San Luis Potosí në shtetin e Meksikës, gjithçka po shkonte normalisht, por disa pika të vogla të zeza filluan të shfaqeshin fletë për gjethe, gjyshja ime tha që ishte një murtajë që unë vendosa lëng sapun mbi të. por… .. gjethet u thanë: ´ (pothuajse plotësisht. Çfarë të bëj?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Ale.
   Unë rekomandoj të kruaj pak trungun. Nëse është akoma e gjelbër, ka shpresë.
   Ujiteni me hormone rrënjosëse shtëpiake (këtu shpjegon se si t'i siguroni ato), rreth tre herë në javë.
   Një përshëndetje.

 67.   deianira dijo

  Pershendetje! Do të doja të dija se si i dalloj dy varietetet që përshkruani të pemës së artë të dushit? Meqenëse nuk e di nëse e imja është ajo që ka rrënjë pushtuese apo jo; ose nëse mund ta kem në një tenxhere
  Falënderim

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Deyanira.
   Si Shi i Artë, pema Laburnum anagyroides është e njohur, e cila është ajo që përshkruhet në këtë artikull, e cila është një pemë për klimat e butë dhe Fistula e Kasias, e cila mund të jetojë vetëm në klimë pa acar.
   Një përshëndetje.

  2.    birrë dijo

   Faleminderit shumë, do të përpiqem të tregoj si jam mirë

 68.   Sara ortiz dijo

  Përshëndetje atje! Transplantoni një shi të artë me shumë pak tokë origjinale nga tenxherja juaj, edhe nëse mbushni me dhe atë që kishte mbetur për të mbushur nga vazoja e re dhe 1 javë pesëmbëdhjetë ditë gjethet po zverdhen, çfarë po ndodh? Çfarë mund të bësh?

 69.   Marcos Garay dijo

  Pema ime jep një pod rreth dyzet cm të rrumbullakëta me trashësi një e gjysmë cm, çfarë larmie dushi të artë është

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje marcos.
   Kjo do të varet nga lloji i fletës. Ndërsa dy pemë njihen me emrin e dushit të artë, Laburnum anagyroides, i cili është ai në këtë artikull, dhe fistula Cassia, unë ju rekomandoj të lexoni postimin e kësaj të fundit duke bërë klikoni këtu.
   Një përshëndetje.

 70.   adriana dijo

  Pershendetje Monica,
  A mund të më thuash se sa kohë duhet për të lulëzuar pema e artë e shiut për herë të parë?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Adriana.
   Nëse e keni fjalën për anagyroides Laburnum, mund të duhen 4-7 vjet.
   Nëse është fistula Cassia, në 2-3 vjet.
   Një përshëndetje.

 71.   Andrea dijo

  Përshëndetje, unë kam një dush të artë në një tenxhere, këtë vit ndryshova substratin dhe filluan disa rrënjë. Kështu që unë i mbolla këto rrënjë duke lënë pjesën e sipërme të jashtme, kaluan dy muaj dhe të gjitha mbinë. Lumtur lumtur!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Brilante. Urime

 72.   Luis Carlos dijo

  A mund të lulëzojë kjo pemë në Kolumbi? Mot i butë?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Luis Carlos.
   Anagyroides Laburnum saktësisht ka nevojë për një klimë të butë, me ngrica në vjeshtë-dimër, kështu që ka të ngjarë të lulëzojë.
   Një përshëndetje.

 73.   samuel dijo

  Përshëndetje, gjyshja ime mbolli një pemë që lëshoi ​​gjithashtu "shi të artë" në trotuar për shumë vite, por ka një formë të çuditshme, duket se gjethja është e ndarë në 2 lartësi, më e ulta është si çdo pemë dhe pjesa e sipërme janë degë që rriten si yll diagonalisht lart, tip kon, a e dini nëse është pema për të cilën flitet në këtë artikull? Nëse lulëzon dhe nuk e di nëse ka dhënë ndonjë murtajë sepse këtu shteti zakonisht kalon me kamionë duke spërkatur pemët në të gjithë qytetin

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje samuel.
   Ndoshta fistula Cassia. Ju keni më shumë informacion këtu.
   Sidoqoftë, nëse dëshironi, na dërgoni një foto tek tonë facebook dhe ne ju themi.
   Një përshëndetje.

 74.   Joel dijo

  Dushi im i artë ka gjethe të dëmtuara (duket sikur janë djegur), nuk jam i sigurt nëse është infektimi i kërpudhave ose dëmtimi i diellit, apo ndonjë problem tjetër.

  Ju lutem mund të më mbështesni, ose si mund ta ndaj fotografinë time me ju?

  *** Do të doja ta vendosja këtu, por nuk më jep mundësinë.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Joel.
   Së pari, është e nevojshme të dimë për cilën pemë po flasim, pasi që ka dy që në popull quhen kështu: njëra është Laburnum anagyroides, e cila ka nevojë për klimë të butë; dhe tjetra është fistula Cassia, e cila rritet vetëm në klimat e nxehta. Artikulli flet për të parën, por në ky tjetri ata flasin për të dytën.

   Gjethet ose gjethet e djegura që duken se digjen janë një simptomë e gjërave të ndryshme si drita e tepërt ose kërpudhat. Sa shpesh e ujitni atë? Dhe ku e keni atë? Shtë e rëndësishme të mos ujitni më shumë sesa është e nevojshme dhe të shmangni vendosjen e tij në diell direkt kur shkalla e insolacionit është e fortë.

   Nëse keni ndonjë dyshim, ju lutemi na kontaktoni.

   Përshëndetje.

   1.    Joel dijo

    Faleminderit për përgjigjen tuaj.
    Sinqerisht, nuk jam plotësisht i sigurt se cila pemë është, pasi ajo kurrë nuk ka lulëzuar.
    - Normalisht e ujit atë çdo ditë, me pak ujë.
    - Unë e kam atë në një tenxhere të madhe,

    Unë tashmë e kam zhvendosur në një vend ku vetëm rrezet e diellit e godasin atë në mëngjes, prerë gjethet e dëmtuara dhe duket se po përmirësohet, pasi gjethet e reja janë rritur.

    Mund të ndani një foto?

    1.    Monica Sanchez dijo

     Përshëndetje Joel.
     Ndoshta është Fistula e Kasias, gjithsesi mund të dërgoni disa foto të bimës në postë kontaktoni@jardineriaon.com

     Newsshtë një lajm i shkëlqyeshëm që po lëshoni gjethe të reja. Kjo sepse me siguri do të dalë përpara

     Përshëndetje!

 75.   John dijo

  Përshëndetje, unë jetoj në Argjentinë në jug të Santa Fe. Kloma e butë rritet mirë këtu?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi, Juan.

   El Anagyroides Laburnum jeton mirë në klimat e buta me acar.
   Por Fistula e Kasias është më shumë për klimat e ngrohta, tropikale ose subtropikale.

   Po ju them sepse të dy pemët njihen si një dush i artë. Në varësi të temperaturave të ulëta në zonën tuaj, njëra ose tjetra do të jetë më mirë.

   Përshëndetje.

 76.   Anthony Sanchez dijo

  Faleminderit shumë për artikullin. Shumë interesante. Ku mund të gjej fara ose fidanë Cassia?

 77.   Arturo Piktor dijo

  Raport i shkëlqyeshëm, i thjeshtë dhe shumë ilustrues.
  Përshëndetje.
  Arturo Piktor

  1.    Monica Sanchez dijo

   Faleminderit, Arturo

 78.   Cuauhtémoc Renteria Montero dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm shumë i plotë, gjeta të gjitha informacionet që më duhen, përshkrim shumë i mirë, faleminderit shumë urime

  1.    Monica Sanchez dijo

   Faleminderit shumë

 79.   engjëll dijo

  Informacion i shkëlqyeshëm faleminderit!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Faleminderit ty, Engjëll!

 80.   Efrain Angulo Navarrete dijo

  Faleminderit për këshillat e tilla të mençura

  1.    Monica Sanchez dijo

   Faleminderit për komentin tuaj, Efraín.

 81.   Geremias Nunez Martinez dijo

  Faleminderit është ajo që më duhej në mënyrë që bimët e mia të rriten mirë

  1.    Monica Sanchez dijo

   Faleminderit shumë që la komentin, Geremias. Pershendetje!

 82.   fransi elena dijo

  precioso

  1.    Monica Sanchez dijo

   Po, vërtet. Veryshtë shumë e bukur.

 83.   Mechi Millach dijo

  Përshëndetje. artikull shume i bukur. Dallimi midis të dyjave është i paqartë. Duket se laburnum, nëse fotografia e bishtajores është e saktë, është shumë më e vogël se ajo e Cassia, e cila është e zezë e fortë dhe ka 20 cm. Përveç rrumbullakët. Shpresojmë se ky është ndryshimi xq asnjë tjetër nuk është emëruar. Një zonjë kërkoi që bima të ishte Abeledo, mendoj. E bëra nga fara. Dhe nëse mund ta kontaktosh, thuaji se kam më shumë fara. E solla nga Klorinda ka shumë pemë. Unë mendoj se ata janë të gjithë Cassia.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Meçi.

   Po, bishtajoret e fistulës Cassia janë shumë më të gjata se ato të Laburnum; në fakt, ato janë nga 30 deri në 60 centimetra, ndërsa ato të Laburnum nuk arrijnë 20 centimetra.

   Përshëndetje nga Spanja.

 84.   Mary Rose dijo

  Mendoj se përshkrimi dhe kujdesi është shumë i mirë. E kam në trotuarin e shtëpisë time dhe e njoh tani si angjiroide. Lulëzimi i parë dhe është i bukur!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Maria Rosa.
   Jemi të lumtur të dimë se ka qenë e dobishme për ju 🙂
   Një përshëndetje.