Truku përfundimtar për të eliminuar kërpudhat nga orkide

Mësoni si të eliminoni kërpudhat nga orkide

Nëse keni arritur deri këtu në kërkim të zgjidhjeve për të eliminuar kërpudhat nga orkide, kjo ndodh sepse keni kuptuar që bima juaj nuk po duket më e mira kohët e fundit. Prandaj, Është koha për të gjetur trajtimin më efektiv.

Kushtojini vëmendje, sepse ne do t'ju japim këshilla për të parandaluar shfaqjen e kërpudhave dhe, nëse tashmë jemi vonë me këtë informacion, Ne gjithashtu kemi këshilla për të eliminuar infeksionin mykotik dhe bima juaj do të jetë përsëri e fortë, e bukur dhe e shëndetshme sa më shpejt të jetë e mundur.

Pse shfaqen kërpudhat në orkide?

Cilat janë shkaqet e mundshme të kërpudhave në orkide?

Orkidetë janë bimë që tërheqin menjëherë vëmendjen tonë falë bukurisë së tyre. Megjithatë, të gjithë e kemi parasysh se ato janë disi delikate y kërkojnë kujdes të veçantë në mënyrë që ata të rriten të fortë dhe të shëndetshëm.

Një infeksion mykotik prish pamjen e bimës tuaj, por nuk është vetëm një çështje estetike. Nëse orkideja ka kërpudha, Këto do të heqin një pjesë të ushqyesve të tyre, të cilat mund të vrasin bimën tuaj.

Për të parandaluar që kjo të ndodhë, është interesante të njihen arsyet që çojnë në shfaqjen e kërpudhave në orkide:

 • Lagështia e tepërt. Orkideve u pëlqen të jenë në një mjedis të lagësht, por nuk duhet ta teproni. Nëse ka shumë lagështi në ajër ose në nënshtresë, Po krijojmë një mjedis jo të shëndetshëm për bimën tonë, por është i shëndetshëm për shfaqjen dhe zhvillimin e kërpudhave.
 • Ujitje joadekuate. Kur një bimë ka një infeksion mykotik, në shumicën e rasteve arsyeja për Duket se ne po ujitim shumë shpesh. Kujdes edhe me lotimin e tepërt, sepse kjo e dobëson bimën dhe mund ta bëjë atë më të prekshme ndaj infeksioneve.
 • Nënshtresa e kontaminuar. Sporet e kërpudhave mbeten në substrat për një kohë të gjatë. Prandaj, Nuk këshillohet ripërdorimi i substratit të disa bimëve me të tjera. Mbillni gjithmonë orkidet tuaja në një substrat specifik për këtë varietet, dhe kjo është e re.
 • Qarkullim i vogël i ajrit. Kur orkideja ndodhet në një vend ku nuk ka ajrim adekuat, Ka më shumë gjasa që të fillojnë të ndodhin kushte që janë të favorshme për shfaqjen e kërpudhave rreth gjetheve dhe rrënjëve.
 • Lezionet në gjethe. Ashtu si me bimët e tjera, çdo dëmtim ose prerje në gjethe ose rrjedh Ato lehtësojnë depërtimin e patogjenëve që mund të çojnë në infeksione.
 • Higjiena e përgjithshme e bimëve. Nëse rreth bimës grumbullohen shumë mbeturina organike, për shembull gjethet e rënë, kjo mund të nxisë rritjen e kërpudhave.
  Shumëllojshmëri orkide. Edhe pse kërpudhat mund të shfaqen në çdo bimë, disa varietete orkide janë veçanërisht të ndjeshme ndaj këtij lloj infeksioni.

Eliminoni kërpudhat nga orkide me qumësht

Qumësht për të eliminuar kërpudhat në orkide.

Kërpudhat shfaqen si njolla kafe ose të zeza në gjethe dhe lule., dhe është e rëndësishme t'i trajtoni ato sa më shpejt që të jetë e mundur për të parandaluar që infeksioni të dëmtojë seriozisht dhe në mënyrë të pakthyeshme bimën.

Kur bëhet fjalë për heqjen e kërpudhave nga orkide, qumështi është një aleat thelbësor, sepse rezulton se ka veti natyrale antifungale.

Përzieni një pjesë qumësht me dhjetë pjesë ujë dhe mbushni një spërkatës me këtë përzierje. Sigurohuni që spërkatësi të jetë i pastër. dhe nuk përmban substanca nga kimikate të tjera të përdorura më parë.

Spërkateni në mënyrë të barabartë tretësirën në të gjitha zonat e prekura të bimës. Në rastin e gjetheve, Mos harroni të spërkatni nga përpara dhe mbrapa. Është gjithashtu e përshtatshme që të aplikoni pak nga ky produkt në nënshtresën rreth kërcellit.

Ajo që nuk duhet të bëni është të abuzoni me sasinë. Mbuloni të gjitha sipërfaqet, por pa e tepruar, ose do t'i siguroni bimës një lagështi të re të tepërt që Mund të bëjë që kërpudhat të shumohen edhe më shumë.

Përsëriteni këtë trajtim çdo dy javë për një muaj, dhe pas kësaj kohe duhet të filloni të shihni përmirësime.

Si një truk shtesë, do të merrni rezultate më të mira nëse përdorni qumësht të skremuar. Kjo, duke pasur më pak yndyrë, gjeneron më pak akumulim të mbetjeve yndyrore në gjethe, dhe lërini të thahen fillimisht.

Pse qumështi është kaq i dobishëm kur bëhet fjalë për heqjen e kërpudhave nga orkide?

Si të ujisni orkide me qumësht për të eliminuar kërpudhat.

Mund të themi se ky është një ilaç shtëpiak që është përcjellë brez pas brezi, sepse e dimë që funksionon, por nuk ka asnjë bazë të vërtetë shkencore për efektivitetin e tij, megjithëse ka disa teori:

 • Acid laktik. Qumështi është i pasur me acid laktik, një lëndë ushqyese që ka veti të rëndësishme antifungale dhe Ai është përgjegjës për pengimin e rritjes së sporeve të kërpudhave.
 • Komponentët antimikrobikë. Qumështi përmban peptide dhe proteina që kanë vetitë antimikrobike që janë të dobishme kur luftoni disa lloje të kërpudhave.
 • Forcimi i mbrojtjeve. Besohet se aplikimi i qumështit stimulon mbrojtjen natyrore të bimës, duke e bërë atë më rezistent dhe të aftë për të luftuar më mirë infeksionet më vete.
 • Mbrojtja e kutikulave. Disa hipoteza thonë se qumështi formon një shtresë mbrojtëse në kutikulën e gjetheve falë përmbajtjes së yndyrës. Kjo e bën të vështirë arritjen e kërpudhave.

Për të gjitha këto që kemi parë, qumështi aplikohet për të eliminuar kërpudhat tek orkide, por përzierja e ujit dhe qumështit përdoret edhe si një metodë parandaluese për të reduktuar, sa më shumë, infeksionet mykotike.

Ajo që duket të jetë e qartë është se ky ilaç nuk është njëlloj efektiv në të gjitha rastet. Kjo varet edhe nga lloji i kërpudhave me të cilat duhet të përballemi, pasi disa janë më rezistente se të tjerët.

Një çështje tjetër që duhet marrë parasysh është ajo Ky ilaç nuk mund të abuzohet as në nivel kurues dhe as parandalues.. Nëse aplikojmë shumë qumësht në orkidën tonë, mund të bllokojmë stomatën e gjetheve, duke e penguar atë të marrë frymë. Përveç kësaj, qumështi është një ushqim dhe, si i tillë, mund të tërheqë insektet.

Për të eliminuar kërpudhat nga orkide, Rekomandimi ynë është që ta përdorni këtë truk me qumësht për një muaj (do të duheshin bërë dy aplikime). Nëse shihni që nuk funksionon, atëherë mund të zgjidhni fungicidet komerciale.


Phalaenopsis janë orkide që lulëzojnë në pranverë
Ju intereson:
Karakteristikat, kultivimi dhe kujdesi i orkideve

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.