Si të mbillni farat e panjeve japoneze?

Farat e panjeve japoneze janë të vogla

Imazhi – Flickr/liz west

Megjithëse panja japoneze përhapet më lehtë me prerje, shtresim ose shartim të kultivarëve, shumëzimi i tij me fara është diçka që mund të jetë shumë edukative dhe argëtuese. Gjithashtu, është gjithmonë mirë të shohësh një pemë të rritet që nga fillimi.

kështu që nëse dëshironi të dini Si të mbillni farat e panjeve japoneze, atëherë unë do t'ju shpjegoj.

Kur të mbillni panje japoneze?

Panje japoneze lulëzon në pranverë

Imazh - Wikimedia / Sten Porse

El panje japoneze, emri shkencor i të cilit është Acer palmatum, është një lloj bime që e gjejmë në rajonet me klimë të butë të Azisë Lindore, konkretisht në Kinë, Kore dhe sigurisht Japoni. Për të qenë më konkret, rritet në pyjet malore, ku temperaturat mbeten të buta për pjesën më të madhe të vitit, dhe në dimër regjistrohen ngrica dhe madje edhe reshje të konsiderueshme bore.

Pse po jua them këtë? Epo, sepse është një pemë - ose shkurre, në varësi të varietetit - që lulëzon në pranverë dhe sapo lulet e saj të pjalmohen, farat e saj piqen mjaft shpejt. Në fakt është normale që ata të jenë gati nga mesi apo fundi i verës.

Problemi është se në mënyrë që ato të mbijnë ato duhet të ekspozohen ndaj të ftohtit -jo ekstrem- për disa javë. Kjo do të zgjojë ovulën e fekonduar (ose rudimentin seminal, siç quhet edhe në botanikë) që mbrohet në farën e përmendur dhe do të bëjë që ajo të mbijë. Domethënë, nga momenti kur fara piqet deri sa të mbijë, kalojnë disa muaj.

Dhe kjo është gjithashtu shqetësuese, sepse qëndrueshmëria e tij, domethënë koha që ai mbetet i zbatueshëm dhe për këtë arsye mund të mbijë pa probleme, është relativisht i shkurtër. Për më tepër, nëse mbjellim, për shembull, dhjetë fara që janë më shumë se një vjeç, do të jetë shumë e vështirë, në mos e pamundur, që të gjitha të mbijnë.

Madje do të shkoja aq larg sa të thosha se vetëm dy ose tre do ta bëjnë këtë, pasi përveç plakjes së tyre, duhet të kemi parasysh se shkalla e mbirjes së panjeve japoneze - edhe kur të gjitha farat janë të freskëta dhe të qëndrueshme - është midis 20 dhe 50%. Kjo do të thotë që nëse mbillen 100 fara, për shembull, gjëja më normale është se nga 20 deri në 50 do të mbijnë; dhe e përsëris, përderisa këto janë të reja dhe të zbatueshme. Sa më 'të vjetër' të jenë, aq më shumë do të kushtojë.

Prandaj, Unë rekomandoj t'i mbillni ato në fillim të dimrit, në mënyrë që ato të mbijnë në pranverë.

Si të mbin farat e panjeve japoneze?

Farat e panjeve japoneze piqen herët

Imazh - Wikimedia / KENPEI

Ka dy mënyra për ta bërë atë:

 • Direkt në vazo
 • ose shtresimi i tyre në frigorifer.

Cili është opsioni më i mirë? Kjo do të varet në një masë të madhe nga temperaturat në zonën tonë gjatë dimrit. Nëse jetojmë në një zonë ku ato mbeten të ulëta, dhe ku ka edhe ngrica dhe/ose reshje bore, mund t'i mbjellim në vazo. dhe le të jetë vetë natyra përgjegjëse për t'i zgjuar ata.

Por nëse, nga ana tjetër, dimri në zonën tonë është i butë, apo edhe nëse ngricat janë shumë të dobëta dhe të përpikta, është mirë që t'i shtresojmë në frigorifer.

Si bëhet? Le të flasim për hapat që duhet të ndjekim në secilin rast:

Mbjellja në tenxhere

 1. Gjëja e parë do të jetë të marrësh një tenxhere, ose një tabaka pyjore dhe ta mbushësh me substrat për bimët acidike (shitet këtu) ose me fibra kokosi (shitet këtu), i cili gjithashtu ka një pH të ulët dhe është gjithashtu i përsosur për shtretërit e farave pasi ruan lagështinë për një kohë të gjatë.
 2. Më pas, ujitim.
 3. Më pas, marrim farat dhe pasi i trajtojmë me fungicid polivalent që të mos i shkatërrojnë kërpudhat, do t'i mbjellim, duke vendosur maksimumi dy në çdo vazo ose në çdo alveole.
 4. Pastaj i varrosëm vetëm pak, jo më shumë se një centimetër.
 5. Në fund tenxheren ose tabaka e pyllit e lëmë jashtë, në hije.

Nga aty e vetmja gjë që do të bëjmë është uji nëse shohim që toka thahet.

Shtresëzimi në frigorifer

Farat e mbjella në enë gërryese
Artikulli i lidhur:
Si të shtresojmë farat hap pas hapi
 1. Hapi i parë do të jetë të merret një enë tupper, nëse është e mundur prej plastike transparente, dhe ta mbushni me vermikulit (shitet këtu) ose fibrat e kokosit.
 2. Pastaj, ne do të ujitim, duke u përpjekur të shmangim ujin e tepërt. Nëse shohim që ngopet me ujë, do ta zbrasim pak, sepse nënshtresa duhet të jetë e lagur, por jo e ngopur me ujë.
 3. Më pas, ajo që do të bëjmë është të trajtojmë farat me fungicid polivalent (në shitje këtu), dhe vendosini në nënshtresën e sapolyer me ujë.
 4. Më pas, do t'i mbulojmë me një shtresë të hollë nënshtrese.
 5. Per te perfunduar do te mbulojme enen dhe e vendosim ne frigorifer. Eshte shume e rendesishme qe ta vendosim ne pjesen ku vendosim jogurtet dhe te tjerat sepse nuk do te ishte mire te ekspozoheshin ne temperature shume te ulet.

Një herë në javë do të duhet të nxjerrim enët nga frigoriferi dhe t'i hapim. Kjo do të lejojë që ajri të rinovohet dhe të shmanget - ose të paktën të zvogëlohet rreziku - që të shfaqen kërpudhat. Po kështu, do të na japë edhe mundësinë të shohim nëse toka është e thatë, në këtë rast do të duhet ta ujitim atë.

Pas rreth tre muajsh do t'i mbjellim në vazo dhe tabaka pyjore, siç e përmendëm më lart.

Sa kohë duhet për të mbirë?

Panje japoneze ka fara në verë

Si pothuajse çdo gjë në jetë: varet. Nëse janë të reja ose relativisht të reja, ndoshta do të mbijnë pas dy muajsh sapo të krijohet pranvera, por nëse jo, do të zgjasin më shumë.

Nuk ka zgjidhje tjetër veçse të jeni të durueshëm dhe të siguroheni që shtrati i farës të mos thahet ose të shfaqen kërpudha, prandaj duhet të trajtohet me fungicide një herë në javë ose maksimumi çdo 15 ditë.

Sapo të mbijnë, duhet të mbahen në shtratin e farës derisa të shfaqen rrënjët nëpër vrimat e shtratit të farës.. Më pas ato do të mbillen në vazo më të mëdha me substrat bimor acidik, fibër kokosi, ose nëse preferoni, duke përzier 70% akadama (mund ta blini atë këtu) me 30% kiryuzuna.

Shpresojmë të keni fat me farat tuaja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.