Çfarë është fibra e kokosit dhe si përdoret ajo?

fibra kokosi

La fibra kokosi Isshtë një nga substratet që po bëhet më në modë kohët e fundit. Shtë shumë më e lehtë se torfe, dhe gjithashtu më ekologjike pasi që një palmë e vetme kokosit prodhon një sasi të madhe të frutave, nga ku buron kjo ushqim interesant për bimët tuaja. Por çfarë është dhe si përdoret? Çfarë veti ka?

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini rreth fibrave të kokosit dhe vetive të saj.

Çfarë është fibra e kokosit?

Ky substrat është një nga më të rekomanduarit për terrariume, farëra palme, palma, bimë hortikulture ... me pak fjalë, për të gjitha llojet e bimëve, përveç atyre mishngrënëse (mund të bënte mirë vetëm me Nepenthes, dhe gjithmonë i përzier me torfe flokëverdhë) . Siç tregon e veta, ajo vjen nga arra e kokosit, e cila është fryt i Cocos nucifera. Karakteristikat e tij janë:

 • PH ndërmjet 5,5 dhe 6,2, e cila është e përshtatshme për shumicën e të korrave.
 • Shtë i aftë të mbajë lëndët ushqyese dhe t’i çlirojë ato në mënyrë progresive. Plus, ndihmon në shmangien e problemeve të shkaktuara nga fekondimi i tepërt.
 • Mban ujë; në fakt, fibrat e tij veprojnë sikur të ishte një sfungjer, kështu që mund të kurseni në ujin e vaditjes, diçka që ju vjen gjithmonë në punë? .
 • Lehtëson zhvillimin e rrënjëve, pasi ajo mund të japë ose thithë nxehtësinë shumë shpejt.
 • Mban ekuilibrin e duhur midis mbajtjes së ujit dhe kapacitetit të ajrimit, duke shmangur kështu problemet që rrjedhin nga lagështia e tepërt.

Nëse flasim për granulometri, ajo vjen në tre lloje: gjobë (që duket si tokë normale), trashë (që janë copa të vogla) dhe çip (copa disi më të mëdha). Në kopshtari, gjoba përdoret mbi të gjitha, pasi është ajo që jep rezultatet më të mira në të korrat

tipare kryesore

Isshtë një lloj nënshtrese që është i përsosur për t’u përdorur në shtretër farërash, terrariume, bimë kopshtarie, palma dhe lloje të tjera të bimëve. I vetmi kufizim që ka në përdorimin e tij është me bimët mishngrënëse. Duke përmirësuar zhvillimin e rrënjëve, ajo arrin të mbajë ekuilibrin në mënyrë që të ketë ajrim dhe kapacitet më të mirë të mbajtjes së ujit. Kjo parandalon që bima të ketë ndonjë lloj problemi për sa i përket lagështirës së tepërt.

Shtë një nga substratet më të pasura me lëndë ushqyese që asimilohen nga bimët. Bimët kanë nevojë për lëndë ushqyese që lehtë mund t’i thithin dhe që ofrojnë ato që u duhen për të lulëzuar. Ka një përqindje të lartë të vitaminave A dhe C dhe elementëve gjurmë. Ndër këto elementë gjurmë gjejmë vanadium dhe molibden. Këto të dy ndihmojnë bakteret që rregullojnë azotin të jenë më aktivë. Midis elementëve të tjerë gjurmë në një proporcion më të vogël gjejmë mangan, nikel, bakër, natrium, titan dhe plumb.

Si përdoren fibrat e kokosit?

substrate me fibra kokosi

Nënshtresa është një nga më të rekomanduarat për të pasur bimë perfekte. Sidoqoftë, zakonisht nuk përdoret vetëm, pasi nuk ka lëndët e veta ushqyese. Prandaj, duhet të përzihet me plehra organikë, siç është humusi i krimbave, në mënyrë që ato të rriten mrekullisht. Raporti është 6: 4 (60% fibra kokosi dhe 40% hedhje krimbash). Me këtë përzierje, ju do të merrni një ushqim ideal për tenxheret tuaja të dashura.

Ju mund të blini coir arre në pothuajse çdo qendër specialiteti të kopshtit. Në vendet për bujqësi dhe të korra mund të merret gjithashtu. Ka disa njerëz që e bëjnë atë në shtëpi për ta bërë atë të bërë në shtëpi. Mund të blihet edhe nga këtu.

Përparësitë e përdorimit të tij

përparësitë e substratit

Ndër avantazhet që mund të merren nga përdorimi i fibrave të kokosit në bimët tona gjejmë një përfitim të përgjithësuar. Duhet të kihet parasysh se fibrat e kokosit nuk mund të përdoren vetvetiu si substrate, pasi nuk kanë lëndët e veta ushqyese. Idealja është përzierja e tij me një lloj substrate organike siç është humusi i krimbave në këtë mënyrë, ne marrim një përzierje mjaft ushqyese për bimët tona.

Ne do të analizojmë një nga një avantazhet e përdorimit të këtij substrati mbi të tjerët:

 • Ndihmon për të rritur prodhimin e luleve dhe frutave: meqenëse ka një fuqi të madhe ajrimi, ne gjejmë një mjedis më të mirë për zhvillimin korrekt të rrënjëve. Falë fibrave të kokosit, toka gjithashtu përmirëson strukturën e saj të përgjithshme dhe lehtëson zhvillimin dhe rritjen e rrënjëve.
 • Ndihmon për të pasur bimë më të shëndetshme dhe më të forta: fibra e kokosit është një lloj substrate që ka një karakter izolues. Kësaj i shtojmë kapacitetin e tij të ajrosjes dhe fitojmë një mbrojtje më të zgjeruar të rrënjëve nga lagështia e tepërt. Pothuajse çdo dobësim që rrënjët mund të pësojnë me koston e sulmeve nga dëmtuesit ose kërpudhat mund të zvogëlohet me këtë substrat. Një avantazh tjetër i kësaj pjese është se zvogëlon nxehtësinë në rrënjë me një shpejtësi më të madhe. Në këtë mënyrë, ne mund të rregullojmë automatikisht ose rregullojmë temperaturën e bimëve të kopshtit në një mënyrë natyrale.
 • Përmirësoni të korrat në një mënyrë më të qëndrueshme: duke pasur më pak humbje uji ne mund të zgjedhim ujitje dhe, për këtë arsye, të zvogëlojmë sasinë e ujit që përdorim. Kjo do të ndihmojë në zvogëlimin e ndikimit në mjedis duke kursyer ujë dhe duke pasur një menaxhim të mirë të këtij burimi.
 • Zgjidh problemet e stresit të ujit në bimë: bimët janë nën stres uji kur vera është shumë e nxehtë. Problemi me sistemin e ujitjes është se ka disa pjesë ku bima vuan më shumë. Kjo mund të ndikojë në zhvillimin e luleve dhe frutave. Me fibrat e kokosit ne do të jemi në gjendje të shmangim çdo lloj konfuzioni gjatë lotimit dhe kjo na prek aq shumë. Falë fibrave të kokosit, bima do të ketë një rehidrim të shpejtë. Një nga përdorimet që ka përhapur është se mund të përdoret si profilaksi.
 • Lehtëson dhe siguron thithjen e kripërave minerale dhe vitaminave: jo vetëm që siguron vitamina por gjithashtu ju ndihmon t’i thithni ato. Kur vjelë nga bregu i detit, kokrra e kokosit është e mbushur me minerale.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoj më shumë rreth fibrave të kokosit dhe të gjitha vetitë e dobishme për bimët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

19 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   John dijo

  Po në lidhje me kombinimin e humusit të krimbave dhe fibrave të kokosit për bimët e zakonshme në vazo dhe disa pemë frutore gjithashtu në tenxhere? A do të ishte një substrat universal komercial një përzierje e mirë apo më mirë?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi, Juan.
   Kjo përzierje është e shkëlqyeshme. Unë e përdor vetë për pëllëmbët e reja. Sigurisht, mos vendosni shumë humus, ndoshta 70% fibra kokosi dhe humusin tjetër.
   Një përshëndetje.

 2.   Monica graciela dijo

  Do të doja të dija se ku mund të blej fibra kokosi dhe si të bëj një vazo me lule

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hey.
   Ju mund të blini coir arre në çdo çerdhe ose dyqan kopshtesh. Ata gjithashtu shesin vazo me lule pikërisht atje.
   Nëse ajo që dëshironi të dini është se si të bëni një kokedama, në Ky artikull ne e shpjegojmë atë.
   Nëse keni ndonjë pyetje, mos ngurroni të bëni.
   Një përshëndetje.

 3.   Lodhës dijo

  Përshëndetje
  Ju flisni për humusin e limbrizit, por çfarë lidhje me përzierjen e tij me plehrat e bëra në të njëjtin kopsht? Dhe cila do të ishte shkalla e përdorimit të saj?
  Një pyetje tjetër, a mund të përdoret si Molch në prezantimin tuaj më të madh?
  Falënderim

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Fabian.
   Epo edhe më mirë. Plehrat kanë shumë më shumë lëndë ushqyese se vermikompostet, diçka që bimët hortikulturore e bëjnë shumë mirë. Proporcioni do të ishte i njëjtë, ose mund të vendosni të njëjtën fibër kokosi si plehrat.
   Lidhur me pyetjen tuaj të fundit, ajo mund të përdoret si mulch për sa kohë që toka në kopsht ka një pH acid (midis 4 dhe 6), ose nëse toka dëshiron të acidifikohet. Fibra e kokosit është acid, dhe nëse përzihet me tokë argjile (pH 7), pH i përmendur do të bjerë, gjë që mund të jetë problem për disa bimë (carob, bajame, fik, etj.).
   Një përshëndetje.

 4.   Çesana dijo

  Po në lidhje me një përzierje të fibrave të kokosit dhe tokës normale (nga fusha) me disa hedhje krimbash, për kaktus dhe succulents? Nëse po, cilat do të ishin përmasat më të sakta?

  Blog-u juaj është i shkëlqyeshëm dhe shumë i dobishëm për ata prej nesh që përpiqen të mësojnë. Faleminderit për punën tuaj

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Chesana.
   Rrënjët e kaktusëve dhe succulents nuk mund të thithin lëndët ushqyese nga plehrat organikë, pasi që në habitatin e tyre natyror vështirë se ka ndonjë materie organike që prishet dhe pasi toka është minerale, ato mund të fekondohen vetëm me plehra minerale (Nitrofoska, për shembull).

   Tokën e fushës, mirë, nuk e di se çfarë kullimi do të ketë. Nëse mbushni një tenxhere me të dhe e ujitni, nëse shihni se nuk duhen më shumë se dy sekonda për të filtruar të gjithë ujin, atëherë mund të funksionojë, por duhet të përzihet me topa perliti ose balte. Fibra e kokosit është shumë acid ndaj kaktuseve dhe këtyre llojeve të bimëve.

   Një përshëndetje dhe falënderim për fjalët tuaja.

 5.   Juan Obando dijo

  A mund t'i merrni fibrat e kokosit me shumicë ose pranë oborrit ose njehsorit për ta prerë atë sipas madhësisë së tenxhereve që keni?

  Rrugë shumë e mirë blog.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi, Juan.
   Ne jemi të kënaqur që ju pëlqen blog. 🙂
   Epo unë kam kërkuar, dhe kam gjetur kjo. Nuk e di nëse do të ju ndihmojë.
   Nëse jo, unë ju rekomandoj që të shikoni në Agroterra.com Atje ata zakonisht kanë mjaft gjëra interesante.
   Një përshëndetje.

 6.   Manuel dijo

  Ata më dhanë një çantë kopshti urban, por nuk di si të përdor fijet e fibrave të kokosit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Manuel.
   Kur ato janë të forta, copa që do t'ju duhet është prerë me një thikë të dhëmbëzuar, lagur dhe më pas përdoret për të fekonduar ose për t'u përzier me substratin.
   Një përshëndetje.

 7.   Milton Rene Tapias Ruiz dijo

  Përshëndetje dhe unë ju kam dërguar të gjitha komentet tuaja janë shumë të mira, por pyetja ime është që unë kam Bonsai dhe unë dua të shtoj atë pleh kokosi unë mund ta zgjidh atë me një substrate me tulla që unë mendoj se do të jetë ose duhet të shtohet vetëm dhe një substrat të vogël të krimbit të tokës që ata më thonë

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Milton.
   Për bonsai, substrate të tilla si tulla ose akadama janë më të mira, pasi ato lejojnë që rrënjët të kenë një zhvillim të mirë.
   Akoma, mund të shtoni pak fibra kokosi (10-20% maksimumi) në përzierje për ta bërë atë të rritet edhe më mirë.
   Një përshëndetje.

 8.   Jose Lozano dijo

  Në Monica pasdite, përveç fibrave të kokosit dhe humusit, mund të shtoni edhe vermikulit ose perlit? dhe sa ??? Po mendoja të shtoja vetëm një grusht, të lutem më largo nga ky dyshim. Faleminderit xD

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje José Lozano.

   Unë u përgjigjem pyetjeve tuaja në një mesazh:

   -Fibra e kokosit është shumë e ndryshme nga torfe, pasi ka më shumë lëndë ushqyese (në të vërtetë, torfe nuk ka fare). Përveç kësaj, ajo thith dhe kullon ujin më mirë.
   -Të dy vermikuliti dhe perliti janë dy substrate që lehtësojnë shumë kullimin e ujit (sidomos perlitin), por nëse përdorni fibra kokosi nuk ju duhen.

   Përshëndetje.

 9.   Jose Lozano dijo

  Mirëdita, fibrat e kokosit zëvendësojnë torfën ???

 10.   Ariel dijo

  Mirmengjesi, do te doja te dija se cfare fije kokosi perdoret per te bere kokedamas, ju lutem, meqenese e bleva, por eshte nje substrat shume i vogel.
  Shumë falemnderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Ariel.

   Ekziston vetëm një fibër kokosi, domethënë nuk ka lloje të ndryshme. Kjo është kështu sepse vjen vetëm nga një lloj bime, palma e kokosit (Cocos nucifera).

   Në video mund të shihni se si është kur thahet, dhe më pas kur thith ujin:
   https://youtu.be/vSo8VnasTJU

   Përshëndetje.