Amanita muscaria

Karakteristikat e Amanita muscaria

Sot do të flasim për një lloj kërpudhe që njihet si më i vjetri që është përdorur nga njerëzit. Bëhet fjalë për Amanita muscaria. Isshtë një kërpudhat që është e përhapur në të gjithë botën dhe zakonisht rritet në rrëzë të pemëve të tilla si thupra, lisi, ahu dhe bredhi. Ata janë të aftë të zhvillohen në një numër të madh pasi jetojnë në simbiozë me rrënjët e këtyre pemëve. Kjo marrëdhënie që ekziston midis këtyre qenieve të gjalla është arsyeja pse Amanita muscaria ende nuk është rritur qëllimisht.

Në këtë artikull ne do të flasim me ju për të gjitha karakteristikat, vetitë dhe sekretet e Fluturoni agarik.

tipare kryesore

Efektet anësore të Amanita muscaria

Shumëllojshmëria që rritet në Evropë, Azi dhe Amerikën e Veriut ka një kapelë të kuqe mjaft të dukshme dhe është e mbuluar me pika të bardha. Mushshtë kërpudha tipike që përdoret në karikaturat për të përmendur kërpudhat helmuese. Nëse shkojmë në ato varietete të kësaj kërpudhe që rriten në Amerikën Qendrore dhe Jugore, mund të shohim se ajo ka një kapelë portokalli ose të verdhë dhe se është e zbukuruar me pika të verdha.

Ajo ka një kapelë mjaft të madhe që varion midis 10 dhe 25 centimetra në diametër. Ndërsa rriten, ajo shndërrohet nga një formë më globoze në një formë konveks. Kur ato janë plotësisht të zhvilluara, ato janë plotësisht të sheshta. Shumë specie të klasës së amanitas që largohen në këtë mënyrë. Kutikula e kapelës është e ndashme dhe me ngjyrë të kuqe të kuqe. Kështu që ekzemplarët tashmë të zhvilluar plotësisht mund të tërhiqen drejt një ngjyre portokalli. Mbi këtë kapelë gjejmë arrestime të shumta të bardha të mbulesës universale. Ata priren të kenë një strukturë pambuku dhe janë të rregulluar në qarqe koncentrike. Ngjyra e saj është e bardhë, megjithëse bëhet e verdhë me kalimin e kohës.

Ata kanë tehe të bardha, të gjera me një buzë tufë. Lamellat janë të ndërthurura. Sa i përket këmbës, ajo ka një formë cilindrike dhe është lehtësisht e ndashme nga kapelja. Ka një unazë dhe është e fortë. Ngjyra e saj është e bardhë dhe evoluon në të verdhë ndërsa zhvillohet me kalimin e kohës. Madhësia e këmbës varion nga 12 deri në 20 centimetra në lartësi dhe midis 1 dhe 3 centimetra në diametër.

Ka mish të bardhë kur pritet dhe portokalli nën kutikulë. Isshtë një mish mjaft i trashë, i butë, pa shije ose erë të konsiderueshme.

Ekologjia dhe zona e shpërndarjes së Amanita muscaria

Kërpudha përrallore

Isshtë një specie mjaft e zakonshme dhe e njohur në të gjithë botën. Kjo sepse ka një zonë të gjerë shpërndarjeje. Zakonisht gjenden fduke formuar mikoriza në halorë dhe madje edhe në pyje gjetherënës me tokë acid. Zakonisht ato zhvillohen nga fundi i verës deri në fund të vjeshtës.

Po flasim për një specie që nuk është e përshtatshme për konsum njerëzor. Shtë një kërpudhë helmuese. Përmban disa përbërje mjaft të rrezikshme që mund të shkaktojnë çrregullime serioze gastrointestinale.

Ata rriten nën pemë të tilla si thupra, lisi, ahu dhe bredhi falë një marrëdhënieje simbiotike. Megjithëse ka indikacione të caktuara për konsumimin e tij, nuk duhet konsumuar asnjëherë pasi është toksike. Ka efekte të ndryshme halucinogjene që janë mjaft të ndryshueshme në varësi të terrenit dhe larmisë që kemi konsumuar. Një nga simptomat më të njohura është vjellja e rëndë dhe diarreja.

Shpesh konsumohet në Siberi nga barinjtë që e përdorën atë për t'u mbrojtur nga i ftohti. Ata nuk e konsumuan direkt, por i detyroheshin lëngut nga zierja e këtyre kërpudhave. Ky apo ajo që shkaktoi ishte një efekt euforik. Në mënyrë që t'i konsumonin, ata së pari hoqën kutikulin. Ky lëng nuk i humbi vetitë e tij kur kaloi përmes sistemit të tretjes, kështu që u dëbua përmes urinës dhe ata u dehën përsëri.

Efektet negative të Amanita muscaria

Amanita muscaria

Kjo kërpudhë është si një lloj çelësi për botën e pavetëdijes. Kjo do të thotë, duke pasur efekte halucinogjene, kjo na lejon të udhëtojmë në ato botë fantazie që krijojmë në mendjen tonë. Nuk prodhon të njëjtat efekte te secili individ. Doza është gjëja e parë që ndikon kur bëhet fjalë për kryerjen e efekteve të ndryshme. Ne gjithashtu duhet të marrim parasysh kontekstin në të cilin hamë këtë kërpudhë dhe ndjeshmërinë e secilit individ.

Kur individi pyet për kërpudhat Amanita muscaria ju filloni të ndjeni një ndjenjë të dehjes. Kjo ndjesi ju bën të ndieni eufori të madhe dhe një ndjenjë të plotë të forcës fizike. Padyshim, kjo ndjenjë nuk është asgjë më shumë se një e rreme. Edhe nëse mendoni se keni një forcë fizike të padepërtueshme, përsëri është e njëjta gjë ose më keq. Somethingshtë diçka e ngjashme me atë që ndodh me alkoolin. Këto efekte mund të shoqërohen me marrje mendsh dhe marramendje pasi dimensionet hapësinore janë të deformuara dhe ato prodhojnë ndryshime në perceptimin e mjedisit.

Normalisht, të gjithë ata që e konsumojnë atë zakonisht shohin se si objektet bëhen më të mëdha ose më të vogla. Shifra të ndritshme dhe shumëngjyrëshe kaleidoskopike shfaqen gjithashtu kur mbyllin sytë. Të gjithë përreth janë me ngjyra të ndezura dhe po shpërthejnë nga jeta. Për këtë arsye, ajo njihet si bota e fantazisë. Ka disa njerëz që kapërcehen nga një përgjumje e madhe që mund t'i japë vendin një shteti thellësisht vizionar. Nëse Amanita muscaria në doza të mëdha mund të manifestohet në të përziera, të vjella, spazma muskulore, diarre, iluzione dhe madje koma.

Si të përgatitet dhe të konsumohet Amanita muscaria

Për ta konsumuar këtë kërpudhë toksike, duhet të shmangim konsumimin e saj të freskët me çdo kusht. Bestshtë më mirë të lëmë kapelet të thahen, aty është gjetur përqendrimi më i lartë i alkaloideve që prodhojnë efektet anësore. Doza ideale për shumicën e njerëzve është midis 3 dhe 5 gram me efekte më të buta. Sasitë prej 13 gramësh nuk duhet të tejkalohen në asnjë rrethanë.

Për t'i përgatitur ato duhet t'i bluani në një mulli kafeje kur kërpudhat të jenë tharë. Shtë e pamundur të dallosh me sy të lirë nëse disa ekzemplarë të Amanita muscaria ata janë më të butë se të tjerët. Efektet zgjasin midis 6 dhe 8 orë në varësi të dozës.

Unë shpresoj se me këtë informacion ju mund të mësoni më shumë rreth Fluturoni agarik.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.