Si mbillet fruti i ahut?

Fruti i ahut piqet në vjeshtë

Imazhi – Wikimedia/W. bulach

Ahu është një nga pemët gjetherënëse që mund ta gjejmë në pyjet e Evropës. Ajo rritet me ritmin e vet, i cili zakonisht është mjaft i ngadaltë, por nuk është me nxitim: jetëgjatësia e tij është rreth 400 vjet, kështu që ka më shumë se kohë të mjaftueshme për të tejkaluar konkurrentët, për t'u forcuar dhe për t'u përshtatur. Po kështu, mund të marrë shumë kohë për të lulëzuar; në fakt, këtë e bën që në moshën 15-vjeçare.

Për fat të mirë sapo të fillojë, do të vazhdojë ta bëjë këtë çdo pranverë. Pra, nëse doni të dini si të mbillni fruta ahu dhe kështu merrni një fidan, atëherë ne do t'ju shpjegojmë.

Sa është koha e mbjelljes së ahut?

Ahu mbillet në vjeshtë

Imazhi – Wikimedia/Peter O'Connor i njohur si anemoneprojektorë

El Haya, emri shkencor i të cilit është Fagus sylvatica, është një pemë gjetherënëse për një arsye: gjethet e tyre janë mjaft të buta, kështu që nëse do t'i mbani ato gjatë vjeshtës dhe dimrit, do t'ju duhet të dyfishoni përpjekjet tuaja për t'i ushqyer ato., diçka që kur temperaturat janë shumë të ulëta, nuk është e përshtatshme. Prandaj, për të kursyer ujin dhe lëndët ushqyese, ndaloni t'i ushqeni ato gjatë vjeshtës, kur termometri fillon të bjerë nën 15ºC.

Pse po jua tregoj kete? Sepse ahu ka nevojë që të jetë i ftohtë, se temperaturat zbresin nën 10ºC dhe se ka pak diferenca midis maksimumit dhe minimales gjatë vjeshtës dhe dimrit. Vetëm atëherë farat mund të mbijnë në pranverë. Dhe kjo është arsyeja pse sezoni i mbjelljes së ahut është vjeshtë dhe dimër: nëse temperaturat mbeten të larta gjatë dymbëdhjetë muajve të vitit, ato nuk do të mbijnë kurrë.

Nëse dimri është i butë, por jo shumë i ftohtëdmth nëse temperaturat e dimrit mbeten, për shembull, midis 15 dhe 5ºC, me ngrica të lehta të herëpashershme, është mirë t'i mbillni në një enë me fibra kokosi dhe t'i vendosni në frigorifer gjatë atyre muajve.

Farat e mbjella në enë gërryese
Artikulli i lidhur:
Si të shtresojmë farat hap pas hapi

Si quhet fruti i ahut?

Fruti i ahut Njihet me emrin hayuco dhe përfundon zhvillimin e saj në vjeshtë. Ai ka përafërsisht 2 centimetra dhe kur është ende i pahapur duket si një top i vogël i mbuluar me "qime". Në fillim ato janë të gjelbra, por më pas marrin ngjyrë kafe.

Brenda përmban disa fara, gjithashtu kafe, që janë 1 centimetër dhe janë të forta.

Si mbillet?

Ahu është një pemë që kërkon kohë për të mbirë

Për të mbjellë frutin e ahut, gjëja e parë që duhet bërë është të prisni derisa të piqet. Pasi të ndodhë, ajo hapet sikur të ishte një lule, duke ekspozuar farat. Këto, megjithëse janë shumë të freskëta nëse merren nga pema, nuk duhet të jenë të zbatueshme, prandaj, Unë rekomandoj t'i vendosni në një gotë me ujë për disa minuta.

Nëse e bëjnë këtë ata fundosen, perfekt, sepse kanë shumë mundësi për të mbirë; por nëse mbeten lundrues, ka shumë të ngjarë që ato të mos jenë pjellore dhe, për rrjedhojë, nuk do të mbijnë (por nëse dëshironi, mund t'i mbillni veçmas. Nuk do të ishte hera e parë apo e fundit që një gjoja e pazbatueshme fara mbin).

tani, ju duhet të përgatisni shtratin e farës, e cila mund të jetë një tenxhere ose një tabaka me vrima, ose një enë tuper nëse jetoni në një zonë ku dimri është i butë ose i ngrohtë. Dhe si një substrat, unë rekomandoj përdorimin e fibrave të kokosit, e cila ka një pH shumë të ulët dhe ruan shumë lagështi, gjë që i duhet ahut.

Pasi ta keni, duhet të bëni sa më poshtë:

  • Mbjellja në një tenxhere ose tabaka me vrima: Thjesht duhet t'i mbushni pothuajse plotësisht, dhe t'i vendosni farat të ndara nga njëra-tjetra. Më pas i mbulojmë me një shtresë shumë të hollë nënshtrese dhe në fund i vendosim jashtë, në gjysmëhije.
  • Mbillni në një Tupperware: nëse duhet t'i vendosni në frigorifer që të mbijnë, mbushni enët me fibra kokosi rreth gjysmën, mbillni farat dhe më pas mbulojini me më shumë fibra kokosi (mund ta blini këtu). Më pas, duhet të fusni tupperware në pajisje, në pjesën ku vendosni vezët, qumështin etj. Aty duhet të jenë rreth tre muaj, gjatë të cilëve do t'ju duhet t'i nxirrni një herë në javë për të hapur kontejnerin dhe për të marrë kështu ajrin për t'u rinovuar.

Sa kohë duhet për të mbirë ahu?

Në mënyrë tipike, duhen rreth dy deri në tre muaj. meqenëse mbillet në një vazo jashtë. Ndonjëherë mund të zgjasë më shumë nëse farat janë të viteve të mëparshme dhe/ose nëse moti i dimrit është shumë i ngrohtë për të. Në çdo rast, që gjithçka të shkojë mirë, është e rëndësishme t'i trajtoni që në fillim me fungicid sistemik - mund ta blini. këtu- dhe vazhdoni ta bëni këtë të paktën derisa bima të jetë një vjeç.

Dhe pikërisht kërpudhat i bëjnë shumë dëm farave dhe pemëve të reja, deri në atë pikë sa mund t'i vrasin ato. Për të shmangur këtë, ose të paktën për të minimizuar rrezikun e infektimit, fungicidi duhet të aplikohet çdo 10-15 ditë në mbrëmje, kur ata nuk janë më të ekspozuar ndaj rrezet e diellit direkte.

Çfarë mendoni për këtë artikull?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.