Gështenjë kali (Aesculus hippocastanum)

Aesculus hippocastanum

El Gështenjë kali Shtë një pemë madhështore, me gjethe të gjera, të rrafshëta dhe me një ngjyrë të gjelbër të bukur. Shpesh gjendet në kopshtet dhe rrugët e të gjitha rajoneve të butë të botës dhe vlera e saj zbukuruese është shumë, shumë e lartë. Përveç kësaj, në pranverë ajo mbushet me lule shumë të bukura të bardha.

Dëshironi të dini absolutisht gjithçka në lidhje me këtë pemë madhështore? Mos harroni këtë special që kemi përgatitur për ju.

Karakteristikat e Gështenjës së Kalit

Lule gështenje kali

Protagonisti ynë, i njohur si gështenja false, gështenja indiane ose gështenja Crazy, dhe emri shkencor i së cilës është Aesculus hippocastanum, Isshtë vendas në Bullgari, Shqipëri dhe Greqi, megjithëse sot është natyralizuar në Evropën Perëndimore dhe në disa rajone të Shteteve të Bashkuara. Ajo rritet në një lartësi prej 30m, dhe mund t'ju duhet e njëjta gjë për t'u zhvilluar.

Gjethet e saj janë të rripa, me pesë fletëpalosje me dhëmbë të imët dhe shumë të mëdha: nëse vendosni dorën poshtë saj, ajo ju mbulon. Lulet e saj shfaqen të grupuara në tufë lulesh në formën e një paniku konik ose piramidal gjatë pranverës. Fruti është një kapsulë globoze e mbuluar me ferra të buta që ka përmasa rreth 4-5cm. Për fat të keq, gështenja nuk është e ngrënshme.

Kujdesi Gështenjë Indian

Gështenjë kali në pranverë

Dëshironi të keni një ekzemplar në kopshtin tuaj? Mirësevini në klub Sapo e pashë në një dokumentar, e dija se doja të kisha një të tillë. Unë i dua gjethet me rripa, dhe nëse pema është e madhe ... edhe më shumë, edhe nëse më vonë duhet ta kuptoj që të jem në gjendje ta kem pak a shumë mirë në një tenxhere (nga detyra e pamundur, nga rruga. ose më vonë do të përfundojë në tokë).

Pra asgjë, si kujdesesh për të? Epo, për ta pasur atë në gjendje, duhet të merrni parasysh sa vijon:

Vend

Duhet të vendoset jashtë, pasi ju duhet të ndjeni kalimin e stinëve. Nëse është e mundur, duhet të jetë në diell gjithë ditën, por nëse jetoni në Mesdhe, ju këshilloj ta vendosni në gjysmë hije (për sa kohë që ka më shumë dritë se hije), pasi do të rritet më mirë.

Ai mbështet ngricat deri në -17ºC, por jo temperaturat mbi 35ºC.

unë zakonisht

Preferon toka paksa acide, me një pH prej 6-6,5. Sigurisht, mund të rritet në ato alkaline (pH 7) për sa kohë që ka kullim shumë të mirë.

Ujitja

Të shpeshta, nuk e mbështet thatësirën. Gjatë verës, do të jetë e nevojshme ta ujitni atë 3-4 herë në javë, veçanërisht nëse jetoni në një klimë me verë shumë të nxehtë; 2-3 në javë do të jenë të mjaftueshme për pjesën tjetër të vitit.

Ju duhet të përdorni ujë shiu, ose të acidifikuar (në Ky artikull shpjegojmë se si të ulet pH i ujit).

pajtimtar

Gjatë pranverës dhe verës rekomandohet shumë që ta paguani një herë në 1-2 muaj me plehra organikë, të lëngshëm ose pluhur. Guano, pleh organik nga kafshë barngrënëse (kal, dele, lopë) ... çfarëdo që është më e lehtë për ju të merrni.

Ju duhet të vendosni një shtresë prej rreth 2 cm rreth pemës, dhe ta përzieni pak me shtresën më sipërfaqësore të tokës.

Krasitja

Nuk është e nevojshme. Ndoshta prerë degë të thata dhe hequr gjethe dhe lule të vyshkura, por asgjë më shumë.

Plagët dhe sëmundjet

Kjo është një pemë shumë rezistente, por është e vërtetë që nganjëherë sa vijon mund të ndikojë në të:

Dëmtuesit

 • Bugs të butë: nëse janë të pakta, ato mund të hiqen me dorë ose me një pambuk të lagur në ujë me alkool të farmacisë. Në rast se murtaja është përhapur, trajtojeni atë me vaj parafine, ose me Chlorpyrifos.
 • Merimangat e kuqe: Highlyshtë shumë e këshillueshme që ta trajtoni atë me Neem Oil, por në raste serioze duhet të përdoret një akaricid.
 • Krimbat e bardhë të tokës: mund të trajtohet duke pastruar pluhurin me bakteret Bacillus thurigensis për shitje në çerdhe. Në Ky artikull keni më shumë informacion për të eleminuar ose sprapsur krimbat.
 • Shushunjat çngjyrosëse: Ditto për krimbat.

Sëmundjet

Ju mund të infektoheni nga kërpudhat, si p.sh. Guignardia aesculi, të cilat hyjnë në bimë përmes plagëve ose prerjeve të bëra gjatë krasitjes. Për ta trajtuar atë, duhet të përdorni fungicide sistemike.

Mund ta keni në një tenxhere?

Gështenjë kali

Përgjigja është… jo, domethënë mund ta keni për disa vjet, por do të përfundoni të detyruar ta mbillni në kopsht. Në çdo rast, nëse jetoni në një klimë si Mesdheu, me verë shumë të nxehtë dhe dimra mjaft të butë, ritmi i rritjes së tij nuk do të jetë i njëjtë me atë të, për shembull, Galicia. Në fakt, unë mund t'ju them se ajo rritet ngadalë. Pra, nëse doni ta keni përkohësisht në një tenxhere, merrni parasysh këto këshilla në mënyrë që të rritet pa probleme:

 • Nënshtresa: nëse jetoni në një klimë të butë, me ngrica dhe reshje dëbore në dimër, mund të përdorni një mjedis universal në rritje, ose një për bimët acidofile; përndryshe, unë ju këshilloj të përzieni 70% akadama me 30% kyriuzuna. Të dy janë substrate të importuara nga Japonia, të cilat zakonisht përdoren për bonsai, kështu që unë nuk do t'ju mashtroj, ato janë të shtrenjta (një qese akadama me 14 litra mund të kushtojë 18 euro, dhe një qese kyriuzuna 18 litra për 20 euro) , por ja vlen shumë.
 • Vend: jashtë, në gjysmë hije.
 • Ujitja: i shpeshtë, dy ose tre herë në javë, 4 në verë, me ujë me një pH të ulët (midis 4 dhe 6).
 • pajtimtar: Nuk rekomandohet shumë nëse duam ta mbajmë në një tenxhere, por nëse moti nuk është shumë i mirë, është e rëndësishme. Përdorni në këto raste pleh për bimët acidofile.
 • Transplantimi: çdo dy vjet.

Si riprodhohet Gështenja e Kalit?

Frutat e gështenjës së kalit

Si të keni një ose më shumë kopje të Gështenjës së Kalit? Shumë e lehtë: mbjelljen e farave të saj. Pyetja është: si? Për të mbirë ata duhet të jenë të ftohtë gjatë muajve të dimrit, kështu që nëse koha është e freskët, mund t'i mbillni ato direkt në një tenxhere me substrat universal dhe të lini natyrën të marrë rrjedhën e saj. Përndryshe, duhet të merrni pak enë prej vegël, vermikulit, pak fungicid natyral (bakër ose squfur), dhe natyrisht farërat që të jenë në gjendje t'i shtresojnë ato në frigorifer për tre muaj. Ju duhet të veproni si më poshtë:

 1. Mbushni enën me vermikulit.
 2. Varros farat.
 3. Sasi e vogël bakri ose squfuri mbi të.
 4. Ujë
 5. Vendosni enën në frigorifer (ku vendosni qumështin, sallamet, etj.).
 6. Një herë në javë, hapni tubin në mënyrë që ajri të rinovohet.

Pasi të kenë kaluar tre muaj, ju mund të mbillni farat tuaja në tenxhere duke përdorur, për shembull, vermikulitin.

aplikimet

Përdoret kryesisht si bimë zbukuruese, ose si një ekzemplar i izoluar ose në rreshtime, por gjithashtu mund të përdoret në xhel (shitet në barnatore dhe herbalistë) si një produkt medicinal për shkak të vetive interesante të tij.

Kjo pemë përmban aesuclin dhe aescin, të cilat janë dy përbërës që kanë aftësinë për të parandaluar formimin e edemës dhe gjithashtu i bëjnë enët e gjakut më rezistente. Për këtë arsye, përdorimi i tij rekomandohet shumë nëse e keni venat me variçe, hemorroideose venat e fryra.

Gështenjë kali në vjeshtë

Dhe kjo është e gjithë kjo pemë madhështore. Cfare mendoni ju


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.