armillaria galike

armillaria galike

Përkundër asaj që mund të mendoni, një nga organizmat më të mëdhenj të gjallë në botë është një kërpudhë. Sot ne do të flasim për armillaria galike. Isshtë një specie e kërpudhave që mat rreth 70 hektarë, duke qenë një nga organizmat më të mëdhenj të gjallë në planet. Ekzemplari që ekziston në Michigan peshon 400.000 kg dhe është i vjetër 2.500 vjet.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, habitatin dhe kuriozitetet e Armillary galike.

tipare kryesore

Armillaria gallica është një kërpudha

Imazhi - Flickr / Patrick Schifferli

Kapelë dhe fletë metalike

Kjo kërpudhë ka një kapelë nga e cila shkon një madhësi prej 5 deri në 8 centimetra në diametër. Kur ekzemplari është i ri, ai ka një pamje globoze dhe disi konvekse. Ndërsa zhvillohet dhe arrin pjekurinë, kapela është planifikuar. Ky është një tregues i moshës së kërpudhave. Kapelja ka një diferencë të hollë dhe është e lakuar kur është e re. Kur është e rritur mund të shohim kufijtë më të rrafshuar dhe të lakuar.

Kutikula e saj është e thatë në dukje dhe me një ngjyrë të matte. Ajo është e mbuluar nga luspa kalimtare, me ngjyra të ndezura. Kjo kutikulë trashet në qendër të kapelës dhe ka ngjyrë kafe okër. Gjithashtu e kthen qendrën në një ngjyrë të errët.

Thikat e saj janë mjaft të shumta dhe të ngushta midis tyre. Ajo që është karakteristike është se ata janë të pabarabartë në madhësi. Ngjyra e saj varion nga e bardha në krem ​​dhe ka njolla kur të ketë arritur fazën e të rriturve.

Byrek dhe mish

Sa i përket këmbës, ajo ka formë të fortë dhe cilindrike. Ka një llambë në bazë dhe nuancat e ngjyrës kafe dhe të kuqërremtë. Këto ngjyra errësohen ndërsa arrijmë në bazën. Ka lulëzim të verdhë të gjelbër në llambë. Isshtë një nga kërpudhat që ka një unazë në pjesën më të lartë të këmbës dhe që ka një strukturë pambuku. Kjo unazë ka një ngjyrë të bardhë, megjithëse nga jashtë duket më e verdhë. Kur arrin pjekurinë, ajo fillon të tkurret dhe të piqet.

Më në fund, mishi i tij ka një strukturë të fortë dhe një ngjyrë të bardhë.

Habitati i armillaria galike

Sezoni i rritjes së kësaj kërpudhe është në vjeshtë. Mund ta gjejmë duke formuar grupe të vogla që parazitojnë drurin e atyre pemëve gjetherënëse. Shumicën e kohës ato gjenden në tokë, por herë të tjera i gjejmë në trungje dhe trungje të këtyre pemëve gjetherënëse. Këto kërpudha janë tokësore dhe shoqërohen me rrënjët e bimëve poshtë sipërfaqes.

Zona e shpërndarjes së armillaria galike zgjerohet nga Amerika e Veriut, Evropa dhe Azia. Ka qenë gjithashtu e mundur të gjesh tregun perëndimor të provincës së Afrikës së Jugut. Mendohet që të futet në këtë zonë nga bimë të tjera në vazo që u importuan nga Evropa gjatë kolonizimit të parë të Kejptaunit. Kjo kërpudhë nuk gjendet në vendet skandinave pasi ato janë nga klimat shumë të ftohta si Finlanda ose Norvegjia.

Një nga kuriozitetet e kësaj kërpudhe është se është e ngrënshme vetëm kur është e re. Necessaryshtë e nevojshme t'i gatuani ato së pari me ujë dhe të hidhni ujin në fjalë me të cilin është gatuar për të shmangur hidhërimin e aromës së tij. Nuk rekomandohet të konsumohet i gjallë pasi mund të shkaktojë disa çrregullime të tretjes. Rekomandohet gatimi i plotë pasi shija e hidhur është më e fuqishme kur është e gjallë ose e pa gatuar. Rekomandohet gjithashtu të konsumoni vetëm një pjesë të vogël në fillim pasi disa njerëz mund të përjetojnë një stomak të mërzitur. Në këtë mënyrë, ne po testojmë se sa nga kjo kërpudhë mund të asimilojmë pa ndonjë pasojë negative.

Normalisht, të gjithë ata që e kanë provuar këtë ekzemplar e përshkruajnë atë si një shije të lehtë të hidhur dhe një erë të ëmbël sikur të kujton djathin Camembert.

Konfuzionet kryesore të armillaria galike

Dhe është se kjo kërpudhë mund të ngatërrohet edhe me speciet e tjera të ngjashme. Një prej tyre është Armillaria viçet. Ka një pamje të ngjashme dhe mund të dallohet në mënyrë të besueshme vetëm duke vëzhguar disa veçori mikroskopike. Mund të dihet se Armillaria viçet ka një shpërndarje më veriore. Rrallë gjendet në Amerikën e Veriut.

Një tjetër nga konfuzionet e armillaria galike është armillaria mellea. Dallimi kryesor është se ky ekzemplar ka një kërcell më të deleguar dhe mund të dallohet në një mënyrë më përcaktuese nga mungesa e pincave në bazën e basidias. Ndoshta konfuzioni kryesor pasi ato kanë një pamje identike është Armillaria cepistipes. Dallimet kryesore janë për shkak të shpërndarjes gjeografike dhe karakteristikave mikroskopike. Prandaj, armillaria galike Nuk është një ekzemplar për tu mbledhur nga amatorë. Nevojitet një njohuri e madhe lidhur me këto kërpudha në mënyrë që të mos hyjmë në ndonjë konfuzion që mund të na bëjë të mbledhim ekzemplarë toksikë.

Curiosities

Në fund të viteve 1980, një ekzemplar gjigant i kësaj kërpudhe u zbulua në nëntokën e një pylli në Michigan. Shtrirja e plotë hapësinore e këtij organizmi dhe dinamika e tij mutacionale ishin krejtësisht të panjohura në atë kohë. Më vonë ai studioi këtë kërpudhat të mëdha nëntokësore dhe ata vlerësuan se masa e madhe e fibrave që përbëjnë kërpudhat ishte rreth 1.500 vjeç. Jo vetëm që kjo ishte gjëja e rëndësishme, por edhe erdhi peshojnë rreth 100.000 kilogramë dhe shpërndahen në një sipërfaqe prej 15 hektarësh.

Pas studimeve të reja dhe thellësisë së këtij organizmi dihet se peshon rreth 400.000 kg dhe është më shumë se 2.500 vjet i vjetër. Shtrirja është rritur gjatë këtyre viteve dhe ato zënë më shumë se 70 hektarë. Studimet janë kryer me mjete më moderne dhe një marrje mostre dhe analize të gjenomit. Kjo e bën armillaria galike konsiderohet si një nga qeniet më të mëdha dhe më të vjetra të gjalla në planet. Dhe është se ajo formon një rrjet mikoriza nëntokësore që është më e rëndë se 3 balena blu së bashku. Këto mikoriza janë shoqata midis kërpudhave dhe rrënjëve të bimëve.

Unë shpresoj se me këtë informacion ju mund të mësoni më shumë rreth Armillary galike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.