Si të zgjidhni një germinator farë?

A ju pëlqen të mbillni? Dhe shfrytëzoni maksimalisht vitin për të marrë kopje të reja? Nëse i keni përgjigjur po njërës prej këtyre dy pyetjeve, keni nevojë për një germinator farë. Ata nuk janë shumë të kushtueshëm, në fakt ka modele shumë të lira, kështu që nuk do ta keni të vështirë të filloni sezonin edhe para motit të mirë.

Por, po, ka lloje të ndryshme, dhe secili me karakteristikat e veta, në mënyrë që të mund të merrni atë që ju nevojitet vërtet, ne do t'ju tregojmë disa nga më të rekomanduarat.

Përzgjedhja e modeleve më të mira

Nëse dëshironi të mbillni farat tuaja, ne ju rekomandojmë modelet e mëposhtme:

BESTONZON

Shtë një model i thjeshtë, por praktik. Ai përbëhet nga një tabaka me kapak, dhe gjithashtu përfshin një tabaka me 12 qeliza në mënyrë që mbjellja të kontrollohet më mirë.

Ka përmasa 18 x 14 x 6 cm dhe peshon vetëm 63,5 gram.

Lule

A po kërkoni një germinator të thjeshtë dhe praktik? Ky model, përveç që ka një kapak, ka një taban farë me 18 alveola / vrima.

Ajo ka përmasa 37,5 x 25 x 8cm dhe peshon 200 gramë, duke e bërë atë ideale për farat e çdo lloji të bimës.

E Nutley's

E bërë nga plastike e riciklueshme, ajo ka një kapak dhe një tabaka me 60 qeliza. Për ata që kënaqen me mbjelljen e shumë farërave.

Ka dimensione 38 x 24 x 5 cm dhe peshon 200 gram, kështu që mund të vendoset kudo.

Biotop

A mbillni zakonisht fara të bimëve të kopshtit? Ky germinator është perfekt për ju. Ai përbëhet nga një tabaka dhe një kapak me disa "dritare" që mund të hapni për të lejuar që ajri të rinovohet.

Ka përmasa 30 x 24 x 18cm dhe peshon 599g.

GEO

Një germinator ndryshe, i cili përveç se është shumë i dobishëm për mbjellje është edhe dekorativ. Isshtë bërë nga terrakota italiane dhe ka një rregullim të dyfishtë të rrjedhës së ajrit, diçka që do të favorizojë mbirjen e farave tuaja.

Ajo ka përmasa 19 x 19 x 31 cm dhe peshon 3,3 kg.

Romberg

Nëse jeni një nga ata që mbin në çdo kohë të vitit, do t'ju duhet një model i nxehtë i germinatorit; domethënë siguron nxehtësi në mënyrë që mbjellja në dimër të jetë po aq produktive sa në pranverë apo verë. Kjo përbëhet nga një tabaka me kapak, dhe gjithashtu përfshin një dyshek ngrohje me një fuqi prej 17,5 watts.

Matjet e tij janë 38 x 24 x 19 cm, dhe peshon rreth 610 gram.

Rekomandimi ynë

Zgjedhja e një germinator farë nuk është e lehtë, pasi do të varet shumë nga fakti nëse jemi një nga ata që duan të mbjellin gjatë gjithë vitit ose vetëm disa muaj, dhe nëse mbjellim bimë hortikulturore që mbijnë lehtësisht ose ndryshe. Prandaj, ne rekomandojmë modelin e mëposhtëm që do t'ju shërbejë për gjithçka, ose pothuajse gjithçka:

avantazh

 • Germinator elektrik me rrogoz ngrohje
 • Kapak të pastër plastik që mban nxehtësinë brenda
 • Tabaka ka ulluqe përmes të cilave uji shpërndahet më mirë
 • Ideale për rritjen e luleve, bimëve, bimëve të kopshtit, specieve vendase
 • Masat 38 x 24,5 x 19 cm, e cila është perfekte për tu vendosur kudo

meta

 • Nuk rekomandohet nëse dëshironi të mbillni palma ose succulents, pasi temperatura që ajo arrin është më e ulët - zakonisht është rreth 15-20ºC maksimale - sesa u duhen këtyre bimëve (25-30ºC)
 • Çmimi mund të jetë i lartë

Çfarë është një germinator dhe për çfarë shërben?

Një germinator i farës është si një serrë specifike në mënyrë që ato të mund të mbijnë. Shtë një mënyrë që ne njerëzit të "imitojmë" natyrën, duke siguruar fara me lagështinë e mjedisit që u nevojitet për të filluar jetën e tyre, duke i mbrojtur ata nga i ftohti.

Udhëzues për blerjen e germinatorit të farës

Farat priren të mbijnë më mirë në ambiente të mbyllura

Ju tashmë keni vendosur: ju do të shfrytëzoni më së miri sezonin duke blerë një mbjellës farërash. Por…, siç e kemi parë, ka disa modele: disa elektrike, të tjerë me një tabaka fidanësh të përfshirë, disa të bërë prej balte,… Nëse keni dyshime, mos u shqetësoni: këtu janë disa këshilla që të mund të blini më i përshtatshmi sipas nevojave tuaja:

Nxehet apo jo?

Ose çfarë është e njëjtë: Dëshironi një germinator të thjeshtë apo një elektrik? Të parat janë të shkëlqyera për të mbjellë vetëm kur fillon nxehtësia, që është, në pranverë; Nga ana tjetër, sekondat ju lejojnë ta parashikoni, duke qenë në gjendje të mbillni në mes të dimrit. Çmimi i kësaj të fundit është më i lartë, por ... mund t’ia vlejë.

Me tabaka fidanësh apo pa?

Ka shumë germinatorë që nuk përfshijnë një tabaka me qeliza brenda, kështu që mbjellja bëhet në të. Kjo mund të jetë mirë nëse mbillni pak farëra, por nëse jo, Do të jetë më e dobishme të mbillni një ose dy fara në secilën prej alveolave ​​të farës që përmbajnë disa modele.

Plastike apo argjilë?

E vërteta është se Shumica e modeleve janë bërë prej plastike, pasi është një material shumë më i lirë, më i lehtë dhe, në varësi të përdorimit të tij, me një jetë shumë të gjatë të dobishme. Argjila nga ana tjetër është më e shtrenjtë, dhe nëse bie ... prishet. Sidoqoftë, për t'u kujdesur pak për mjedisin, ia vlen t'i jepet një shans këtij të fundit, veçanërisht nëse jeni një nga ata që mbillni farëra të bimëve hortikulturore.

Çfarë buxheti keni?

Në ditët e sotme është e lehtë të gjesh germinatorë me një çmim shumë të mirë. Për një mesatare prej 10 eurosh mund të merrni një, pa një dyshek ngrohje, por me cilësi dhe karakteristika të mjaftueshme që të mund të mbillni, dhe ta shijoni atë, gjatë pranverës dhe verës, dhe madje edhe të bini nëse jetoni në një klimë të butë ose të ngrohtë. Tani, nëse doni të mbillni çdo lloj bime në çdo kohë të vitit, do të duhet të shpenzoni shumë më tepër.

Cila është mirëmbajtja e germinatorit të farës?

Modeli ekonomik i germinatorit të farës

Farat - të jetueshme - janë organizma të gjallë, edhe pse në shikim të parë mund të duket ndryshe. Dhe, përveç kësaj, shumë të prekshme ndaj mikroorganizmave, të tilla si kërpudhat, bakteret ose viruset. Për t'i bërë ata të mbin Veryshtë shumë e rëndësishme të pastroni germinatorin me pak pjatalarëse përpara mbjelljes, dhe më pas, kur fidanët transferohen në enë individuale ose mbillen në tokë. Në këtë mënyrë, rreziku i infektimit minimizohet shumë.

Edhe kështu, duhet të dini se këto pastrime nuk do të jenë të mjaftueshme. Nëse dëshironi që këto bimë të rriten dhe të kenë mundësinë e moshës madhore, do të duhet të përdorni substrate të reja, ujë vetëm kur është e nevojshme dhe t'i trajtoni ato me fungicide në mënyrë që të mos kapin asnjë. sëmundja e zakonshme e fidanëve.

Ku ta vendosni germinatorin?

Kjo është një pyetje shumë e mirë, sepse nëse e vendosim në vendin e gabuar, shanset janë që farat të mos mbijnë dhe prerjet të mos rrënjosen. Atëherë ku e vendosni? Epo, për të mos gabuar Ne rekomandojmë ta vendosni në një zonë me shumë dritë, por jo diell të drejtpërdrejtë.

Nëse e dini që ato janë specie që duan dritë të drejtpërdrejtë, siç janë pemët frutore, bimët e kopshtit, bimët sezonale, etj., Mund ta vendosni në diell të plotë, por kini kujdes: mos e bëni në verë sepse temperatura brenda germinatorit do të ngriheshin shumë, duke djegur farat dhe prerjet që keni mbjellë.

Përdor germinator farë

Megjithëse emri i tij e tregon atë, germinatori shërben për të mbillni fara por edhe për të mbjellë copa. Accessshtë një aksesor shumë interesant që, siç thamë në fillim, ju ndihmon të dilni përpara sezonit, të merrni fidanë të rinj pothuajse falas (në varësi të specieve, natyrisht 🙂, sepse në varësi të farave që dalin për një »Kulmi i mirë» siç u themi kohërave në Spanjë, që do të thotë se ato kanë një kosto të lartë).

Avantazhi i germinators për përdorim në shtëpi është se ata janë të lehta, me një madhësi të përshtatshme në mënyrë që ata mund të vendosen kudo, pasi ata nuk zënë shumë. Përveç kësaj, ato pastrohen lehtësisht me një leckë, ujë dhe disa pika pjatalarëse.

Ku të blini mbjellës të farës?

Amazona

Në këtë qendër tregtare makro në internet ata shesin gjithçka, dhe katalogu i tyre i germinatorëve është mjaft i gjerë. Zgjedhja e një nuk do të jetë e vështirë, pasi mund të lexoni mendimet e blerësve të tjerë në lidhje me modelet e ndryshme atje.

Ju bëni blerjen tuaj, dhe për disa ditë e merrni atë në shtëpi me rehati totale.

Ikea

Kur flasim për Ikea, ne zakonisht nuk mendojmë se ajo gjithashtu ka fidanë dhe farëra, por po, po. Modelet e tyre janë mjaft kurioze, pasi ato janë jo vetëm praktike, por edhe shumë dekorative.. Sigurisht, ka çmime për të gjitha shijet.

Ata ofrojnë shërbimin e blerjes në internet dhe shpërndarjen në shtëpi.

Çerdhe

Të dy në ato fizike dhe, mbi të gjitha, në ato me një dyqan në internet, ata zakonisht shesin disa modele të germinatorëve me çmime që variojnë nga më e lira te më e shtrenjta. Akoma, është shumë interesante të ndalemi dhe të hedhim një vështrim.

Si të krijoni një germinator të farës të lirë dhe të bërë në shtëpi?

Kur nuk keni një buxhet, ose kur dëshironi një germinator shtëpiak, nuk ka asgjë për t'u shqetësuar. Ka disa gjëra që ju shërbejnë si të tilla:

 • Pastroni enët prej plastike me kapak: mund t’i mbushni me nënshtresë ose të mbillni farërat siç na mësuan në shkollë: mes pambuku ose pecetash të lagura.
  I përshtatshëm për llojet e kopshtit dhe luleve.
 • Enë qelqi: njësoj si ato plastike, por nëse nuk keni kapak mund të vendosni sipër plastikës transparente dhe ta mbani me një brez elastik.
 • Shishe plastike: ato priten në gjysmë dhe pastaj, pasi të jenë mbushur gjysmat e poshtme, kapakët me plastikë.

Si t’i ngrohni?

Mënyra më e lehtë është të blini një pajisje shtesë specifike për të, të tilla si esta rrogoz termik që shkon me energji elektrike, por e vërteta është se Nëse do të mbillni fara të bimëve të kopshtit për shembull, ose të bimëve vendase, do të jetë e mjaftueshme për të vendosur germinator pranë një burimi nxehtësie, siç është routeri i internetit.

Dhe nëse mbillni në pranverë ose, lëre më, në verë, vendosja e saj jashtë do të jetë më se e mjaftueshme.

Shpresojmë të keni gjetur germinatorin që po kërkoni.