Duke u rritur dhe kujdesur për Cockscomb

Gomar

Kjo është një nga lulet më kurioze që ekziston dhe është se petalet e saj shpërndahen në mënyrë të tillë që të na kujtojë shumë një pjesë të një kafshe të njohur: gjeli. Për të qenë më specifik, i referohemi kreshtës së saj, prandaj thirret protagonistja jonë Gomar.

Nëse doni të dini gjithçka në lidhje me të: kultivimin, kujdesin, sëmundjet që mund ta prekin atë dhe shumë, shumë më tepër, mos harroni këtë speciale të kësaj lule të pabesueshme dhe kurioze.

Karakteristikat e Cresta de Gallo

Gjeli i kuq i luleve

Kjo bimë njihet me emrin shkencor të Celosia argentea var. kristata. Vendas në rajonet tropikale të Afrikës dhe Azisë, ajo i përket familjes Amaranthaceae. Ashtu si shumica e gjinive të këtij brezi, ato janë barishtore, me një cikël jetësor prej vetëm një viti gjatë të cilit do të mbijnë, rriten, lulëzojnë dhe, sapo farat të piqen, ato do të thahen gradualisht kur të vijë dimri i ftohtë. Gjethet e saj janë të gjata, heshtak, me nerva jeshile shumë të shënuara.

Lule, të cilat mund të jenë të kuqe, të verdhë, rozë ose portokalli, shfaqen në pranverë të shpërndara në tufë lulesh të ngritura, të dendura dhe me pendë. Ata qëndrojnë gjatë në bimë; në fakt, nëse temperaturat janë të ngrohta mund të zgjasë deri në dy muaj, i cili bëhet justifikimi i përsosur për t'i dhënë ngjyrë asaj oborri apo tarraca gjatë ditëve që moti shoqëron.

Si është rritur dhe kujdesur Cresta de Gallo?

Gomar

Kjo është një lule shumë e lehtë për tu rritur, edhe nëse nuk keni shumë përvojë me bimët akoma. Le të shohim në detaje se si të marrim bimë të shëndetshme dhe të qëndrueshme:

riprodhim

Dhe ne do të fillojmë, natyrisht, në fillim, me farërat. Nëse nuk keni ende një të rritur, atëherë mund të blini një pako farëra në çdo çerdhe apo dyqan fermash. Pasi të jem në shtëpi, unë ju rekomandoj vendoseni në një gotë me ujë për 24 orë në mënyrë që të mund të hidhni ato që nuk janë të zbatueshme, të cilat janë ato që mbeten të lundrojnë pikërisht në sipërfaqe; Kështu, ju do të jeni në gjendje të keni më të kontrolluar ato që mbillni, ato që me shumë gjasë do të mbijnë brenda disa ditësh.

Ditën tjetër, do të jetë koha për të përgatitur farën e farës. Çdo gjë mund t'ju shërbejë si e tillë, por rekomandohet shumë përdorni tabaka për fidanë (nga ato që përdoren për të mbjellë farërat e bimëve hortikulturore), pasi kjo bimë ka një përqindje të lartë të mbirjes, dhe gjithashtu një ritëm të shpejtë të rritjes. Nëse vendosim një ose dy fara në secilën fole, kur ato mbijnë ato mund të transplantohen me sukses në tenxhere individuale ose në kopsht. Përndryshe, domethënë, nëse mbjellim shumë në një tenxhere, Celosia jonë do të qëndrojë e vogël pasi nuk kemi shumë hapësirë ​​ku rrënjët e tyre mund të rriten.

Pra, nëse keni tabaka për fidanë, thjesht duhet të mbushni alveolet me substrate universale për bimët (ose nëse preferoni, përzieni torfe të zezë me perlit në pjesë të barabarta), ujiteni mirë dhe vendosni maksimumi 2 fara në secilën vrimë . Atëherë, thjesht duhet të bësh mbulojini ato me një shtresë të hollë të substratit (më shumë se gjithçka në mënyrë që era të mos i marrë dot larg), dhe përsëri ujë.

Këto lule ato do të mbijnë për rreth 10-20 ditë me kusht që temperatura të jetë e lartë, mbi 15ºC, dhe që ato të jenë të vendosura në një vend ku rrezet e diellit i arrijnë ato drejtpërdrejt. Në këtë mënyrë, ne do të zvogëlojmë rrezikun që ata të kenë probleme të rritjes ose zhvillimit, pasi ata nuk jetojnë shumë mirë në gjysmë hije. Kështu që nuk u mungon asgjë, është e rëndësishme të mbani substratin të lagur (por jo të përmbytur), kështu që do të ujisim çdo 2-3 ditë.

Kur të kenë marrë gjethet e para të vërteta dhe të kenë arritur një lartësi prej rreth 10 cm, ju mund t'i transplantoni ato në një tenxhere më të madhe ose në tokë. Nga rruga, duhet ta dini se lulet nuk do të vonojnë shumë për t'u shfaqur: do të duhet të prisni vetëm rreth tre muaj. Epo, është e vërtetë, e thënë kështu që duket një kohë e gjatë, por kur më në fund ta bëjnë, do të shihni se si mund të mendoni për lulet e tyre të bukura për 8 javë. Cfare ka me shume, Ju gjithmonë mund të mbillni në data të ndryshme (për shembull, grumbulli i parë në fillim të pranverës, i dyti në mes të pranverës dhe i treti në fund të këtij sezoni) për të pasur lule pak më të gjata.

Cockscombs

Kujdesi për tenxhere

Cresta de Gallo është rritur kryesisht në tenxhere, dhe për shkak të madhësisë së tij të vogël (rreth 50 cm në lartësi më së shumti) është shumë interesante ta kesh atë si një pjesë qendrore, në ballkon ose në tarracë. Por çfarë kujdesi kërkon?

 • Vend: do të jetojë më mirë nëse ekspozohet ndaj diellit direkt.
 • Ujitja: i shpeshtë, çdo 2-3 ditë. Rritni frekuencën gjatë verës nëse temperaturat janë të larta (mbi 30ºC) dhe nëse substrati thahet shpejt.
 • pajtimtar: shumë e rekomanduar. Plehëroni me plehra specifikë nga bimët me lule zbukuruese për të arritur një sasi më të madhe të luleve gjatë sezonit të lulëzimit.
 • Nënshtresa: me kullim të mirë. Nëse në shtratin e farës mund të përdorim ndonjë substrat, nëse do ta kemi në një tenxhere duhet të sigurohemi që toka që përdorim të mos jetë kompakte. Kështu, mund të përdorim përzierjen e përbërë nga torfe të zezë dhe perlit në pjesë të barabarta, ose të përziemi 50% torfe të zezë + 30% perlit + 20% vermikulit.

Kujdesi për dyshemenë

Por do të jetë gjithashtu spektakolare në kopsht, ose së bashku me Celosia tjetër ose me bimë të tjera që rriten pak a shumë në të njëjtën lartësi. Kujdesi është pak më ndryshe nga sa kërkon në një tenxhere:

 • Vend: diell i plotë.
 • Ujitja: i shpeshtë, çdo 3-4 ditë.
 • pajtimtar: ne do të paguajmë për sa kohë që është në lule. Ne mund të përdorim plehra natyralë siç është guano i lëngshëm, duke ndjekur rekomandimet e treguara në enë.
 • Tokë: nuk është kërkues për sa i përket pH të tokës, por do të ketë probleme në ato që kanë një tendencë të ngjeshjes. Kështu, nëse keni, për shembull, tokë argjile, këshillohet të bëni një vrimë mbjelljeje të paktën 50x50cm dhe ta mbushni atë me substrate bimore të përzier me perlit në pjesë të barabarta.

Sëmundjet dhe dëmtuesit e Cockscomb

Celosia Argentea

Tani që kemi parë se si është kujdesur për të në tenxhere dhe në tokë, duhet të shohim pjesën që pëlqejnë më së paku ata prej nesh që rritin bimë: sëmundjet dhe dëmtuesit që mund të prekin Cresta de Gallo.

Sëmundjet

Sëmundjet e bimëve mund të transmetohen nga viruse, kërpudha ose baktere. Në rastin e protagonistit tonë, do të jetë një kërpudhat që e dëmton atë. Emri juaj? Me siguri e keni dëgjuar ndonjëherë: myk pluhur. Ky është një kërpudhat parazitare që sulmon gjethet, duke i mbuluar ato me një shtresë të bardhë pambuku në formën e një ylli. Kur nuk kontrollohet me kohë, gjethet përfundojnë duke u tharë dhe rënë.

Çfarë e shkakton atë? Kryesisht kujdes i dobët siç është lagështia e tepërt dhe / ose plehrash, ose mungesa e dritës. Kështu, trajtimi përfshin korrigjimin e këtyre shkaqeve, dhe aplikimin e trajtimeve me fungicide natyrore (squfuri ose bakri). Megjithatë, nëse sëmundja është shumë e përparuar, do të duhet të përdoren fungicide kimike.

Dëmtuesit

Duke qenë një bimë me gjethe që janë lëng për shumë insekte, për fat të keq do të ketë nevojë edhe për trajtime parandaluese kundër dëmtuesve. Ato që ju ndikojnë më shumë janë:

 • Marimangat: vendosen kryesisht në pjesën e sipërme të gjetheve. Nëse bima juaj ka marimangat, ju mund të shihni njolla të verdha, vrima të vogla që nuk ishin më parë, dhe madje edhe rrjetë. Meqenëse Celosia është e vogël, ju mund të pastroni gjethet me ujë dhe sapun, ose nëse preferoni, përdorni një insekticid që përmban Chlorpyrifos.
 • Molusqet: Nëse jetoni në një zonë shumë të lagësht, kërmijtë me siguri do të vijnë afër Cresta de Gallo tuaj. Për ta shmangur këtë, mund t'i zmbrapsni duke vendosur pjata ose gota me birrë. Një mënyrë tjetër, shumë më pak e dëmshme për këto kafshë, është duke vendosur bakër rreth bimës tuaj, pasi për shkak të një reagimi midis metalit dhe zhulit të kërmillit, ai nuk do të dëshirojë t'i afrohet më shumë. Sigurisht

Përdorimet e Cockscomb

Siç kemi parë, kjo është një fabrikë ideale për ta pasur kudo, për sa kohë që ka shumë dritë. Por a e dini se ka përdorime të tjera? Në Afrikë dhe Azi, nga vjen, gjethet dhe lulet e saj përdoren si ushqim. Po, po, ju mund të bëni sallata të shijshme me këtë fabrikë. Në fakt, duhet ta dini që njihet edhe me emrin e "spinaqit Lagos".

Kështu që ju e dini, nëse doni të bëni një darkë tjetër, zieni disa gjethe Celosia, pastaj shtoni ato së bashku me marule. Gezoni nje vakt te kendshem! 🙂

Me pak fjalë

Celosia Argentea

Cockscomb, ose Celosia argenta var. kristata, Isshtë një bimë shumë e vlerësuar për lulen e saj spektakolare. Përveç vlerës së lartë zbukuruese, duhet theksuar se është shumë e lehtë të rritet dhe të kujdeset, pasi ju duhet ta vendosni atë vetëm në një vend ku ai merr shumë dritë të drejtpërdrejtë, nëse është e mundur gjatë gjithë ditës, një substrat që ka kullim të mirë dhe lotime të shpeshta. Kështu që, Kjo është një fabrikë ideale për ata njerëz që sapo kanë hyrë në botën e kopshtarisë dhe nuk kanë shumë përvojë (ose ndonjë) të kujdesen për bimët.

Pa dyshim, kjo është një lule që do të na japë shumë kënaqësi të mëdha. Nëse nuk më besoni, merrni një kreshtë Rooster's dhe më thoni.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Erica Sanchez dijo

  Unë kisha dy shpendë kopshtesh në kopsht ... ato u thanë dhe unë nxora farat ... mbillni disa në një tenxhere të vogël dhe ato po mbijnë ... ata po marrin gjethet e tyre të para të vogla. Unë pres edhe pak për t’i transplantuar në një tenxhere më të madhe? Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Erica.
   Po, më mirë të prisni pak më shumë, derisa të kenë një lartësi prej të paktën 5 cm (është shumë më e këshillueshme të prisni derisa të arrijnë 10 cm).
   Përshëndetje, dhe urime për ata të vegjlit! 🙂

 2.   Claudia Castro Sepulveda dijo

  Sapo lulja që kalon me bimën të pritet, duhet ta këpusni atë, sepse me sa duket është një lulëzim i vetëm apo çfarë?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi, Claudia.
   Po, kur lulëzon, ajo nuk lulëzon më. Mund ta lini derisa të thahen gjethet, ose shtoni direkt në përzierje plehrash nëse e keni.
   Pershendetje

 3.   Jose dijo

  Përshëndetje, më pëlqen shumë kjo bimë që e kisha në të kuqe, por e humba për shkak të thatësirës. Unë kam kërkuar fara dhe nuk e kam gjetur, nëse dikush dëshiron të më dërgojë fara me ngjyra të ndryshme do ta vlerësoja, është një bimë që e dua, emaili im është fjquemsrtinez@gmail.com

 4.   Jose dijo

  Email-i që unë kam vënë është i gabuar është si më poshtë
  fjquemartinez@gmail.com
  Falënderim

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Hoze.
   Nëse dëshironi, mund të mbillni farat e saj në pranverë, duke mbjellë direkt në një tenxhere. Mund t’i gjeni në ebay.
   Suksese

 5.   mari-paqe dijo

  mirë, pasi lulja humbet, e gjithë bima humbet? ose bima mund të përdoret nga një vit në tjetrin

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Mari Paz.
   Varet nga moti. Nëse nuk ka ngrica dhe temperatura mbetet e butë (mbi 10ºC) gjatë gjithë vitit, bima do të vazhdojë të jetojë pas lulëzimit; përndryshe, pas lulëzimit mund të hidhet poshtë.
   Një përshëndetje.

 6.   Maria Nieves Acero dijo

  Përshëndetje. Lidhur me komentin e mëparshëm, në rast të mbajtjes së bimës gjatë dimrit, të mbrojtur nga i ftohti, a do të lulëzojë përsëri në pranverë?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Maria.
   Jo, Cockscomb do të jetojë vetëm një vit
   Një përshëndetje.

 7.   Bel dijo

  Pershendetje! Më pëlqente postimi. Unë kam xhelozi në të gjithë shtëpinë sepse i dua. Nuk e dija që ato mund të konsumoheshin, ku mund të shoh receta ose të di se si t’i gatuaj? Nuk gjej askund

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Bel.

   Faleminderit. Shikoni mirë, gjethet dhe rrjedhjet mund të hahen në sallata, dhe lulet dhe farat janë gatuar pak.

   Por është e rëndësishme të mos abuzoni.

   Përshëndetje.

 8.   Juanmi dijo

  Mirëmëngjesi, pata dy shuplaka të vogla për rreth një muaj. Ata ishin në të njëjtën tenxhere, por njëri vdiq disa ditë më parë, ndërsa tjetri ishte i paprekur. Për disa ditë deri në të dytën ai kishte disa gjethe të rëna dhe sot i ka të gjitha ... A do ta dinte ndokush arsyen? Për shkak të mungesës së ujitjes, nuk është për shkak se toka është dukshëm e lagur. Faleminderit paraprakisht

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Juanmi.

   Këto bimë pas lulëzimit thahen dhe vdesin. Gjithsesi, nëse jeni në hemisferën veriore është e mundur që ajo që ndodh është që ajo të ujitet shumë. Nëse keni një pjatë poshtë, duhet ta kulloni pas ujitjes.

   Gjithashtu, do të ishte mirë të derdhni ujë 2-3 herë në javë, jo më shumë.

   të fala