Udhëzues për blerjen e një gjeneratori portativ të energjisë

gjenerator i lëvizshëm i energjisë

Kur jeni duke punuar në kopsht, është normale që nuk keni një burim energjie afër për të futur veglat që ju nevojiten. Ose vareni nga një kabllo shumë e gjatë, e cila në fund bëhet problem për të lëvizur me pak liri. Prandaj, preferohet gjithmonë të keni një gjenerator portativ të energjisë me të cilin mund të keni energjinë që ju nevojitet në vendin dhe në kohën e duhur për ju. Ju ka ndodhur diçka e tillë?

El Problemi me gjeneratorët e energjisë është se ndonjëherë ne dështojmë kur zgjedhim më të mirën për nevojat tona. Që kjo të mos ju ndodhë, ne kemi përgatitur një udhëzues blerjeje që të dini se çfarë duhet të kërkoni kur blini një. A i hidhni një sy?

Gjeneratorët më të mirë të lëvizshëm të energjisë

Markat më të mira të gjeneratorëve portativë të energjisë

Në vijim duam t'ju flasim për disa marka të gjeneratorëve portativë të energjisë që, për shkak të cilësisë - çmimit të tyre, janë mjaft të vlerësuar. Ata do t'ju japin një ide se cilat janë markat e njohura në treg.

Bluetti

Kjo markë është një nga më të mirat e specializuar në gjeneratorë portativë, veçanërisht në energjinë diellore. Por ata gjithashtu kanë sisteme rezervë baterish dhe panele diellore. Është aktive që nga viti 2019 dhe aktualisht është një nga më të vlerësuarit nga konsumatorët. Në fakt, mund ta gjeni në laptopë, telefona, drone, kamera, llamba LED...

anker

Anker është një kompani kineze, që i përket grupit Anker Innovations. AI e specializuar në prodhimin e kabllove USB për telefonat celularë, bankat e energjisë dhe pajisjet shtëpiake. Sigurisht, edhe në gjeneratorët e lëvizshëm të energjisë.

Ashtu si me atë të mëparshme, kjo është gjithashtu një nga më të njohurat dhe e zgjedhur për një raport mjaft të lartë cilësi-çmim.

Udhëzues blerjeje për një gjenerator portativ të energjisë

Një gjenerator i lëvizshëm i energjisë ka përdorime të ndryshme. Një nga më të zakonshmet dhe më të zakonshmet është të shërbejë si furnizim me energji elektrike kur burimi i energjisë elektrike nuk është i disponueshëm. Dhe ky është pikërisht përdorimi që mund t'i jepni në kopshtin tuaj, ose në kampingje, ekskursione, udhëtime, ngjarje në natyrë...

Tani, Në mënyrë që ai të funksionojë siç duhet dhe në bazë të mënyrës se si dëshironi të sillet, është e nevojshme që gjeneratori që blini të plotësojë nevojat që keni.. Dhe kjo nuk arrihet duke parë vetëm çmimin e kësaj pajisjeje, por duke marrë parasysh një sërë faktorësh si në vijim:

Kapaciteti i fuqisë

Kjo është, sa energji është në gjendje të ruajë dhe të furnizojë. Sa më shumë fuqi që ju nevojitet, aq më shumë kapacitet do t'ju japë ky gjenerator. Dhe kjo do të thotë se do të duhet të jetë më e madhe dhe më e rëndë.

Lloji i karburantit

Një tjetër pikë e rëndësishme e gjeneratorit portativ të energjisë është të dish se si do të funksionojë. Në treg mund të gjeni gjeneratorë që janë të ngarkuar me energji diellore ose që përdorin benzinë, naftë, propan... Secili prej tyre ka të mirat dhe të këqijat e veta dhe duhet t'i vlerësoni në bazë të përdorimit që do t'i bëni për të zgjedhur një lloj ose një tjetër.

zhurmë

Po, gjeneratorët bëjnë zhurmë. Dhe disa shumë. Prandaj, nëse është e bezdisshme për ju, ose do t'i përdorni në zona ku zhurma është problematike, do t'ju duhet të shkoni tek ato më të qetat.

Siguri

Një gjenerator nuk është një lodër. Ne flasim për një pajisje që mund të jetë e rrezikshme nëse nuk përdoret siç duhet. Prandaj, përpiquni të zgjidhni ato modele që kanë masa shtesë sigurie si fikja automatike nëse ka mbingarkesë ose nëse niveli i karburantit është i ulët, nëse anon...

çmim

Më në fund, ne kemi çmimin dhe këtu gjithçka më sipër do të ndikojë. Gama e çmimeve është mjaft e lartë sepse nga 150 euro tashmë mund të gjesh gjeneratorë të mirë. Por në varësi të asaj që ju nevojitet, mund të jetë shumë më e shtrenjtë.

Ku te blej?

gjenerator i lëvizshëm i energjisë

Pasi të jeni të qartë në lidhje me udhëzuesin e blerjes për një gjenerator portativ të energjisë dhe faktorët më të rëndësishëm pse duhet të zgjidhni më të mirën për rastin tuaj specifik, hapi i fundit që ju ka mbetur është blerja e tij. Dhe e vërteta është se ka shumë dyqane ku mund ta bëni këtë.

Për t'ju ndihmuar sadopak, kemi dashur t'i vizitojmë dhe t'i krahasojmë disa prej tyre për të mos shkuar tek këto ose, përkundrazi, për t'i mbajtur më shumë parasysh. Këtu ju lëmë disa opsione.

Amazona

Amazon është vendi ku do të gjeni shumëllojshmërinë më të madhe kur blini një gjenerator portativ të energjisë. Çmimet e tyre ndryshojnë mjaft pasi mund t'i gjeni nga 140 euro ose më pak deri në më shumë se 2000 euro.

Ju mund t'i përdorni filtrat për të hedhur poshtë ato që nuk funksionojnë për ju (siç janë motorët me dy ose katër goditje, kampingu ose përdorimi për banim...).

E mira është se ka marka të ndryshme, disa shumë të njohura dhe me një raport mjaft të mirë cilësi-çmim. Diçka që nuk ndodh në dyqane të tjera sepse ato punojnë vetëm me dyqane të caktuara (dhe të kufizuara). Në këtë rast, duke u hapur me shitës të jashtëm dhe ndërkombëtarë, na jep mundësinë të gjejmë gjeneratorë nga markat e tjera që mund të përshtaten më mirë me nevojat tona.

Leroy Merlin

Në kërkim të një gjeneratori portativ të energjisë në Leroy Merlin, ne e kemi parë këtë Ju keni disa opsione për të zgjedhur. Nëpërmjet filtrave të tyre, ne mund të zgjedhim që ato të jenë vërtet të lëvizshme dhe që na ofrojnë kategori të ndryshme si gjenerator benzine ose termocentral.

Për sa i përket çmimeve, duhet të keni kujdes sepse duken disi të larta në krahasim me dyqanet e tjera. Për më tepër, shumica dërrmuese nuk shiten drejtpërdrejt nga Leroy, por janë nga shitës të jashtëm.

Lidl

Në Lidl mund të gjeni edhe një gjenerator portativ të energjisë. Me të vërtetë ka vetëm një model, por është e mundur që për shkak të karakteristikave të tij, të funksionojë për ju dhe çmimi i tij është i përballueshëm në krahasim me të tjerët.

Edhe pse është një artikull i përkohshëm që Ai shfaqet vetëm në dyqanet fizike për një kohë gjatë gjithë vitit, mund të blihet online në faqen e tij të internetit.

Me këto të dhëna, zgjedhja e një gjeneratori portativ të energjisë do të jetë shumë më e lehtë dhe mbi të gjitha do të bazohet në nevojat tuaja të veçanta, jo në mënyrë të përgjithshme. A e dini tashmë se cilin do të blini?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.