Si të kujdeseni për hardhinë e virgjër në një tenxhere?

hardhi e virgjër në tenxhere

Hardhia e virgjër, me emër shkencor Partenocissus, është një nga bimët ngjitëse më karakteristike të vjeshtës, ku gjethet e saj marrin ngjyra vjeshte në kopsht. Por a dini si të kujdeseni për hardhinë e virgjër në një tenxhere?

ndërsa nevojat e tij mund të jenë të njëjta sikur të mbillet në kopsht, e vërteta është se ka disa veçori që duhen pasur parasysh. ju themi.

Si është hardhia e virgjër

degët dhe gjethet e hardhisë së virgjër

Para së gjithash, duhet të dini saktësisht se si është ky alpinist. Karakterizohet nga qenia mjaft me gjethe dhe rritet në mënyrë të tillë që të mbështjell vendin ku ndodhet. Kjo do të thotë, mund të shërbejë si një pengesë kundër syve kureshtarë.

Merr emra të tjerë përveç hardhisë së virgjër, si p.sh Virxhinia hardhi ose hardhi e virgjër.

Është familja e hardhisë, por me të vërtetë Gjëja më e vlerësuar për këtë bimë nuk janë frutat e saj, por ngjyra e gjetheve të saj. Dhe është se, ndërsa stinët kalojnë, gjethet ndryshojnë ngjyrë. Për shembull, në pranverë, ato janë një jeshile shumë intensive; në verë, një jeshile e errët. Në vjeshtë gjethet skuqen dhe në dimër i humbet ato.

Dy llojet më të zakonshme të hardhisë së virgjër janë Partenocissus quinquefolia, me pesë fletëpalosje për gjethe dhe vendase në Amerikën e Veriut; dhe Parthenocissus tricuspidata, e cila vjen nga Japonia dhe ka vetëm tre fletëpalosje.

Kujdesi i hardhisë së virgjër në një tenxhere

Para se të na pyesni, ne do t'ju themi jo. Hardhia e virgjër në vazo ka kujdes të ndryshëm dhe më të veçantë kur mbahet në tenxhere deri kur rritet direkt në tokë. Prandaj, më poshtë do t'ju japim të gjithë çelësat që duhet të ndiqni për të shmangur problemet.

Vendndodhja dhe ndriçimi

Fillojmë me vendndodhjen, pra ku të vendosni tenxheren tuaj të virgjër të hardhisë. Dhe në këtë kuptim, duhet të dini se ai përshtatet me gjithçka. Por ka një vend të preferuar.

në mënyrë të veçantë, orientimi nga veriu ose lindja janë më të mirat për këtë bimë. I pëlqen shumë rrezet e diellit direkte, por jo se po e prek prej shumë kohësh. Ndaj vendoseni në ato zona në vende gjysmë hije sepse do të merrni ngjyra më intensive në gjethet e saj.

Duke qenë një bimë ngjitëse, duhet ta keni parasysh këtë Ju duhet një kafaz ose ndonjë element që të mund të ngjiteni. Nëse e lini ta bëjë atë në mur, mund të keni një problem. Dhe është se gjethet kanë një lloj ngjitësi për t'u ngjitur dhe kur e hiqni mund të lërë njolla që janë shumë të vështira për t'u hequr. Prandaj, kur e vendosni, shikoni këtë nëse nuk dëshironi që të lërë gjurmë në mur.

Temperatura

Ashtu siç ju kemi thënë se është një bimë që përshtatet me çdo gjë, e njëjta gjë ndodh edhe me temperaturën. Ajo toleron temperatura të larta, por edhe temperatura të ulëta dhe disa ngrica. Mbani parasysh se në dimër i bien gjethet dhe “hibernon” në një farë mënyre për të përballuar ato temperatura.

Nënshtresa dhe tenxhere

Po flasim për hardhinë e virgjër në tenxhere dhe kjo do të thotë se si nënshtresa ashtu edhe tenxherja janë të rëndësishme. Sa i përket substratit, ne rekomandojmë a përzierje e tokës universale të pasuruar dhe perlitit, argjilës ose të ngjashme në mënyrë që toka të mos ngjeshet shumë.

Për sa i përket tenxheres, në mënyrë ideale ajo duhet të jetë 30x30cm dhe duhet ta ndërroni çdo 2-3 vjet për të rinovuar nënshtresën. Sigurohuni që të ketë vrima kullimi, por kini kujdes që të mos vendosni një pjatë poshtë saj, sepse nuk i pëlqen të ketë ujë (nëse rrënjët janë vazhdimisht të lagura, bima do të vdesë).

Ujitja

Ujitja është një nga kujdeset më të rëndësishme dhe gjithashtu ajo që zakonisht shkakton më shumë dhimbje koke tek të apasionuarit pas bimëve. Për këtë arsye, në rastin e hardhive të virgjëra, kjo është një çështje e ndjeshme.

Ju do të shihni, Duhet të keni tokë të lagësht, por jo të ngopur me ujëJo shumë i lagësht. Prandaj, duhet të ujisni shpesh, por pa e tepruar.

Dhe çfarë ndodh në një tenxhere? Hardhia e virgjër në një tenxhere ka problemin se uji mund të mbetet në të, duke e mbajtur tokën me lagështi. Prandaj, nëse shkoni shumë larg, do të jetë shumë ujë dhe rrënjët do të kalben.

Rekomandimi ynë është që ujë më pak, por më shumë herë. Në këtë mënyrë i jepni bimës kohë që të përshtatet me këtë ujitje dhe gjithashtu që toka të mos laget kaq shumë. Vetë gjethet mund t'ju tregojnë nëse ka mungesë uji ose jo sepse ato do të bëhen gjithnjë e më të holla kur u mungon uji.

gjethet e parthenocissus

pajtimtar

Përveç ujitjes dhe të pasurit një substrat të mirë, nuk mund t'i mungojnë lëndët ushqyese. Dhe këto duhet t'i siguroni përmes abonentit.

në mënyrë të veçantë, atyre u jepen dy në vit, një në vjeshtë dhe një në fund të dimrit, kur ai fillon të zgjohet

Më e mira është pleh organik. Për shembull, humusi, i cili do t'ju japë mbrojtje shtesë për të kapërcyer dimrin. Në pranverë mund të riaplikoni humusin, por një pleh mineral me çlirim të ngadaltë është më mirë ta siguroni atë gjatë muajve të pranverës dhe verës.

Krasitja

Në përgjithësi, hardhia e virgjër nuk ka nevojë për krasitje, por është e vërtetë që, nëse dëshironi të jetë me gjethe ose të kontrolloni rritjen që ka, duhet të keni në dorë një palë gërshërë.

Vetë krasitja do të kryhej në fund të dimrit, para se të fillojë të ketë sytha, në mënyrë të tillë që t'i jepni një jetë të re bimës. Më vonë, me gërshërë, mund ta prisni ndërsa rritet për t'i dhënë formë.

Plagët dhe sëmundjet

Hardhia e virgjër nuk është një bimë që preket nga shumë dëmtues. Por është e vërtetë që, sidomos hardhia e virgjër në tenxhere, mund të ketë probleme me çimkat e miellit ose marimangat e kuqe të merimangës.

Përsa i përket sëmundjeve, përveç atyre që shkaktohen nga lotimi i tepërt, mund të preken edhe kërpudhat si p.sh. myk pluhur.

A jep fryt hardhia e virgjër në një tenxhere?

hardhi e virgjër me fruta

Nëse jeni duke pyetur veten nëse kjo hardhi do t'ju japë fruta, qoftë edhe në një tenxhere, përgjigja është po. Por kini kujdes, sepse nuk janë të ngrënshëm. Ato janë në fakt si manaferrat blu të errët ose të zeza që zogjtë i duan, por njerëzit jo; në fakt, ato janë toksike sepse ka acid oksalik në të, gjë që i bën ato bruto.

Siç mund ta shihni, kujdesi për hardhinë e virgjër në një tenxhere nuk është e komplikuar. Përveç ujitjes, që është diçka që duhet të mësoni me bimën tuaj, gjithçka tjetër është e lehtë për t'u përballuar. A keni ndonjë pyetje në lidhje me kujdesin e kësaj hardhie?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.