Herbarium virtual

Farat e fasuleve të gjera në tryezë

Fasule të gjera: udhëzues i rritjes

Fasulet Fava janë barëra të shkëlqyera: ato rriten shumë shpejt dhe janë gjithashtu shumë pjellore. Ata nuk kërkojnë ndonjë kujdes të veçantë për ...
Halimium atripicifolium në habitat

Halimium atriplicifolium

Bima e njohur me emrin shkencor Halimium atriplicifolium është një bar që prodhon lule shumë të bukura të verdha, dhe e cila është gjithashtu ...
magjistare lajthia virginiana

magjistare lajthia virginiana

Sot do të flasim për një bimë së cilës vetitë magjike i atribuohen si shëruese dhe shumë efektive. Bëhet fjalë për lajthinë magjistare ...
Hardenbergia violacea

hardenbergia

Hardenbergia janë shkurre të bukura ngjitëse që prodhojnë shumë lule në pranverë. Ato janë ideale për mbulimin e gardheve ose mureve, dhe ...
Pamje e Hatiora rosea

hatiora

Hatiora janë bimë kaktusësh shumë të njohura për bukurinë e luleve të tyre dhe për sa e lehtë është t'i rritësh ato, pasi ndryshe nga ...
Pamje e limifolisë Haworthia

haworthia

Haworthia janë succulents jo-kaktusë që mund të rriten në tenxhere gjatë gjithë jetës së tyre pa probleme. Ata nuk kërkojnë aq diell sa bimët e tjera ...

Haworthia (Haworthia cooperi)

Cooperi Haworthia është një bimë shumë e habitshme, vendas në klimën e Afrikës së Jugut, e cila sigurisht gjeneron një ndikim pozitiv në përdorimin e saj zbukurues. Individët ...
Haya

Ahu, një pemë madhështore

Ahu, emri shkencor i të cilit është Fagus sylvatica, është një nga pemët më të njohura dhe mbresëlënëse që banojnë në pyje me klimë të butë…
Hebe x Andersonii

hebe andersonii

Shkurre të gjinisë Hebe janë të mrekullueshme. Ata nuk rriten shumë, gjë që e bën idenë për t’i pasur gjithmonë në një tenxhere shumë tërheqëse; ...
Pamje e Hedychium gardnerianum

Hedychium gardnerianum

Ka bimë rizomatoze që janë shumë të bukura, por edhe invazive. Një prej tyre është Hedychium gardnerianum, i cili është vendas në Himalajet. Me një lartësi ...
Pamje e fierit Pteridium

Fieri i shqiponjës (Pteridium aquilinum)

Fernat janë bimë të shkëlqyera. Shtë e vërtetë që shumica dërrmuese janë me ngjyrë të gjelbër klasike, por eleganca e gjetheve të saj (gjetheve) është ...
fletë e një fier mashkullor

Fieri mashkullor (Dryopteris affinis)

Feriu mashkull dhe emri shkencor i të cilit është Dryopteris affinis, ndodhet në pyje me hije ku ka shumë lagështi, edhe pse mund të shihet ...
Bima Osmunda regalis

Fieri mbretëror (Osmunda regalis)

Fernat janë bimë që kanë tërhequr gjithmonë shumë vëmendje. Edhe pse gjethet e saj kanë një ngjyrë shumë të zakonshme në ...
Heliamfora collina

Heliamphora, mishngrënësi më delikat

Bimët e gjinisë botanike Heliamphora janë disa nga mishngrënësit më delikatë në botë. Kultivimi i tij nuk është aspak i lehtë; në fakt, nëse jeni ...
Janë gjashtëdhjetë lloje të Helianthemum të pranuara

heliantemë

Numri i bimëve të lulëzuara që janë identifikuar deri më sot është i panumërt. Mund ta gjejmë si në natyrë ashtu edhe në ...
murtaja e molës

Helicoverpa armigera

Sot do të flasim për një specie të re të insekteve që konsiderohet dëmtues që kërcënon të lashtat bujqësore. Bëhet fjalë për…
verrucaria

Heliotropium europaeum

Sot do të flasim për një lloj bime që ka një funksion tjetër përveç atij të dekorimit të kopshtit tonë. Ka veti medicinale dhe ...
kaçubë me lule të vogla jargavan të vendosura në hyrje të një shtëpie

Heliotrope (Heliotropium arborescens)

Gjatë gjithë këtij postimi do të flasim për Heliotropium arborescens, duke përfshirë origjinën, llojet dhe karakteristikat e kësaj bime zbukuruese, kështu që ...
Heliotropum arborescens

Heliotrope (Heliotropium)

Heliotrope është një bimë shumë interesante, e cila prodhon lule me një vlerë të lartë zbukuruese të aftë për të bërë këdo të lumtur. Përveç kësaj, ajo tërheq insektet ...
Heuchera janë bimë barishtore

Heuchera: kujdesi dhe llojet

Heuchera është një barishte që jep shumë lojë në një kopsht, si dhe në një oborr spanjol. Ka shumë varietete, madje edhe më shumë kultivarë të përzgjedhur ...
Ivy është një bimë ngjitje

Ivy (Hedera)

Bimët e gjinisë Hedera njihen si dredhkë dhe kujdesi i tyre është shumë themelor, shumë i thjeshtë. Në fakt, ju mund t'i keni të dyja në ...
dredhkë e ngatërruar në timonin e biçikletës

Dredhkë e Atlantikut (Hedera hibernica)

Hedera hibernica, e quajtur edhe dredhkë irlandeze ose atlantike, është një kaçubë me gjelbërim të përhershëm që i përket familjes Araliaceae, gjini Hedera. Aftësia juaj për të ...
degë e mbushur me lule mjaft të trëndafila

Fshikëza e tëmthit (Centaurium erythraea)

Centaurium erythraea ose vreri i fushës ishte tashmë i famshëm në Greqi për shërimin e sëmundjeve dhe plagëve të ndryshme. Aktualisht, kjo bimë përdoret ende si bar ...
Bari i pambukut është dekorativ

Bar pambuku (Eriophorum angustifolium)

Ka shumë barëra të egra që mund të përdoren në kopshtarinë e peizazhit. Njëri prej tyre njihet si bar pambuku ose Eriophorum angustifolium. Kur jep fryte...
Bari i rrugës

Bari i rrugës (telefoni Sedum)

Bimët e shijshme ose jo kaktus janë shumë të lehta për tu kujdesur, por ka disa, të tilla si bari i rrugës, i cili është gjithashtu shumë interesant sepse ...
fluturim mbi një kaçubë me lule të verdha që janë të mbyllura

Ragwort (Senecio vulgaris)

Senecio vulgaris është një kaçubë që rritet shumë pak, afërsisht 40 centimetra e lartë dhe lulet e saj janë me ngjyrë të verdhë shumë të dukshme.…
kaçubë medicinale që rritet e egër

Bari harkut (Helleborus fetidus)

Helleborus fetidus është një bimë me erë të pakëndshme që i përket familjes Ranunculaeae, e njohur si era e keqe e hellebore ose bar harku. Ky helibore duhet ...
Cymbalaria muralis

Bar zile (Cymbalaria muralis)

Disa bimë rrëshqanore janë aq të lehta për tu kujdesur dhe mirëmbajtur sa Cymbalaria muralis. Shtë një specie shumë interesante me të cilën mund të mbuloni ...
arenaria grandiflora

Bar prej guri (Arenaria grandiflora)

Arenaria grandiflora është një bimë barishtore, origjina e së cilës u zhvillua në rajonin perëndimor të Mesdheut, ku aktualisht është e pranishme kryesisht në Barcelonë, Toledo, ...
bimë me lule të ngjyrës jargavan ose vjollcë

Barishte Trinity (Anemone hepatica)

Anemone hepática ose më mirë e njohur me emrin barishte e trinitetit është një bimë e vogël, tiparet vizuale të së cilës e bëjnë atë të madhe. Në…
Nepeta cataria është një barishte

Bari i maces (Nepeta cataria)

Nepeta cataria, e njohur më mirë si bari i maceve, është një bimë që, përveç se e bukur, ka veti që njerëzit shpesh i duan ...
Calea zacatechichi është një bimë medicinale

Barishte ëndërr (Calea zacatechichi)

Ka shumë bimë që, për shkak të përdorimit intensiv dhe të pakontrolluar, kanë pasur, kanë ose mund të fillojnë të kenë një reputacion shumë të keq në mesin e ...
Pamje e bimës Salicornia ramosissima

Bar i kripur (Salicornia ramosissima)

Ka bimë shumë të bukura, por ka edhe të tjera që janë shumë kurioze. Njëra prej tyre është Salicornia ramosissima, e cila jeton në kripëra dhe këneta kripore.…
fushë plot me bimë që quhet Phleum pratense

Bari Timothy (Phleum pratense)

Bari Timothy është një lloj bime barishtore shumëvjeçare që konsiderohet polifunksionale për shkak të të gjitha përdorimeve të mundshme që ka, përfshirë atë kryesore që ...
Kopra përbëhet nga një bimë barishtore dyvjeçare e kopshtarisë

Kopër (Foeniculum vulgare)

Kopër, e cila është pjesë e familjes botanike Umbelifereae ose Apiaceae (së bashku me koriandër, selino, kopër dhe majdanoz) dhe vjen nga Mesdheu. Lumturi ...
Bimë Nematanthus

Hypocirta (Nematanthus)

Bimët e njohura si hipocirta janë të shkëlqyera për tu mbajtur brenda ose në një kopsht të ngrohtë. Lulet e tij janë shumë mbresëlënëse, ...
Hipestet në vazo

Hipoestët

Bima e njohur si hypoestes është një bukuri që mund të shijohet gjatë gjithë vitit brenda shtëpisë. Gjethet e saj të mrekullueshme janë ...
Hisop

Hyssop (Hyssopus officinalis)

Bima e njohur me emrin shkencor Hyssopus officinalis është një nga barishtet që nuk mund të mungojë në asnjë kopsht apo oborr, jo vetëm ...
Hydrangeas lulëzojnë për pjesën më të madhe të vitit

Lulebore (Hydrangea macrophylla)

Kush nuk e njeh hydrangea? Oneshtë një nga bimët më të kultivuara në të gjithë botën; jo më kot, ajo prodhon lule për një pjesë të mirë ...
lule bukuroshe rozë që duken si boritë

Lulebore dimri (Bergenia crassifolia)

Bergenia crassifolia ose Hydrangea e Dimrit siç njihet gjithashtu, është një lloj bime barishtore shumëvjeçare me origjinë nga rajonet e Azisë Qendrore, ...
Hydrangea serrata është një shkurre

Hortensia malore (Hydrangea serrata)

Ju mund të keni dëgjuar për Hydrangea macrophylla, apo edhe të keni një të tillë. Kjo është hydrangea e zakonshme, ajo që mund të gjejmë në…
Kollë

Kollë

Sot do të flasim për hostën. Këto janë bimë që kanë gjethe, nervat e të cilëve janë shumë të theksuar dhe të theksuar. Emri i tij i zakonshëm është ...
bimë me gjethe të mëdha me një ngjyrë të gjelbër të thellë

Hostas (Hosta fortunei)  

Hosta fortunei identifikohet si një bimë barishtore shumëvjeçare gjethet e së cilës janë më tërheqëse dhe të vlerësuara që kanë dhe që ...
kaçubë me lule të vogla të verdha

Huacatay (minuta Tagetes)

Tagetes minuta është një bimë barishtore vjetore që i përket familjes Asterancea dhe e njohur zakonisht me emrin chinchilla ose nenexhik amerikan, duke qenë vendas ...
Leucaena leucocephala

Huaje (Leucaena leucocephala)

Treeshtë një pemë shumë e bukur, aq sa pak imazhe në internet e bëjnë të drejtë. Përveç kësaj, rritet shumë, shumë shpejt, i reziston thatësirës ...
Hydnora afrikane

Hydnora afrikane

A keni dëgjuar ndonjëherë për Hydnorën afrikane? E njohur edhe si "ushqimi i çakallit" ose "Jakkalskos", është një nga bimët më të rralla, më të çuditshme…
hyrdargea grandiflora

hydrangea paniculata

Hydrangeas janë bimë që janë të mirënjohura për vlerën e tyre të lartë zbukuruese. Ato janë perfekte për të dekoruar si brenda ashtu edhe jashtë. Në këtë rast, ne do të ...
Gjethe lisi

hydrangea quercifolia

Një nga bimët që ka më shumë interes për peizazhin gjatë pranverës dhe verës është Hydrangea quercifolia. Është një bimë që...

Hypericum calycinum

Sot do të flasim për një lloj bime që përdoret shpesh si bimë mbuluese në kopshtet private dhe publike. Ajo është rreth…
Detaje të luleve Hypericum perforatum

Hypericum perforatum (Hyperic)

Sot do të flasim për një bimë shumë të famshme në Evropë që ka qenë në gjendje të përshtatet praktikisht me të gjitha llojet e klimave ...
Hypoestes phyllostachya është një bimë e vogël

Hypoestes phyllostachya: kujdes

Hypoestes phyllostachya është një bimë e vogël që dëshironi ta keni brenda. Ka gjethe rozë ose jeshile, në varësi të varietetit ose kultivarit dhe si…