Herbarium virtual

bimë që mbulon tokën ku kalon

Labirint zvarritës (Mazus reptans)

Mund të duket si një gënjeshtër, por shumë pak dihet për reptanët Mazus ose më mirë të njohur si labirinti zvarritës. Sidoqoftë, ne kemi mbledhur disa informacione interesante dhe ...

Labirint i Zi (Phillyrea latifolia)

Phillyrea latifolia është një pemë që mund të përdoret si një mbrojtje mbrojtëse si një bimë në vazo. Ndërsa mbetet me gjelbërim të përjetshëm, edhe gjatë ...
Pamje e serikut të Lactuca

lactuca serriola

Në terren mund të gjejmë shumë bimë që, me sa duket, nuk duhet të kenë ndonjë përdorim, por kur fillojmë t'i hetojmë ato zakonisht na befasojnë. Një…
kaçubë e quajtur pilea që duket e thatë

Lotët gjigantë të foshnjës (Pilea depressa)

Me siguri depresioni Pilea do të jetë një bimë që do t'ju pëlqejë shumë dhe që do të dëshironi ta keni në shtëpinë ose kopshtin tuaj. Keni zakonisht një shije të veçantë dhe ...

laminaria

Brenda grupit të algave kafe ekziston një e njohur për vetitë e tij të dobishme për trupin e quajtur alga Laminaria. Ky alga deti është e pasur ...
Pamje e lapacho rozë

Lapacho (Handroanthus impetiginosus)

Lapacho është një nga pemët gjetherënëse më të bukura tropikale. Gjatë sezonit të lulëzimit, degët e saj mbijnë një sasi të madhe ...
Larix decidua është një halor me një klimë malore

Larix decidua

Larix decidua është një nga koniferet që i reziston më së miri të ftohtit dhe ngricës; jo më kot, falë kësaj ai mund të jetojë në ...
Latania lontaroides

Latania, një palmë shumë e bukur

Palmat janë një lloj bime që gjithmonë duken bukur, pavarësisht se ku janë vendosur. Ka kaq shumë lloje, dhe të gjitha kaq të ndryshme, sa që me siguri…
Dafina është një pemë me gjelbërim të përhershëm

Dafina (Laurus nobilis)

Keni dëgjuar për dafinë? Kjo është një pemë shumë interesante për t’u mbjellë në kopshte me mirëmbajtje të ulët ose pa asnjë kusht, sepse një herë ...
laurus nobilis

Dafina (Laurus)

Bimët e gjinisë botanike Laurus zakonisht janë shumë të dashur në kopshte dhe pemishte, pasi, duke qenë shumëvjeçare dhe duke u rritur në një farë ...
Lulet e Prunus laurocerassus janë të bardha

Dafina e qershisë (Prunus laurocerasus)

Prunus laurocerassus është një kaçubë ose pemë madhështore që mund të mbahet si një mostër e izoluar ose si një mbrojtje me lartësi të mesme. Mirëmbajtja e tij është ...
Pamje e Prunus lusitanica në kopsht

Dafinë portugeze (Prunus lusitanica)

Evergreens janë një mrekulli e vërtetë. Ato janë bimë relativisht të mëdha që ofrojnë hije dhe intimitet (në varësi të specieve) dhe që ...
dega plot lule të vogla vjollce

Livando deti (Limonium vulgare)

Limonium vulgare dallohet për rezistencën e tij të madhe. Të tjerët e vlerësojnë më shumë për vlerën e saj zbukuruese që vjen nga lulet e saj të bukura, edhe pse ...
Lavandula Angustifolia ose e njohur më mirë si Lavender Lavender

Livando livando (Lavandula ang justifolia)

Njerëzit gjithmonë do të zgjedhin objekte të ndryshme për të dekoruar shtëpinë e tyre, megjithatë, ka nga ata që mendojnë se dekorimi më i mirë jepet përmes një ...
Livando

Livando franceze (Lavandula pedunculata)

Bima Lavandula pedunculata, e njohur edhe si livando franceze, i përket familjes Lamiaceae dhe karakterizohet nga petalet e saj të mrekullueshme në formë fluture në ...
Lavandula allardi është e madhe

Lavandula x allardii

Ka disa dhjetëra lloje të Lavandulës: shumë prej tyre janë të njohura, si L. lanata ose L. stoechas, dhe ka të tjerë…
Lule polifala myrtifolia janë rozë

Cape Milkmaid (Polygala myrtifolia)

Polygala myrtifolia është, nga përvoja ime, një nga shkurret më të bukura dhe të lehta për tu kujdesur që ekzistojnë. Zakonisht rritet si një pemë ...
kaçubë me lule të verdha vezulluese

Lëngu i Pemës (Euphorbia dendroides)

Euphorbia dendroides ose i njohur gjithashtu si barishtja e qumështit arboreal është një kaçubë që i përket familjes Euphorbiaceae. Bima shpërndahet gjerësisht nga ...
Gjethe të kuqërremta

Marule e mrekullueshme

Një nga llojet më të njohura të marule që mund të konsumohet gjatë gjithë vitit është marule e mrekullueshme. Emri i tij shkencor është Lactuca ...

Marule të egra (Lactuca virosa)

Në disa zona rurale të Spanjës dhe Francës ekziston ende një traditë që konsiston në pirjen e infuzionit të maruleve të egra. Emri shkencor i këtij ...
lule të bukura të anchusa officinalis

Gjuha e kaut (Anchusa officinalis)

Anchusa officinalis është emri që kjo bimë ka adoptuar në fushën botanike. Sidoqoftë, është i njohur për një larmi të madhe ...
Azure anchusa e mbjellë në kopsht

Gjuha e lopës (Anchusa azurea)

Anchuza azurea është një bimë e bukur dhe e bukur tërheqja kryesore e së cilës janë lulet e saj karakteristike ngjyrë vjollce-blu. Më në fund sot do të dini gjithçka ...
Utricularia australis është një bimë mishngrënëse ujore

Lentibularia (Utricularia australis)

Utricularia australis është një bimë mishngrënëse me karakteristika krejt të ndryshme nga ato të shumicës së motrave të saj. Ndryshe nga Sarracenia, ...
Leptinella squalida

Leptinella squalida

Sot do të flasim për një lloj bime qilimi që është e lehtë të rritet dhe mund të përhapet mjaft shpejt. Bëhet fjalë për…
Leptospermum ka lule të vogla

leptospermum

Gjinia Leptospermum përbëhet nga disa lloje - në total janë 86 - ideale për rritje në tenxhere dhe kopshte, qofshin ato të vogla, ...
Leukantema maksimale

Leukantema maksimale

Ndoshta nuk keni dëgjuar më parë për Leucanthemum Maximum. Por ndoshta keni dëgjuar për margaritën gjigante apo margaritonin,...
Leylandi është një fabrikë ideale mbrojtëse

Leylandi (x Cupressocyparis leylandii)

Nëse keni një kopsht të madh dhe dëshironi të krijoni zona të diferencuara në të, mund të përdorni ato specie që punojnë si ekran. Mbrojtjet ...
Calocedrus decurrens

California Lectern (Calocedrus decurrens)

Calocedrus decurrens është një halor i bukur por imponues që i bën shoqëri një tjetri që, edhe pse është e vështirë të besohet, e tejkalon atë në madhësi: drurët e kuq. Por…
Frutat e liçes janë të ngrënshme, dhe dekorative

Lychee (Litchi chinensis)

Lychee është një nga pemët frutore tropikale më interesante: prodhon fruta të ngrënshëm, por edhe shumë dekorativë. Përveç kësaj, ajo jep hije shumë të mirë dhe ...
Farfugium japonicum 'Argenteum'

Ligularia (Farfugium japonicum)

Ligularia është një bimë e bukur që mund ta keni si në tenxhere ashtu edhe në kopsht. Dhe është se, kudo gjethet e saj të çmuara ...
ligustrum jonandrum

Privetrum jonandrum

Sot do të flasim për një lloj peme ose kaçube të vogël që përdoret si bimë zbukuruese si në vende publike ashtu edhe në kopshte ...
Frutat e gëlqeres

limequat

Ashtu si limoni i dorës së Budës, limoni është një agrum i vogël me karakteristika të veçanta. Ajo lind nga kryqëzimi midis gëlqeres dhe ...
limonë të varur në pemën e limonit

Verna limon: karakteristikat

Limoni verna është ndër varietetet më të vlerësuara kur përgatitni lëng, sepse përbëhet nga një limon i madh ...
Lulja Limoniastrum monopetalum

Limoniastrum monopetalum

A jetoni pranë detit? Nëse po, gjetja e bimëve që janë vërtet të afta për të jetuar në këto kushte nuk duhet të jetë shumë e lehtë, apo jo? ...
Lule Limonium sinuatum

Limonium sinuatum

Një nga bimët më të zakonshme që mund të gjeni në zona që nuk janë shumë të populluara në harkun Mesdhetar është Limonium sinuatum.…
fushë e mbushur me lule e Linum usitatissimum

Liri (Linum usitatissimum)

Bima Linum usitatissimum ndodh njësoj si shumë specie, emri i të cilëve është vështirë të shqiptohet ose mbahet mend, me siguri kjo do të jetë ...
kaçubë me lule të verdha të quajtura Sonchus tenerrimus

Linsons (Sonchus tenerrimus)

Sonchus tenerrimus në shikim të parë do t'ju duket se është një bimë e llojit të barërave të këqija që nuk ka përdorim apo përfitim ...
Linum sufruticosum

Linum sufruticosum

Bima që do t'ju prezantoj me këtë rast është e mrekullueshme. Emri i tij shkencor është Linum suffruticosum, dhe prodhon lule të një ...
tapiceri tapiceri me lule

Lipia (Lippia nodiflora)

Lippia nodiflora është një bimë barishtore shumëvjeçare, e njohur edhe si qilim Bella ose thjesht Lipia. I përket familjes Verbenáceas, karakterizohet ...
Liquidambar është një pemë madhështore

Stikariflua liquidambar

Liquidambar styraciflua është një nga pemët më të bukura në botë, dhe ngjyra e saj vjeshtore është spektakolare. Gjethet e saj janë të veshura me ...
https://www.jardineriaon.com/como-reproducir-orquideas.html

Zambak maji (Cattleya trianae)

Cattleya trianae është një orkide e bukur e gjinisë Cattleya me një zakon epifitik, domethënë, zhvillohet në bimë të tjera pa u ushqyer me to. Shumë…
tre lule të bardha me pika të ngjashme me jargavan

Zambak i Toad (Tricyrtis hirta)

Do të habiteni kur shihni se sa e bukur mund të jetë një lule dhe në të njëjtën kohë të duket paksa e zymtë, por goditëse. Kjo është…
Hemerocallis fulva ose zambakë dite

Zambak dite (Hemerocallis fulva)

Hemerocallis fulva ose siç dihet mirë, zambaku i ditës, është një bimë e bukur me një lulëzim spektakolar dhe e denjë për ...
pastrim i quajtur Ophiopogon japonicus

Zambak xhuxh (Ophiopogon japonicus)

Ophiopogon japonicus, e cila është një specie mjaft e veçantë për shkak të formës së vetë bimës dhe aftësisë së saj për tu kultivuar ...
Lule erë zambaku

Zambak i qelbur (Iris foetidissima)

Bimët rizomatoze janë të mrekullueshme: ato prodhojnë lule të bukura dhe rriten shumë lehtë, siç ndodh me zambakun e qelbur. Ndërsa e tij ...
Lithops pseudotrucantella

Lithops pseudotruncatella

Shtë një nga speciet e njohura gjerësisht si "gurë të gjallë", një emër që i është dhënë nga sa mirë përzihet, domethënë, kalon pa u vënë re, ...
Livistona fulva është një palmë fshatare

Livistone

Palmat e gjinisë Livistona kanë një vlerë shumë të lartë zbukuruese. Ato janë bimë që shpesh zhvillojnë një trung që nuk është aq i hollë sa ...
Palm Livistona chinensis

Livistona chinensis

Livistona chinensis është një nga pëllëmbët më dekorative të gjetheve të tifozëve që mund të keni në një kopsht. Mirë, bukuroshe,…

Flaka e përjetshme (Calathea crocata)

Calathea crocata është një bimë shumëvjeçare e gjinisë Calathea, që i përket familjes Marantaceae. Nativeshtë vendas në Amazonën braziliane dhe kultivohet sepse ...
bimë e egër e quajtur Plantago albicans

Delli i bardhë (Plantago albicans)

Plantago albicans, e njohur edhe si delli i bardhë, është një bimë shumëvjeçare që është pjesë e familjes Plantagin. Është një…
Pamje e plantago lanceolata

Delli i vogël (Plantago lanceolata)

Alwaysshtë gjithmonë interesante të njihni barishtet që rriten në vendet ku jetojmë, pasi në këtë mënyrë ju mund të dini nëse ato kanë ndonjë përdorim që mund t'ju sjellë dobi ...
Lobeli erinus

Lobelia erinus

Gjinia Lobelia përbëhet nga rreth 400 lloje lulesh të shpërndara kryesisht midis zonave tropikale dhe të buta të shumë pjesëve të ...
Lolium perenne është një bar që përdoret si bar

Lolium perenne

Lolium perenne është një bar ideal për lëndinat, pasi është shumë i lehtë për tu mirëmbajtur dhe i reziston mirë këmbëve. Në fakt, është një nga ...
lolium rigidum

lolium rigidum

Sot do të flasim për një bar shumë të zakonshëm që gjendet në kulturat e drithërave dhe që konsiderohet si barërat e këqija ...
Lomandra është një gjini e bimëve shumëvjeçare që i përkasin familjes Xanthorrhoeaceae.

lomandra

Lomandra është një gjini bimësh shumëvjeçare vendase në Australi që është bërë e njohur në mbarë botën për bukurinë dhe lehtësinë e saj…
Karakteristikat e Lonicera Etruske

Lonicera etruske

Sot do të flasim për një bimë të mirënjohur që përdoret për të dekoruar kopshtin tonë. Shtë Lonicera Etruske. I përket familjes së ...
Lule të Loropetalum chinense var rubrum

Loropetalum, një pemë bukuroshe e kopshtit

Dëshironi të keni një kopsht shumë të veçantë? Nëse jeni duke kërkuar bimë që i japin ngjyrë dhe elegancë, një nga rekomandimet tona është që të blini një ose më shumë ...
Lotus Nymphaea ose Lotus Tiger

Lotus tigër i kuq (Nymphaea lotus)

Lymus Nymphaea është një bimë ujore që i përket familjes Nymphaeaceae, e njohur edhe si lotus tigër. Kjo specie është ideale për pellgje në ...
zbukurim me berthelotii lotus

lotus berthelotii

Një nga bimët që mund t'i japë një pamje më ekzotike kopshtit tuaj është Lotus Berthelotii. Shtë një bimë shumëvjeçare që i përket ...
Lotus creticus është një bimë që prodhon lule të verdha

lotus creticus

A ëndërroni për një kopsht mirëmbajtja e të cilit është minimale? Për këtë është e rëndësishme që të zgjidhni bimë që nuk kanë nevojë për shumë vëmendje, siç është Lotus creticus. Kjo…
Frutat e lulos janë të ngjashme me domatet

Lulo (Solanum quitoense)

A jeni një nga ata që kënaqen duke provuar ushqime të reja? Nëse është kështu, me siguri do ta pëlqeni lulon ... jo vetëm duke e shijuar atë, por edhe duke e rritur atë. ...
Pamje e Lunularia cruciata

lunularia cruciata

Qasja në botën e bimëve më "të thjeshta" në botë është magjepsëse, pasi është si të hedhësh një vështrim në të kaluarën më të largët të planetit ...
bimë me lule të verdha e quajtur Medicago lupulin

Lupulin i zi (lupulin Medicago)

Sot do t'ju tregojmë pak për një bimë disi të veçantë, e cila shumicën e kohës kalon pa u vënë re për shkak të madhësisë së saj të vogël, ...
myshk klubi

Lycopodium clavatum

Sot do të flasim për një lloj bime që ka përfitime të shumta shëndetësore dhe përdoret si bimë mjekuese. Bëhet fjalë për…
lycoris radiata

lycoris radiata

E pranoj që pak lule kanë arritur të dashurohen vetëm duke i parë për herë të parë, por Lycoris radiata jo vetëm që e ka arritur atë qëllim, por ...
albardine

Spartumi i lygeumit

Sot do të flasim për një lloj bime që i përket familjes së barit dhe gjendet në pellgun e Mesdheut.…
Bima e monedhës prodhon lule të verdha

Lysimachia nummularia

Lysimachia nummularia, e njohur si bima e monedhës, është një specie shumë interesante nëse duhet të mbulojmë një tokë që nuk përfundon ...
Karakteristikat e loosestrife

Lithrum salicaria

Një nga bimët gjysmë ujore që përdoret për të dekoruar kopshtin është Lythrum salicaria. Shtë një bar që i përket familjes së ...