Herbarium virtual

Genista hispanica subsp occidentalis është një varietet që kujdeset lehtë

Olaguina (Genista hispanica)

Ata prej nesh që jetojnë në një zonë ku klima është e butë dhe ku thatësira është një problem për pjesën më të madhe të vitit, shpesh ...

Olea

Pemët e ullirit (Olea europaea) janë bimët nga të cilat merren ullinjtë ose ullinjtë, por ka shumë lloje të tjera të gjinisë Olea, ...
lule të verdha të ullishtës

Ullishte (Dittrichia viscosa)

Me siguri që emri Dittrichia viscosa nuk tingëllon i njohur për ju, por një herë ju them se kjo bimë është e njohur gjerësisht si ullishta, ...
Elm i bardhë është një pemë shumë e madhe

Elm i bardhë (Ulmus laevis)

Pemët e gjinisë Ulmus janë zakonisht shumë të mëdha dhe, si pasojë, kanë nevojë për shumë hapësirë ​​për t’u rritur. Dhe jo Ulmus laevis ...
Elm kinez është një pemë gjetherënëse

Elm kinez (Ulmus parvifolia)

Nëse ka një pemë gjetherënëse që është shumë e popullarizuar si në kopshte ashtu edhe në botën e bonsai, kjo është elmja kineze.…
Pamje e pemës Ulmus glabra

Elm mali (Ulmus glabra)

Pema e njohur si Ulmus glabra është një bimë me rritje shumë të shpejtë që prodhon një hije të këndshme, dhe gjithashtu, në rast se e dini këtë ...
gjethe mjekre gjarpri

Ophiopogon jaburan

Sot do të flasim për një bimë barishtore që mund të mbillet në mënyrë perfekte në një tenxhere ose për dekorimin e kopshtit. Bëhet fjalë për…
opuntia humifusa

opuntia humifusa

Kaktusët me gjemba janë shumë të bukur (po, edhe nëse duket ndryshe 😉). Në fakt, ka shumë njerëz që mbledhin këto lloj bimësh ...
Opuntia dillenii ose Opuntia stricta

Opuntia stricta (Opuntia dillenii)

Kaktusët e njohur si nopales janë bimë me rritje shumë të shpejtë që, në varësi të specieve, prodhojnë fruta që janë vërtet të shijshme. Megjithatë, nga ...
Mikrodasys opuntia

Opuntia, kaktusët më rezistentë

Nëse ekziston një gjini e kaktusit që është vërtet rezistente ndaj thatësirës, ​​e cila gjithashtu ka lule me ngjyra shumë të ndezura dhe frutat e së cilës janë të shijshme, ...
bimë lulëzuese të quajtura Stachys byzantina

Veshi i lepurit (Stachys byzantina)

Stachys byzantina është një bimë shumëvjeçare që i përket familjes Lamiaceae. Për shkak të formës dhe strukturës së veçantë të gjetheve të saj, është e njohur ...
halimus atripleks

Buke (Atriplex halimus)

Nëse jetoni pranë detit nuk do të jeni në gjendje të vendosni sipas asaj që bimët. Por kjo nuk do të thotë se nuk mund të jesh shumë e bukur, si ajo që ...
Portokallet e prera

Origjina e portokallit

A ju kujtohet ajo kohë kur nëna ose babai juaj ju dha një shije të lëngut të freskët të portokallit për herë të parë? Ajo shije që nuk ...
Ornithogalum dubium prodhon lule portokalli

Ornithogalum (Ornithogalum)

Ornithogalum janë bimë që, në shikim të parë, nuk duket se kanë një vlerë të madhe zbukuruese për të thënë, por kur të vijë sezoni i lulëzimit ju do të ...
Ornithogalum dubium është një bimë bulboze

Ornithogalum dubium

Ato bulboze zakonisht kanë lule shumë të dukshme, por Ornithogalum dubium gjithashtu ka një vlerë shumë të lartë zbukuruese. Veryshtë shumë e lehtë të kujdesesh, të dyja ...
bimë parazitare

Orobançe

Sot do të flasim për një lloj bime që është e njohur për bimën parazitare. Kur themi se një bimë është një parazit, ne ...
Oroja peruane

Oroja peruane

Kaktusët janë bimë të mrekullueshme, të cilat me pak kujdes prodhojnë lule me ngjyra shumë të ndritshme dhe gazmore. Edhe pse këto zgjasin shumë pak, vetëm ...
Ophrys apifera ose orkide bletësh mjalti

Orkide Bee (Ophrys apifera)

Shtë një fakt që orkidet dallohen jo vetëm për bukurinë e tyre, por për numrin e klasave dhe / ose variacioneve që ekzistojnë në të gjithë ...
Vanda coerulea është një lloj orkide epifite

Orkide blu (Vanda coerulea)

Bota bimore është shumë e gjerë. Nga të gjitha lulet e bukura që banojnë në këtë planet, sot do të flasim për Vanda coerulea. Është…
Orkide e bardhë është një bimë shumë e bukur

Orkide e bardhë (Phalaenopsis)

Orkide e bardhë është një bimë shumë e bukur dhe elegante, e cila tërheq shumë vëmendje dhe e cila, përveç kësaj, bën çdo cep të shtëpisë -ose ...
Cambria në lulëzim

Orkide Cambria

Orkidet Cambria janë të mrekullueshme, dhe shumë të lehta për tu mbajtur brenda, madje edhe më shumë sesa ato të njohura si Phalaenopsis. Megjithatë, pak ...
tenxhere me një orkide lulesh të kuqe të mbjella

Orkide me yje (Epidendrum)

Epidendrum, një nga orkidet më të çmuara, brenda familjes së së cilës ka 1000 lloje të tjera. Sipas njohësve më të mëdhenj të botanikës, ky lloj orkide ...
Phalaenopsis amabilis është një bimë epifite e lindur në Azi dhe Australi.

Orkide e Hënës (Phalaenopsis amabilis)

Phalaenopsis amabilis është një orkide popullore dhe e lehtë për t'u rritur, e karakterizuar nga lulet e saj të bukura. E njohur zakonisht si orkide e hënës, kjo…
Lulja Orchis papilionacea

Orkide flutur (Orchis papilionacea)

A keni parë ndonjëherë një bimë të tillë? Lulet e saj hapen në një mënyrë aq të veçantë sa duket si një flutur; në fakt, se ...
Hithra është një bimë shumë e dobishme

Hithra (Urtica)

Hithra është një bimë nga e cila zakonisht nuk ka kujtime të mira, dhe me arsye të mirë: si në kërcell ashtu edhe në pjesën e poshtme ...
hithra me lule të bardha

Hithra e bardhë (album Lamium)

Albumi Lamium njihet zakonisht si hithra e bardhë. Gjithashtu është përdorur në prodhimin e ilaçeve natyrore dhe industriale për shkak të shumëfishta ...
shkurre hithre në pyll

Hithra e gjatë (Urtica membranacea)

Urtica membranacea ose e njohur edhe si hithër ose hithër e gjatë, konsiderohet nga shumica dërrmuese si një bimë që i përket barërave të këqija. ...
kaçubë invazive me lule të bardha

Vemje (Arabidopsis thaliana)

Arabidopsis thaliana është një familje bimore e kryqëzuesve (Brassicaceae) të rritjes spontane në fushat ku klima është e butë, në shikim të parë nuk ...
kaçubë e bimëve lulëzuese që rriten buzë detit

Vemje deti (Cakile maritima)

Nuk është për t'u habitur që maritima Cakile ose siç njihet zakonisht, vemja e detit, nuk është aq e njohur nga shumica dërrmuese, ...
Speciet Osmanthus me lule të bardha

osmanthus

Osmanthus dallohet për të qenë një kaçubë që ka aftësinë për të arritur një lartësi të madhe, përveç që është një kaçubë me gjelbërim të përhershëm ...
Oksalis

Oksalis

Sot do të flasim për një gjini bimësh të njohur si Oxalis. Këto janë bimë që janë bërë pushtuese në pemishte.…