Hormonet e rrënjosura në shtëpi

Merrni hormone rrënjësore shtëpiake për bimë më të shëndetshme

Që prerjet dhe bimët të rriten rrënjë të shëndetshme dhe të forta, nuk mjafton ta mbash substratin të lagësht. Ne shpesh blejmë plehra me pjesën e dukshme në mendje, domethënë gjethet, kërcellin dhe degët, por sistemi rrënjor gjithashtu duhet të ketë »plehun» e vet. Në fakt, nëse shëndeti i rrënjës nuk është i mirë, gjethet së shpejti do të duken të sëmura.

Për të parandaluar që ajo të ndodhë, asgjë më mirë sesa marrja e hormoneve shtëpiake për rrënjëzim.

Çfarë është një agjent natyror rrënjosës për bimët?

Kur bëni prerje, ose përpiqeni të kurseni një fabrikë që ka mbetur me një sistem rrënjor shumë të dobësuar, Convenientshtë e përshtatshme të përdorni një produkt rrënjosës, domethënë, një që stimulon rritjen e rrënjëve të reja. Si të tillë ekzistojnë disa lloje, të cilat mund të klasifikohen sipas origjinës së tyre: kimike ose natyrore.

Ndërsa të parat janë bërë me fitohormone sintetike, të dytat vijnë nga bimë natyrore, të cilat lëshojnë fitohormone përgjegjëse për stimulimin e mbirjes së rrënjëve të reja.

Ka shumë hormone rrënjësore shtëpiake, të tilla si ato që do t'ju tregojmë më poshtë:

Hormonet rrënjosëse me thjerrëzat

Lëroni thjerrëzat për të bërë një agjent rrënjosës të bërë në shtëpi

Imazh - Wikimedia / Veganbaking.net nga SH.B.A.

Thjerrëzat kanë një përqendrim të lartë të auksinës, e cila është një hormon bimor që është përgjegjës për rregullimin e rritjes së bimëve. Kur farat mbijnë, domethënë thjerrëzat, përqendrimi i kësaj fitohormone rritet, kështu që kur ujisni me to, stimulohet rritja e rrënjës të bimëve.

Për ta bërë këtë, ju nevojitet një pjesë thjerrëzave në katër pjesë të ujit, dhe një gotë ose tas. Pastaj, duhet të vendosni thjerrëzat në ujë dhe të prisni që ato të mbijnë, gjë që do ta bëjnë gjatë 3-4 ditëve. Pas kësaj kohe, duhet t'i shtypni mirë dhe t'i kullojni. Lëngu që rezulton duhet të derdhet në një enë me ujë (1 pjesë e këtij lëngu për 10 ujë).  Dhe gati. Ju tashmë keni një agjent rrënjosës natyral të bërë në shtëpi dhe, përveç kësaj, efektiv.

Kanella si një agjent natyral rrënjosës

Kanella është një agjent i mirë rrënjosës

La CanelaMegjithëse nuk bën të njëjtin funksion si auksina, ndihmon që rrënjët të rriten, pasi parandalon kërpudhat të ndikojnë në to, të cilët janë armiqtë më të rrezikshëm që kanë bimët. Megjithëse përdoret më shumë në ato që tashmë kanë sistemin e tyre rrënjor, është gjithashtu i dobishëm në farërat ose për prerjet.

Në mënyrë që të shijoni përfitimet e tij, ju thjesht duhet të spërkatni pak me substratin, dhe uji. Në këtë mënyrë, ne do të marrim bimë që nuk kanë pse të shqetësohen për qiramarrësit e kërpudhave të padëshiruar dhe as ne.

Fasulet e zeza, stimulues të mirë për rrënjët

Fasulet e zeza janë rrënjosës të mirë të bimëve

Fasulet janë gatuar shijshëm, por nuk e dini se ato janë gjithashtu agjentë të mirë natyrorë rrënjosës? Kjo është kështu sepse e njëjta gjë ndodh me thjerrëzat: ato janë të pasura me auksina. Prandaj, një mënyrë interesante për t'i bërë bimët të kenë një sistem rrënjor të shëndetshëm sa më shpejt të jetë e mundur është të merrni mjaft për të mbushur një filxhan.

Pasi t’i keni, duhet t’i shtoni në një enë me 1 litër ujë dhe më pas ta lini të mbuluar për 8 deri në 10 orë. Pas asaj kohe, duhet ta ndiqni këtë hap pas hapi:

 1. Së pari, duhet ta kultivoni dhe të ruani vetëm pjesën e lëngshme. Me enën që përmban ende fasulet, ju vetëm duhet ta mbuloni atë dhe ta lini ashtu për një ditë.
 2. Pas 24 orësh, do të shtoni ujin që keni ruajtur në enën e fasuleve dhe do ta lini për 10-15 minuta. Dhe, përsëri, do ta tendosni për të ruajtur ujin.
 3. Më pas, ju do të mbuloni enën e fasuleve, e cila do të mbetet ashtu për një ditë.
 4. Përsëritni hapat 2 dhe 3 derisa shumica e fasuleve të kenë mbirë (kjo do të ndodhë pas 3-4 ditësh).
 5. Pastaj, ju duhet të rrahni fasulet me një mikser. Këto do t'ju ndihmojnë t'i hidhni ato në kompostues, duke përshpejtuar kompostimin e tyre.
 6. Tjetra, duhet të vendosni në një enë të re 50% të ujit që keni përdorur dhe 50% të ujit të ri.
 7. Më në fund, sa herë që dëshironi ta përdorni, do të duhet ta ulni më shumë, pasi është shumë i përqendruar. Raporti do të jetë 1 pjesë e ujit me rrënjë në 5 me ujë të pastër.

Uthulla si agjent rrënjosës, një produkt i shkëlqyeshëm për bimët

Uthulla e mollës është e shkëlqyeshme si një agjent rrënjosës

Uthulla është një ushqim që ne e përdorim shumë gjatë gatimit, por gjithashtu do të jetë i dobishëm edhe si agjent rrënjosës. Po me të vërtetë, është shumë e rëndësishme të mos vendosni më shumë sasi të nevojshmeQë të jesh kaq i përqendruar në vend që të lësh rrënjë, çfarë do të ndodhte do të ishte që të prishej.

Prandaj, mos shtoni më shumë se një lugë të vogël uthull molle për çdo litër ujë. Kjo do të jetë më se e mjaftueshme që bimët tuaja të prodhojnë rrënjë të reja.

Aspirina, një ilaç për bimët me pak rrënjë

Aspirina mund të përdoret si një agjent rrënjë

Nëse keni aspirinë në shtëpi që tashmë ka skaduar ose do të skadojë, ju keni mundësinë ta përdorni atë si ilaç për ato bimë që, për çfarëdo arsye, janë dobësuar dhe / ose kanë pak rrënjë. Simpleshtë e thjeshtë për tu bërë dhe nuk do t'ju duhet më shumë se disa minuta.

Në fakt, ju thjesht duhet të shpërndani një aspirinë në një gotë me pak ujë, dhe pasi të jetë tretur, derdhni lëngun që rezulton në tenxhere që strehon bimën. Një mundësi tjetër është futja e një prerjeje që ende nuk ka filluar të rrënjoset në gotën e përmendur për një orë.

Kur të shtoni agjentin rrënjosës në bimë?

Rrënjosja duhet të shtohet kur keni një prerje, por gjithashtu rekomandohet shumë përdorimi i saj. kur rrënjët e një bime janë manipuluar shumë (gjatë një transplantimi, për shembull), ose ata kanë pësuar dëmtime për krasitje ose arsye tjetër. Gjithsesi, edhe nëse është i shëndetshëm, nuk dëmton ta ujitni atë me hormone rrënjësore herë pas here, pasi kjo do ta bëjë atë të rritet me shëndet më të mirë dhe forcë më të madhe.

A ju duket interesante?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

15 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Armando Bencaya Martinez dijo

  Të cilën unë e përdor si një hormon rrënjosës, thjerrëzat e mbjella ose ujin në të cilin u mbinë thjerrëzat

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Armando.
   Thjerrëzat e mbirura duhet të shtypen mirë. Lëngu që rezulton duhet të hidhet në një enë me ujë (1 pjesë e këtij lëngu për 10 ujë), dhe kjo përzierje është ajo që përdoret për rrënjosjen.
   Një përshëndetje.

 2.   ushtarak dijo

  Si t’i heq rrënjët nga enkeja, natyrshëm, për shembull nga një degë e pemës portokalli. Garcia.

 3.   matias dijo

  Përshëndetje, në një shënim në YouTube kam lexuar / dëgjuar që mjalti mund të përdoret si një agjent rrënjosës.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Matias.
   Nuk rekomandohet. Mjalti është një dezinfektues, por për shkak të karakteristikave të tij në vend që të ndihmojë në prodhimin e rrënjëve të reja, ajo që bën është krejt e kundërta: parandaloni që të mbijnë.

   Si një agjent natyral i rrënjosjes mund të përdorni kanellë për shembull, ose të tjera që përmendëm këtu.

   Përshëndetje.

 4.   Paola dijo

  Mirëmëngjes, faleminderit për artikullin, unë mund të shtoj rrënjën e thjerrëzave çdo herë në bimë, në rastin tim bimët që kam janë pemë frutore dhe perime, por disa ditë më parë i vendosa pleh dhe mendoj se shtova më shumë sepse Unë Ata shohin të sëmurë dhe të dobët të kërcellit, kështu që kam lexuar që kur kjo të ndodhë, sepse rrënjët janë të dobëta, kështu që unë vendosa të vendos një agjent natyror rrënjosës, ato janë bimët e mia të para prandaj nuk di shumë për bujqësinë dhe unë po eksperimentoj, lexoj dhe udhëzoj veten. Faleminderit për ndihmën tuaj.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje paola.

   Kur ka dëmtime në rrënjët nga mbidozimi i plehrave, është më mirë të ujiteni me shumë ujë. Kjo do të "lajë" rrënjët, duke i lënë ato me pak ose aspak pleh.

   Sigurisht, uji duhet të dalë përmes vrimave të kullimit. Dhe nëse bima ka një pllakë poshtë, kjo duhet të hiqet, të paktën derisa i gjithë uji që ka filtruar tokën të ketë dalë nëpër vrima.

   Nga ana tjetër, rrënjosja e thjerrëzave do t'i bëjë ato mirë. Mund t’i vendosni 3 ose 4 herë në javë. Meqenëse nuk ekziston rreziku i mbidozimit, mund të shtohet herë pas here.

   Nëse keni ndonjë dyshim, ju lutemi na kontaktoni.

   Përshëndetje.

 5.   stella robayna dijo

  Shumë shumë interesante. Unë jam duke shkuar për të vënë atë në praktikë me lavenders.

  Shumë falemnderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Stella.

   Ju faleminderit shumë për fjalët tuaja. Ne jemi të lumtur të dimë që ju duket interesante.

   Përshëndetje.

  2.    Xhisiela Salamanca Bautista dijo

   I shkëlqyer

   1.    Monica Sanchez dijo

    Faleminderit shumë, Xhisiela.

 6.   Konksi dijo

  Faleminderit, më ka ndihmuar shumë, kam 2 dhe kam dyshime, kam vrarë atë të mëparshmin për vënien jashtë me 2 orë diell, më kanë thënë që rrallë merr një kërcell, do të doja të dija nëse eshte e vertete.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Conxi.

   Më falni, cilin kat e keni fjalën? Thatshtë se ai artikull ka të bëjë me rrënjën e hormoneve.

   Na thoni ju. Pershendetje!

 7.   Jose Robinson Hinestroza dijo

  Artikull shumë interesant, sigurisht didaktik, do të vazhdoj të konsultohem me faqen tuaj, kam ndërmend të përdor atë që kam mësuar, më shumë se çdo gjë për rritjen e pemëve frutore, pasi kam një arolito canistel që nuk dëshiron të rritet dhe planifikoj. per te mbjelle nje sapote mamey, faleminderit shume.
  Nese me keshilloni dicka qe lulet te vendosen do ta vleresoja.Kam nje molle yll qe lulëzojnë me bollëk, molla yll filloi të japë fryt por shumë pak në raport me lulëzimin, por lulja lulëzon por fruta vdes në projekt; faleminderit perseri

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Joseph Robinson.

   Faleminderit per fjalet

   Këto pemë mund të kenë mungesë të lëndëve ushqyese. A i paguani zakonisht? Nëse nuk e bëni, pak pleh organik gjatë sezonit të rritjes, lulëzimit dhe pjekjes së frutave.

   Përshëndetje.