Cili është substrati më i mirë për orkidet?

bletilla striata

A do të dëshironit të kishit një orkide në shtëpi, por nuk e dini me çfarë toke ose lloji të substratit për ta mbajtur atë? Për t'iu përgjigjur kësaj pyetjeje, është e rëndësishme që së pari të dini nëse doni të keni një tokë, domethënë atë që rritet në nivelin e tokës, nëse është gjysmë-tokësore, domethënë që rritet në një grumbull gjethesh që zbërthehen, ose nëse është epifitik, që do të thotë se rritet vetëm në degët e pemëve.

Edhe pse të dy janë nga e njëjta familje botanike (Orchidaceae), secila prej tyre ka preferencat e veta në rritje. Kështu që, Cili është substrati më i mirë për orkidet?

Çfarë është substrati?

Nënshtresa për orkidet duhet të ketë kullim të mirë

Nënshtresa shpesh ngatërrohet me torfe, por realiteti është se ka shumë lloje të substratit, ndër të cilat është torfe. Në fakt, kur bëhet fjalë për orkide në rritje në tenxhere, ajo që përdoret më shumë janë llojet e tokës që kullojnë ujin mirë dhe shpejt dhe vetëm torfe nuk është një prej tyre. Duke folur gjerësisht, mund të thuhet se një substrat është një medium në të cilin qeniet bimore rriten dhe zhvillohen, veçanërisht rrënjët e tyre.

Por Çfarë është ajo për bimët tona të preferuara? Në rregull, për të çrrënjosur. Shumica e bimëve zhvillojnë një sistem rrënjor, funksioni kryesor i të cilit është t'i mbajë ato në sipërfaqe (toka, degët e pemëve, etj.). Por përveç kësaj, ata thithin lagështi dhe lëndët ushqyese të tretura në të. Dhe nëse kjo ju duket pak, rrënjët e orkideve epifitike, të tilla si ato të Phalaenopsis, kontribuojnë në fotosintezën.

Me këtë në mendje, substrati ka një rëndësi jetësore për bimët.

Si duhet të jetë nënshtresa për orkidet?

Pavarësisht nga lloji i orkidës që keni, nënshtresa duhet të ketë këto karakteristika:

 • Mban lagështinë: është e rëndësishme që ai të thithë ujin dhe të qëndrojë i lagësht për një kohë, gjë që do të zgjatet pak a shumë, aq më të mëdha janë kokrrat e saj.
 • Kullojeni ujin shpejt: domethënë është i aftë të filtrojë ujin e tepërt. Që kjo të jetë vërtet e dobishme, është thelbësore që tenxherja të ketë vrima në bazën e saj, në mënyrë që lëngu të dalë pas lotimit.
 • Duhet të jetë e re: ose me fjalë të tjera, nuk duhet të jetë përdorur më parë në bimë të tjera; përndryshe mund të ekzistonte rreziku i përhapjes së viruseve, kërpudhave dhe baktereve, të cilat do të dëmtonin orkidën.

Cilin të zgjedhim sipas llojit të orkidës?

Ashtë një gabim të vendosësh të njëjtin substrat në të gjitha orkidet, pasi ato nuk rriten të gjitha në të njëjtin vend. Në varësi të faktit nëse ato rriten në tokë, në vrima ose në degët e pemëve, do të jetë e këshillueshme të vendosni një lloj toke ose një tjetër:

Nënshtresa për orkide tokësore

Cymbidium është një orkide tokësore

Orkide tokësore, të tilla si ato të gjinisë Bletilla, Cymbidium ose Calanthe, ata duhet t'i kenë rrënjët e tyre nën tokë të jeni në gjendje të rriteni dhe zhvilloheni në mënyrë korrekte, prandaj është thelbësore që sistemi juaj rrënjor të mbrohet nga rrezet e diellit. Përveç kësaj, toka duhet të jetë në gjendje të qëndrojë e lagur, por jo e mbushur me ujë.

Me këtë në mendje, rekomandohet shumë përzieni pjesë të barabarta të fibrave të kokosit me lëvoren e pishës.

Nënshtresa për orkide gjysmë tokësore

Paphiopedilum është një orkide tokësore

Imazh - Wikimedia / BotBln

Këto orkide, të tilla si Vanda, Selenipedium ose Paphiopedilum, gjithashtu është e nevojshme që ato të kenë rrënjët e tyre të mbrojtura, dhe gjithmonë të lagura, por jo pellgje. Kështu që ne do të vendosim një substrat mbi to që ruan lagështinë.

Një përzierje e mirë do të ishte 50% lëvore pishe + 50% fibra kokosi.

Substrati për orkide epifite

Phalaenopsis

Orkide epifitike, të tilla si Phalaenopsis, kur rriten në degë pemësh gjithmonë i kanë rrënjët e dukshme, prandaj është thelbësore që tenxherja ku i kemi të jetë prej plastike transparente. Cfare ka me shume, është shumë e rëndësishme që substrati të jetë shumë poroz në mënyrë që kullimi i ujit të jetë i shpejtë dhe total.

Kështu që, thjesht mund të vendosim lëvore pishe mbi to. Në këtë mënyrë, sistemi juaj rrënjësor do të ajroset në mënyrë të përsosur.

Zgjedhja e një substrate të mirë për orkidet tuaja është thelbësore për zhvillimin e tyre të duhur. Shpresoj që të jetë pak më e lehtë për ju të kujdeseni për bimët tuaja me këto këshilla.


Phalaenopsis janë orkide që lulëzojnë në pranverë
Ju intereson:
Karakteristikat, kultivimi dhe kujdesi i orkideve

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Natalie Caballero dijo

  Përshëndetje, unë jam shumë i interesuar për atë që përmendni, unë kam dy orkide në shtëpi të veshit të elefantit dhe llojin catleya, kjo e fundit kuptuam se kishte një krimb në rrënjën e tij, ata e pastruan atë, por ne nuk dimë se çfarë t'i aplikojmë përmirësojeni atë.
  Gjithashtu, do të doja të më ndihmonit duke më thënë se si mund të kujdesem më mirë për ta, në shtëpinë time është një kopsht i madh dhe ne gjithmonë i vendosim në vazon e tyre pranë bimëve të tjera. Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Nataly.
   Për krimbat e rrënjëve rekomandohet shumë përdorimi i Chlorpyrifos në ujitje.
   Orkide duhet të mbrohen nga dielli i drejtpërdrejtë. Po kështu, është e rëndësishme që ata të ujiten me ujë shiu ose ujë pa gëlqere rreth dy ose tre herë në javë. Gjatë pranverës dhe verës ato mund të paguhen me një pleh për orkide që do të gjeni për shitje në çerdhe.
   Një përshëndetje.

 2.   llesli dijo

  Kam sjellë një nga Joaquins të mi nga Singapori, shumë shumë i vogël, e kam pasur në dru pishe por nuk ka hedhur, ndryshuar në tokë dhe nuk hedh, ku duhet ta vendos, përshëndetje dhe falënderime

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Llesli.
   E keni fjalën për një falaenopsis? Nëse është kështu, duhet të jetë në një tenxhere të pastër plastike me lëvore pishe.
   Një përshëndetje.

   1.    Reyes dijo

    Unë kam një phalaenopsis, një i ri ka lindur dhe rrënjët janë jashtë tenxhere ndërsa unë e transplantoj atë

    1.    Monica Sanchez dijo

     Përshëndetje Reyes.
     Në artikullin e transplantim orkide ne tregojmë se si bëhet hap pas hapi.
     Nëse keni ndonjë pyetje, na kontaktoni
     Përshëndetje.

 3.   Beatriz dijo

  Unë kam një kalate dhe nuk e di me çfarë substrati e shoh duke u përkeqësuar gjithnjë e më shumë

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Beatriz.
   Cattleya rritet më mirë në lëvoren e pishës së orkidës, e cila shitet në çerdhe.
   Një përshëndetje.