Rëndësia e kullimit për impiantet tona

Perliti

Perliti, një material ideal për të përmirësuar kullimin.

Nëse lotimi është një nga detyrat më të komplikuara që çdo kopshtar dhe / ose entuziast i kopshtit duhet, pak a shumë, të kontrollojë në mënyrë që bimët e tyre të rriten mirë, detyra komplikohet më tej kur nënshtresa ose toka nuk thahet mjaft shpejt në mënyrë që rrënjët të zhvillohen siç duhet.

Ka disa, të tilla si succulents, që megjithëse duhet të vaditen aq shpesh sa një bimë sezonale (2 deri 3 herë në javë), nëse mjeti në rritje nuk ka kullim të mirë, ka shumë të ngjarë që të kalbet në pak mot. Si të shmangni problemet?

Kullimi i tokës

Tokë

Para se të vendosni se cilat bimë duam të vendosim në një kopsht, është shumë e rëndësishme të kontrolloni se si kullon toka. Për ta bërë këtë, duhet të hapni një vrimë prej rreth 50x50cm dhe ta mbushni me ujë. Nëse pas 3-4 ditësh ka ende ujë në fund, atëherë do të duhet të përmirësohet, pse? Nga kërpudhat.

Këto mikroorganizma i duan ambientet e lagështa, kështu që ata nuk do të hezitojnë për asnjë moment të infektojnë ato bimë që janë të dobëta ose të sëmura në çdo kohë. Dhe kësaj ne duhet ta shtojmë atë ato janë shumë të vështira për tu zhdukur, me parandalimin që është më e këshillueshme se kurimi.

Si mund të përmirësohet?

Mund të bëhet në dy mënyra: duke përzier tokën nga vrima e mbjelljes me perlit, topa balte të zgjeruar ose ndonjë material tjetër të ngjashëm në pjesë të barabarta, ose duke bërë ndryshime të përgjithshme në tokën e kopshtit.

Metoda 1 - Instaloni tubat e kullimit

Kjo metodë është veçanërisht e përshtatshme për tokat që me të vërtetë e kanë të vështirë të kullojnë ujin. Ato janë instaluar si më poshtë:

 1. Gjurmoni linjat ku tubat do të vendosen në tokë. Çdo hendek anësor duhet të bashkohet me atë kryesor në një kënd prej 60º, dhe duhet të ketë një distancë prej rreth 2 metrash ndërmjet tyre.
 2. Bëni llogore rreth 50cm të thellë me 40cm të gjerë, në një pjerrësi të lehtë.
 3. Vendosni një shtresë prej rreth 10 cm zhavorr.
 4. Vendosni tubat.
 5. Mbulo me zhavorr, dhe vendosi sipër kësaj pëlhure gjeotekstili. Kjo do të parandalojë që papastërtia të hyjë dhe të dëmtojë tubat, por do të lejojë që uji të kalojë përmes.
 6. Mbulo me rërë.

Metoda 2 - Përfitoni nga shpatet (ose krijoni ato)

Nëse kopshti ka shpate, përfitoni prej tyre! Dhe nëse nuk keni, ju mund t'i krijoni ato duke grumbulluar më shumë tokë në një vend se një tjetër. Shiu dhe uji i ujitjes mund të kontrollohen duke shkulur tokën.

Metoda 3 - Mbillni bimët mbi nivelin e tokës

Dhe jo, nuk duket keq. Eshte per krijoni tuma të ndyra dhe mbillni mbi to, kështu që kur të ujitet, uji do të zbresë në shpat dhe nuk do të grumbullohet aq shumë rreth bimës, duke parandaluar kështu kalbjen e saj.

Opsione të tjera - Zgjidhni bimë që rriten në toka të kulluara dobët

Nëse nuk doni të komplikoni shumë, ju mund të zgjidhni bimë që rriten në toka të kulluara dobët. Këtu ju keni një listë të bimëve që jetojnë në një klimë mesdhetare, ku toka është gur gëlqeror dhe, për këtë arsye, ku uji nuk kullon mirë.

Si të bëni kullimin në tenxhere

Kullon_grate

Kulloni hekura

Përmirësimi i kullimit të tenxhereve tona është shumë më i lehtë dhe po aq i rëndësishëm. Unë shpesh rekomandoj përdorimin e një mjedisi universal në rritje të përzier me perlit, topa balte ose të ngjashëm, sepse vetëm ky substrat mund të krijojë probleme për bimët, veçanërisht succulents (cacti dhe succulents), dhe fidanë.

Si mund të përmirësohet?

Ekzistojnë dy metoda:

Metoda 1 - Përzieni mjedisin në rritje me materiale poroze

Në çerdhe është duke u bërë më e lehtë për të gjetur substrate që janë përgatitur tashmë për bimë të caktuara. Por… (ka gjithmonë një por), kullimi akoma, nga këndvështrimi im, është një çështje që ende nuk është përmirësuar. Per fat te mire mund të bëhet duke e përzier me perlit, topa balte, vermikulit apo edhe me fibra kokosi

Përqindja do të ndryshojë në varësi të llojit të bimës që është. Për shembull:

 • Pemë dhe shkurre: substrat me bazë torfe të përzier me 20-30% perlit ose të ngjashëm.
 • Pëllëmbët: substrat me bazë torfe të përzier me 30% perlit ose të ngjashëm me të.
 • Bimë lulëzuese (njëvjetore, dyvjetore dhe shumëvjeçare): Nënshtresa e kulturës universale e përzier me 20% perlit.
 • Succulents (kaktus dhe succulents): torfe ose substrat me bazë mulch me material poroz të përzier në pjesë të barabarta, ose madje shtoni material më poroz.

Metoda 2 - Vendosni Grain Drain

Në mënyrë që uji të kullojë sa më shpejt që të jetë e mundur, ato mund të vendosen kullon grilat (nga ato që përdoren për bonsai), apo edhe - dhe do të jetë më lirë - ato mund të vendosen copa rrjete plastike vrima shumë të vogla, ose filtra kafeje.

Ujitja: çfarë duhet të dini

Kanaçe për ujitje metalike

Kontrolli i ujitjes është thelbësor për të parandaluar mbytjen e rrënjëve të bimëve. Jo të gjitha bimët kanë nevojë për të njëjtën sasi uji ose ujiten me të njëjtën frekuencë. Prandaj, para ujitjes është e rëndësishme të kontrolloni lagështinë e substratit ose tokës. Si A) Po:

 • Mund të futni një shkop të hollë prej druri - si ato që përdoren në restorantet japoneze - deri në fund. Nëse kur e hiqni atë, ajo del praktikisht e pastër, kjo është për shkak se toka në atë zonë është e thatë. Futeni përsëri në një vend tjetër përreth bimës për ta konfirmuar, dhe uji vetëm nëse është me të vërtetë i thatë.
 • Përdorni një matës dixhital të lagështisë. Do ta gjeni për shitje në çerdhe dhe dyqane kopshtesh. Mund të jetë mjaft praktike, pasi thjesht duhet të futeni në të dhe do t'ju tregojë shkallën e lagështisë në atë zonë. Por, për të qenë vërtet i dobishëm, duhet ta prezantoni diku tjetër rreth bimës për t'u siguruar.
 • Nëse është në një tenxhere, mund ta peshoni sa më shpejt që ta ujitni, dhe përsëri pas disa ditësh. Në këtë mënyrë ju do të dini kur të ujiteni nga pesha që keni në çdo kohë.

Një tjetër pikë e rëndësishme është shmangni vendosjen e pjatës nën tenxhere, pasi uji që mbetet pellg mund të mbyt rrënjët e tij. Nëse nuk keni zgjidhje, sigurohuni që të hiqni ujin e tepërt pasi të keni lejuar 10-15 minuta lotim. Në këtë mënyrë, bimët tuaja mund të vazhdojnë të rriten normalisht.

Obregonia denegrii

Shpresoj që këto këshilla t'ju ndihmojnë të keni bimë të bukura dhe një kopsht (ose oborr spanjol) 🙂.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   eva dijo

  Mirëmëngjesi,

  Unë do të doja të instaloja disa tuba kullimi në kopshtin tim, por nuk e di se ku t'i blej. A mund të më thuash një vend për t’i blerë?
  Unë jam nga Barcelona.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Eva.
   Mund t’i blini në internet, si në këtë dyqan.
   Një përshëndetje.