Jasemini kinez, një fabrikë ngjitjeje për kopshte dhe tenxhere të vogla

Jasemini kinez ka lule të bardha

Imazh - Flickr / Kai Yan, Joseph Wong

Jasemini kinez është një mrekulli e vërtetë. Prodhon lule të vogla, por shumë aromatike që nuk lënë askënd indiferent. Isshtë e përsosur në çdo cep për sa kohë që është në rrezet e diellit direkte, dhe nuk ka nevojë për shumë për të qenë dhe për të qëndruar mirë.

Sidoqoftë, nëse doni ta keni të përsosur (dhe jo vetëm të mirë) ju rekomandoj të vazhdoni të lexoni. Kështu që ju do të zbuloni gjithçka që duhet të dini për t'u kujdesur për bimën tuaj të çmuar.

Origjina dhe karakteristikat e jasemines kineze

Bima kineze e jasemines po rritet shpejt

Imazh - Wikimedia / infomatique

Protagonisti ynë është një bimë vendase në Kinë që njihet me emrat jasemini kinez, jasemini kinez dhe jasemini dimëror. Emri i saj shkencor është Jasminum polyantum. Isshtë një alpinist që ka gjethe gjetherënëse ose me gjelbërim të përhershëm në varësi të klimës. Këto janë të kundërta, të formuara nga 5-9 gjethe jeshile të errëta. Lulet shfaqen në pranverë të shpërndara në panik dhe janë të bardha nga brenda dhe rozë nga jashtë.

Ka një normë mjaft të shpejtë rritjeje, por nëse në ndonjë kohë duhet ta krasitim për ta kontrolluar, mund ta bëjmë pa probleme në çdo kohë të vitit përveç kur lulëzon.

Çfarë kujdesi kërkon?

Nëse do të merrni një mostër të jasemines kineze, ju rekomandojmë t'i jepni kujdesin e mëposhtëm:

Vend

Ku të vendosni jasemin kinez? Në fakt, të jesh një bimë që toleron krasitjen dhe nuk preket shumë nga ngricat për sa kohë që ato janë të dobëta, rekomandohet shumë që të keni jashtë. Në një zonë me hije të pjesshme ajo do të rritet mrekullisht. Sigurisht, në vendet ku nuk ka dritë, ajo nuk do të jetë në gjendje të rritet mirë.

Nga ana tjetër, duhet të keni parasysh se rrënjët e saj nuk janë invazive. Kjo është e shkëlqyeshme, pasi nëse e keni në kopsht mund të mbillni bimë të tjera pranë tij pa u shqetësuar për to. Në fakt, mund të jetë interesante të mbillni këtë jasemini dhe një alpinist tjetër të ngjashëm, të tillë si Trachelospermum jasminoides, ngjitur me një grilë ose pjergull për ta mbuluar atë.

Tokë ose substrat

Nuk është kërkuese, por është e rëndësishme që keni kullimi i mirë meqenëse nuk toleron mbytjen e ujit. Sidoqoftë, kur keni dyshime ju rekomandojmë:

 • Për vazo: përdorni substrat universal, ose nëse preferoni mulch. Mund ta përzieni me 30% perlit, ose të shtoni një shtresë të parë arlite.
 • Për kopsht: toka në kopsht duhet të jetë pjellore dhe nuk duhet të ngjeshet.

Ujitja

Jasminum polyanthum është një alpinist i vogël

Imazh - Wikimedia / Forest & Kim Starr

Ujitja duhet të jetë e moderuar, por gjithmonë duke marrë parasysh karakteristikat e klimës së zonës.. Kështu, nëse temperaturat tejkalojnë 30 gradë në verë dhe gjithashtu në atë sezon nuk bie asgjë ose pothuajse asgjë, do të jetë e nevojshme të ujiteni mjaft shpesh pasi toka do të thahet shpejt. Nga ana tjetër, në dimër, me rënien e temperaturave, jasemini kinez do të ndalojë së rrituri, kështu që do të duhet më pak ujë pasi edhe toka do të mbetet e lagur për më gjatë.

Kur lotoni, derdhni ujë derisa të shihni se toka është lagur mirë. Nëse e keni në një tenxhere, këshillohet shumë të mos vendosni një pjatë poshtë saj, por nëse dëshironi ta vendosni, mos harroni të hiqni ujin e mbetur 10-20 minuta pas ujitjes.

pajtimtar

Gjatë gjithë sezonit të rritjes, domethënë, nga pranvera në verë, ajo mund të fekondohet me lëvore vezësh dhe banane, qese çaji, ose me të tjera Plehra organikë si guano.

Nëse preferoni, është gjithashtu interesante të përdorni plehra kimikë që shiten gati për t'u përdorur, siç është ai për bimë jeshile (në shitje) këtu) ose një tjetër për bimë lule (për shitje këtu).

Koha e mbjelljes ose transplantimit

A doni ta mbillni atë në kopsht? Nëse po, koha më e mirë për ta bërë është ne pranvere, në veçanti kur rreziku i ngricave është lënë pas.

Nëse e keni në një tenxhere dhe shihni se rrënjët po dalin, ose nënshtresa duket se është shumë e konsumuar, mund ta mbillni edhe në një më të madhe në atë sezon.

Krasitja

Në dimër do të bëhet një krasitje pastrimi, duke hequr degë të vdekura, të sëmura ose të thyera, dhe ato që janë kryqëzuar ose që janë rritur shumë. Gjatë gjithë vitit, degët që kanë nevojë për të mund të priten, domethënë, ato mund të shkurtohen pak duke hequr gjethet më të buta.

Përdorni gërshërë të pastër për të parandaluar infeksionin.

Shumëzimi

Jasemini kinez është një bimë që shumëzuar me prerje me gjethe gjysëm të fortë në fund të verës, dhe nga pinjollët në pranverë.

Rusticiteti

I reziston ngricave deri në -5ºC. Nëse jetoni në një zonë ku klima është më e ftohtë, mund ta mbani në një serë apo edhe në ambiente të mbyllura.

Çfarë përdorimesh jepet?

Jasemini kinez është një bimë me gjelbërim të përhershëm

Imazh - Wikimedia / Krzysztof Ziarnek, Kenraiz

Jasemini kinez është një bimë e bukur që përdoret për të dekoruar. Duke qenë një alpinist, është shumë interesante të mbulosh rrjeta, pjergulla, trungje të pemëve të thata, mure ose mure me lartësi të ulët, ...

Sikur të mos mjaftonte, mund të punohet edhe si bonsai. Dhe është që me kalimin e kohës vjen në formimin e një trungu të bukur i cili mund të trashet nëse krasitet rregullisht, duke i dhënë asaj një stili bonsai përcaktuar.

Çfarë mendonit për jasemin kinez?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Izabelë dijo

  e thjeshtë dhe e qartë. Me pelqeu Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje isbael.
   Faleminderit. Ne jemi të kënaqur që ka qenë e dobishme për ju.
   Përshëndetje.

 2.   Sabrina dijo

  E doja, do të blej një, faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Veryshtë shumë e bukur, pa dyshim. Faleminderit per koment

   Përshëndetje!

 3.   Lorna dijo

  Shumë interesante, ata thjesht më dhanë një nga këto dhe më së shumti nuk di për bimët, ky informacion i thjeshtë dhe i plotë më ndihmoi shumë. Unë do të ndjek këshillat për kujdesin e saj. Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Faleminderit shumë Lorna. Nëse keni ndonjë pyetje, na pyesni

   Përshëndetje.

 4.   Marta dijo

  Unë duhet të di pse jasemini im kinez është plot me sytha, por gjethet e tij janë tharë

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Martita.

   A keni kontrolluar nëse ka ndonjë plagë? Ndoshta ju keni mealybug, thrips ose aphids, të cilat janë tre më të zakonshmet.
   Por gjithashtu mund të ndodhë që gjethet të kenë rënë për shkak të të ftohtit, në atë rast do të rekomandohej shumë që t'i keni brenda.

   Përshëndetje.

  2.    Gabriela Cano Fernandez dijo

   Jasemini im kinez ka qenë në kopsht për më shumë se dy vjet, por rritet shumë, shumë ngadalë dhe gjethet e tij janë jeshile të errët, kafe ose të kuqërremta, cili mund të jetë shkaku? Do të doja të paktën ta shihja me gjethe, faleminderit

   1.    Monica Sanchez dijo

    Përshëndetje Gabriela.
    A e thith ujin shpejt toka në kopshtin tuaj? Mund të ndodhë që rrënjët të kenë probleme me zhvillimin normal, ose të mos marrin sasinë e ujit që u nevojitet. Sa shpesh e ujisni?

    Është e rëndësishme që toka të thahet pak përpara se të ujitet përsëri, pasi kjo parandalon kalbjen e rrënjëve.

    Mund të ndihmoni edhe duke e paguar, nga pranvera në verë, me Plehra organikë si guano. Por po, duhet të ndiqni udhëzimet e përdorimit që do të gjeni në paketim, pasi një mbidozë mund të jetë fatale.

    Përshëndetje.

 5.   Esperanza dijo

  Pershendetje Monica,

  Duke transplantuar jasemin tim kinez në një tenxhere më të madhe, gjethet dhe lulet po thahen. A duhet të krasis gjithçka? A përdorni gërshërë të mëdha të krasitjes ose një teh? A mund të ringjallet? Ishte kaq e lezetshme dhe tani ka humbur aromën e saj. Kaq e trishtuar!

  Ju faleminderit shumë dhe përshëndetje

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Shpresa

   Jo, jo të gjithë
   Hiqni lulet, pasi është ajo që e bën bimën të përdorë më shumë energji. Këshillohet gjithashtu të zvogëloni pak gjatësinë e kërcellit (jo më shumë se 10-20 centimetra).

   Ju mund të përdorni gërshërë të zakonshëm. Ata nuk kanë nevojë të shkurtohen. Sigurisht, pastrojini ato më parë me ujë dhe sapun për t’i dezinfektuar.

   Përshëndetje!

 6.   Mercedes dijo

  E doja shumë, faleminderit shumë

  1.    Monica Sanchez dijo

   Falë jush Mercedes 🙂

 7.   Guadalupe dijo

  Përshëndetje, informacioni është shumë i dobishëm, një pyetje për jaseminin duhet t'i japë rrezet e diellit direkte gjatë një kohe të ditës, a nuk mjafton që vendi të jetë i ndritshëm pa rrezet e diellit direkte?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Guadalupe.

   Nëse ajo zonë është e ndritshme, ajo mund të lulëzojë edhe nëse dielli e godet direkt. Mos u shqetëso

   Përshëndetje!

 8.   Juan Carlos dijo

  pershendetje e kam problemin qe pash qe po thahen disa gjethe nuk e di pse do te jete

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetni Juan Carlos

   Si kujdeseni për të? Mund të jetë për shkak të shumë gjërave:

   -mungesa ose tejkalimi i ujitjes
   - ngrohje
   - dëmtuesit

   Është një bimë që nuk e mban thatësirën, por as nuk duhet ujitur shumë shpesh, përndryshe do të prishet. Po kështu, është gjithashtu e rëndësishme të shikoni gjethet e saj për të parë nëse ka dëmtues.

   Një përshëndetje.