9 ide origjinale për t'i dhënë bimë ajri mysafirëve tuaj të dasmës

Ide origjinale për të dhuruar bimë ajri për dasmorët tuaj

Bimë pa tokë? Egziston! Dhe jo, nuk po flasim domosdoshmërisht për bimë që rriten dhe zhvillohen në një mjedis ujor, por ka edhe bimë ajri që përveçse janë kurioze, janë shumë të bukura dhe elegante, ideale për të dekoruar hapësira simpatike, për shembull në dasma dhe Ngjarje të tjera. Edhe për t'i dhënë si kujtim mysafirëve tanë. Prandaj, menduam t'i ndajmë me ju. ide origjinale për të dhuruar bimë ajri për dasmorët tuaj

Këto bimë ajri mund të jenë dhurata origjinale të dasmës dhe me siguri të ftuarve do t'i pëlqejnë, veçanërisht tani që suveniret e dasmave të qëndrueshme janë kaq në modë. Në rast se nuk dini si janë, sekretet e tyre, përdorimet e tyre dhe të gjitha mundësitë që mund t'ju ofrojnë këto ekzemplarë, në këtë artikull do t'ju shpjegojmë gjithçka rreth tyre dhe sigurisht do t'ju japim disa ide kreative. Marrë shënim.

Cilat janë bimët ajrore

L bimët ajrore janë thirrjet "tilandsias” në zhargonin botanik. Karakterizohen sepse janë epifite ose, me fjalë të tjera, ndryshe nga pjesa tjetër e specieve, nuk kanë nevojë të jenë në tokë. 

Ide origjinale për të dhuruar bimë ajri për dasmorët tuaj

Ato quhen bimë ajri sepse gjethet e tyre thithin lëndë ushqyese dhe lagështi direkt nga mjedisi. Kështu, ata nuk kanë nevojë për substrate, pleh ose ujitje. Siç mund ta imagjinoni, ata janë një kënaqësi e vërtetë për t'u kujdesur sepse ata thjesht kujdesen për veten e tyre. Ata janë speciet perfekte për njerëzit që shijojnë bukurinë e një bime, por nuk kanë këmbëngulje për t'u kujdesur për to, që harrojnë ose që kalojnë kohë larg shtëpisë dhe nuk kanë dikë që të kujdeset për vazot e tyre. 

Për më tepër, ju mund të zgjidhni midis varieteteve të ndryshme të tilandsias, kështu që ju mund të kombinoni forma dhe ngjyra të ndryshme për të krijuar një set dekorativ të personalizuar dhe një favor kreativ martese. 

Kujdesi i bimëve ajrore

Siç e kemi parë, bimët e ajrit kujdesen për veten, por këshillohet që t'i përkëdhelni pak në mënyrë që të mbeten shumë të bukura. Do të mjaftojë t'i vendosni në një hapësirë ​​të ndritshme, ku marrin dritë indirekte. 

Për më tepër, ata do të vlerësohen nëse i zhysim në ujë një herë në javë për një kohë. Mjafton gjysmë ore, sepse janë bimë që nuk tolerojnë lagështinë e tepërt. 

Bimët e ajrit si dhurata martese

Ide origjinale për të dhuruar bimë ajri për dasmorët tuaj

Tani, duke ditur më shumë për këtë specie, mund të filloni të shkruani ide origjinale për të krijuar kujtime unike dasmash me bimë ajri. Rregullat e imagjinatës dhe preferencat tuaja personale bëjnë pjesën tjetër. Si sugjerime do t'ju themi se duhet të mendoni, kryesisht për prezantimin që do t'u bëni, por edhe për detaje të tjera.

Prezantimi dhe paketimi

Për të prezantuar bimët tuaja ajrore dhe për të befasuar mysafirët tuaj mundeni përdorni terrariume, enë qelqi, globe qelqi Ose, një element që është shumë në modë aktualisht, janë kavanoza qelqi stil vintage

Mendoni se ato duhet të jenë enë që të jenë të bukur dhe, në të njëjtën kohë, të mbrojnë bimën. Në këtë kuptim, ata që kemi përmendur janë të përsosur. Dhe kjo do të varet nga stili i dasmës që dëshironi të festoni:

Për dasma të stilit bashkëkohor: të terrariume në formë gjeometrike.

Nëse dasma do të jetë romantike ose dëshironi të shkoni për një stil fshatar: shkoni te kavanoza qelqi.

Në dasma ku preferohet dekorimi eterik: globe xhami të varur Ata do të jenë të bukur. 

Shoqërojeni me karta të personalizuara

Ide origjinale për të dhuruar bimë ajri për dasmorët tuaj

Kemi parë ambalazhin ku do të prezantohet ajri dhe njëkohësisht do të mbrohet. Tani, ç'të themi për ta plotësuar prezantimin e dhuratave me elementë të tjerë si karta të personalizuara, korniza dhe detaje të tjera? 

Çdo dhuratë e vlefshme është më e veçantë nëse ka një kartë për ta shoqëruar. Me këtë rast, duke qenë se është dasma juaj, një nga ditët më të veçanta të jetës suaj, do të jetë mirë nëse bëni një kartë me një shënim falënderimi sepse ju shoqërova në këtë ditë magjike, së bashku me udhëzime për kujdesin e bimëve ajrore. Nëse dëshironi, mund të shtoni, pa tejkaluar paragrafët, një citim që është kuptimplotë për ju dhe partnerin tuaj. 

Kjo kartolinë mund të ketë çdo dizajn dhe stil që dëshironi, nga klasike, moderne apo edhe bohemiane, në varësi të stilit të ceremonisë. 

Bimët e ajrit si dhurata dasme në korniza dekorative

Nga ana tjetër, ju gjithashtu mund të bëni korniza dekorative, nëse preferoni këtë opsion për të paraqitur bimët, si një alternativë ndaj kavanozëve apo enëve të qelqit. Duke ndjekur linjën e eventit, këto korniza mund të jenë të një dizajni rustik, prej druri; moderne, në metal; ose shkoni për korniza të personalizuara 

Jepni bimë ajrore në tenxhere ose transportues

Ide origjinale për të dhuruar bimë ajri për dasmorët tuaj

Nëse preferoni, mund të dorëzoni bimë ajri në vazo. Edhe pse nuk ka nevojë për tokë, ju mund të zgjidhni vazo me madhësi mini, vazo të dizajnuara bukur ose mbajtëse, në varësi të asaj që ju pëlqen. kërkon tenxhere të pikturuara me dorë, terrakota ose e përpunuar transportuesit e ricikluar me materiale të ndryshme si guacka deti, degë, trungje etj. 

Shtoni detaje shtesë

Detajet shtesë për dekoroj bimët e ajrit për dasmën tuaj Ata do të priten mirë. Për shembull, vendosni inicialet e dasmës tuaj. 

Vendi kaseta me ngjyra, për ta bërë prezantimin më tërheqës. Nga ngjyrat tuaja të preferuara ose ato tone që kanë kuptim. Ndihmë? Nëse dasma është në stilin detar, vendosni një fjongo blu, ndërsa nëse dasma është fshatare, ngjyra e tokës do të jetë ideale ose edhe ngjyra jeshile. 

Bimë ajri në qendrat e dasmave

Përveç kësaj jepini bimë ajri mysafirëve tuaj të dasmës, ju mund të përfitoni nga këto të bukura bimë për të dekoruar pjesët qendrore. Për t'i përgatitur ato, vendosni edhe qirinj dhe lule të freskëta që përputhen me ngjyra. Pjesa tjetër e dekorimeve ia lëmë imagjinatës tuaj.

Pse t'u jepni bimë ajri mysafirëve tuaj të dasmës?

Dhënia e bimëve të ajrit për të ftuarit tuaj në dasmë është një ide e mirë sepse është një dhuratë e qëndrueshme, e cila ju fton të admironi bukurinë e natyrës. Përveç kësaj, ato janë bimë që nuk kërkojnë ujë, ndaj ndihmojnë në kursimin e ujit pa hequr dorë nga kënaqësia e të pasurit bimë në shtëpi.

Nga ana tjetër, nëse kujdeseni siç duhet, bimët e ajrit mund të zgjasin për shumë vite dhe, sa herë që mysafirët tuaj shohin bimën tuaj, ata do t'ju kujtojnë ju dhe sa shumë u argëtuan në dasmën tuaj. Është një mënyrë që ai t'ju mbajë në mendimet e tij dhe që kujtimi të zgjasë me kalimin e kohës.

Shpresojmë që të jeni ide origjinale për të dhuruar bimë ajri për dasmorët tuaj kanë qenë sipas pëlqimit tuaj dhe që tani e tutje, ju i përfshini këto specie ndër të preferuarat tuaja, veçanërisht kur dekoroni ambientet e brendshme të shtëpisë tuaj ose ngjarjet tuaja të veçanta.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.