Kërpudha japoneze

Kërpudha japoneze

Ne e dimë shumë mirë që kërpudhat konsumohen gjerësisht në të gjithë botën. Një nga vendet në botë ku llojet më të mëdha të kërpudhave konsumohen në gastronomi dhe më së shpeshti është në Japoni. Llojet e ndryshme të kërpudha japoneze ato i bëjnë pjatat më të shijshme dhe të larmishme. Çdo lloj kërpudhe i jep gjellës një aromë të ndryshme dhe një strukturë të hollë. Ne gjithashtu duhet ta dimë që kërpudhat japoneze janë të ndryshme për nga karakteristikat nga tonat.

Prandaj, ne do të kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini në lidhje me kërpudhat japoneze dhe cilat lloje ekzistojnë.

Karakteristikat e kërpudhave japoneze

Karakteristikat e kërpudhave japoneze

Për mijëra vjet në mjekësinë tradicionale orientale, kërpudhat janë përdorur falë vetive të tyre medicinale. Dhe është se kërpudhat japoneze janë një ushqim mjaft e vlefshme në nivelin e ushqyesve, me shumë pak kalori dhe me një përqendrim të lartë të proteinave bimore. Disa nga lëndët ushqyese më të dobishme si për atletët ashtu edhe për ata që nuk janë atletë janë zinku dhe hekuri.

Këto kërpudha kanë veti pastruese, të cilat na ndihmojnë të eleminojmë lëngjet e tepërta dhe të promovojmë aktivitet më të madh tretës në stomakun tonë. Mund të themi gjithashtu se ato janë një nga burimet e pakta organike që janë të pasura me germanium. Germaniumi nuk është asgjë më shumë se një substancë që na ndihmon të rrisim efikasitetin e oksigjenit në trupin tonë. Kështu arrijmë që frymëmarrja e atletëve të jetë më efikase kur bëhet fjalë për përfshirjen e oksigjenit në gjak. Përveç kësaj, kjo na ndihmon të ekuilibrojmë aftësinë e trupit tonë për të t'i rezistojmë më mirë ekspozimit ndaj ndotësve mjedisorë dhe të neutralizojmë mbetjet toksike.

Këto kërpudha gjithashtu kanë polisaharide që përmbajnë veti që stimulojnë në mënyrë efektive sistemin tonë imunitar. Ata janë të pasur me aminoacide, veçanërisht lizinë dhe triptofan. Megjithëse disa njerëz i përbuzin kërpudhat për përmbajtjen e ulët të vitaminave, nuk është aspak kështu. Kërpudhat japoneze kanë vitamina B3, B2, B5, C dhe K. Ato kanë përbërje të tjera të rëndësishme për shëndetin siç janë terpenet që veprojnë, antioksidantë dhe na ndihmojnë të mbrojmë lipidet, gjakun dhe lëngjet e tjera të trupit nga sulmi i radikaleve të lira. Radikalet e lira gjenden kryesisht në ushqimin e përpunuar dhe ushqimin e shpejtë. Ka studime të shumta që pretendojnë se kërpudhat mund të na ndihmojnë të rrisim aftësinë e trupit për t’u përshtatur.

Speciet më të njohura të kërpudhave janë shiitake, reishi dhe maitake. Ne do të analizojmë një nga një se cilat janë kërpudhat japoneze më të konsumuara në botë.

Llojet më të famshme të kërpudhave japoneze

Kërpudha Shiitake

shiitake

Grupi i kërpudhave shiitake janë një nga më të konsumuarit në botë. Megjithëse janë kërpudha japoneze, aroma e tyre e hollë do të thotë që ato janë përhapur në pothuajse të gjithë globin. Ata janë mjaft të shijshëm dhe paketohen edhe më shumë kur thahen dhe rehidrohen. Kërpudhat Shiitake na ndihmojnë të mbulojmë shumë nga konsumi i bakrit që është thelbësor për shëndetin e zemrës sonë. Dhe është se mjekët paralajmërojnë shumë herë se njerëzit nuk kanë sasinë e nevojshme të bakrit në dietën e tyre. Kërpudhat Shiitake gjithashtu na ndihmojnë për të zvogëluar inflamacionin, për të zvogëluar sulmin e viruseve dhe tumoreve.

Sa i përket gatimit, ato janë mjaft të freskëta dhe të shijshme dhe shpesh përdoren për çakëll të pastër dhe në tenxhere të nxehtë. Nëse e vendosim shiitake të thatë mund ta rihidrojmë dhe është perfekte të bëjmë një supë vegjetariane.

Kërpudha Maitake

Maitake

Një tjetër nga kërpudhat japoneze që njihet dhe konsumohet shumë është maitake. Maitake do të thotë të vallëzosh në Japonisht. Maitake thuhet se ka veti medicinale pasi është e pasur me antioksidantë, vitaminë B, vitaminë C, aminoacide, kalium, bakër, etj E gjithë kjo përmbajtje e lëndëve ushqyese, vitaminave dhe mineraleve gjithashtu ndihmon në luftimin e kancerit dhe uljen e kolesterolit. Mjekët e rekomandojnë atë për ata që kanë diabet tip II.

Ky Maitake është i mrekullueshëm për t’u gatuar në skuqje dhe skuqur në përbërje të thellë me furçë tempura. Aroma mund të përshkruhet si diçka tokësore dhe është ajo që i bën shumë njerëz ta pëlqejnë këtë kërpudhë.

Matsutake

Matsutake

Matsutake është gjithashtu e lartë në bakër dhe thelbësore për prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut. Prandaj, përdoret gjithashtu si kërpudha me veti medicinale. Ka një përmbajtje të lartë të proteinave bimore, vitaminave A, B dhe C. Ashtu si kërpudhat e përmendura më lart, ajo gjithashtu ka veti që na ndihmojnë të luftojmë kancerin dhe është e pasur me antioksidantë.

Për shkak të të gjitha përfitimeve që ka kjo kërpudhë, nëse shkojmë jashtë Japonisë çmimi i saj rritet në mënyrë të tepruar. Mund të themi se në nivelin luksoz konsiderohet në të njëjtën kategori me tartufin. Jo vetëm që çmimi i tij rritet për shkak të vetive medicinale që ka, por edhe për shkak të vlerës së tij gastronomike. Dhe është një kërpudhë veçanërisht e njohur pasi mund të gatuhet me oriz dhe i jep asaj një aromë tokësore dhe pikante. Rekomandohet shumë t'i hani menjëherë pas korrjes pasi, nëse i mbajmë për një kohë të gjatë, ata fillojnë të humbin aromën e tyre.

shimeji

Kërpudha japoneze shimeji

Shimeji është një kërpudhë me një sasi të lartë proteine ​​që e bën atë një përbërës perfekt për dietat vegjetariane. Ata kanë një e lartë në bakër, kalium, vitaminë B dhe zink. Ato përdoren shumë herë me goditje, në skuqje ose në tenxhere të nxehtë.

Kërpudha gocë deti

Isshtë një tjetër nga llojet më të njohur të kërpudhave japoneze që kanë një përmbajtje të lartë proteine ​​dhe shumë minerale dhe vitamina. Ka veti anti-inflamatore, ndihmon në uljen e kolesterolit dhe ka veti antioksiduese. Përdoret kryesisht në gatim falë strukturës së tij të mishit dhe aromës së saj prej dheu. Shtë një lloj kërpudhe që arrihet hani vetëm pa pasur nevojë të shoqëroni ndonjë ushqim tjetër në pjata. Për shembull, ka shumë restorante yakitori që e shërbejnë atë në hell me pak gjalpë dhe kripë. Vetëm këto aroma janë të gjitha ato që u duhen për të nxjerrë aromën e tyre të hollë natyrore.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth kërpudhave japoneze.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.