Kërpudhat më të rrezikshme në botë

Kërpudhat më të rrezikshme në botë: Gyromitra esculenta

Sezoni i kërpudhave ka filluar dhe të shumtë janë ata që dalin për t'i mbledhur në pyje, apo ata që në zarzavate dhe supermarkete shohin se i kanë kthyer. Nëse jeni një nga adhuruesit e kësaj delikatesë, me siguri herë pas here dëshironi të dilni dhe t'i kërkoni, por a e dini se ka shumë kërpudha që mund të jenë toksike? Apo çfarë A ekziston një listë e kërpudhave më të rrezikshme në botë?

Ndonjëherë dallimi midis tyre nuk është i lehtë, sepse disa ekzemplarë janë shumë të ngjashëm me të tjerët që janë të padëmshëm, por herë të tjera mund të gjendeni me surprizën e pakëndshme që keni përpara ose në duart tuaja, një kërpudha që mund t'ju vrasë. . Dëshironi të dini se çfarë janë ato? Kushtojini vëmendje që ne t'ju tregojmë për to.

Amanita muscaria

Kërpudhat më të rrezikshme në botë: Amanita muscaria

Me siguri kjo kërpudha ju tingëllon e njohur sepse kur vjen puna për ta parë në filma vizatimorë, është ajo që përdoret pothuajse gjithmonë. Si eshte? Epo, e bardhë me kapelën e saj të kuqe, me disa pika të bardha. Kërpudha që ne kujtojmë gjithmonë (edhe në një videolojë e keni atë).

Ajo që mund të mos e dini është se është një nga më të rrezikshmit që ekziston sepse, nëse merrni sasi të mëdha të tij, mund të shkaktojë një problem neuronal (Është neurotoksik). Jo vetëm kaq, por mund të shkaktojë koma dhe të shkaktojë halucinacione.

Ata e quajnë atë "miza swatters" sepse kur insektet vijnë në kontakt i paralizon ata.

Amanita panterinë

Amanita panterinë

Imagjinoni kërpudhat e mëparshme por me “kapelën” kafe. Epo, kjo është kjo kërpudha tjetër që është e padëmshme. Për t'ju dhënë një ide, nëse e hani, nuk do të keni vetëm halucinacione (veçanërisht vizuale), por do të humbisni kontrollin e trupit tuaj dhe do të keni momente euforie të ndjekura nga agresiviteti.

Mund të keni spazma, kriza, madje edhe të qëndroni në koma. Përveç kësaj, është nga ato që mund të hani dhe të mos ndjeni asnjë efekt deri në 1-3 orë. Dhe më pas do t'i keni ato simptoma për të paktën 12 orë.

Amanita phalloides

Kërpudhat më të rrezikshme në botë: Amanita phalloides

E njohur më mirë si "Oronja e Gjelbër", kjo është vdekjeprurëse. Jashtëzakonisht vdekjeprurëse nëse nuk merren masa në kohë për të ndaluar helmimin. Përveç kësaj, është mjaft i famshëm.

Thuhet se ishte shkaku i vdekjes së dy personaliteteve të rëndësishme, si perandori Klaudi apo Papa Klementi VII.

Dhe a dini ndonjë gjë tjetër? Epo, është e lehtë ta ngatërroni atë me një kërpudha tjetër, atë Agaricus arvensis, prandaj është edhe më e rrezikshme.

Debati i klitociteve

Debati i klitociteve

Le të shkojmë me kërpudha më të rrezikshme në botë. Në këtë rast nuk do t'ju tregojmë një që ju vret, por Po, do t'ju bëjë të kaloni shumë keq, me diarre, ethe, të vjella, djersitje etj.

Përveç kësaj, nuk është aq e çmendur për ta ngrënë, kryesisht sepse mund të ngatërrohet lehtësisht me Oreades Marasmius ose Clitopilus prunulus.

armillaria mellea

armillaria mellea

Kjo kërpudha është një nga më të rrezikshmet në botë. E megjithatë duhet të dini se është i ngrënshëm. Si mund te jete? Epo sepse ekzemplarët që janë toksikë janë të rritur. Të rinj apo filiza nuk janë.

Edhe kështu, ka shumë njerëz që mund të jenë intolerantë ose alergjikë dhe do të kenë një pamje të dhimbjes së barkut, temperaturës, të vjellave, të përzierave, etj. e cila mund të zgjasë nga disa orë deri në një ditë të tërë.

lepiota

Kërpudhat më të rrezikshme në botë: Lepiota

Ky grup i vogël duket si një gjë e vogël, apo jo? Epo, ndoshta ajo që nuk dini është se, nëse e konsumoni, mund të mbeteni pa mëlçi, dhe jo vetëm kaq, por shkakton edhe vdekje.

Arsyeja është se përmban amanitit, i cili është një substancë shumë toksike për trupin, gjë që e bën më mirë të qëndrosh larg saj.

entoloma sinuatum

entoloma sinuatum

Kjo është një nga kërpudhat më të rrezikshme në botë, jo vetëm sepse mund të shkaktojë të vjella, dhimbje barku dhe diarre, por sepse mund ta konsumoni pa e kuptuar.

Dhe është shumë e ngjashme me Kalocybe gambosa ose Mjegullnajat Lepista, dy kërpudha të ngrënshme.

Lepiota brunneoincarnata

Kërpudhat më të rrezikshme në botë: Lepiota brunneoincarnata

Kjo është një nga ato që mund t'ju bëjë të vuani më shumë. Kryesisht sepse është një kërpudha helmuese dhe gjithashtu vdekjeprurëse. Në fakt, rekomandohet që, nëse e gjeni, të ngatërrohet lehtësisht me speciet e tjera të ngrënshme dhe, për rrjedhojë, është më mirë të mos hani asnjë lepiotë që ka një kapele me diametër më të vogël se 8 cm.

Po, në këtë rast duhet të shkoni me njehsor për të shmangur problemet.

Cortinarius orellanus

Cortinarius orellanus

Kjo është një nga kërpudhat më të rrezikshme në botë, dhe gjithashtu një nga kërpudhat më vdekjeprurëse dhe të heshtura. Dhe a është kjo mund ta konsumoni dhe të mos vini re asgjë deri pas 3-4 javësh. Sigurisht, gjatë asaj kohe kërpudha ka qenë përgjegjëse për të shkatërruar veshkat tuaja. Në momentin që ai "shfaqet", mund të jetë tepër vonë.

Për fat të mirë është një ekzemplar shumë i rrallë për t'u gjetur.

Galeri margjinale

Galeri margjinale

A ju kujtohet kërpudha që ju thamë se kishte amanitin në të? Epo, kjo ka alfa-amanitin, shumë më të koncentruar dhe helmues, duke qenë në gjendje të bëheni të vdekshëm.

Gyromitra esculenta

Gyromitra esculenta

Kjo është një nga kërpudhat që kur e sheh të jep rrëshqitje për ta kapur sepse kapelja e saj duket si tru. Por është gjithashtu shumë helmues. Edhe pse ka një mashtrim.

Nëse mund ta gatuani disa herë, duke e hedhur ujin e gatimit çdo herë, ose e lini të thahet në ajër për muaj e muaj, atëherë mund ta konsumoni.. Por ky është tashmë vendimi juaj.

Inocybe patouillardii

Inocybe patouillardii

Ndër kërpudhat më të rrezikshme në botë, kjo në veçanti ka shtesën që mund të ngatërrohet me ushqime të tjera.

Por ka një truk për të shmangur konsumimin e tij. Dhe është se, kur pritet, kërpudha bëhet e kuqe, kështu që nëse shihni që ndodh me një kopje, hidheni menjëherë.

Satana Boletus

Satana Boletus

Emri i saj tashmë ju paralajmëron se kërpudha nuk është çdo kërpudha, por se duhet të keni shumë kujdes me të. Megjithatë, nuk është vdekjeprurëse, larg nga më toksiku.

Po do keni problem nëse e merrni të papërpunuar, sepse shkakton probleme gastrointestinale. Edhe i gatuar mund të mos rrijë fare mirë, kështu që më mirë ta anashkaloni.

Siç mund ta shihni, ka shumë kërpudha të rrezikshme në botë. Dhe ka shumë aksidente në vit të njerëzve që gëlltiten si ato që janë helmuese ashtu edhe ato që përveçse janë toksike janë vdekjeprurëse. Pra, nëse do të hani kërpudha, sigurohuni që ato të mos jenë problem dhe do t'ju bëjnë të hidhur ditën (ose javët në vijim).


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.