Këshilla për vazo: Si të hiqni ujin e tepërt

Bimët në vazo duhet të ujiten herë pas here

Tenxheret janë ajo ngushëllim bujar për të gjithë ne që jetojmë në apartamente dhe vende pa hapësirë ​​ajri, një enë e vogël ku natyra merr frymë dhe zhvillohet, duke i dhënë gjithë shkëlqimin e saj. Por arti i tenxhere ka banesat e saj dhe sekretet e saj.

A ju ka ndodhur të vadisni tepër dhe të prisni përruan kur është tepër vonë? Isshtë një e keqe shumë e zakonshme në rastin e tenxhereve por nuk ka asgjë që nuk ka zgjidhje, kështu që nëse në rastin e lotimit të tepërt të bimëve tuaja në vazo mund të vini në praktikë një mashtrim të thjeshtë por efektiv në shtëpi.

Si të hiqni ujin e tepërt nga një tenxhere?

Succulents duan pak ujë

hiqni ujin e tepërtGjëja e parë është të lini disa ditë pa ujitur në mënyrë që uji të kullojë, por nëse uji është i tepërt do të jetë e vështirë që toka të thahet, kështu që për t'u kujdesur për bimën është më mirë ta hiqni atë nga tenxherja.

Hiqeni topin e rrënjës me shumë kujdes në mënyrë që bima të mos shpërbëhet dhe më pas e mbështillni në disa shtresa gazete ose letër thithëse për 24 orë për të thithur të gjithë lagështinë. Nëse vëreni se letra po laget shumë, ndryshojeni derisa të vëreni se mbetet e thatë.

Nga ana tjetër, pastroni tenxheren dhe mbusheni me tokë të re. Pastaj vendoseni bimën përsëri në enën e saj. Shmangni lotimin për disa ditë dhe derisa toka të thahet.

Për të marrë parasysh

Mbaj mend vazot janë hapësira të vogla me pak tokë, prandaj lotimi duhet të jetë shumë më i moderuar sesa bima të ishte në tokë. Përveç kësaj, materiali prodhues duhet të merret parasysh pasi, për shembull, në tenxhere me terrakota uji avullohet shumë më tepër sesa në ato plastike.

Cilat janë simptomat e bimëve që ujiten tej mase?

Për të zbuluar nëse një impiant është duke ujitur, ne duhet të shikojmë në vijim:

 • Bima merr një pamje 'të trishtuar', me gjethe dhe kërcell të dobët
 • Gjethet e poshtme zakonisht bëhen të verdhë dhe të kaftat e reja
 • Rrënjët kalben
 • Ndalesat e rritjes
 • Toka mund të bëhet e gjelbër për shkak të pranisë së algave

Pse vdesin nëse marrin më shumë ujë sesa duhet?

Ujitja duhet të jetë mesatare

Shpesh mendohet se sa më shumë ujë të kenë, aq më 'të gjallë' do të jenë, por e vërteta është se nuk janë. Edhe ne njerëzit kemi nevojë për ujë, por të gjithë e dimë se sa keq është nëse pimë më shumë se sa duhet në një periudhë të shkurtër kohe. Dhimbja e stomakut mund të jetë shumë e keqe. Dhe kjo nuk është për të përmendur sa e vështirë është e sigurt të marrësh frymë duke qenë në një lumë që mbart një rrymë të fortë.

Bimët duan ujë, po, por duke ujitur ata fjalë për fjalë kanë oksigjen si dhe lëndë ushqyese. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të dini kur dhe si t'i ujitni ato.

Si të shmangni ujitje të tepërt?

Ujitja është, pa dyshim, detyra më e komplikuar që kushdo që ka bimë duhet të mësojë ta zotërojë. Dhe është se, uji është thelbësor për jetën, por ... nëse është i pakët ose ka shumë, rrënjët do ta kenë të vështirë. Gjërat ndërlikohen kur ata na tregojnë, ose mësojmë përmes gabimeve, se secila bimë ka nevojat e veta për ujë, të cilat do të ndryshojnë në varësi të kushteve të motit, lartësisë, erës, lagështisë dhe nëse është jashtë apo brenda,… dhe madhësia e vet.

Kështu, një kaçubë trëndafili në mes të verës mesdhetare nuk do të ketë nevojë për të njëjtën lotim si një tjetër në Galicia. Pse Sepse e para do të jetë në një rajon ku vera përkon me periudhën e thatë, e cila mund të zgjasë për disa muaj (për t'ju dhënë një ide, në jug të Majorka mund të kalojmë më shumë se gjashtë muaj pa marrë asnjë pikë shiu) , dhe e dyta do të jetë në një zonë ku zakonisht bie shi herë pas here.

Prandaj, për të shmangur përmbytjen e ujit është e rëndësishme të njihni karakteristikat kryesore të klimës së zonës (temperaturat, frekuenca e shirave, lagështia, era), si dhe, sigurisht, nevojat e bimës që ne do të kultivojmë. Si rregull i përgjithshëm, duhet të dini se gjatë verës ajo do të ujitet më shpesh sesa pjesa tjetër e vitit, dhe se bimët e brendshme do të duhet të ujiten gjithmonë më pak se ato jashtë.

Kur keni dyshime, nuk ka asgjë si kontrollimi i lagështisë së substratit. Ka disa mënyra për ta bërë atë:

 • Futja e një shkopi të hollë druri: është metoda klasike. Futet në pjesën e poshtme, afër buzës së tenxhere për të mos dëmtuar rrënjët, dhe nëse kur e heqim shohim se është praktikisht e pastër, atëherë do të vazhdojmë me ujë.
 • Peshimin e tenxhere një herë të ujitur dhe përsëri pas disa ditësh: toka e lagësht peshon më shumë se ajo e thatë, kështu që nëse pas disa ditësh vërejmë se tenxhere vështirë se peshon, ose se peshon shumë më pak, ne do të vazhdojmë me ujë.
 • Përdorimi i njehsorit dixhital të lagështisë: Nuk është 100% i besueshëm, por mund të shërbejë si udhëzues. Kur të futet, do të na tregojë se sa e lagur ose e thatë është pjesa e tokës që ka rënë në kontakt me të.

Një pikë tjetër e rëndësishme është substrati. Nëse nënshtresa nuk ka kullim të mirë; domethënë nëse nuk është në gjendje të thithë dhe filtrojë ujin e tepërt shpejt, bima do të bëhet më e prekshme deri në lotim të tepërt. Ju keni më shumë informacion këtu:

Lule Camellia, një kaçubë spektakolare
Artikulli i lidhur:
Udhëzues i plotë për nënshtresat: si të zgjidhni më të përshtatshmen për bimën tuaj

Si të ujisni një bimë?

Kaktusët nuk duan shumë ujë

Epo, ne e dimë që toka ka nevojë për ujë, por si të ujitet? Kjo duket si një pyetje me një përgjigje të thjeshtë, por… a ujisim apo derdhim ujë? Shpesh, për të mos u kalbur rrënjët, shtojmë vetëm gjysmë gote ose ndoshta më pak nëse është vërtet e vogël. Nëse po e bëjmë këtë nga zakoni, në fund të fundit ajo që mund të ndodhë është që të mbarojmë bimën, pasi ajo mund të thahet.

Uji duhet të arrijë mirë rrënjët, dhe kjo nënkupton lagjen e tërë tokës mirë. Mos e ujitni, por ujiteni mirë derisa uji të dalë nga vrimat e kullimit. Po kështu, është e nevojshme të sigurohet që toka në fjalë të jetë në gjendje të thithë lëngun e çmuar, kjo është arsyeja pse nëse shohim që uji po shkon në anët, duhet të marrim tenxheren dhe ta vendosim në një legen për disa minuta, derisa të toka qëndron mirë e lagur.

A mund të vendosni një pjatë nën të?

Unë nuk këshilloj. Shumica e bimëve nuk u pëlqen të kenë kontakt me ujë të ndenjur; në fakt, kjo është një nga arsyet pse rrënjët kalben. Kjo është arsyeja pse rekomandohet shumë më tepër të përdorni enë me vrima kullimi, dhe pa pllakë.

Por Ka përjashtime:

 • Bimë ujore: këto mund të gjenden edhe në tenxhere pa vrima.
 • Bimë gjysmë ujore ose bregore: të tilla si bastun prej palme kacavjerrëse o las limane.
 • Bimë që janë jashtë, në zona ku vera është shumë e nxehtë (30ºC ose më shumë) dhe e thatë që duan shumë ujë, siç janë palmat Arkontofeniks, ose lule të tilla si shkurre trëndafili ose barbarozë.

Shpresoj të ketë qenë e dobishme për ju.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.