Karakteristikat, kultivimi dhe kujdesi i orkideve

Ka disa orkide që lulëzojnë në dimër

Ato janë një lloj bime me një bukuri të veçantë dhe mbresëlënëse për njerëzit: orkide. Ato i përkasin familjes botanike Orchidaceae dhe janë grupime të bimëve monokotelike që dallohen duke pasur gjethe me formacione mjaft komplekse. Falë tyre ka ndërveprime të shumta në natyrë dhe ekosisteme, dhe pastaj do të shohim rëndësinë e tyre.

A doni të dini në thellësi të gjitha karakteristikat, kujdesin, llojet dhe kultivimin e orkideve? Epo, kemi filluar.

tipare kryesore

Brenda familjes orkide ka rreth 25.000 specie bimësh. Ato njihen lehtësisht kur shikohen nga larg pasi paraqesin lule me simetri të mirë bilaterale. Shtë sikur të ishin modifikuar në mënyrë të përsosur nga qenia njerëzore. Stamens i ka shkrirë në bazë në stil.

Midis llojeve të ndryshme të orkideve mund të gjejmë shumë ndryshime. Njëri prej tyre është madhësia. Isshtë i aftë të variojë nga vetëm disa milimetra dhe në ekzemplarët e tjerë gjejmë një madhësi gjigande. Lidhur me madhësinë e luleve, ajo gjithashtu ka larmi të lartë në varësi të specieve që po shohim. Ka orkide me lule shumë të vogla që arrijnë një ose dy milimetra në madhësi, ndërsa të tjerët mund të jenë deri në 20 centimetra. Janë gjetur disa specie orkide gjigande me më shumë se 30 metra.

Aroma është gjithashtu shumë e larmishme në varësi të ekzemplarit që po trajtojmë. Mund të gjejmë aroma nga ato më delikatet, të butat dhe të tjera që kanë një erë mjaft të pakëndshme.

Siç e keni parë, në varësi të llojit të ekzemplarit që po analizojmë, ne mund të shohim ndryshime të mëdha. Dhe ka orkide që shfaqen spontanisht në ekosisteme të shumta me karakteristika të ndryshme. E gjithë kjo bën që secila specie të pësojë përshtatje të ndryshme dhe të marrë karakteristika të ndryshme. Përjashtimi i vetëm për të ato janë orkide që shfaqen në klimat shkretëtirë dhe polare. Në këtë rast gjejmë orkide të ngjashme. Më të mirët në botë gjenden në zonat intertropikale.

Llojet e orkideve

Duke folur gjerësisht, ne mund të dallojmë dy lloje të orkideve: ato tokësore dhe epifitet. Të parat janë ato që, siç sugjeron emri i tyre, rriten në tokë, por të tjerët janë ato që rriten në degët e pemëve, palmave, etj.

Le të shohim disa prej tyre:

Dendrobium

Orkide Dendrobium janë epifite

Imazh - Wikimedia / CT Johansson

L Dendrobium Ato janë një gjini e orkideve epifite vendase në Azinë Juglindore që zhvillojnë një llambë pseudobulle nga e cila mbin një kërcell që tejkalon 30 centimetra në gjatësi. Gjethet janë të shkurtra dhe me formë vezake, me ngjyrë jeshile. Lule janë grupuar në tufë lulesh të shkurtra me ngjyra të ndryshme, të tilla si rozë ose të bardhë.

epidendrum

Epidendrum paniculatum është një orkide epifite

Imazh - Wikimedia / Orchi

L epidendrum Ata janë vendas të Amerikës tropikale, zakonisht me zakon epifitik. Rrjedhjet mbijnë nga llamba të rreme dhe duken si kallamishte. Gjethet e saj janë jeshile, shpesh lëkure. Lule janë grupuar në tufë lulesh përgjithësisht të bardha ose rozë.

Oncidium

Oncidiumet janë orkide tropikale

Imazh - Wikimedia / Arne dhe Bent Larsen, Haarby, Danimarkë

L Oncidium ato janë orkide të njohura me emrin e zonjës vallëzuese. Origjina e saj është në Amerikën tropikale, dhe ato kanë gjethe të zgjatura dhe jeshile. Lule janë grupuar në tufë lulesh dhe janë shumë të shumta.

Phalaenopsis

Orkide Phalaenopsis lulëzon në dimër dhe pranverë

L Phalaenopsis ato janë orkidet epifite më të njohura. Ata njihen si orkide fluturash, orkide alevilla ose orkide goje dhe janë vendas në Azinë Juglindore. Gjethet mund të jenë me gjelbërim të përjetshëm ose gjetherënës, në varësi të specieve, megjithëse ato që tregtohen janë me gjelbërim të përjetshëm. Lulet e saj mbijnë në fund të shufrës me lule dhe janë me ngjyra shumë të ndritshme.

Vanilje

Vanilja është një orkide shumë e madhe

L Vanilje Ato janë orkide tokësore ose hemiepifite që rriten në rajonet tropikale të Amerikës, Azisë dhe Afrikës Perëndimore. Ata janë një nga më të mëdhenjtë, pasi mund të maten më shumë se 30 metra të gjatë. Gjethet janë jeshile të errëta dhe lëkure, dhe lulet janë grupuar në tufë lulesh racemose.

Çfarë kanë nevojë orkidet?

Në mënyrë që të shijojmë orkidet tona si për sa i përket luleve dhe aromës, duhet të respektojmë disa kërkesa dhe t'u kushtojmë atyre një kujdes të veçantë. Duhet të kujdesen për këto lule të mrekullueshme të afta të zbukurojnë çdo kopsht ose dhomë të brendshme të një shtëpie.

Gjëja e parë që duhet të mbani mend është se kujdesi që kanë orkidet e brendshme dhe të jashtme është shumë i ngjashëm. Prandaj, duke mësuar kujdes të përgjithshëm, ju mund t'i jepni bimës suaj një jetë të shëndetshme.

Ku duhet të vendosni një orkide?

Le të fillojmë në fillim. Sapo keni blerë një orkide, keni ardhur në shtëpi dhe ... ku e vendosni? Gjithashtu, Kjo në thelb do të varet nga një gjë: klima në zonën tuaj. Orkide që shiten janë me origjinë tropikale, dhe përveç xhunglave ku lagështia është e lartë.

Prandaj, Ata nuk mund të jenë jashtë gjatë dimrit nëse temperatura bie nën 15ºC., pasi ato fjalë për fjalë do të ngrinin deri në vdekje. Pra, nëse është rasti që në zonën tuaj klima të jetë e freskët, ose e ftohtë në atë sezon, atëherë është më mirë ta vendosni dhe ta rritni brenda. Por nëse jo, domethënë, nëse klima është e ngrohtë gjatë gjithë vitit dhe nuk ka ngrica, mund ta keni jashtë.

Luz

Orkidetë kanë nevojë për dritë por jo të drejtpërdrejtë

Drita e diellit është e nevojshme që orkidet të rriten të forta dhe të shëndetshme. Sidoqoftë, nuk është mirë t'i lini në dritë të drejtpërdrejtë, pasi ato janë të ndjeshëm ndaj tyre. Bestshtë më mirë t'i vendosni në gjysmë hije në vende të ndriçuara mirë. Nëse drita e drejtpërdrejtë e godet atë për një kohë të gjatë, mund të shkaktojë që ajo të venitet plotësisht, duke humbur të gjithë ngjyrën dhe aromën e saj.

Nëse e kemi në kopshtin jashtë, vendi më i mirë për t'i lokalizuar është ai ku ka një bimë më të madhe ose disa pemë që mund të sigurojnë një hije dhe që nuk i jep rrezet e diellit direkte. Në këtë mënyrë do të shmangim dëmtimin e mundshëm të bimës.

ujë

Një aspekt tjetër për tu marrë në konsideratë është uji. Ky element është po aq i rëndësishëm sa rrezet e diellit në mënyrë që bimët tona të kenë një zhvillim të mirë. Por orkideja është ndoshta pak më e kërkuar për ujin sesa mund të jenë bimët e tjera. Nëse zakonisht i ujisim me ujë çezme, do t'i ekspozojmë në një sasi klori që mund të jetë e rrezikshme për ta. PH i lartë gjithashtu mund ta dëmtojë atë.

Për të shmangur këtë situatë, është më mirë të përdorim ujë në shishe nëse kemi pak bimë. Nëse kemi sasi të mëdha në të gjithë kopshtin, është më mirë të instalojmë një sistem filtrimi në mënyrë që klori të mos shkaktojë kërdi në bimët tona të çmuara.

Frekuenca e ujitjes gjithashtu duhet të kontrollohet. Në sezonin më të nxehtë dhe me më pak reshje, ju duhet të ujitni më shpesh. Sidoqoftë, në dimër është e rëndësishme të rritet koha midis lotimit dhe ujitjes. Treguesi më i mirë për të ditur se kur duhet të ujit është ai substrati është pjesërisht i thatë pa u tharë plotësisht.

Siç them gjithmonë, toka e kulluar mirë është aleati më i mirë në kopshte. Ne duhet të shmangim me çdo kusht që kur ujisim orkidën tonë, toka të përmbyhet, pasi do t'i bëjmë që të kalbet plotësisht. Për të rritur kullimin e një toke me një tendencë për të ngjeshur, është e këshillueshme që të bëni disa punime tokësore ose disa vrima shpesh për të përmirësuar kullimin.

Mot i ngrohte

Meqenëse orkidet jetojnë në zona tropikale, atyre u duhet një temperaturë gjithnjë e më e lartë. Ata nuk mund të zbresin më pak se 5 ose 4 gradëPërndryshe ato do të thahen për një kohë të shkurtër, dhe edhe kështu është mirë që të mos i ekspozoni ato në temperatura nën 15ºC. Nëse zona ku jetoni është e frekuentuar nga moti i ftohtë, ju keni disa mundësi: e para është t’i keni brenda në ditët më të ftohta. Për këtë ju duhet të mbillni orkidën tuaj në një tenxhere dhe të jeni në gjendje ta lëvizni atë kur është e nevojshme. Kjo është e paimagjinueshme nëse kopshtin e kemi plotësisht të mbushur me to.

Një mundësi tjetër në rast se keni një numër të madh është të vendosni një lloj serrë për muajt e ftohtë. Në këtë mënyrë ne do t'i mbrojmë ata jo vetëm nga temperaturat e ulëta, por nga erërat e forta të erërave të dimrit.

Ndërsa vijnë nga mjedise tropikale, ato janë bimë që janë mësuar me nivele të larta lagështie. Kështu, rekomandohet shumë që ato të kenë një lagështi mbi 40%.

Si kujdesesh për një orkide në shtëpi?

Orkide mund të rriten në shtëpi

Tani që dimë se cilat janë nevojat themelore të orkideve, mund të flasim për mënyrën se si ato kujdesen në shtëpi, e cila është vendi ku ata zakonisht rriten më shumë, veçanërisht në klimat e buta ose të ftohta.

Vend

Ata kanë nevojë për dritë, por edhe lagështirë, kështu që një vend i mirë për t'i vendosur ato është një banjo ku ka shumë dritë. Në mungesë të kësaj, është e mundur që t'i keni në dhoma të tjera, të tilla si dhoma e ndenjes për shembull, por në këtë rast do të ishte e nevojshme të vendosni kontejnerë me ujë rreth tij ose një lagështues në mënyrë që gjethet e tyre të mos thahen.

Alsoshtë gjithashtu e mundur që t'i spërkatni ato me ujë shiu, ose nga çezma nëse është i përshtatshëm për konsum njerëzor, një herë në ditë gjatë verës. Por pjesën tjetër të vitit nuk këshillohet ta bëni këtë pasi ato mund të kalben.

Nënshtresa

Edhe pse sot ata shesin nënshtresa orkide të gatshme për përdorim, është e rëndësishme të theksohet se këto janë më të rekomanduara për speciet epifitike, si Phalaenopsis. Ju mund t'i blini ato nga kjo lidhje.

Nëse ato janë tokësore është më mirë të përdoren fibra kokosi (ne shitje këtu) pasi që këto kanë nevojë për të varrosur rrënjët, dhe jo të ekspozuara.

Ujitja

Si të ujitni orkidet? Mirë, nëse janë epifite dhe janë në vazo transparente, ne do ta bëjmë kur rrënjët të jenë të bardha ose të bardha. Por nëse ato janë tokësore, ne do t'i ujisim ato dy ose tre herë në javë gjatë verës, dhe maksimumi dy në javë pjesën tjetër të vitit.

Në çdo rast, sa herë që ujisim, duhet të sigurohemi që nënshtresa të jetë shumë e lagur, dhe të përdorim ujë shiu, ose, në mungesë të tij, të butë.

Phalaenopsis
Artikulli i lidhur:
Mësoni gjithçka që duhet të dini rreth ujitjes së orkideve

pajtimtar

Ne mund t'i paguajmë ato me një pleh specifik për orkidet (ne shitje Nuk u gjet asnjë produkt.), duke ndjekur indikacionet që do të gjejmë në paketim. Kështu, ne do të sigurojmë që ata të jenë më të shëndetshëm dhe, për këtë arsye, që të kenë energji të mjaftueshme për të lulëzuar çdo sezon.

Transplantimi

Orkide janë bimë me rritje shumë të ngadaltë, dhe pasi ato janë gjithashtu relativisht të vogla, transplantimi nuk është shumë i nevojshëm. Ne do ta bëjmë atë vetëm nëse ata kanë qenë në të për më shumë se 3 vjet, dhe jo aq sa të kenë më shumë hapësirë, por më tepër që të kenë tokë të re (por pa ia hequr asaj që kanë tashmë).

Kjo do të bëhet në pranverë, pasi temperaturat të mbesin mbi 18ºC, duke u kujdesur që të mos manipulohen shumë me rrënjët.

Dëmtuesit

Whitefly ndikon në orkide

Imazh - Wikimedia / Amada44

Ekzistojnë një numër i dëmtuesve që mund të sulmojnë orkidet, dhe ato janë:

 • Marimangat: si Merimangë e kuqe. Ato janë kafshë shumë të vogla që, kur ushqehen me lëng, lënë njolla të verdha në pjesën e sipërme të gjetheve. Ata gjithashtu mund të prodhojnë rrjetë, por ato hiqen me sapun dhe ujë neutral të holluar.
 • Kërmij dhe slugsKëto janë molusqe që duan pjesët e buta të bimëve. Prandaj, është e rëndësishme që orkidet të mbrohen të mbrojtura, qoftë me moluscid (për shitje) këtu) ose me ilaçe shtëpiake kundër kërmillit.
 • Bollëku i butë pambuku: ato janë dëmtuesit më të zakonshëm. Siç sugjeron edhe emri, ato të kujtojnë mjaft pambukun. Ato gjenden në gjethe, ku ushqehen. Për fat të mirë, ato mund të eliminohen me insekticide anti-mealybug (në shitje Nuk u gjet asnjë produkt.), ose nëse preferoni të përdorni diçka natyrale, me tokë diatomace.
 • Miza e bardhë: është një insekt i bardhë me krahë, me përmasa rreth 4 mm, dhe që gjendet në gjethe. Miza e bardhë shumë për orkidet, prandaj këshillohet të vendosni kurthe ngjitëse të verdha pranë tyre për ta kontrolluar atë (në shitje) këtu).
 • Afidet: the afide Janë insekte shumë të vogla, të cilat favorizohen nga një mjedis i thatë dhe i ngrohtë. Ato mund të jenë si në gjethe, ashtu edhe në sythat e luleve, dhe shkaktojnë dëme të konsiderueshme, të tilla si njolla të çngjyrosura në gjethe ose abort i luleve. Ato duhet të trajtohen me insekticide anti-aphid (në shitje këtu).
 • Udhëtime: the Udhëtime Ato janë insekte shumë të vogla, rreth 0,5-2 mm, që ushqehen me lëng gjithashtu, nga pjesa e poshtme e gjetheve ku ata lënë njolla të bardha, së bashku me jashtëqitjet e tyre, me ngjyrë të zezë. Ato mund të shihen me sy të lirë, si të rriturit ashtu edhe larvat. Për t'i eleminuar ato, ideale është pastrimi i bimës me ujë dhe sapun neutral, ose përdorimi i një insekticid anti-thrips (në shitje këtu).

Sëmundjet

Përveç dëmtuesve, sëmundjet duhet të merren parasysh gjithashtu. Për shembull, nëse marrin më shumë ujë sesa është e nevojshme, kërpudhat mund t’i dëmtojnë ato. Por ata janë vetëm disa nga armiqtë që kanë:

 • Kërpudhat parazitare të tokës: si Fusarium ose Rhizoctonia. Ata do të jenë ata që do të kalbin rrënjët nëse orkidet mbingarkohen. Prandaj, jo vetëm që është e nevojshme të sigurohet që toka të thahet pak ndërmjet ujitjes, por duhet të trajtohet edhe me fungicide nëse i shohim rrënjët keq, domethënë të rrëgjuara, kafe, të zeza ose me një lloj «pluhuri» të bardhë ose gri (mund ta blini Nuk u gjet asnjë produkt.).
 • virus: këto mikroorganizma futen brenda orkideve kur, për shembull, krasiten me mjete të papastra, ose kur kanë një dëmtues që shërben si vektor, siç janë afidet. Simptomat janë shfaqja e njollave të rrumbullakosura që gradualisht humbin ngjyrën e gjelbër natyrale të gjetheve, derisa të bëhen të zeza. Nuk ka trajtim; e vetmja gjë që mund të bëhet është djegia e bimëve.

Krasitja

Orkide me të vërtetë nuk duhet të krasiten. Ne do të heqim vetëm gjethet e thata dhe lulet e thara me gërshërë të pastër, të dezinfektuar.

Si riprodhohet bima e orkidës?

Së fundmi, nëse doni të dini se si të riprodhoni bimën tuaj, duhet të dini se mënyra më e shpejtë për të marrë një orkide është duke e luajtur përmes keikis. Keikis janë bimë të vogla që dalin nga vetë orkida, por fatkeqësisht jo të gjitha i gjenerojnë ato me të njëjtën lehtësi. Në fakt, në Phalaenopsis ato janë të rralla, por në Dendrobium janë më të zakonshme.

Tani, Për t'i bërë që t'i gjenerojnë, ajo që mund të bësh është të presësh shufrat me lule mbi një nyjë drejt mesit të tyre. Më pas, nyja duhet të ekspozohet, duke hequr me kujdes lëkurën që e mbron atë. Kështu, ne do ta ekspozojmë atë në dritë dhe për këtë arsye ai do të jetë në gjendje të prodhojë një keiki.

Sapo të ndodhë, ne do të shohim se rrënjët ajrore të orkidës së ardhshme do të fillojnë të rriten. Por ne do ta transplantojmë atë vetëm kur të ketë të paktën tre gjethe të vërteta.

Shpresoj që me këto këshilla të kujdesesh dhe të njohësh më mirë orkidet.


Artikujt e fundit mbi orkide

Më shumë rreth orkideve ›

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.