Karakteristikat dhe përdorimet e Luleradhiqes

bimë luleradhiqe

El luleradhiqe Plantshtë një bimë barishtore njëvjeçare, me përmasa të vogla, por me një vlerë të lartë medicinale dhe ushqyese. Për shumë është një bar i keq, një specie që duhet të zhduket sa më shpejt të jetë e mundur; por e vërteta është se është e çmuar, veçanërisht kur farat i fryn era. Përveç kësaj, është shumë e dobishme për njerëzit.

Shumëzohet shumë lehtë dhe shpejt, kështu që mos hezitoni të rezervoni një hapësirë ​​në kopshtin ose pemishten tuaj. Me siguri nuk do të pendoheni për gjithë atë që do t'ju tregojmë më poshtë.

Karakteristikat e luleradhiqes

karakteristikat luleradhiqe

Oneshtë një nga bimët medicinale më të respektuara dhe të konsideruara sot, por megjithatë, është vulgare, pasi rritet në mënyrë spontane dhe shpesh trajtohet si një "bar i keq".

Shtë një bimë që gjithashtu nuk ka kërcell dhe është i përbërë nga një rozetë gjethesh që vjen drejtpërdrejt nga rrënja (nga toka). Gjethet janë të zgjatura dhe priten deri në mes, duke formuar segmente të ngjashme me atë të "Luleradhiqes".

Secila fletë mund të ketë deri në 15 nga këto segmente, duke lënë luledelen dhe midibin me një zgjerim me krahë. segmentet anësore, janë asimetrike dhe segmenti terminal është afërsisht trekëndësh.

Lulet janë të verdhë dhe hermafrodite dhe është se lulet e «Luleradhiqes» kanë një karakteristikë interesante që është e zakonshme për shumë lule të tjera të të njëjtit lloj, këto janë të mbyllura gjatë natës dhe në ditë gri ose me shi. Ata mbyllen dhe hapen, mbyllen dhe hapen, derisa më në fund mbyllen për disa ditë dhe shndërrohen në fruta ose fara, struktura e të cilave është e favorshme për t'i lejuar ata të fluturojnë larg me erën.

Pastaj thuhet se lulet shndërrohen në struktura globale të formuara nga fruta të thata dhe me një strukturë me krahë të formuara nga një majë shumë e hollë me qime të mëndafshtë që ata fluturojnë lehtë dhe shpërndahen me erën, duke shpërndarë farat.

Prandaj, bima shumohet përmes farave, megjithëse disa thonë se shumimi me ndihmën e krimbave është i mundur.

Cila ka përfitime?

Kjo bimë shumë e zakonshme, përveç formimit pjesë e kuzhinës kulinare të vendeve evropiane, po përdoret rregullisht për ta shtuar atë në sallata dhe lëngje, pasi që ka një numër të madh të vetitë e dobishme shëndetësore, duke u përdorur si një çaj, për shekuj me radhë dhe për indikacione të ndryshme, pasi që ky çaj, pavarësisht se është shumë ushqyes, ka pak vlerë kalorike, vetëm 25 kalori në një filxhan.

Ky çaj është detoksifikues, duke qenë i përshtatshëm kur bëni një pastrimin e trupit, sidomos pas një periudhe ekzagjerimesh ose akumulimesh, ku abuzojmë me substanca jo shumë të shëndetshme për trupin, siç janë ushqimi dhe pijet e tepërta.

Kështu, mëlçia është organi më i përfituar nga luleradhiqja, pasi ju ndihmon të hiqni toksinat nga gjaku dhe të zhbllokoni rrugët biliare. Këto përfitime janë një nga arsyet kryesore pse bima është kaq e popullarizuar në të gjithë botën, ku disa hetime kanë konfirmuar këtë pronë, veçanërisht në Gjermani, një vend ku konsumohet gjerësisht.

Karakteristikat e luleradhiqes

luleradhiqe apo kështu e kështu

Pastrues për të gjithë organizmin, trajton arteriosklerozën, asteninë, artrozën, celulitin, gurët në tëmth, cistitin, cerozën, ftohjet, kolesterolin, çrregullimet menstruale, diabetin, mëlçinë, hepatitin, obezitetin, gastritin, kapsllëkun, venat me variçe dhe fshikëzën e tëmthit.

Në kuzhinë, gjethet mund të përdoren të papërpunuara në sallata, të prera në copa të vogla, megjithëse rekomandohen gjethet e reja, korrur sa më shpejt që të fillojnë të rriten, kështu që nuk kanë shije të hidhur.

Filloni të shtoni luleradhiqe çdo ditë në përgatitjet tuaja të kuzhinës dhe vëzhgoni ndryshime pozitive në nivelin tuaj të energjisë, vitalitetin dhe mirëqenienMeqenëse, siç kemi thënë më parë, bima mund të përdoret e tërë si diuretik, për të pastruar gjakun, si laksativ, lehtësues i tretjes dhe stimulues i oreksit.

Nga vaji i masazhit rrënjë merret vaj, për të trajtuar reumatizmin dhe gjithashtu artritin.

Kjo është një bimë jo e njohur për shumë, por kjo mund të na sjellë shumë përfitime për trupin tonë, pasi që zakonisht përdoret në qendrat e mjekësisë natyrore për të zhvilluar disa ilaçe bazuar në këtë kurë spektakolare natyrore.

Kultivimi ose kujdesi i luleradhiqes

Luleradhiqja është një bimë medicinale

Imazh - Wikimedia / H. Zell

Nëse guxoni të keni disa ekzemplarë në kopshtin tuaj, oborrin e shtëpisë ose tarracën, zbuloni se si të kujdeseni për to:

Vend

Shtë një bimë që duhet të jetë jashtë, në diell të plotë. Veryshtë shumë e rëndësishme që ajo të jetë në një zonë ku është e ekspozuar ndaj mbretit yll, nëse është e mundur gjatë gjithë ditës.

Tokë

Nuk është aspak kërkuese, por i pëlqen tokat e pasura me lëndë organike dhe me kullim të mirë. Në çdo rast, nëse doni të ofroni kujdesin më të mirë, unë rekomandoj sa vijon:

 • Tenxhere me lule: mbusheni me substrat universal të përzier me 30% perlit ose të ngjashëm me të.
 • kopsht: toleron një larmi të madhe të tokave, duke përfshirë ato gëlqerore.
Tokë kopshti
Artikulli i lidhur:
Rëndësia e kullimit për impiantet tona

Ujitja

I moderuar. Toka duhet të mbetet e lagur, por jo e pellgosur, pasi rrënjët e saj do të vuanin nga uji i tepërt. Për këtë arsye, sa herë që keni dyshime, është më mirë të kontrolloni lagështinë, dhe për këtë nuk ka asgjë si të futni një shkop të hollë prej druri në pjesën e poshtme: nëse kur e hiqni atë del praktikisht i pastër, atëherë do të duhet të ujitni ; përndryshe do të jetë koha të presim edhe pak.

pajtimtar

Interestingshtë interesante të shtoni pak plehrash herë pas here, mulch ose një lloj tjetër plehrash organike. Në këtë mënyrë ju do të bëheni më të fortë dhe më të shëndetshëm.

Shumëzimi

Luleradhiqja shumohet me fara në pranverë. Çdo lule prodhon rreth njëqind, nga të cilat praktikisht shumica do të mbin. Prandaj, këshillohet të mbillni maksimumi dy njësi në alveolet e tabakëve të fidanëve (për shitje këtu), duke i varrosur pak dhe duke e mbajtur tokën të lagur.

Duke pasur farën jashtë, në diell të plotë, ata do të mbijnë brenda një çështje prej 3-7 ditësh.

Koha e mbjelljes ose transplantimit

En pranverë, kur keni të paktën 2 ose 3 palë gjethe të vërteta.

Lule luleradhiqe është e verdhë

Siç mund ta shihni, luleradhiqja është një barishte shumë, shumë interesante. Shpresoj ta shijosh.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Bioherbalist dijo

  Konsiderata shumë të mira për bimët medicinale!
  Nëse ato janë përdorur për kaq shumë shekuj, do të jetë për një arsye. Askush nuk mund të dyshojë në efektivitetin e tij në lehtësimin e simptomave të ndryshme. Përveç kësaj, ata janë plotësisht të respektuar ndaj nesh.