Cilat janë karakteristikat e palmave?

Date Palm ose Dactylifera Phoenix

Phoenix dactylifera

Palmat janë bimë të mrekullueshme me të cilat mund të keni një kopsht me pamje tropikale edhe në klimat e ftohta. Gjethet, trungu dhe mënyra në të cilën ato zhvillohen janë kaq elegante sa që nuk mund të gjendet asnjë bimë tjetër si ajo.

Dekorimi me to është gjithmonë një kënaqësi, pasi ka më shumë se 3000 lloje dhe ka shumë që, me siguri, mund të përshtaten për të jetuar mirë në zonën tuaj. Por, A e dini cilat janë karakteristikat e palmave? 

Dypsis lutescens lë

Dypsë lutescens

Palmat i përkasin familjes Arecaceae (ish Palmaceae). Ato janë bimë monokotMe fjalë të tjera, ata jo vetëm që nuk kanë rritje dytësore (si pemët), por edhe kur farat mbijnë, mbin vetëm një cotyledon. Mund të themi se ato janë "motrat e mëdha" të bimëve, pasi që, në fakt, palmat janë barishte gjigande.

Karakteristikat e tij kryesore, domethënë, ato që duhet të shikojmë kur duam t'i identifikojmë, janë:

 • Pasuri: sistemi i tyre rrënjor është i interesuar, që do të thotë se ata nuk kanë një rrënjë kryesore. Ato janë sipërfaqësore dhe nuk shkojnë më thellë se 60cm. Gjithashtu, ato nuk janë invazive.
 • Stipe: është trungu ose trungu i rremë. Mund të jetë multicaule (disa trungje), ose unicaule. Në varësi të specieve, mund të jetë i gjatë, i shkurtër, i imët, i ashpër, i mbuluar me fibra ose gjemba, ngjitje (Calamus) ose nën tokë (Fruticans Nypa) Disa mund t'i rezistojnë forcës së uraganeve, pasi palmave u mungon kambiumi, kështu që ata kanë një bagazh më fleksibël. Por ata nuk janë në gjendje të rigjenerojnë indet e jashtme: nuk mund të shërojnë plagët.
 • Leaves: mund të jetë me majë (Butia, Feniks, Kamaedorea, etj.), të cilat janë ato nga të cilat segmentet e orientuara anash dalin nga rachis; bipinnate (Caryota), të cilat janë ato fletëpalosjet e të cilave janë dyfishtë; duartrokitjeKameropët, Copernicia, Trithrinax, etj.) Të cilat janë ato që kanë një formë tifoze; dhe costapalmadas (Në bisht, Livistona, Raphis, Licuala), të cilat janë gjethe në formë tifoz, bisht i gjethes së të cilave futet në formën e një brinje në teh.
 • Lulëzim: janë tërësia e luleve. Ato mbrohen nga fragmente të quajtura spathes.
 • Lule: ato janë shumë të vogla, të formuara nga 6 petale në 2 rrotullime. Shumica e specieve janë monoecious (me ekzemplarë femra dhe meshkuj), por ka edhe nga ato dioecious. Nga ana tjetër, palmat mund të jenë monokarpike (Corypha), domethënë, pasi të lulëzojnë sapo të vdesin duke lënë pas një numër të madh farash, ose polikarpike, të cilat lulëzojnë një herë në vit nga momenti që të arrijnë pjekurinë.
 • fruta: ato mund të jenë në formën e drupe (Cocos) ose drupe (Phoenix), dhe kanë një peshë shumë të ndryshueshme, nga disa gram deri në 25 kg.
Palme kokosit ose Cocos nucifera

Cocos nucifera

Nëse keni dashur të dini më shumë, kliko këtu.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.