Fruti i ahut piqet në vjeshtë

Si mbillet fruti i ahut?

Zbuloni se si të mbillni frutin e ahut dhe çfarë duhet të bëni që farat të mbijnë pa probleme. Hyn.

Shpirti prodhon shumë fara

Si mbillen farat e ndezura?

Dëshironi të dini se si të mbillni fara të shkëlqyera lehtë dhe shpejt? Hyni këtu dhe zbuloni trukun më të mirë për ta arritur atë.

Çfarë të mbillni në vjeshtë

Çfarë të mbillni në vjeshtë

Njihni perimet dhe lulet që mund të mbillni në vjeshtë si dhe problemet kryesore që mund të lindin nga mbjellja në këtë kohë.

Farat janë pjesë e frutave dhe krijojnë një bimë krejtësisht të re

Çfarë janë farat

A mund të thoni çfarë janë farat? Këtu ju shpjegojmë në detaje dhe flasim për rëndësinë e tij dhe si t'i bëni ato të mbijnë.

Farërat mbijnë nëse janë të zbatueshme

Çfarë është mbirja?

Hyni për të zbuluar se çfarë është mbirja, një proces me të cilin bima fillon jetën e saj. Përveç kësaj, ju do të dini se çfarë të bëni në mënyrë që të mbin shpejt.

Ekzistojnë shumë lloje të bishtajoreve

Llojet e bishtajoreve

Futni dhe njihni tetë llojet e bishtajoreve më të konsumuara në botë, si dhe vetitë e tyre fantastike.

Hurmat rriten në verë ose në vjeshtë

Si është kultivimi i hurmave?

A doni të rritni hurma? Nëse dëshironi të keni një treg hurme pa pasur nevojë të blini një fabrikë, hyni brenda dhe ne do t'ju tregojmë se si ta merrni atë.

Ka shumë lloje të farërave

Llojet e farave

A e dini se bimët prodhojnë një larmi të gjerë të llojeve të farërave? Futni dhe njihni karakteristikat, përparësitë e tij dhe shumë më tepër.

Kastraveci është një bimë që mbillet në pranverë

Si të mbillni kastravec

Nuk jeni i sigurt se si të mbillni kastravec? Vendosni një ilaç dhe futuni për të mësuar hap pas hapi mbjelljen e këtij fruti të hollë dhe të shëndetshëm.

plantacion me arra pishe

Kur dhe si të mbillni arra pishe?

Dëshironi të keni një pishë guri në kopsht? Përvetësoni farat e tyre dhe ne do t'ju tregojmë se kur dhe si duhet të mbillni arra pishe. Hyn.

si të mbillni këshilla të farës së pambukut

Si mbillet fara e pambukut

Dëshironi të dini se si mbillet fara e pambukut? Nëse dëshironi të keni një bimë po aq kurioze dhe të bukur sa kjo, hyni brenda dhe zbuloni.

Farat e luleradhiqes shpërndahen në erë

Çfarë është anemokoria?

Gjeni se çfarë është anemokoria, dhe cilat bimë janë ato që përdorin këtë metodë të shpërndarjes së farës.

Farat e maruleve mbijnë shpejt

3 metoda të mbirjes së farës

A doni të dini se cilat metoda mund të përdorni në mënyrë që farat të mbijnë sa më shpejt që të jetë e mundur? Atëherë mos hezitoni: hyni dhe zbuloni.

Fidanët janë të dobishëm për mbjellje

Si të bëjmë shtretër farërash?

Dëshironi të dini se si të bëni bazat e farave hap pas hapi? Nëse doni të mbillni, ejani dhe ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju nevojitet për t'i bërë farat tuaja të mbin.

Fidanët ju lejojnë të rritni shumë lloje të bimëve dhe mund të mbahen në shtëpi

Shtratet e farës

A ju pëlqen të mbillni? Nëse është kështu, ka shumë lloje të shtretërve të farës që duhet të dini. Hyni dhe ne do t'ju tregojmë për të gjitha ato dhe përparësitë e tyre të pabesueshme.

Drurët e mbirë në të egra e kanë më të vështirë të mbijetojnë

Lindja e një peme, pjesa I

Histori e jetës së një peme, nga kur ajo është një farë deri sa të arrijë pleqërinë. Dije cilat janë vështirësitë që duhet të kapërcesh për të mbijetuar.

Farat e boronicës mbillen në pranverë

Kur dhe si mbillen farat e boronicës?

Dëshironi të dini kur dhe si mbillen farat e boronicës? Nëse është kështu, mos hezitoni: hyni dhe ndiqni hap pas hapi për të marrë kopje të kësaj bime.

Farat Flamboyan duhet të skarifikohen

Çfarë është skarifikimi i farës?

Dëshironi të dini nga çfarë përbëhet skarifikimi i farës? Ky është një trajtim pregerminativ shumë i lehtë për tu bërë. Ejani dhe ne do t'ju shpjegojmë atë për ju.

Orkide të bardha

Shumëzimi i orkidit me fara

A doni të dini se si të shumëzoni orkide me fara? Nëse është kështu, mos hezitoni të hyni dhe ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të bëni për t'i bërë ato të mbijnë.

Krijoni ndihmesa organike me thjerrëza

Auksina ekologjike për rritje

Auksina organike shtëpiake me thjerrëza, dhe me gjëra të tjera që do të gjeni në kuzhinë;). Ndiqni hap pas hapi për t'i marrë ato.

Lakër karrota

Si të mbillni karrota?

Gjeni se si të mbillni karrota hap pas hapi dhe çfarë ju nevojitet për të përfituar sa më shumë nga sezoni. Mos e humb atë.

Fasule kakao

Kur dhe si të mbillni fasule kakao?

Hyni dhe ne do t'ju tregojmë kur dhe si të mbillni fasule kakao hap pas hapi. Zbuloni gjithçka që ju nevojitet për t'i bërë ato të mbin mirë.

Thjerrëzat mbijnë brenda një vazo qelqi

Lakër thjerrëzash

A doni të mësoni mënyra të ndryshme që ekzistojnë për të bërë një filiz thjerrëzash në shtëpi dhe kur ta bëni atë? Hyni brenda, do ta shihni se sa e lehtë është.

Farat e kungullit

Si të mbillni fara kungulli?

Dëshironi të dini gjithçka në lidhje me mbjelljen e farave të kungullit? Nëse është kështu, mos hezitoni të hyni dhe ndiqni hapat që do t'ju lejojnë të kënaqeni duke e rritur atë.

Fruta e papajës Carica

Si të rritet papaja

Dëshironi të keni një kopje të papajës Carica? Hyni dhe ne do t'ju tregojmë të gjitha hapat që duhet të ndiqni. Gjeni se si të rritet papaja.

Farë e mbjellë në kuti prej druri

Pse të bëjmë shtresa farërash?

A po mendoni pse të bëni fara në vend që të mbillni fara direkt në tokë? Nëse është kështu, hyni dhe ne do të zgjidhim dyshimin tuaj.

Fiku i hapur

Si të mbin një farë fiku

Si të mbin një farë fiku? Nëse dëshironi të keni një fik në pemishten ose kopshtin tuaj, hyni brenda dhe ne do t'ju tregojmë se si mund ta merrni.

Arrë Brazili

Arrë braziliane (Bertholletia excelsa)

Arra Brazil (Bertholletia excelsa) është një ushqim i shkëlqyeshëm që ofron përfitime të mëdha për shëndetin tonë. A doni të dini se cilat janë ato?

Luleshtrydhe në bimë

Si të mbillni luleshtrydhe?

Hyni dhe zbuloni se si të mbillni luleshtrydhet hap pas hapi për të marrë bimë të shëndetshme dhe cilësore. Mos e humbni mundësinë për të shijuar aromën e tij autentike.

Farat e qimnonit

Si mbillen farat e qimnonit?

Farat e qimnon janë shumë interesante pasi ato mund të bëhen aleatët tanë më të mirë për shëndetin. Hyni dhe zbuloni se si mbillen.

fistikë

Çfarë është një arrë dhe si rritet ajo?

A e dini se çfarë është një frutë i thatë? Ndoshta po, por ... dhe a e dini se si mbillet? Nëse keni dyshime, mos hezitoni: hyni brenda dhe unë do t'ju shpjegoj se si ta bëni atë të mbin.

Vaccinium corymbosum

Si është mbjellja e boronicës?

Dëshironi të keni një kaçubë medicinale në oborrin apo kopshtin tuaj? Hyni dhe ne do t'ju tregojmë se si është mbjellja e boronicës, një bimë që do të mbrojë dhe kujdeset për shëndetin tuaj.

fara

Si të mbijnë farat në letër?

Dëshironi të dini se si të mbijnë farat në letër? Nëse është kështu, mos hezitoni: hyni brenda dhe ne do t'ju shpjegojmë se si t'i bëni ato të mbijnë.

Farat e Delonix regia

Si të skarifikoni farat?

Si të skarifikoni farat? Nëse keni marrë disa që janë shumë të vështira dhe nuk keni ide se si t'i bëni ato të mbijnë, hyni brenda dhe ne do t'ju ndihmojmë.

Fara të mbirë në gotë kos

Si të mbillni në një gotë kos

Keni nevojë urgjente për një farë? Hani një ëmbëlsirë dhe hyni brenda për të gjetur se si të mbillni në një gotë kos. Shumë e lehtë! ;)

Farat e marigoldit

Si të mbani farat në shtëpi

Si t’i mbani farat në shtëpi dhe t’i bëni ato të zgjasin shumë më gjatë? Nëse duhet ta dini, keni ardhur në vendin e duhur. Hyn. ;)

Farat e Moringa oleifera

Si të rritet moringa në shtëpi

Ne ju tregojmë se si të rriteni moringa në shtëpi në mënyrë që të keni një pemë të bukur në kopshtin tuaj. Hyni dhe mësoni se si mund ta merrni një të tillë.

Frutat e lisit

Si është dhe si mbillet fruti i lisit?

A do të dëshironit të kishit një pemë madhështore të hijes në kopshtin tuaj? Nëse është kështu, hyni brenda dhe ne do t'ju tregojmë se si mbillet fryti i lisit hap pas hapi.

Mandarina, frutat e Citrus reticulata

Si të mbillni mandarina në shtëpi

Dëshironi të keni një pemë të vogël frutore në shtëpi? Nëse është kështu, hyni brenda dhe ne do të shpjegojmë se si të rritni mandarina në shtëpi hap pas hapi.

Gruri është një kulturë rezistente ndaj thatësirës

Si të rritet embrioni i grurit

A doni të dini se si të rritni embrionin e grurit? Nëse dëshironi të keni të korrat tuaja, blini farat dhe mbillni ato duke ndjekur këtë hap të thjeshtë hap pas hapi.

Farat e Saguaros që mbin

Kur të mbillni kaktus?

Dëshironi të dini kur të mbillni kaktus dhe si t'i bëni ato të kenë sukses? Nëse është kështu, ejani dhe ndiqni këshillat tona për të pasur disa kaktus të bukur.

Farat e Moringa oleifera

Si të mbirni farat me sukses?

A jeni duke u përpjekur të mbillni fara për një kohë të gjatë, por nuk keni pasur shumë sukses? Mos u shqeteso. Ndiqni këshillat tona dhe do të shihni se si ndryshon situata juaj. ;)

Tabaka e fidanëve me fidanë

Kur të bëjmë shtretër farërash?

Nëse dëshironi të merrni bimë të reja me një çmim të ulët, blini farat e tyre. Ne kujdesemi të ju tregojmë se kur duhet të bëni shtrat farërash. Hyn. ;)

Farat e pemës së mollës

Cilat janë pjesët e një farë?

Mësoni rreth pjesëve të ndryshme të një farë dhe pse është kaq e mahnitshme. Falë saj, bota është e mbuluar me bimë të bukura dhe të mrekullueshme.

Peisazhi i barit

Si të mbillni bar?

Nëse dëshironi të keni një tapet të gjelbër në parajsën tuaj të vogël, ndiqni udhëzimet tona për të mbjellë bar dhe do të shihni se sa shpejt do të keni një lëndinë të bukur.

Farat e astrokaryumit

Si të mbillni palma

Nëse nuk doni të shpenzoni shumë para për këto bimë të bukura, çfarë mënyre më të mirë sesa të blini farat e tyre dhe t'i shikoni ato të rriten. Mësoni si të mbillni palma.

Fara e rukolës

Çfarë të mbillni në prill

Me shpërthimin e pranverës ka shumë bimë që mund të mbillen. Gjeni se çfarë të mbillni në prill si në pemishte dhe në kopsht.

probleme me farat e lagura

Problemet me farat e lagura

Mësoni si të zgjidhni problemin e disa farave që për shkak të gabimit tonë janë bërë të padobishme, sepse ato janë lehtësisht të lagura.

Fidanë luledielli

Truket për të mbirë farat

Nuk mund t'i bëni farat të mbijnë? Mos u shqeteso. Përdorni këshillat tona për të mbirë farat dhe kënaquni duke parë bimët tuaja duke u rritur.

Lisat e lisit

Si të mbijnë lisat?

Ne ju tregojmë hap pas hapi se si mund të mbillni acorn dhe të merrni një ekzemplar të bukur të lisit pa shpenzuar shumë para. Hyn;).

Vatër e nxehtë

Çfarë të mbillni në shkurt

Muaji i dytë i vitit është zakonisht i ftohtë në shumë vende; megjithatë është koha më e mirë për të filluar sezonin. Ejani dhe ne do t'ju tregojmë se çfarë të mbillni në shkurt.

Fidanë Fagus sylvatica

Si të riprodhoni pemën e ahut

Zbuloni se si të keni disa ekzemplarë të pemës së ahut. Hyni dhe ne do të shpjegojmë në detaje se si të riprodhoni këtë fabrikë madhështore.

baobab

Si të riprodhoni baobab

Dëshironi të dini se si të riprodhoni baobab? Hyni dhe ne do t'ju tregojmë hap pas hapi se çfarë duhet të bëni për të marrë disa kopje të kësaj peme.

Farat e mbjella në enë gërryese

Si të shtresojmë farat hap pas hapi

Kur jetoni në një klimë të butë, nuk do të keni zgjidhje tjetër përveç se të vendosni bimët tuaja të ardhshme në frigorifer. Hyni dhe mësoni se si të shtresoni farat hap pas hapi.

Farat e Acer ginnala

Çfarë është shtresimi i farës?

Shtresëzimi i farës është një metodë ideale mbjelljeje për të ndihmuar në mbirjen e shumë specieve. Ne ju tregojmë se si ta bëni atë.

Bimë të reja koriandër

Si të mbillni koriandër

Isshtë një bimë që përdoret gjerësisht në kuzhinë për aromatizimin e pjatave. Ejani dhe unë do t'ju shpjegoj se si mbillet koriandër në një mënyrë të thjeshtë.

fara

Si të bëni testin e mbirjes në fara

Nuk ka asgjë si të shikosh që bimët tuaja mbin. Në mënyrë që të shijoni këtë përvojë, është e përshtatshme të dini se si të bëni provën e mbirjes në fara.

Fara e sakarës Acer

Çfarë është shtresimi i farës?

Shtresëzimi i farës është një metodë shumë e dobishme e mbjelljes për ata prej nesh që dëshirojnë të mbijnë fara nga pemët në klimat më të ftohta.

fara

Mbjellja e pemëve në shtretër

Sot në këtë artikull do t'ju tregojmë hap pas hapi të mbjelljes së pemëve në farërat, si dhe disa truke për zhvillimin e tyre korrekt në të ardhmen.

Osteospermum ecklonis

Shtretër farërash ... në verë?

A mund të bëni shtretër farërash në verë? Përgjigja është po. Në këtë artikull do t'ju tregojmë për disa bimë që mund të mbillen në sezonin e ngrohtë.

Pemë

Si mund të shumohen pemët?

Shpjegimi i metodave të ndryshme të riprodhimit të pemëve që ekzistojnë sot. Informacion mbi metodën e gjithmonë, prerjeve dhe shartimeve.

pompoz

Si kujdesesh për një pemë të re?

Informacion për kujdesin e një peme të re, gjatë viteve të para të jetës. Gjithçka që duhet të dini për t'ju ndihmuar të arrini moshën e rritur.

Lule muri

Mblidhni farat e luleve II

Ne do të mësojmë të mbledhim fara të Calendula, Cosmos, the Wallflower dhe Bluebird. Ato janë fara lulesh të stinës.

tagete

Mblidhni farat e luleve

Për të vazhduar të shijojmë bimët e stinës çdo vit duhet të mbledhim farat. Ky artikull flet për mbledhjen e disa farërave.

Hudhra në vazo

Hudhra në vazo

Kërkesat dhe nevojat për mbjelljen dhe kultivimin e hudhrës në tenxhere

Germinator

Lakër farë

Soja, jonxha, thjerrëzat, lakra e kuqe, rrepkat, qiqrat, brokoli, bizelet ... Lakrat na ofrojnë një larmi të madhe të lakërve të shijshëm, të cilët gjithashtu kanë veti të dobishme shëndetësore. Në dhjetor, kur aktiviteti i kopshtit ngadalësohet, është një kohë e mirë për të mbirë në shtëpi.

Tenxhere

Matjet e tenxhereve sipas të korrave

Tabela orientuese e kërkesave për secilën perime për vazo lulesh ose kopshte urbane. Tregon vëllimin dhe matjet e tenxhereve sipas të korrave, nevojës ose jo për tutor, distancës së mbjelljes ose transplantimit dhe llojit të rrënjës së secilës specie

filiz i lakrës së kuqe

Lakrat: mbjellje dhe mbirje

Vjeshta dhe dimri është sezoni i lakrës. Duke qenë një nga perimet shumë rezistent ndaj të ftohtit, kalendari i tij ...

selino dhe rrepkë

Kalendari i Prive të Nëntorit

Kalendari i të korrave, mbjelljes dhe korrjes së perimeve në amceta që korrespondon me muajin nëntor dhe zonën e Mesdheut.

Bimë aromatike në vazo

Aromatike në tetor

Çfarë aromatike mund të mbillni në tetor? Çfarë lloj tenxhere ju nevojitet për t'i mbjellë ato në shtëpi? Kur do të jenë rritur? Si duhet të kujdeseni për to? Ky kalendar i shkurtër i prerjeve ju jep përgjigjen e shpejtë.

Jiffys: Fidanë torfe të shtypur

Jiffys: Fidanë torfe të shtypur

Jiffys janë disqe të vogla kompakt të torfe, me cilësi të lartë, të veshura me një rrjetë. Avantazhi është se nuk keni nevojë të transplantoni, ju i prezantoni ato direkt, pasi fara të ketë mbirë në vazon përfundimtare, sepse ato vetë përbëjnë substratin.

Bimë me fasule të gjera

Fasule në vazo

Në vjeshtë është koha për të mbjellë fasule. Ne mund t'i rritim në tenxhere dhe t'i shijojmë në vazon tonë.

kulture bizelesh

Kalendari i Prive të Tetorit

Kalendari i mbjelljes dhe korrjes për perimet në vazo që korrespondojnë me muajin tetor. Të dhëna treguese për zonën mesdhetare.

Karrota

Karrota në vazo

Rritja e karotave në shtëpi është e lehtë nëse i dini kërkesat e tyre. Mbjellja e kësaj perime duhet të shmangë temperaturat e ftohta dhe do të japë një korrje gjatë gjithë vitit.

Fidanë në gota kos

Le të mbjellim! Mjetet dhe aksesorët

Nga mbjellja te korrja, gjatë fazave të ndryshme që kalojnë të korrat tona, do të na duhen pajisje dhe mjete specifike. Në një kopsht të vogël, të tillë si në shtëpi, këto mjete janë të ndryshme nga ato që përdoren në kopshtet e tokës.

Shardhë zvicerane

Bardhë në vazo

Chard është një kulturë e lehtë për kopshtin tonë urban. Në tenxhere ose tryezë në rritje, ajo arrin një madhësi të konsiderueshme dhe mund të furnizojë konsumin e familjes sonë për disa muaj. Tenxhere të mëdha dhe temperatura të ngrohta janë të vetmet kërkesa për mbjelljen dhe transplantimin.

filiz marule romain

Marule në vazo

Kultivimi i maruleve në vazo është i shpejtë dhe i lehtë. Këshilla për mbjelljen, klimën, ujitjen dhe zhvillimin për të marrë marule në një kopsht tenxhere.

Patëllxhanët Hansel

Farat të rriten në Mars (I)

Me ardhjen e Marsit do të gjejmë një larmi të madhe të farërave të brendshëm për të filluar mbjelljen, përveç kësaj ...