Pamje e palmës bambu

Kur duhet ujitur palmat?

A e dini se kur duhet ujitur palmat? Nëse keni ndonjë pyetje, futuni këtu dhe ne do t'ju shpjegojmë gjithçka që duhet të dini për këtë temë interesante.

Chamaedorea është një pëllëmbë e brendshme

Ku duhet vendosur një palmë?

Hyni këtu për të zbuluar saktësisht se ku duhet të vendoset një palmë në mënyrë që të rritet mirë që nga dita e parë.

Palma e ngritur e ventilatorit është një pëllëmbë fshatare

Trachycarpus fortunei: kujdes

Hyni këtu për të mësuar se si të kujdeseni për Trachycarpus fortunei, një palmë shumë rezistente ndaj të ftohtit që mund ta keni kudo që dëshironi.

Chamaedorea është një pëllëmbë e brendshme

Palma të brendshme: kujdes

Cili është kujdesi i palmave të brendshme? Nëse keni një dhe dëshironi që të jetë e bukur, hyni këtu.

Kentia mund të ketë probleme të ndryshme

Si të rikuperoni një kentia

Hyni për të mësuar se si të rikuperoni një kentia, duke ditur problemet që mund të ketë dhe çfarë masash duhet të merrni për ta bërë atë sërish të bukur.

Ka palma që mund të futen në vazo

Si të transplantoni një palmë

Hyni këtu për të mësuar se si të transplantoni një palmë hap pas hapi, nëse doni të ndryshoni vazon e saj ose ta keni në kopsht.

Ka palma që mund të futen në vazo

A mund të keni palma në vazo?

Ka shumë lloje palmash vërtet interesante, por a mund të keni palma në vazo? Ne ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për kujdesin e tyre.

palma të vogla

Dëshironi të dini se cilat palma të vogla ekzistojnë? Hyni këtu dhe do të zbuloni dhjetë më të bukurat që mund të keni në shtëpi ose në kopsht.

Chamaedorea janë palma me kujdes të lehtë

Chamaedorea: kujdes

Dëshironi të dini se cili është kujdesi më i mirë për t'i dhënë Chamaedoreas? Mos hezitoni: hyni këtu dhe ne do t'ju shpjegojmë gjithçka.

Palma të mbirë

Si riprodhohen palmat?

Palmat janë bimë të jashtëzakonshme që përdoren në kopshtari. Gjeni se cilat lloje të riprodhimit kanë dhe vini re këshillat.

Chamaedorea elegans është e lehtë për tu kujdesur

Kujdesi për Chamaedorea elegans

Cili është kujdesi i Chamaedorea elegans? Hyni këtu dhe do të zbuloni se si ta mbani pëllëmbën tuaj të sallonit në një shëndet të përsosur.

Livistona fulva është një palmë fshatare

Livistone

Mësoni gjithçka rreth pëllëmbëve të gjinisë Livistona: karakteristikat, speciet më të kultivuara dhe kujdesin e tyre.

Hurmat rriten në verë ose në vjeshtë

Si është kultivimi i hurmave?

A doni të rritni hurma? Nëse dëshironi të keni një treg hurme pa pasur nevojë të blini një fabrikë, hyni brenda dhe ne do t'ju tregojmë se si ta merrni atë.

Ka shumë palma në natyrë ideale për një kopsht

Palma në natyrë

Nëse dëshironi të keni një kopsht me palma në natyrë, hyni këtu dhe do të takoni 10 speciet më të mira në botë.

Kentia është një palmë e jashtëzakonshme

Kujdesi ndaj Kentia

Mësoni në lidhje me kujdesin për kentia, një palmë me një bukuri të jashtëzakonshme me të cilën ju mund të dekoroni shtëpinë tuaj dhe kopshtin.

Llojet e palmave

Futni dhe njihni zgjedhjen tonë të llojeve të palmave që mund të rriteni brenda dhe / ose jashtë. Mos e humb atë.

Burretiokentia hapala është një palmë ekzotike

Palma ekzotike

Dëshironi të keni palma ekzotike në kopshtin tuaj? Edhe pse mund të duket ndryshe, ka shumë që i rezistojnë acarit. Zbuloni ato.

Ekzistojnë disa lloje të kokosit

Llojet e kokosit

Ka shumë lloje të kokosit dhe të gjitha ato kanë karakteristika të ndryshme. Hyni brenda dhe mos e humbni mundësinë për t'i takuar të gjithë.

Pema e kokosit është një palmë që rritet me shpejtësi

Palma me rritje të shpejtë

A doni të dini palmat me rritje të shpejtë që mund të rriten në kopshte? Hyni dhe ne do t'i paraqesim ato për ju.

Ka shumë palma që i rezistojnë diellit

9 palma rezistente ndaj diellit

Zbuloni zgjedhjen tonë të palmave rezistente ndaj diellit: disa tropikale, të tjera ideale për tu rritur në rajone të butë ... Ejani dhe hidhni një sy.

Washingtonia robusta është një palmë shumë e gjatë

Washingtonia e fortë

Washingtonia robusta është një pëllëmbë që ka një rritje të shpejtë dhe një rezistencë të madhe. Kjo është arsyeja pse ata e bëjnë atë një bimë madhështore.

Pema e kokosit është një palmë tropikale

Si të mbillni një kokosit

A do të dëshironit të kishit një pemë kokosi me një çmim të volitshëm? Ne shpjegojmë në detaje se si të mbillni një kokosit dhe ta bëni atë të mbin. Do të të marrë malli?

Rrënjët e palmës janë aventureske

A janë të rrezikshme rrënjët e palmës?

A janë të rrezikshme rrënjët e palmave? Ejani dhe zbuloni. Përveç kësaj, ne do t'ju japim disa këshilla për kohën kur dëshironi të mbillni një të tillë. Mos e humb atë.

Ka palma që janë shumë të mëdha

9 palma gjigande

A jeni kurioz të dini se cilat palma gjigante janë më të bukurat? Epo, mos hezitoni: futni dhe zbuloni karakteristikat e tij.

Renda Cyrtostachys është një pëllëmbë tropikale

Kujdesi për palmën elegante të kuqe

Pema e kuqe e palmës është një nga më të vlerësuarat nga mbledhësit e kësaj lloj bime. Hyni dhe ne do t'ju tregojmë se për çfarë kujdesi duhet të rritet mirë.

Areca është një palmë shumëkallëshe

A mund të bëhen prerjet e palmës?

A keni menduar ndonjëherë nëse mund të bëni prerje palme? Kjo është një metodë shumë praktike, por si i merrni prerjet nga këto bimë? 

Palma e shishes është një bimë tropikale

Palma shishe spektakolare

Palma e shishes është një bimë shumë kurioze: me vetëm 4-6 gjethe me pendë dhe një trung mbresëlënës, është ideale për kopshte të ngrohta dhe brenda. Hyn.

Palmat më rezistente ndaj të ftohtit

Palma rezistente ndaj ftohjes

Klima është një faktor që duhet të marrim parasysh kur rritim bimë. Di se cilat palma janë rezistente ndaj të ftohtit dhe acar.

Pamje e elegans Chamaedorea

8 lloje të palmave të brendshme

A doni të dekoroni shtëpinë tuaj me një fabrikë elegante? Hyni dhe hidhni një vështrim në 8 llojet e palmave të brendshme që ju rekomandojmë. Ata do t'ju befasojnë!

Riprodhimi i palmës: fara

Dëshironi të mësoni se si të mbillni farat e palmës? Kjo është shpesh mënyra e vetme për të marrë kopje të reja. Hyni dhe zbuloni se si bëhet;)

Pamje e engjëllit Arenga

Harangue

Arenga janë palma të bukura që mund të hasen pa probleme në ambiente të mbyllura. Zbuloni ato.

Grupi Sabal palmetto

Palmetto (Sabal palmetto)

Sabal palmetto është një palmë e shkëlqyeshme për kopshtet bregdetare. Hyni dhe zbuloni se çfarë kujdesi ju nevojitet për të shijuar bukurinë e saj.

Dinakëri Archontophoenix

Arkontofeniks

Nëse doni palma me trungje të hollë, hyni dhe takoni Archontophoenix, bimë me bukuri të jashtëzakonshme dhe shumë të lehta për tu rritur.

Palma Chamaedorea elegans është e vogël

Palma e Sallës (Chamaedorea elegans)

A doni një palmë të vogël për kopshtin ose shtëpinë tuaj? Ejani dhe takoni Chamaedorea elegans ose palmë salloni, një bimë e lehtë për tu kujdesur dhe shumë e bukur;)

Pamje e Sabal bermudana

Në bisht

A i doni palmat? Nëse është kështu, hyni dhe zbuloni Sabal: bimë me vlerë të madhe zbukuruese dhe që gjithashtu i rezistojnë acarit. Mos e humb atë.

Palm Livistona chinensis

Livistona chinensis

Nëse ju pëlqejnë palmat dhe ju nevojitet një që mund të rritet mirë në gjysmë hije, hyni dhe takoni Livistona chinensis, një bimë me bukuri të jashtëzakonshme.

Pëllëmbë e vogël Sabal

Sabal i mitur

I mituri Sabal është një nga pëllëmbët më rezistente ndaj të ftohtit që ekziston. Mund të qëndrojë deri në -18ºC pa u ndezur dhe është shumë e lehtë për tu kujdesur. Hyn.

Jubaea chilensis është një palmë që rritet ngadalë

Jubaea chilensis

Jubaea chilensis është një nga palmat më të bukura me gjethe pendë që ekzistojnë. Përveç kësaj, është shumë e lehtë për t'u kujdesur. Hyni dhe zbulojeni.

Raphis excelsa është një palmë me gjethe në formë tifozi

Raphis shkëlqen

Raphis excelsa është një palmë e vogël me disa trungje, ideale për të dekoruar shtëpinë dhe kopshtin. Hyni dhe zbulojeni.

Phoenix reclinata është një palmë shumë dekorative

Phoenix mbështetet

Phoenix reclinata është një palmë fantastike me shumë kërcell që është një bukuri. Lehtë për tu kujdesur, rezistent ndaj të ftohtit dhe thatësirës ... Njihuni me të!

Trungu i Butia capitata është i drejtë dhe disi i trashë

Jelly Palm (Butia capitata)

Nëse jetoni në një zonë me ngrica dhe doni një palmë të bukur që është gjithashtu e lehtë për tu kujdesur, hyni dhe takoni capitata Butia. Do ta dashuroni;)

Palma Attalea speciosa

Barbaçu (Attalea speciosa)

Attalea speciosa është një palmë madhështore që mund të rritet si në ambiente të ngrohta ashtu edhe brenda. Ejani dhe njiheni me të.

Gjethet e dinakërisë së Archontophoenix-it janë të pendës

Dinakëri Archontophoenix

Cunninghamiana Archontophoenix është një palmë me rritje të shpejtë që mund ta keni lehtësisht në kopshtin ose oborrin tuaj. Hyni dhe zbuloni se si kujdeset për veten.

Phoenix rubleni

Palma xhuxh (Phoenix roebelenii)

Phoenix roebelenii është një palmë shumë dekorative që mund të rritet në tenxhere ose në kopshte të vogla. Hyni dhe zbuloni se si kujdeset për veten.

Plantacion Areca catechu

Palma Areca

Pëllëmbët e gjinisë Areca janë bimë tropikale dhe shumë të bukura që mund t’i keni në kopshte pa ngrica ose brenda. Hyni dhe njihuni me ta.

Palma Dypsis lutescens është një bimë e mrekullueshme kopshtesh

Areca (Dypsis lutescens)

Dëshironi të dini të gjitha sekretet e aretes ose Dypsis lutescens? Zbuloni karakteristikat e saj, kujdesin e saj dhe shumë më tepër.

Gjethet e pemës së kokosit janë pinnate

Pemë kokosi (Cocos nucifera)

Nëse jetoni në një zonë të ngrohtë ku nuk ka acar dhe doni një palmë tropikale që prodhon gjithashtu fruta të ngrënshëm, hyni dhe takoni Cocos nucifera.

Pemë palme e kuqe mealybug

Si e luftoni mealybug-un e kuq?

Mealybug i kuq është një dëmtues që prek ekskluzivisht palmat. Hyni dhe zbuloni se çfarë dëmi shkakton dhe si luftohet.

Howea forsteriana, pëllëmbë e rritur e kentia

Kentia (Howea Forteriana)

Kentia është një nga palmat më të njohura. Nëse doni të dini se çfarë kujdesi duhet të ofroni në mënyrë që të jetë i shëndetshëm, hyni.

Serenoa repens mund të jetë jeshile ose kaltërosh

Palma e egër (Serenoa repens)

Po kërkoni një palmë që është e vogël dhe e aftë të përballojë thatësirën? Epo, mos hezitoni! Hyni dhe takoni reprezentacionet Serenoa. Do ta dashuroni!

Plantacion vaj palme

Palme vaji (Elaeis guineensis)

Palma e vajit është një bimë që mund të duket mirë në kopshte. Nëse dëshironi të shijoni bukurinë e saj, klikoni dhe zbuloni.

Zverdhje vdekjeprurëse

Cilat janë sëmundjet e palmave?

Ne ju tregojmë se cilat janë sëmundjet e palmave, simptomat e tyre dhe trajtimi i tyre në mënyrë që t’i zbuloni ato dhe të dini si t’i luftoni ato.

Mostër e re e Chamaedorea elegans

Pse palma ime nuk rritet

Pse palma ime nuk po rritet? Nëse jeni të shqetësuar për bimën tuaj, hyni brenda dhe ne do t'ju tregojmë se cilat janë shkaqet e mundshme pse rritja e saj duket se ka ngecur.

Phoenix rupicola x roebelenii 2 Leu

Çfarë është një palmë hibride?

A e dini se çfarë është një pëllëmbë hibride? Hyni dhe ne gjithashtu do të shpjegojmë se çfarë të merrni parasysh kur hibridizoni këto bimë.

Raphia taedigera

A ka palma uji?

A po mendoni nëse ka apo jo shuplaka uji? Epo, hyni brenda, me siguri do të befasoheni kur të dini përgjigjen. ;)

Pamje e një gjethe feniksi

Feniksi, palmat më të adaptueshme

Palmat e Phoenix janë një nga bimët më të adaptueshme në botë: ato mund të vihen në vazo duke zbukuruar Patio ose në një kopsht. Zbuloni ato.

Dypsa në ambiente të mbyllura

Si të mbroni palmat nga të ftohtit

Me rënien e temperaturave, bimët tona më tropikale do ta kenë të vështirë. Shmangni atë duke zbuluar se si të mbroni palmat nga të ftohtit.

Pamje e një alexandrae të ri Archontophoenix

Këshilla për blerjen e palmave

A keni ndërmend t'i blini këto bimë? Hyni dhe shkruani këto këshilla për të blerë palma. Kështu që me siguri do të merrni atë më të përshtatshmin. ;)

Farat e astrokaryumit

Si të mbillni palma

Nëse nuk doni të shpenzoni shumë para për këto bimë të bukura, çfarë mënyre më të mirë sesa të blini farat e tyre dhe t'i shikoni ato të rriten. Mësoni si të mbillni palma.

Gjethet e Copernicia baileyana

Copernicia, një palmë shumë elegante

Copernicia është një palmë shumë elegante që ka gjethe në formë tifoz me diametër deri në 1,5 metra, ideale për zbukurimin e çdo cepi. Njihuni me të.

Palma xhuxh

Çfarë të përdorni për të fekonduar palmat?

Ne ju tregojmë se çfarë mund të përdorni për të fekonduar palmat dhe për t'i bërë ato të rriten të shëndetshëm dhe të fortë, pavarësisht nëse janë në një tenxhere apo në kopsht.

Ceroxylon peruvianum

Këshilla për blerjen e palmave

Shtë një nga bimët që dëshironi më shumë të blini. Hyni dhe ne do t'ju ndihmojmë të bëni blerjet tuaja me këshillat për të blerë palma që ju ofrojmë.

Origjina e palmave

Ato janë bimë shumë dekorative, perfekte për tu pasur në çdo cep. Por cila është origjina e palmave? Hyni dhe ne do t'ju tregojmë.

Kureota ure, pëllëmbë monokarpike

Si kujdesesh për Palmën e Bishtit?

Fishtail Palm ose Caryota është një bimë shumë dekorative që mund të ketë brenda dhe brenda kopshtit, duke i dhënë asaj një minimum kujdesi.

Ekzemplari Chamaerops humilis

Palmito, Chamaerops humilis

Chamaerops humilis është një palmë ideale për të gjitha llojet e kopshteve, nga më e vogla tek më e madhja. Zbuloni të gjitha sekretet e saj.

Krasitja e palmës

Kur dhe si krasiten palmat?

Ne shpjegojmë kur dhe si krasiten palmat, në mënyrë që të keni bimë që duken bukur dhe të jenë plotësisht të shëndetshme gjatë gjithë vitit.

Roystonea

Si të mbillni palma në kopsht

Dëshironi të keni një parajsë tropikale sapo të dilni nga shtëpia? Hyni dhe ne do të shpjegojmë se si të mbillni palma në kopsht. Ju do të shihni se sa e lehtë!

brahea armata

4 palma rezistente për kopshtin tuaj

A doni të dekoroni kopshtin tuaj me palma rezistente? Zbuloni cilat janë 4 më të rekomanduarat dhe pse. Kështu, me siguri do të jetë e lehtë për ju të zgjidhni një. Hyn.

Washingtonia e fortë

Si të kujdesemi për palmat

Ato janë bimë shumë rezistente dhe, mbi të gjitha, shumë dekorative. Mësoni si të kujdeseni për palmat dhe do të shijoni bukurinë e tyre në kopshtin tuaj.

Latania lontaroides

Latania, një palmë shumë e bukur

Latania është një pëllëmbë vendase në Ishujt Mascarene, e përsosur për tu pasur në klimë të butë. Veryshtë shumë dekorative, dhe gjithashtu shumë e lehtë për tu kujdesur. Hyn.

Howea belmoreana

Kentia, pëllëmba e kopshtit

Kentia është një pëllëmbë shumë rezistente që mund të jetë brenda dhe në kopsht. Gjeni se si të kujdeseni për të jashtë.

Ravenea rivularis

Ravenea rivularis, palma madhështore

Ne zbulojmë palmën madhështore: një specie rezistente ndaj ngricave të lehta që do të japin atë prekje ekzotike që shumë prej nesh dëshirojnë në kopshtin tonë.

Kamaedorea

Palma për dhoma të ndritshme

A po kërkoni palma për dhoma të ndritshme? Futni dhe merrni shënim rekomandimet tona. Ato janë të lehta për tu kujdesur dhe shumë të bukura.

Pamje e gjethes së filifera Washingtonia

Gjithçka rreth Washingtonia

Washingtonia janë palma me rritje shumë të shpejtë që përshtaten me të gjitha llojet e tokave dhe klimave. Ato janë ideale për kopshte me mirëmbajtje të ulët.

Phoenix rubleni

Cilat palma mund të hidhen në vazo?

Ka palma që janë të përshtatshme për të jetuar në një tenxhere, madje edhe për t'i pasur brenda shtëpisë. Këtu ju prezantojmë me tre prej tyre ideal për tu pasur.

Dypsis_lutescens

Kultivimi dhe kujdesi për Areca

Areca, emri shkencor i së cilës është Dypsis lutescens, është një nga palmat më të njohura në botë, për shkak të vlerës së lartë zbukuruese.

Howea forsteriana

Kentia: një nga palmat më elegante

Kentia është një nga palmat më të njohura dhe më të njohura në të gjithë botën, pasi mund të jetë brenda dhe brenda në kopsht ose Patio.

Dypsis decaryi

Palma e mrekullueshme trekëndore

Palma trekëndore, emri shkencor i së cilës është Dypsis decaryi, është një nga pëllëmbët më të suksesshme me pamje tropikale, pasi mund të përballojë acarin.

Wodyetia

Krasitja e palmës

Krasitja e pemës së palmës është thelbësore, pasi nëse një gjethe e thatë bie në tokë, mund të shkaktojë dëmtime. Këtu ju japim këshilla për krasitjen e duhur.

E kuqe

Chambeyronia macrocarpa, palma e kuqe

Në pyjet e Kaledonisë së Re, ekziston një palmë që tërheq shumë vëmendje për fletën e saj të re të kuqe. Isshtë makrocarpa Chambeyronia.

Peme e kokosit

Pema e kokosit: simboli i tropikalit

Këshilla për kultivimin dhe kujdesin për pemën e kokosit. Informacion mbi substratin më të rekomanduar, sa shpesh të paguhet, si ta mirëmbajë atë.

Pëllëmbët

Dekoroni kopshtin tuaj me palma

Palmat janë bimë shumë të veçanta pasi ato ofrojnë një mjedis ekzotik ku ne i përdorim ato: kopshte, patio, tarraca ose ambiente të brendshme. Mësoni për format e saj, larminë e madhe në specie dhe vendet e origjinës, si dhe përdorimet e tij të shumta kur zbukuroni kopshtin tuaj.