Kornukopioidet Chanterelle

Morfologjia Cantharellus cornucopioides

Një nga kërpudhat më të çmuara të ngrënshme kur bëhet fjalë për mbledhjen e kërpudhave është Kornukopioidet Chanterelle. Emri i saj i zakonshëm është boria e vdekjes dhe, megjithëse ka këtë emër të keq, konsiderohet si një nga kërpudhat më të shijshme të ngrënshme që ekziston. Zakonisht mblidhet lehtë pasi ka pak konfuzion me këtë kërpudhë. Edhe mbledhësi më i ri i kërpudhave mund t'i marrë ato pa frikë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat, habitatin dhe konfuzionet e mundshme të C.antharellus cornucopioides.

tipare kryesore

Kornukopioidet Chanterelle

Kapelë dhe fletë metalike

Kjo kërpudhë ka një kapelë që dallohet mjaft lehtë nga kërpudhat e tjera. Zakonisht ka diametër rreth 10 centimetra. Ngjyra e kapelës është me ngjyra të ndryshueshme në varësi të shkallës së lagështisë në mjedis. Këto ngjyra, megjithëse ndryshojnë, kanë nuanca që variojnë nga e zeza në gri të matte. Ka një kutikulë të lëmuar dhe nganjëherë me vija pak. Ka disa fibrila me një kufi të lobuar në mënyrë jo të rregullt.

Emri i zakonshëm vjen këtu për një kapelë në formë borie. Ka një zgavër në qendër që shtrihet pothuajse në bazën e këmbës. Kjo është një nga karakteristikat dalluese të kësaj kërpudhe në lidhje me të tjerët. Thjesht ka disa konfuzione dhe ato nuk janë të rrezikshme.

Shtë një kërpudhat që nuk ka petëza dhe himeni i saj është plotësisht i lëmuar. Mund të dallohet lehtësisht sepse ka një ngjyrë gri ashy dhe nganjëherë është e rrudhur dobët.

Byrek dhe mish

Sa i përket këmbës, ajo thjesht konsiderohet një zgjatim i kapelës. Nuk ka një këmbë të spikatur si të tillë. Insideshtë i zbrazët brenda, pasi është thjesht një zgavër që ka kapelja që do të shtrihet në bazë. Mund të shihet se ngjyra e tij është e ngjashme me atë të himenit, edhe pse pak më e errët.

Së fundi, mishi i saj është i pakët. Megjithëse ka shije të mirë dhe ka një erë të këndshme aromatike, ajo ka një qëndrueshmëri disi pranverore. Ngjyra e tij gjithashtu ndryshon në varësi të lagështisë së mjedisit. Ai ndryshon në hije duke filluar nga gri në të zezë.

Habitati i Kornukopioidet Chanterelle

Kjo kërpudhë mund të gjendet në bollëk i madh në pyjet e lisit dhe ahut. Sezoni i saj fillon në muajt e vjeshtës. Ato zakonisht gjenden në ekzemplarë të shumtë së bashku dhe të izoluara rrallë. Ka nevojë për toka të lagura që të mund të rritet. Ka disa mënyra për ta mbledhur atë. Në varësi të përdorimit që dëshironi t'i jepni, mund të përdoret për t'u konsumuar në këtë moment ose mund të dehidrohet dhe të përdoret pjesa tjetër e sezonit në mënyra të ndryshme.

Nëse duam të gjejmë një numër të madh të këtyre ekzemplarëve, duhet të kërkojmë ato toka me një sasi të madhe lagështie. Pyjet e ahut dhe lisit kanë tendencë të kenë tokë të mbushur me mbeturina. Pjellë janë gjethet që bien nga pemët dhe që po zbërthehen në lëndë organike duke u ushqyer me lëndë ushqyese nga toka. Përveç kësaj, kjo pjellë ndihmon në ruajtjen e niveleve të larta të lagështisë në mënyrë që ato të japin kushte të mira dhe kërpudha të zhvillohet mirë. Meqenëse u duhet një nivel i lartë lagështie, është e zakonshme ta gjesh këtë kërpudhë pranë myshkëve dhe likeneve.

Një zonë me një bollëk të madh të Kornukopioidet Chanterelle i saj muret e grykave. Ne gjithashtu mund t'i gjejmë ato në moçalet e torfe ku ruhen një sasi e madhe lagështie dhe lëndë organike që zbërthehet. Megjithëse vjeshta është koha kur ka më shumë ekzemplarë atje, ajo gjithashtu mund të shfaqet në fund të verës dhe të shtrijë bollëkun e saj edhe në dimër.

Kjo pasi ato janë kërpudha që tolerojnë shumë mirë të ftohtin dhe temperaturat e ulëta nuk paraqesin problem. Në varësi të reshjeve që kanë ndodhur gjatë verës dhe pranverës, koha e paraqitjes mund të avancohet. Sa i përket zonës së shpërndarjes, ajo është mjaft e gjerë dhe e larmishme. Pyjet gadishullore bëjnë që ka shumë dyqane të specializuara që shesin kërpudha të egra. Në këto dyqane mund të gjejmë boritë e vdekjes gjatë gjithë vitit.

Shumë njerëz e përdorin atë për të dehidratohuni dhe përdorni gjatë gjithë sezonit. Nëse e mbledhim, do të duhet të futet në frigorifer dhe të konsumohet pas një maksimumi prej disa ditësh. Konsiderohet si një nga kërpudhat më mirënjohëse në kohën e mbledhjes së saj duke pasur parasysh ruajtjen e saj të lehtë.

Konsiderohet si një ushqim i shkëlqyeshëm edhe nëse nuk duket shumë i shijshëm. Shpesh përdoret si shoqërues në disa zierje.

Konfuzion dhe mbledhje e mundshme e Cornuccopioides Chanterelle

Kjo kërpudhë zakonisht nuk ngatërrohet me të tjerët, pasi që morfologjia dhe pamja e saj janë mjaft kurioze. Sidoqoftë, nëse ka disa konfuzione me kërpudha nga i njëjti grup. Konfuzioni më i bollshëm me këtë kërpudhë është Cantharellus cinereus. Dallimi kryesor midis dy kërpudhave është se Himeni ka palosje të shënuara mirë. Nuk ka nevojë të shqetësoheni shumë për konfuzionin e kësaj kërpudhe, pasi ajo është gjithashtu një specie e ngrënshme. Nuk ka rrezik të toksicitetit në kohën e konsumit.

Mbledhja e kësaj kërpudhe mund të jetë komplekse nëse nuk e njihni strukturën e saj. Duhet të kihet parasysh se për të mbledhur këtë kërpudhë duhet të ketë një shkallë të mjaftueshme lagështie që të jetë në gjendje t'i tërheqë ato pa i thyer. Nëse e mbledhim të prishur, ruajtja e tij do të jetë më e keqe dhe për më pak kohë. Ata zakonisht rriten në grupe të shumta dhe në numër të madh. Nëse gjejmë një kopje të Cornuccopioides Chanterelle, ndoshta do të gjejmë një grup mjaft të madh rreth tij.

Gjëja më e mirë për mbledhjen e tij është të jesh i kujdesshëm. Nëse gjatë tërheqjes ato nuk dalin mirë nga toka, është më mirë të përdorni një thikë për t'i nxjerrë ato nga toka. Kjo do të na ndihmojë gjithashtu të pastrojmë mbetjet e tokës që janë ngjitur. Duke mos pasur një konfuzion të rrezikshëm, një ngjyrë homogjene dhe një morfologji unike, borisë së vdekjes është një nga kërpudhat më të kënaqshme për tu mbledhur për ata hobi. Thjesht duhet të jeni të kujdesshëm kur e korrni nëse dëshironi të përfitoni nga aroma e tij e hollë e shoqëruar me perime të tjera dhe pak mish në një merak, për shembull.

Unë shpresoj se me këtë informacion ju mund të mësoni më shumë rreth Cantharellus cornuccopioides.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.