Kositësja më e mirë manuale e lëndinës

Nëse keni bar në kopshtin tuaj, me siguri ju tashmë e keni shijuar atë në raste të panumërta, dhe është një gëzim të jesh në gjendje të shtrihesh në këtë qilim të mrekullueshëm jeshil, ose të festosh, për shembull, një ditëlindje nën hijen e një peme. Por nëse nuk kujdesesh për barin, ajo do të rritet dhe rritet, duke u bërë ajo që kopshtarët amatorë ndonjëherë e quajnë "xhungël", duke e bërë atë që më parë dukej e bukur, tani bëhet e egër, duke humbur harmoninë që kishte dikur.

Çfarë duhet të bëni për të rivendosur rendin? Epo, është shumë e thjeshtë: merrni një mjet që pret barin. Nëse doni të shkoni lehtë, nëse nuk doni të investoni shumë kohë në mirëmbajtjen e tij dhe / ose nëse po kërkoni një që është ekonomik, zgjidhja perfekte për ju është makinë prerëse manuale.

Rekomandimi ynë për kositësin më të mirë ecës prapa

Nëse do të duhej të zgjidhnim një, nuk do ta mendonim shumë. Ky model është ai që ne e gjetëm më interesantin:

avantazh

 • Ka një lartësi të rregullueshme të prerjes nga 15 në 35 mm kështu që ju mund ta keni barin tuaj më të shkurtër ose më të gjatë në përputhje me preferencat tuaja falë edhe pesë teheve të tij.
 • Gjerësia e prerjes është 40cm; Me fjalë të tjera, zona e punës do të jetë e gjerë dhe koha e kaluar për kositjen e lëndinës do të jetë minimale.
 • Kapaciteti i qeses është 27 litra. Ju nuk do të duhet ta zbrazni atë çdo dy herë.
 • E përsosur për një sipërfaqe lëndine deri në 250 metra katrorë.
 • Rrotat janë të mëdha, duke shmangur kështu presionin e tepërt të barit.
 • Relativelyshtë relativisht e lehtë dhe e lehtë për tu mbajtur, peshon 7 kg.
 • Çmimi është shumë ekonomik.

meta

 • Modeli në vetvete mund të jetë i shkëlqyeshëm kur keni një lëndinë të vogël.
 • Ju duhet të lexoni dhe ndiqni udhëzimet e asamblesë në mënyrë që më vonë të mos shfaqen probleme.
 • Isshtë për përdorim pak a shumë të shpeshtë.

Cilat janë makineritë më të mira të kositjes së lëndinës?

Einhell Lëndinë Mower ...
2.313 komente
Einhell Lëndinë Mower ...
 • Kositësi manual i lëndinës einhell gc-hm 300 është një kositës i fuqishëm dhe funksional pa motor, me të cilin lëndinat deri në 150 m² mund të priten pastër, në heshtje dhe në një mënyrë miqësore me mjedisin.
 • Gishti i prerjes së kushinetave me top është i pajisur me pesë tehe çeliku me cilësi të lartë dhe gjerësi prerjeje 30 cm. Rregullimi i lartësisë së prerjes me 4 nivele mund të përshtatet individualisht nga 13 mm në 37 mm
 • Rulja plastike ka një diametër prej 45 mm. Kositësi manual është i pajisur me rrota me sipërfaqe të madhe që janë të butë ndaj lëndinës. Kolektori barishte 16 litërsh është i lëvizshëm dhe lehtësisht zbrazet
shitje
Kositës Murray lëndinë ...
991 komente
Kositës Murray lëndinë ...
 • Thikat më të mprehta në kositës rezultojnë në lëndina me pamje më të mirë
 • Rregullo lartësinë e prerjes për t'iu përshtatur lëndinës dhe kushteve të motit; levë e vetme, 4 pozicione, 13 - 38 mm
 • Komoditet dhe komoditet me dorezën e mbushur me shkumë ergonomike
Einhell GE -HM 28 S -...
939 komente
Einhell GE -HM 28 S -...
 • Rezultat i prerjes miqësore me golfin
 • Fletë prerëse me cilësi të lartë prej çeliku
 • Zhurmë e ulët dhe
Bosch-AHM-...
138 komente
Bosch-AHM-...
 • Prerje e thjeshtë, e shpejtë dhe e lehtë e zonave të vogla
 • Prisni rregullimin me rregullimin e përshtatshëm të klikimeve pa mjete
 • Sistemi efikas i prerjes së cilindrave me 5 tehe spirale të lakuara në çelik të ngurtësuar
Einhell GC- HM 40 -...
4.994 komente
Einhell GC- HM 40 -...
 • Thikë me thikë mbajtëse topi
 • Rregullimi i centralizuar i lartësisë së prerjes me 4 nivele
 • Rrota më të gjera për të mbrojtur lëndinën

Teknika e Kopshtit Elem

Një model shumë interesant, me një gjerësi prerjeje prej 30 centimetra dhe me një lartësi të rregullueshme nga 12 në 45 mm, i cili do t'ju lejojë të keni përsëri barin që keni ëndërruar.

Përveç kësaj, ai mund të mbajë deri në 16 litra bar, duke e bërë atë ideal për kopshte të vogla. Dhe meqenëse peshon 4,9 kg është shumë e lehtë për tu mbajtur.

Al-Ko

Kositësi manual i lëndinës AL-KO është projektuar posaçërisht për kopshte me një sipërfaqe të vogël, jo më shumë se 150 metra katrorë. Prerja është e rregullueshme, nga 12 në 45 mm, kështu që ju mund të keni lëndinën tuaj në lartësinë e dëshiruar, sikur ta prisni me gërshërë.

Pesha e tij është 7,5 kg, kështu që përdorimi i tij do të jetë shumë komod.

Pike 5030

E thjeshtë për t’u përdorur dhe për t’u trajtuar. Gjerësia e prerjes së saj është 30 cm, dhe lejon rregullimin e lartësisë së prerjes midis 10 dhe 36 mm. Meqenëse ka një shportë me një kapacitet prej 15 litra, rekomandohet shumë për zona të vogla dhe përdorim të moderuar.

Lehtë për tu mbajtur, pasi dizajni i tij është ergonomik dhe peshon 7 kg.

Bosch AHM

Kjo kositëse do të jetë shumë e dobishme nëse kopshti është i vogël. Cilindri është me pesë tehe dhe ka një rul të pasmë, duke siguruar kështu prerjen perfekte. Gjerësia e prerjes së saj është 38 centimetra, dhe ju mund të rregulloni lartësinë e prerjes nga 15 në 43 mm.

Gjithashtu, ndarja ka një kapacitet prej 25 litra, dhe pesha totale është vetëm 10 kg.

Gardena

Rekomandohet shumë për sipërfaqe deri në 150 metra katrorë. Një kositës spiral me një gjerësi prerjeje prej 33 centimetrash, dhe një lartësi të rregullueshme nga 12 në 42 mm.

Toshtë e lehtë për tu pastruar, pasi cilindri nuk është ngjitës parandalon ngjitjen e barit, në rast se është i lagësht, dhe nuk kushton pothuajse asgjë për ta bartur kur peshon 10 kg.

Einhell GE-HM

A keni një kopsht të mesëm, me një sipërfaqe deri në 250 metra katrorë? Ky model ka rrota të mëdha dhe një ndarje me një kapacitet prej 26 litra. Gjerësia e prerjes së saj është 38cm, dhe lartësia nga 13 në 38mm.

Nëse flasim për peshën e saj, ajo është 8,35 kg, kështu që komoditeti sigurohet.

Udhëzues manual për blerjen e kositësit

Udhëzues manual për blerjen e makinës

Ne kemi parë disa modele dhe, megjithëse të gjithë kanë pak a shumë të njëjtat karakteristika, secili është specifik për një sipërfaqe të caktuar lëndine, ose njëri është më i rëndë se tjetri, ose ka një ndarje me një kapacitet më të madh ose më të vogël se të tjerët,. .. Si e dini se cila është më e mira për ju?

Kështu që blerja të jetë vërtet e duhura, më poshtë do t'ju ofrojmë shumë këshilla që shpresojmë t'i gjeni shumë të dobishme:

Gjerësia dhe lartësia e prerjes

Dëshironi një bar të ulët apo pak të lartë? Ne rekomandojmë që gjerësia të jetë së paku 30 centimetra dhe lartësia të jetë e rregullueshme. Arsyeja? Çdo herë që do të punoni një sipërfaqe pak a shumë të gjerë, përveç kësaj mund ta prisni atë në lartësinë që dëshironi. Duke pasur këtë në mendje, mbajtja e lëndinës e zbukuruar mirë do t'ju marrë një periudhë të shkurtër kohe, natyrisht në varësi të sipërfaqes së tij do të jetë pak a shumë. Sa më i madh të jetë, mos hezitoni të merrni një model me gjerësinë më të gjerë të mundshme.

Pesha e kositësit

Edhe pse të gjitha modelet kanë rrota, diçka që padyshim e bën punën shumë të rehatshme, ia vlen t'i kushtohet vëmendje peshës së tyre. Kështu, nëse jeni si unë një person që nuk ka shumë forcë në krahë 🙂, do të jetë më mirë për ju të merrni një kositës që nuk peshon shumë. Tani, duhet të keni parasysh se një kositës i dritës do të ketë një ndarje më të vogël, dhe për këtë arsye do të jetë krijuar për zona të vogla, deri në 100-150 metra katrorë.

Sipërfaqja e lëndinës

Një lëndinë prej 50 metrash katrorë nuk është e njëjtë me një tjetër prej 300. Në varësi të sipërfaqes së tij do të duhet të zgjidhni një ose një model tjetër të makinës së barit, sepse ato që janë më të mëdha, me një depozitë më të madhe të barit, janë më shumë të dizajnuara për zona të mëdha sesa jo për ato të vogla. Kjo nuk do të thotë që ju nuk mund t'i blini ato nëse keni një lëndinë mjaft të vogël, por është e vërtetë që nëse i bëni, do të shpenzoni shumë më shumë para sesa do të shpenzonit nëse blini një model të përshtatshëm për nevojat tuaja.

Çmimi i makinës për lëndinë

Sa më sipër më sjell në çmim. Cili është buxheti juaj? Modelet që ju kemi treguar këtu janë mjaft të lira, me një vlerë shumë të mirë për para. Kjo eshte shume e rendesishme. Ju nuk duhet të blini një makinë prerëse lëndie pa lexuar më parë karakteristikatDhe edhe kur është e mundur, nuk dëmton të hedhim një vështrim në mendimet e blerësve të tjerë. Informoni Në tërësi, ju do të merrni një model në shtëpinë tuaj që do t'ju shërbejë për vite me rradhë.

Cila është mirëmbajtja e makinës manuale?

Mirëmbajtja manuale e kositësit

Shtë e nevojshme që ju të zgjasni për aq kohë sa duhet të zgjasë pastroni pas çdo përdorimi. Prandaj, duhet të zbrazni qesen e barit (mund të përfitoni nga kjo dhe të bëni plehrash), dhe me një jastëk pastrues, ujë dhe disa pika pjatalarëse hiqni të gjithë pjesën tjetër të papastërtisë. Kur të keni mbaruar, pije dhe thaje tërësisht, tërësisht.

Nga ana tjetër gjithashtu duhet të mprehni thikat çdo shpesh. Normalisht, zakonisht bëhet një herë në tre ose katër muaj, por nëse vëreni që kositësi juaj manual prerë më pak, ju këshillojmë që të hiqni fletët me mjete të përshtatshme (në varësi të modelit, shpesh me vetëm një çelës mund t’i hiqni vidat mirë ) dhe merreni që të mprehen.

E rëndësishme: nëse janë shumë të konsumuara, blini të reja. Me këtë ju mund të vazhdoni të shijoni në mënyrë të sigurt makinën tuaj të prerjes së lëndës.

Ku te blej?

Ku mund të blini makineritë më të mira për prerjen e lëndinave

Ju mund të blini makinën tuaj për bërjen e lëndinës në ndonjë nga këto vende:

Amazona

Ne amazon Ato kanë një katalog të gjerë të makinerive kositëse, me çmime të ndryshme. Ka për më pak se 50 € dhe për më shumë se 100 €. Blerësit kanë mundësinë të ndajnë mendimet e tyre për modelet që blejnë, diçka që do t'ju ndihmojë të zgjidhni atë që ju intereson, të paguajnë dhe të presin ta marrin atë në shtëpi.

Fiskars

Në Fiskars ata kanë një sërë produktesh për kujdesin dhe mirëmbajtjen e lëndinës, por e vërteta është se ata nuk kanë shumë të bëjnë me makineritë e barit. Megjithëse duhet thënë se dosjet e tyre janë shumë të plota, duke lejuar blerësin e mundshëm të dijë të gjitha detajet e modeleve.

Leroy Merlin

Leroy Ata kanë një katalog mjaft të gjerë të makinave për prerjen e lëndinës me çmime që variojnë nga shumë të lira (49,95 €) në më të shtrenjtën me një kosto prej më shumë se 2000 euro. Por nga manualët ata kanë vetëm dy, të cilat ju mund të blini direkt nga dyqani i tyre në internet.

Lidl

Në Lidl ata ndonjëherë shesin kositës cilësorë, për rreth 50-70 €. Por duhet të jeni të vëmendshëm ndaj gazetës së tyreMeqenëse ato janë produkte që i kanë disa herë gjatë gjithë vitit, ato tentojnë të mbarojnë së shpejti stok.

Me këshillat e marra, ne shpresojmë që të mund të gjeni modelin e kositëses së lëndës që do ta bëjë jetën tuaj në kopsht shumë më të lehtë.

Nëse dëshironi, mund të hidhni një vështrim edhe në modelet më të mira të:

Një tjetër gjë që mund të bësh është të zbulosh zgjedhja jonë e kositësve më të mirë të lëndinës marrje klikoni këtu.

? Cili është avantazhi i një kositës manuale për lëndinë?

Megjithëse të gjitha kositësit kanë një funksion të përbashkët (prerja e barit), manualet karakterizohen nga të qenit më të lira dhe që kërkojnë mirëmbajtje të vogël.

? Cila markë e makinës kositëse manuale është më e mirë?

Gjeni markat Lidl, Einhell, Husqvarna ose Fiskars. Sidoqoftë, ju rekomandojmë që të shihni ndryshimet e secilit, sepse të gjithë kanë pro dhe kundër.

? Sa kushton një makinë kositëse manuale?

Megjithëse varet nga fuqia, rezistenca dhe reputacioni i markës, çmimet zakonisht variojnë nga 50-100 €.

? A ia vlen të blini një kositës manuale për lëndinë?

Sigurisht po. Por mos harroni të kujdeseni për të në mënyrë që jeta e tij e dobishme të zgjatet: pastroni atë me çdo përdorim dhe mprehni fletët e tij.