Kositësja më e mirë robotike

Dëshironi që bari të pritet vetë? Pa dyshim, ky është një nga ato momentet kur mund të shijoni shumë këtë zonë të kopshtit, pasi është një detyrë shumë e rehatshme edhe gjatë sezonit më të nxehtë të vitit, pasi mund ta kontrolloni atë edhe me i lëvizshëm

Tani mund të keni kujdes për qilimin tuaj të gjelbër me një makinë prerëse robotike, por jo vetëm ndonjë, por me një që do ta dini paraprakisht se është i një cilësie shumë të mirë.

Rekomandimi ynë

Ne kemi parë disa modele shumë interesante, por nëse doni të dini se cilin rekomandojmë më shumë, kjo është:

avantazh

 • Isshtë ideale për lëndinat prej 350 metrash katrorë
 • Përfshin një kabëll rrethues 100 metra dhe një bateri jon litium
 • Tarifimet në vetëm 45 minuta
 • Bari që po prisni është i shpërndarë në mënyrë të barabartë
 • Pas hartës së parë, sistemi Indego do të rekomandojë një program të përshtatshëm për madhësinë e lëndinës suaj.
 • Silentshtë e heshtur

meta

 • Nuk mund të kontrollohet përmes celularit
 • Duke marrë parasysh zonën e rekomanduar të lëndinës, kjo makinë prerëse robotike mund të mos jetë e përshtatshme për ju
 • Duhet ta mbash të mbrojtur nga shiu

Modelet më të mira të makinave robotike

shitje
Kositës lëndine Bosch Robot ...
985 komente
Kositës lëndine Bosch Robot ...
 • Sistematike dhe e shpejtë: Teknologjia LogiCut harton barin dhe lejon shtigje prerje paralele efikase, në mënyrë që bari të përfundojë më shpejt.
 • Kositja inteligjente: Indego S+ 500 analizon kopshtin, klimën lokale dhe preferencat personale për të optimizuar planin e kositjes.
 • Me Amazon Alexa ose Google Assistant, kontrollin zanor të Indego dhe me IFTTT mund ta lidhni Indego me pajisje të tjera inteligjente në shtëpi.
WORX WR130E - Robot ...
4.106 komente
WORX WR130E - Robot ...
 • Kositës lëndinë robot për të prerë sipërfaqe deri në 300 m2; programoni dhe kontrolloni robotin përmes celularit; llogarit zonën e prerjes shpejt dhe me lehtësi; roboti sugjeron një orar pune sipas madhësisë së kopshtit (orar me mundësinë e personalizimit të tij)
 • Teknologjia e patentuar e prerjes aia për robotin që do të pritet në zona të vështira për t'u arritur
 • Mundësia e personalizimit të robotit me 4 aksesorë: aksesor anti-përplasje me sensorë tejzanor që parandalon përplasjen e robotit; pajisje shtesë për kontrollin e zërit; aksesorë GPS dhe pajisje shtesë kabllovike
Greenworks Optimow...
3 komente
Greenworks Optimow...
 • PERFORMANCA E LARTË DHE E BESUESHME – Ideale për lëndinat deri në 500 m2 (madhësi mesatare) edhe me pjerrësi, thjesht vendosni dhe futni kositësin dhe ajo do të presë në heshtje majat e lëndinës çdo ditë për ta mbajtur atë perfekt, duke u karikuar automatikisht midis prerjeve
 • LIRËN MË E JESHËL, MË TË LIRË DHE MË KOHË TË LIRË – Çlironi veten nga kositja, kositësja juaj automatike e barit pret disa milimetra dhe i lë copat në tokë, duke siguruar lagështi dhe lëndë ushqyese për rritje të harlisur dhe të shëndetshme
 • LEHTË PËR KONTESTIM – Vendosni telin udhëzues rreth skajit të lëndinës tuaj, sigurojeni me kunja, shtoni stacionin e karikimit, lidheni me aplikacionin në celularin tuaj për të kontrolluar saktësisht prerjet e kositëses autonome, nuk kërkohet Wi-Fi
Robot kositëse bari...
305 komente
Robot kositëse bari...
 • Teknologjia inteligjente e navigimit AIA i mundëson robotit të presë barin në zona të ngushta dhe të vështira për t'u arritur.
 • Sistemi Cut to Edge: shkurton deri në 2,6 cm nga buza
 • Ka 3 tehe prerëse me rrotullim nga të dyja anët, prandaj zëvendësimi do të jetë afatgjatë. 4 pozicione të lartësisë së prerjes nga 3 në 6 cm.
Robot kositëse bari...
34 komente
Robot kositëse bari...
 • Kositësja robotike e barit Worx L800 punon me një bateri PowerShare 20V 4,0Ah dhe rekomandohet për të punuar në sipërfaqe deri në 800 m² dhe me pjerrësi deri në 35% (20º).
 • Teknologjia inteligjente e navigimit AIA i mundëson robotit të presë barin në zona të ngushta dhe të vështira për t'u arritur.
 • Sistemi Cut to Edge: shkurton deri në 2,6 cm nga buza

Robomow PRD9000YG

Nëse jeni duke kërkuar një robot me një vlerë të mirë për para, me të cilin mund të keni një lëndinë të manikyruar në mënyrë perfekte, ndërsa kaloni kohën duke bërë gjëra të tjera, ky është një model që do t'ju interesojë. Dizajni i tij është solid dhe kompakt, ideal për të punuar lëndina deri në 300 metra katrorë.

Peshon vetëm 13,7 kg, dhe vështirë se bën ndonjë zhurmë (69 dB), kështu që nuk do t'ju shqetësojë aspak nëse keni një ngjarje të planifikuar në faqen tuaj atë ditë.

YARDFORCE SA600H

Ky është një model me një performancë shumë të besueshme, i cili ka një ekran prekës shumë praktik, pasi prej tij mund të programoni ditën kur dëshironi ta vini në veprim. Përveç kësaj, nëse lëndina juaj ka një pjerrësi nuk duhet të shqetësoheni: do të funksionojë po aq mirë edhe nëse ka një pjerrësi deri në 50%!

Peshon 8,5 kg dhe lëshon një tingull prej 75 dB, kështu që ju mund të keni lëndinë tuaj deri në 450 metra katrorë ashtu si gjithmonë keni dashur me pak përpjekje.

Worx WR101SI.1

Një makinë prerëse robotike e bërë në mënyrë që edhe zonat më të ngushta të tapetit tuaj të gjelbër të jenë perfekte. Kjo është ajo që është Worx WR101SI.1. Ka një sensor shiu, mund ta kontrolloni nga celulari juaj ... çfarë mund të kërkoni më shumë?

Pesha e tij është 7,4 kg, dhe lëshon një tingull prej 68dB. Pa dyshim, është një model i projektuar për të punuar lëndina deri në 450 metra katrorë pa shqetësuar familjen.

Kositëse Lëndinë Robot GARDENA R40Li

A jetoni në një zonë ku bie shi shpesh ose papritur? Nëse është kështu, duhet të kërkoni një makinë prerëse robotike që i reziston, në mënyrë që më vonë të mos ketë surpriza, siç është R40Li nga Gardena, i cili është ideal për lëndinat, sipërfaqja e të cilave është deri në 400 metra katrorë.

Me një peshë prej 7,4 kg dhe duke qenë shumë i qetë (vetëm 58dB), është një mundësi për t'u marrë parasysh, pasi funksionon edhe në shpatet deri në 25%.

McCullochRob R1000

Nëse ajo që po kërkoni është një robot që është i aftë të mbajë lëndina shumë të gjera deri në 1000 metra katrorë, dhe që ka një dizajn elegant, me këtë model do të jeni në gjendje të shijoni kopshtin tuaj si kurrë më parë.

Peshon 7 kg, dhe lëshon një tingull prej 59 dB, kështu që nuk do të jetë e vështirë për ta ruajtur.

Kositës Lëndinë Worx Landroid L WiFi

Kjo është një makinë prerëse robotike veçanërisht e përshtatshme për sipërfaqe shumë të mëdha dhe për ata që duan të kontrollojnë robotin e tyre nga celulari i tyre. Ju mund të programoni kohën që dëshironi të fillojë dhe nuk do të shqetësoheni për asgjë pasi që ai ka një sistem anti-vjedhje (me kod) dhe sensorë tejzanor që do të parandalojnë përplasjen e tij.

Nëse flasim për peshën e saj, ajo është 10,1 kg, dhe meqenëse nuk është e zhurmshme është një model që nuk duhet ta humbisni nëse keni një lëndinë deri në 1500 metra katrorë.

Udhëzues për blerjen e një makine robotike

Udhëzues për blerjen e makinës robot

Si të zgjidhni një? Nëse e keni vendosur mendjen tuaj, me siguri keni dyshime për këtë, apo jo? Do të përpiqem t'i zgjidh të gjitha më poshtë:

Sipërfaqja e lëndinës

Të gjitha modelet robotike të kositëses (në të vërtetë, çdo kositëse që respekton vetveten) është krijuar për të punuar mirë në një sipërfaqe të caktuar. Kjo nuk do të thotë që nuk mund ta bëni edhe në kopshte më të mëdha, por që do t'ju kushtojë më shumë dhe do të shpenzoni më shumë sesa duhet.

WiFi, po apo jo?

Varet. Prodhuesit e lëndinave robotike me WiFi janë më të kushtueshme se ato që nuk e kanë atë, megjithëse është e vërtetë që ato janë shumë më komode pasi mund të kontrollohen përmes celularit.

Rezistenca ndaj shiut?

Nëse jetoni në një zonë ku bie shi rregullisht, pa dyshim, duhet të kërkoni një model që i reziston shiut në mënyrë që të mos keni probleme. Por nëse, nga ana tjetër, jeni në një vend ku nuk bie shi, nuk është e nevojshme.

zhurmë

Sa më pak zhurmë të bëni aq më mirë. Ekzistojnë nivele të ndryshme decibelësh dhe secili prej tyre është ekuivalent me një lloj tingulli. Nëse po flasim për makineritë robotike, të cilat lëshojnë midis 50 dB dhe 80 dB, duhet të dini se ato më të qetë do të bëjnë zhurmën ekuivalente me atë në një zyrë të qetë dhe atë më të lartë që bën trafiku i qytetit.

buxhet

Në fund të fundit, buxheti në dispozicion është ai që shikohet më shumë. Pra, nëse keni pak ose shumë, mos u ngutni për të marrë makinerinë tuaj robotike. Shikoni, krahasoni çmimet, lexoni mendimet e blerësve të tjerë kur është e mundur,… Kështu që me siguri do të bëni blerjen tuaj të përsosur.

Ku të blini një makinë prerëse robotike?

Ku të blini një makinë prerëse robotike

Amazona

Në Amazon ata shesin gjithçka, dhe natyrisht ata gjithashtu kanë një katalog interesant të makinave robotike me çmime të ndryshme. Këshillohet të hidhni një vështrim, pasi mund të lexoni edhe mendimet e blerësve.

Gjykata angleze

Në El Corte Inglés ata shesin disa gjëra, por ata kanë pak modele të makinave robotike. Edhe ashtu, është interesante të vizitoni faqen e tyre të internetit ose një dyqan fizik ata kanë modele me cilësi të mirë.

Si mund të mbaj një makinë prerëse robotike?

Megjithëse ato janë makina që praktikisht punojnë vetëm, është e rëndësishme të kryeni detyra mirëmbajtjeje në baza të rregullta. Prandaj, mos hezitoni ta pastroni tërësisht me një leckë të thatë dhe të hiqni mbetjet e barit të prerë me një furçë të butë që mund të kenë mbetur në rrota dhe / ose akse. Për më tepër, duhet të siguroheni që tehu i prerjes të jetë në gjendje perfekte, përndryshe do t'ju duhet t'i ndryshoni.

Lidhur me magazinimin, mbani në mend se duhet ta mbash të mbështetur në të gjitha rrotat në një vend të thatë dhe të mbrojtur nga dielli i drejtpërdrejtë. Dhe, sigurisht, mos harroni të zëvendësoni baterinë sapo të vini re se ajo është konsumuar.

Shpresoj të keni mësuar shumë për makineritë robotike dhe të mund të zgjidhni atë që i përshtatet më mirë nevojave tuaja.

Mos harroni të vizitoni udhëzuesit tanë të tjerë të blerjeve, ndër të cilët do të gjeni:

Nëse preferoni, mund të shihni edhe krahasimin tonë të kositëset më të mira azhurnuar në këtë vit.