Kositësit më të mirë elektrik të lëndinës

Të kesh një kopsht të mirëmbajtur kërkon kohë. Edhe nëse keni një lëndinë me mirëmbajtje të ulët, e cila është përshtatur në mënyrë të përsosur për të jetuar me kushtet në parcelën tuaj, do të duhet të shkurtohet herë pas here në mënyrë që të mos rritet shumë e madhe, për shembull me një kositës elektrik i lëndinës.

Këto lloj makinerish janë përgjithësisht shumë të qeta, dhe pasi ato kanë prerje të rregullueshme në nivele të ndryshme, nuk do të jetë e vështirë për ju të merrni barin që dëshironi me të vërtetë. Por, Si të zgjidhni modelin më të mirë?

Kositësja më e mirë elektrike për lëndinë për mendimin tonë

Nëse do të duhej të zgjidhnim një, nuk do ta mendonim shumë. Ky model është ai që ne e gjetëm më interesantin:

avantazh

 • Me një gjerësi prerjeje prej 32 centimetrash, ju mund ta keni gati lëndinën tuaj brenda pak kohe.
 • Lartësia e shkurtër është e rregullueshme në tre nivele: 20, 40 dhe 60 mm, kështu që ju duhet vetëm të zgjidhni nëse doni një qilim të gjelbër më të lartë ose më të ulët.
 • Rezervuari ka një kapacitet prej 31 litra; mjafton që puna e zbrazjes të mos jetë e pakëndshme.
 • Punon me motor elektrik 1200W. Një fuqi interesante për të prerë barin ashtu siç e dëshironi dhe në një kohë të shkurtër.
 • Ka një peshë prej 6,8 kg; Kjo do të thotë, ju mund ta merrni atë nga një vend në tjetrin edhe nëse nuk keni shumë forcë në krahët tuaj.
 • Isshtë i përshtatshëm për sipërfaqe prej 250 metra katrorë.
 • Vlera për para është shumë e mirë.
 • Mund të ruhet pothuajse kudo pasi ka një dizajn kompakt.

meta

 • Nuk është i përshtatshëm për kopshte të mëdha.
 • Depozita mund të bëhet e vogël nëse bari nuk është prerë për një kohë të gjatë.

Përzgjedhja e kositësve të tjerë elektrikë të rekomanduar

shitje
Shtëpia dhe kopshti Bosch ...
1.808 komente
Shtëpia dhe kopshti Bosch ...
 • Kositësja ARM 34: kositësja e fuqishme e gjithanshme.
 • Motor i fuqishëm 1300 vat për një lëndinë të prerë mirë. Më pak ndërprerje pune për zbrazje falë koshit të barit 40 litra Pak ndërprerje pune për zbrazje falë koshit të barit 40 litra.
 • Rregullim i lehtë i lartësisë së prerjes falë rregullimit qendror të lartësisë së prerjes.
Einhell GC -EM 1030/1 -...
2.929 komente
Einhell GC -EM 1030/1 -...
 • Performancë e lartë për punë të hollësishme të prerjes në sajë të motorit të tij të fuqishëm karbonik të nisjes së shpejtë 1000W
 • Lehtësues i lehtë dhe i dobishëm falë rrotave të mëdha, veçanërisht i butë në bar dhe plastikë e fortë dhe me cilësi të lartë
 • Shkarkim i posaçëm i pasmë për një nivel të lartë të mbledhjes së çantës së mbledhjes
shitje
Goodyear - Kositës lëndinë...
63 komente
Goodyear - Kositës lëndinë...
 • ✅ KOSITETI EFIÇENTË NË SHPEJTËSI TË Rrotullimit deri në 32.000 RPM: Kjo kositëse bari elektrike Goodyear 1800W përmban një motor elektrik 210-230V që mund të arrijë një shpejtësi rrotullimi prerëse prej 32.000 rpm. Është një kositëse bari shumë e lehtë për t'u përdorur dhe që drejton me pak përpjekje. Shasia e saj e bërë nga polipropileni i cilësisë së lartë, ka një raport të shkëlqyer cilësi-çmim, është gjithashtu shumë rezistent ndaj goditjeve dhe korrozionit.
 • ✅ PËR TË MBULUAR ZONA DERI DERI 300 M2: Është një kositëse bari elektrike 1.800 W që përdoret për të punuar në sipërfaqe deri në 300 m2. Ka një gjerësi prerjeje 40cm, perfekt për të mbuluar sipërfaqe të vogla dhe të mesme të tokës, gjithashtu për të punuar në qoshe dhe qoshe. Çanta ose kolektori i saj prej pëlhure ka një kapacitet 35L dhe mund të hiqet me 2 gjeste të thjeshta. Është një makinë elektrike për prerjen e barit që është shumë e lehtë për t'u përdorur.
 • ✅ DORËZË E RREGULLUESHME NË LARTËSISË ME MBAJTJE SHUME TË KOHOTË: Kositësja elektrike e barit 1800W e Goodyear ka një rregullim të centralizuar të timonit, me përmasa vërtet kompakte prej 71 x 48 x 29 centimetra, gjithashtu me një timon dorezimi super të rehatshëm dhe tip të palosshëm. Mund të ruhet pa asnjë ndërlikim dhe nuk zë hapësirë.
shitje
Einhell GC -EM 1743 HW -...
3.060 komente
Einhell GC -EM 1743 HW -...
 • Motor i fuqishëm karboni me çift rrotullues të lartë. Rregullim i centralizuar i lartësisë së prerjes me 6 pozicione.
 • Dorezë me shirit të palosshëm. Dorezë e integruar mbajtëse për transport të lehtë.
 • Kapëse për të lehtësuar tensionin e kabllit. Rrota të larta dhe të gjera për të mbrojtur lëndinë.
BLACK+DECKER BEMW351,...
3.959 komente
BLACK+DECKER BEMW351,...
 • Kositëse elektrike për lëndinë me motor me fuqi 1.000 W dhe dizajn të lehtë për lëvizje të lehtë
 • Ideale për kopshte të vogla prej 200 metrash katrorë
 • Gjerësia e prerjes 32 cm
Shtëpia dhe kopshti Bosch ...
1.420 komente
Shtëpia dhe kopshti Bosch ...
 • Kositësja e barit ARM 3200: kositësja e fuqishme universale e barit
 • Ofron tre cilësime të lartësisë së prerjes (20-40-60 mm), ndërsa krehja inovative e barit mundëson prerjen afër skajeve përgjatë mureve dhe gardheve
 • Shporta e madhe e barit 31 litra kërkon më pak zbrazje, ndërsa motori i fuqishëm 1200 W siguron kositje pa mundim, edhe në bar të gjatë

Rekomandimet tona

Einhell GC-EM 1030/1

Nëse keni një lëndinë të vogël dhe të mesme deri në 250 metra katrorë dhe nuk doni ose nuk mund të shpenzoni shumë para, nuk keni pse të hiqni dorë nga një kositës me cilësi të lartë. Ky është një model me një gjerësi prerjeje prej 30cm dhe një lartësi të rregullueshme të prerjes pasi ka 3 nivele, nga 25 në 60 mm. Dhe me një çantë, kapaciteti i të cilit është 28l, kopshti juaj do të jetë perfekt.

Sikur të mos mjaftonte, ai ka një motor startues të shpejtë me një fuqi 1000W, dhe peshon vetëm 6,18 kg!

E zezë + Dekker BEMW451BH-QS

Me një gjerësi prerjeje prej 32 centimetra, një lartësi të rregullueshme nga 20 në 60 mm dhe një rezervuar 35 litra, ju do të jeni në gjendje të keni një lëndinë ashtu si dëshironi; Dhe jo vetëm kaq, por mbajtja në atë mënyrë nuk do të kërkojë shumë përpjekje me këtë model të krijuar për të punuar në lëndina, sipërfaqja e të cilave është deri në 300 metra katrorë.

Pesha e tij është 7,4 kg, kështu që bartja e tij do të jetë shumë e lehtë.

Tacklife GLM11B

Ky është një kositës i rregullueshëm, si lartësia e prerjes (nga 35 në 75 mm) ashtu edhe doreza. Gjerësia është 33 centimetra, dhe ka një rezervuar me një kapacitet prej 40 litra, i cili siguron që ju të mund të punoni një sipërfaqe shumë të gjerë pa qenë e nevojshme ta zbrazni shpesh. Ka një fuqi prej 1300W, dhe është i përshtatshëm për kopshte deri në 400 metra katrorë.

Pesha e tij është 8 kg, kështu që të punosh me të do të jetë si të bësh një shëtitje.

Nuk u gjet asnjë produkt.

MAKITA ELM3800

Kur keni një lëndinë që mund të konsiderohet mjaft e madhe, me një sipërfaqe prej rreth 500 metra katrorë, duhet të kërkoni një kositës elektrik të lëndës që është i përshtatshëm. Ky model Makita ka një gjerësi prerje 38 centimetra, dhe një lartësi të rregullueshme nga 25 në 75 mm. Fuqia e tij është 1400W, e cila garanton se performanca e tij do të jetë ajo që pritet prej tij, pasi që ai gjithashtu ka një rezervuar me kapacitet të madh prej 40 litrash.

Pesha e tij është vetëm 13 kilogramë.

Blaupunkt GX7000

Ky është një model shumë i rekomanduar për lëndina pak a shumë të gjera, deri në 500 metra katrorë, dhe për ata njerëz që nuk duan të kalojnë shumë kohë në mirëmbajtjen e tij. Gjerësia e prerjes është 42 centimetra, dhe lartësia është e rregullueshme nga 20 në 65 mm. Edhe rezervuari dhe fuqia janë shumë interesante, pasi ajo mund të mbajë 50 litra bar, dhe punon me një motor 1800W.

Ndërsa jo të gjithë njerëzit matin të njëjtën gjë, doreza e saj është e rregullueshme. Dhe peshon vetëm 10 kg.

Bosch Advanced Rotak 770

A keni një lëndinë 770 metra katrorë? Atëherë do t'ju duhet një kositës që performon në mënyrën më të mirë pa bërë shumë zhurmë dhe pa qenë një përpjekje e madhe për ju. Ky model ka një lartësi të rregullueshme të prerjes nga 20 në 80 mm, dhe një gjerësi prerjeje prej 46 centimetra.

Rezervuari i tij është 50 litra, dhe fuqia e tij është 1800W. Peshon 16 kg, gjë që mund të duket shumë, por është e lehtë për t’u mbajtur falë katër rrotave të saj.

Udhëzues për blerjen e kositësit elektrik

Udhëzuesi më i mirë për blerjen e kositësit elektrik

Të shohësh shumë modele mund të ngrejë shumë dyshime: ka kaq shumë! Disa janë më të lira, të tjerët më të shtrenjtë; me një fuqi pak a shumë të lartë. Duke marrë parasysh këtë, zgjedhja e një normalisht zgjat disa minuta, ose madje ndoshta një orë ose më shumë nëse jeni një person që dëshiron të informohet mirë për të gjithë përbërësit që ka kositësi elektrik.

Por ne shpresojmë që me këtë udhëzues të jetë e lehtë për ju të zgjidhni:

Sipërfaqja e lëndinës

Çdo model i kositëses elektrike të lëndinës është projektuar për një sipërfaqe specifike të lëndinës. Megjithëse mund të përdorni një model të treguar, për shembull, për një sipërfaqe më të vogël se sa kopshti juaj, performanca e tij ndërsa e përdorni do të shihni që zvogëlohet. Përveç kësaj, modelet e vogla të kopshtit kanë një rezervuar me kapacitet më të ulët se modelet e kopshtit të madh.

Gjerësia e prerjes

Esto kjo do të varet nga sipërfaqja e lëndinës suaj: nëse është 300 metra katrorë ose më pak, këshillohet që gjerësia të jetë rreth 30cm, por nëse është më e madhe, preferohet që të jetë më shumë se 30cm dhe mund të arrijë deri në 50cm nëse është me të vërtetë shumë e madhe.

Fuqia e motorit

Fuqia e një motori është sasia e punës që bën për njësi të kohës, por jo domosdoshmërisht një kositës me një fuqi shumë të lartë do të jetë i duhuri për ju, pasi mund të jetë rasti që bën shumë zhurmë e cila është mjaft normale në motorët shumë të fuqishëm nëse nuk kanë ndonjë lloj silenciator. Përveç kësaj, nëse keni një lëndinë të vogël, do të mjaftojë një model i kositësit me një fuqi pak a shumë të ulët, 1000-1200W.

buxhet

Sot kositëset elektrike nuk janë shumë të shtrenjta, megjithëse është e vërtetë që ka modele që mund të na befasojnë. Por për përdorim në shtëpi, për të mbajtur lëndinën e një kopshti të vogël ose të mesëm të prerë mirë, marrja e një modeli me një çmim të mirë nuk është e vështirë. Gjithsesi, Para se të vendosni, krahasoni modele të ndryshme, çmime dhe lexoni nëse është e mundur mendimet e blerësve të tjerë kështu që nuk ka të papritura.

Cila është mirëmbajtja e kositëses elektrike të lëndinës?

Mirëmbajtja e kositëses elektrike të lëndinës është shumë e lehtë. Ju duhet të hiqni çdo bar të mbetur që ka, si në rrota dhe në teh dhe natyrisht në qese. Bëni këtë me kordonin nga priza dhe me një leckë të thatë ose furçë të butë. Kur të keni mbaruar, thajeni mirë, plotësisht.

Lyejini pak rrotat, si dhe mekanizmin e rregullimit të lartësisë së prerjes në mënyrë që të mbetet 100% efikas. Dhe mos harroni të sillni tehu që të mprehen çdo vit.

Nëse flasim për mënyrën e ruajtjes së tij, ajo duhet të mbështetet në katër rrotat e saj, me kabllon të mbështjellë dhe të ruhet në një vend të thatë, të mbrojtur nga dielli.

Ku të blini kositësin më të mirë elektrik të lëndinës?

Ku të blini kositësin më të mirë elektrik të lëndinës

Ju mund të blini një makinë kositëse elektrike në ndonjë nga këto site:

Amazona

Në këtë qendër të madhe tregtare në internet ata kanë një katalog të gjerë të kositësve elektrikë, shumë prej tyre me mendime të blerësve të tjerë. Kështu që ju thjesht duhet të gjeni atë që ju pëlqen, ta blini dhe të prisni ta merrni 🙂.

Aki

Aki ka një larmi interesante të modeleve të makinës me çmime të ndryshme, dhe disa janë elektrike. Cilësia është shumë e mirë, pasi ata shesin vetëm marka të njohura si Garland ose B&D. Po me të vërtetë, Nëse dëshironi një, do të duhet të shkoni në një dyqan fizik pasi ata nuk kanë dyqanin e tyre në internet (Por produktet e tyre do t’i gjeni në Leroy Merlin).

bricodepot

Në këtë qendër tregtare të specializuar në mjetet dhe makineritë e kopshtarisë, ata shesin disa kositëse elektrike për lëndinë me çmime të ndryshme. Çdo fletë produkti është shumë e plotë, kështu që unë jam i sigurt që ju mund të gjeni një model të mirë këtu. E vetmja gjë që duhet të mbani në mend është se ata shesin vetëm në dyqane fizike.

ndërprerje

E njëjta gjë ndodh me Carrefour si me Aki; domethënë, ata shesin disa kositëse, por pak elektrike. Avantazhi që ka është se mund ta blini nga çdo dyqan fizik, ose në internet.

Shpresojmë të keni mundur të gjeni kositësen elektrike më të mirë për ju n.

Dhe nëse doni të vazhdoni hetimin e modeleve të ndryshme të makinerive që prodhojnë lëndinë, ne gjithashtu kemi udhëzues për:

Nga ana tjetër, për të marrë edhe më shumë dyshime, mund të vizitoni tonat Udhëzues për blerjen e kositësit. Shpresojmë që kjo t'ju ndihmojë.