Kositëset më të mira të lëndinës

A e keni mbjellë tashmë lëndinën tuaj? Atëherë duhet ta dini se, tani e tutje, do të duhet të kujdeseni herë pas here për të. Mirëmbajtja e tij nuk do të jetë e vështirë, pasi në të vërtetë me lotim pak a shumë të shpeshtë, kontribute të rregullta të plehrave dhe duke kaluar kositësin kohë pas kohe mund të keni një qilim jeshil shumë të shëndetshëm dhe të bukur.

Problemi vjen kur duhet të blini, saktësisht, një makinë prerëse lëndie. Ekzistojnë disa lloje dhe secili është krijuar për të punuar mirë në një lëndinë me karakteristika të caktuara. Për të shmangur shpenzimin e parave në një model që nuk përfundon të jetë i duhuri për ju, hidhni një vështrim në zgjedhjen tonë ndërsa lexoni këshillat që ju ofrojmë.

Cilat janë makineritë më të mira për lëndinë?

Shtëpia dhe kopshti Bosch ...
 • Kositësja e barit ARM 3200: kositësja e fuqishme universale e barit
 • Ofron tre cilësime të lartësisë së prerjes (20-40-60 mm), ndërsa krehja inovative e barit mundëson prerjen afër skajeve përgjatë mureve dhe gardheve
 • Shporta e madhe e barit 31 litra kërkon më pak zbrazje, ndërsa motori i fuqishëm 1200 W siguron kositje pa mundim, edhe në bar të gjatë
BLACK+DECKER BEMW351,...
4.047 komente
BLACK+DECKER BEMW351,...
 • Kositëse elektrike për lëndinë me motor me fuqi 1.000 W dhe dizajn të lehtë për lëvizje të lehtë
 • Ideale për kopshte të vogla prej 200 metrash katrorë
 • Gjerësia e prerjes 32 cm
Kositësja e barit Alpina...
2.819 komente
Kositësja e barit Alpina...
 • Kositëse elektrike për lëndinë e lehtë me gjerësi prerjeje 38 cm, e fortë dhe e lehtë për tu trajtuar, Për kopshte me sipërfaqe maksimale 500 m², qese grumbullimi 40 l
 • Lehtë dhe praktike për t'u përdorur: me një levë ndërrimi praktik në dorezë, Dorezë ergonomike me lartësi të rregullueshme, Dorezë e palosshme që kursen hapësirë, Peshë e lehtë (8,7 kg), Dorezë praktike ngritëse për ruajtje
 • Motor elektrik 1400 W, Zero emisione falë fuqisë elektrike, Lartësia e rregullueshme e prerjes në bosht në 3 pozicione (25-65 mm), Shtytje manuale, Rrota të skalitura 140/140 mm
shitje
Kositësja e barit Einhell për...
6.615 komente
Kositësja e barit Einhell për...
 • Kositësja mundësohet nga një motor elektrik i fuqishëm pa furça që nuk shkakton konsum mekanik. Mund të kosit pa mundim sipërfaqe deri në 150 metra katrorë
 • Rregullimi i tij aksial i lartësisë së prerjes me 3 nivele nga 30 mm në 70 mm ofron cilësime të ndryshueshme për prerjen e barit. Kositësja pa tela ofron një gjerësi prerjeje prej 30 cm
 • Të gjitha bateritë dhe karikuesit autonome mund të përdoren në të gjitha pajisjet Power X-Change. Bateritë kanë një tregues praktik të nivelit me tre LED
shitje
Einhell GC -EM 1743 HW -...
3.106 komente
Einhell GC -EM 1743 HW -...
 • Motor i fuqishëm karboni me çift rrotullues të lartë. Rregullim i centralizuar i lartësisë së prerjes me 6 pozicione.
 • Dorezë me shirit të palosshëm. Dorezë e integruar mbajtëse për transport të lehtë.
 • Kapëse për të lehtësuar tensionin e kabllit. Rrota të larta dhe të gjera për të mbrojtur lëndinë.

Përzgjedhja jonë

Einhell GC-HM 30 - Kositës manual i lëndinës

Nëse keni një lëndinë relativisht të vogël, deri në 150 metra katrorë, me këtë makinë prerëse të lëndës do të jeni në gjendje ta keni atë siç keni dashur gjithmonë pasi që mund të rregulloni lartësinë e prerjes nga 15 në 42 mm.

Pasi që ka një gjerësi prerëse prej 30 cm dhe një rezervuar kapaciteti i të cilit është 16 litra, në më pak kohë sesa mendoni se mund ta keni gati. Peshon 6,46 kg.

Bosch ARM 32 - Kositëse elektrike për lëndinë

Kur keni një lëndinë prej rreth 600 metra katrorë, duhet të mendoni për blerjen e një makinë prerëse, e cila e bën punën e mirëmbajtjes më të lehtë dhe më të rehatshme. Dhe kjo është ajo që ju do të arrini me këtë model nga Bosch.

Me një gjerësi prerjeje prej 32 cm, dhe një lartësi të rregullueshme nga 20 në 60 mm, kositja me të do të jetë pothuajse si të bësh një shëtitje. Ka një rezervuar 31 litërsh, i cili është më se i mjaftueshëm që të mos duhet të jesh shumë i vetëdijshëm për të, dhe peshon 6,8 kg.

MTD Smart 395 PO - Kositës lëndinë benzine

Nëse lëndina juaj është shumë e madhe, deri në 800 metra katrorë, ajo që ju nevojitet është një makinë prerëse lënde me të cilën mund të punoni pak a shumë lirshëm, si ky model MTD që punon me benzinë. Pasi rezervuari të jetë mbushur me karburant dhe vaj, mund ta përdorni për një kohë të gjatë.

Gjerësia e prerjes së saj është 39,5cm, dhe ka një lartësi të rregullueshme nga 36 në 72 mm. Me një qese me kapacitet 40 litra, jeni të sigurt që dëshironi të kositni më shpesh.

Gardena R70Li - kositës lëndinë robot

A dëshironi që dikush ose diçka të kosit lëndinë tuaj ndërsa bëni gjëra të tjera? Epo, ju mund të ndaloni të ëndërroni. Me një kositëse robotike si Gardena do të keni një kopsht spektakolar dhe çfarë është më interesante, pa përpjekje pasi performon në mënyrën më të mirë në lëndinat deri në 400 metra katrorë.

Lartësia e tij është e rregullueshme nga 25 në 46 mm, dhe punon me një bateri litium-jon që i duhet vetëm pak më shumë se një orë që të karikohet plotësisht dhe një kabëll rrethues 200 metra (të përfshira të dy). Peshon gjithsej 7,5 kg.

Cub Cadet LT2NR92 - Traktor lëndinë

Kositësi Cub Cadet është mjeti ideal për kopshte me rreth 2500 metra katrorë. Ju lejon të punoni në mënyrën më të rehatshme të mundshme: ulur në një vend me një copë që mund ta rregulloni për së gjati në 4 pozicione.

Ka një gjerësi prerjeje prej 92 cm, dhe një lartësi që mund ta rregulloni nga 30 në 95 mm. Fillimi është elektrik, dhe tërheqja është hidrostatike, me pedal të dyfishtë. Ka një rezervuar karburanti 3,8 litra dhe një qese mbledhëse bari 240l. Pesha e tij totale është 195 kg.

Cilat janë avantazhet dhe disavantazhet e llojeve të ndryshme të makinës së lëndës?

Siç kemi parë, ka disa lloje dhe shumë modele të ndryshme. Meqenëse jo të gjithë funksionojnë njësoj, këtu është një tabelë me karakteristikat kryesore të secilës që shpresojmë të jetë e dobishme për ju kur zgjidhni njërën ose tjetrën:

udhëzues Elektrike Gasolina Kositës robotik Kositës lëndine
Motor - Elektrike Të gazit Shkon në bateri Hidrostatike ose shpërthim
Gjerësia e prerjes 30 deri 35cm 30 deri 35cm 35 deri në 45 mm 20 deri 30cm 70 deri 100cm
Lartësia e prerjes 10 deri në 40 mm 20 deri në 60 mm 20 deri në 80 mm 20 deri në 50 mm 20 deri 95 mm
potencia - 1000-1500W Rreth 3000-4000 W Nga 20 në 50W 420cc
Nuk ka kabllo? Po Varet nga modeli Po jo Po
kapacitet Nga 15 në 50l Nga 20 në 40l Nga 30 në 60l - Nga 100 në 300l
Sipërfaqja e rekomanduar Deri në 200 metra katrorë 150 deri në 500 metra katrorë 300 deri në 800 metra katrorë 200 deri në 2000 metra katrorë  1000-4000 metra katrorë

Kositës manual

Kositësi i dorës është një mjet i mirë për lëndinat e vogla

avantazh

Lëmues manual Toolshtë mjeti ideal kur keni një lëndinë të vogël që nuk i kalon 200 metra katrorë. Me një rezervuar prej rreth 15-50 litra, në varësi të modelit, dhe një gjerësi prerjeje prej rreth 35 cm, ju mund të kryeni detyra mirëmbajtjeje pa shumë përpjekje dhe me liri totale.

meta

Problemi me këto lloj mjetesh është se energjia që i duhet për të funksionuar vjen nga trupi juaj; domethënë, ju jeni motori i kositësit manual të lëndinës. Kjo do të thotë që nëse nuk keni shumë forcë krahu dhe / ose nëse keni një lëndinë të madhe, mund të lodheni relativisht shpejt.

Kositëse elektrike për lëndinë

Kositësja elektrike e lëndinës është mirë të mbahet e pastër

avantazh

Kositësja elektrike është shumë e nevojshme kur keni një lëndinë prej 150 deri në 500 metra katrorë, pasi që me të ju mund të keni prerë në mënyrë të përsosur edhe skajet. Rezervuari i këtij lloji modeli është zakonisht 20 deri në 40 litra, kështu që nuk do të jetë e nevojshme që duhet ta zbrazni shpesh. Plus, motori është mjaft i fuqishëm për të prerë edhe barin e gjatë.

meta

Megjithëse thuajse mund të thuash që ky lloj i kositësit ka vetëm gjëra të mira, realiteti është ai kapaciteti i çantës suaj mund të jetë i vogël nëse lëndina është e madhe.

Kositës lëndine e benzinës

Kositësja elektrike e lëndinës është një mjet i mirë

avantazh

Kositësi i lëndinës së benzinës të jep shumë liri. Kjo ju lejon të keni lëndinë tuaj deri në 800 metra katrorë në lartësinë që dëshironi, dhe pa nevojën e ndonjë kablli. Thjesht mbushni rezervuarët e gazit dhe naftës dhe filloni punën. Çanta për mbledhjen e barit është 30 deri 60l, në varësi të modelit, kështu që sigurisht që do të kënaqeni duke e mbajtur qilimin tuaj të gjelbër në gjendje të mirë.

meta

Problemi që kanë këto modele ka të bëjë me motorin dhe mirëmbajtjen e tij. Kohë pas kohe vaji duhet të ndryshohet, i cili duhet të jetë specifik për motorët me lëndinë, dhe gjithmonë përpiquni të përdorni karburant të ri, të pastër, përndryshe jeta e dobishme e mjetit do të zvogëlohet.

Kositës robotik

Kositësja robotike është ideale për kopshtet

avantazh

Kositësja robotike është shumë, shumë interesante kur nuk keni kohë të kositni lëndinën. Funksionon me një bateri që karikohet në një kohë të shkurtër (zakonisht për një orë), dhe ndërsa ai punon ju mund të përfitoni nga koha e lirë për të bërë gjëra të tjera. Pra, nëse keni një kopsht të sheshtë me rreth 200-2000 metra katrorë dhe jeni shumë i zënë, pa dyshim që ky lloj makinerie për kopshtin e barit është i përsosuri për ju.

meta

Fuqia është përgjithësisht e ulëtPrandaj, përdorimi i tij në shpatet e pjerrëta ose në një lëndinë me bar shumë të gjatë nuk rekomandohet sepse mund të dëmtohet.

«]

Kositës lëndine

Kositës i hipur është për kopshte shumë të mëdha

avantazh

Duke punuar me një kositëse është justifikimi perfekt për të pasur një kopsht ashtu si e dëshironi nga sedilja e automjetit. Isshtë krijuar për të performuar në mënyrën më të mirë në sipërfaqe shumë të mëdha, nga 1000 në 4000 metra katrorë, kështu që mund të përdoret edhe në kurse golfi. Rezervuari i kolektorit të barit është rreth 200 litra, kështu që ndoshta do të duhet të zbrazni atë vetëm kur të keni mbaruar.

meta

Mirëmbajtja nuk është e lehtë. Kurdoherë që blini një mjet ose makinë, duhet të lexoni manualin, por në rastin e traktorit të lëndinës, ky lexim është më i rëndësishëm nëse është e mundur. Ju duhet ta ndërroni vajin aq shpesh, të kontrolloni që të dy fletët, frenat dhe vetë motori janë në gjendje të përsosur; Ruajeni në një vend të freskët dhe të thatë, të mbrojtur nga dielli dhe pastrojeni herë pas here.

Ku të blini një makinë prerëse?

Lëndinë e barit është thelbësore për të pasur një kopsht spektakolar

Amazona

Në Amazon ata shesin gjithçka. Nëse flasim për lëndinë, katalogu i tij është shumë, shumë i gjerë, duke gjetur të gjitha llojet me çmime të ndryshme. Për shembull, mund të merrni një manual për 60 euro, ose një traktor lëndinë për më shumë se 2000 euro. Zgjedhja e një është e lehtë, pasi Thjesht duhet të lexoni skedarin e produktit dhe mendimet që ai ka marrë nga blerësit e tjerë për të blerë dhe të prisni ta merrni atë në shtëpi.

bricodepot

Në Bricodepot ata kanë një katalog të vogël, por interesant të kositësve lëndinë elektrike dhe benzine. Ata shesin modele nga marka të njohura si McCulloch, me çmime që variojnë nga 69 në 500 euro. Për ta fituar atë duhet të shkosh në një dyqan fizik.

Leroy Merlin

Në Leroy Merlin ata kanë një katalog shumë të gjerë të makinerive, të cilat i azhurnojnë rregullisht. Çmimet variojnë nga 49 në 2295 euro, dhe mund t’i blini ose në një dyqan fizik ose në internet.

Wallapop

Në Wallapop ata shesin produkte të dorës së dytë me çmime të mira. Nëse gjeni diçka që ju pëlqen, mos hezitoni të kërkoni nga shitësi për më shumë fotografi dhe / ose informacion e së njëjtës nëse mendoni se është e nevojshme.

Shpresojmë të keni arritur të gjeni kositësin që i përshtatet më mirë nevojave tuaja.