Kur krasitet dracaena marginata?

Dracaena marginata jeton mirë në një sallë

Imazh - Wikimedia / David J. Stang

Dracaena marginata është një bimë që zakonisht e kemi në shtëpi. Ka kërcell shumë të hollë (trungu fals) dhe gjethe të shumta heshtak që e bëjnë shumë të bukur. Dhe megjithëse ritmi i rritjes së tij është mjaft i ngadaltë, kjo nuk do të thotë se nuk ka nevojë për një ndryshim në vazo më vonë, apo edhe për një krasitje të vogël.

Përveç kësaj, nuk mund të harrojmë se e zakonshme është që çatia e një shtëpie, le të themi e zakonshme, është zakonisht 3 ose 4 metra larg. Por protagonisti ynë mund të masë deri në 5 metra, me të cilat, nuk do të na mbetet gjë tjetër veçse ta dimë kur krasitet dracaena marginata dhe si.

Kur duhet krasitur dracaena marginata?

Drakena krasitet herë pas here

Gjëja e parë për të qenë shumë e qartë është se krasitja që do t'i bëjmë dracaenës nuk ka të bëjë fare me krasitjen që do t'i bënim një peme të zakonshme si lisi ose panja, për arsyen e thjeshtë se gjenetika e tij, dhe për këtë arsye evolucioni që ata kanë pasur, është shumë i ndryshëm. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme të dimë kohën më të mirë për ta krasitur, pasi vetëm nëse bëhet në kohën e duhur, do ta bëjmë atë të rikuperohet më shpejt.

Dhe çfarë duhet bërë për këtë? Epo, se dracaena marginata Është një bimë tropikale, e cila nuk e përballon dot fare të ftohtin, prandaj përdoret për të dekoruar shtëpitë. Gjithashtu, Ajo rritet vetëm kur moti është i mirë, domethënë kur temperaturat mbeten midis 18 dhe 35ºC.. Në vjeshtë dhe, mbi të gjitha, në dimër, ai vështirë se mbetet aktiv: ai kryen vetëm funksionet e tij më themelore, siç është frymëmarrja, por ritmi i rritjes së tij ngadalësohet aq shumë sa mund të ndalojë edhe.

Duke marrë parasysh gjithë këtë, krasitja do të bëhet kur të fillojë të dalë nga ajo gjendje pushimi, sepse është kur lëngu fillon të qarkullojë me shpejtësinë e tij normale dhe, për rrjedhojë, kur mund të shërohet më shpejt nga lëndimet. Tani, cili është saktësisht ai moment?

Më pëlqen të kem më shumë durim me bimët e brendshme sesa me ato të jashtme: Preferoj të pres që temperaturat të ulen në të paktën 20ºC për një kohë dhe për ato javë të shoh që moti po përmirësohet, sepse nëse krasitni sapo mbaron dimri, por menjëherë pas kësaj vjen një valë e ftohtë, edhe nëse jeni të mbrojtur në shtëpi, do ta vini re atë rënie të temperaturave (përveç nëse, sigurisht, që në shtëpi kemi gjithmonë pak a shumë të njëjtën gjë. gradë, dhe se në dhomën ku e kemi nuk ka skica).

Cili është objektivi i krasitjes së dracaena marginata?

Një tjetër gjë që duhet mbajtur parasysh është se një bimë e re nuk duhet të krasitet. Për më tepër, gjëja normale është se duhen shumë vite derisa të duhet ta krasitim, sepse siç thashë, duhet koha për t'u rritur. Ndonjëherë në çerdhe dhe dyqane kopshtesh mund të gjejmë ekzemplarë të krasitur, por këto zakonisht kanë të paktën 1 metër lartësi ose më shumë.

Kjo është arsyeja pse Objektivi i vërtetë i krasitjes së kësaj bime nuk është tjetër veçse mbajtja e saj në një lartësi më të ulët në mënyrë që të mos prekë tavanin.. Jo me shume Jo me pak. Nëse synimi ynë është ta kemi atë në kopsht ose në oborr, nuk do të na duhet as të shqetësohemi për këtë çështje.

A mund të krasitni një bimë të sëmurë?

Ndonjëherë mund të ndodhë që të kemi ujitur shumë dracaenën tonë dhe kërcelli të fillojë të kalbet. Epo, në këtë rast, po, ne mund ta krasitim atë të përpiqemi ta shpëtojmë, pavarësisht nga stina e vitit në të cilën gjendemi dhe nga mosha e bimës. Por e përsëris: vetëm në këtë rast.

Nëse problemi është se ka dëmtues, për shembull, krasitja është krejtësisht e panevojshme sepse ka insekticide dhe ilaçe shtëpiake që mund t'i aplikojmë. Nuk do ta kemi të vështirë as ta pastrojmë me ujë dhe me pak sapun për larjen e enëve (doza është 2-3ml sapun në 1 litër ujë).

Si duhet krasitur?

Pashë

Krasitja Dracaena marginata do të bëhet duke përdorur një sharrë dore të vogël (ne shitje këtu) që do ta kemi dezinfektuar me ujë dhe sapun. Kjo do të na ndihmojë të presim ato kërcell që janë një centimetër ose më shumë të trasha.

Gjithashtu, është e rëndësishme të dini këtë do të krasitet vetëm nëse ka më shumë se një kërcell, pasi përndryshe do ta linim pa gjethe dhe do t'i kushtonte shumë më tepër rifillimi i rritjes së tij.

Pasi ta dimë këtë, thjesht do të marrim sharrën e dorës dhe do të presim kërcellin duke e vendosur mjetin sipër gjetheve të vjetra. Përveç kësaj, duhet pasur parasysh se sa më e ulët të pritet, aq më shumë do të duhet të prodhojë gjethe të reja, kështu që nëse lëmë disa gjethe gjatë krasitjes, do ta ndihmojmë të rikuperohet.

Deri në fund, do të aplikojmë pastë shëruese (ne shitje këtu) në plagë. Në këtë mënyrë do të shmangni sëmurjen.

Cfare te presesh

Pas disa javësh do të shohim se dalin kërcell të rinj, të cilat do të jenë degë të reja. Epo, pasi të jenë zhvilluar pak, mund të fillojmë të fekondojmë dracaenën me një pleh për bimët e gjelbra si p.sh. kjo.

Siç e keni parë, krasitja e kësaj bime nuk është shumë e komplikuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.