Ku duhet vendosur një palmë?

Palmat duhet të jenë jashtë

A e dini se ku duhet vendosur një palmë? Është një pyetje që duket se ka një përgjigje të lehtë, të thjeshtë, por... në realitet nuk është aq e thjeshtë, për arsyen e thjeshtë se ka disa me diell, të tjera me hije; dhe disa mund të përballojnë temperaturat e ngrirjes, por shumë nuk munden.

Për këtë arsye duam të shpjegojmë me detaje se ku duhet ta vendosni bimën tuaj që të rritet në kushte të mira.

Si të kuptoni nëse një palmë është e brendshme (tropikale) apo e jashtme?

Chamaedorea është një pëllëmbë e brendshme

Imazh - Wikimedia / Pluume321

E vërteta është se Mënyra më e mirë për ta zbuluar është duke shkuar në një çerdhe që është relativisht afër vendit ku jetojmë dhe të shohim nëse ata kanë atë palmën që na pëlqen në një serë. (ose në ambiente të mbyllura), në këtë rast do të flisnim për një që nuk i reziston të ftohtit dhe për këtë arsye duhet të jetë brenda shtëpisë; ose jashtë vendit.

Por sigurisht, këtu do të kishim ende një problem, sepse në të gjithë botën përshkruhen më shumë se 3 lloje palmash dhe një përqindje e lartë e tyre shiten, por jo në fidanishte fizike, por në dyqane online. Por ne nuk do të duhet të shqetësohemi, sepse Në përgjithësi, të njëjtat faqe në internet tregojnë temperaturën më të ulët që mbështet secila, dhe bazuar në këtë, ne mund ta vendosim atë ku do të jetë më mirë.

A ka ndonjë mënyrë për të ditur nëse një palmë është tropikale - dhe për rrjedhojë e brendshme - pa pasur nevojë të konsultoheni me dikë? Epo, unë kam mbledhur palma që nga viti 2006 dhe po, Mund të them se speciet tropikale dhe subtropikale priren të kenë gjethe më të buta se ato që mund të përballojnë të ftohtin.. Për shembull, ato të Dypsë lutescens (me emër të gabuar areca) janë shumë më të buta se ato të data (Phoenix dactylifera).

Një gjë tjetër që mund të shihet është se Palmat e ndjeshme ndaj të ftohtit rriten vetëm kur të vijë pranvera dhe do të ndalojnë së rrituri sapo të kthehet freskia dhe temperaturat bien sërish nën 15ºC. Por kjo mund të dihet me siguri vetëm nëse tashmë keni përvojë në rritjen e tyre.

Si të kuptoni nëse është me diell apo me hije?

Ka palma që janë me diell
Artikulli i lidhur:
A janë palmat me diell apo me hije?

Kjo pyetje është gjithashtu e ndërlikuar. Si zakonisht, gjethet e palmave që rriten në hije janë shumë më të buta se ato që rriten në diell. Kjo mund të shihet, për shembull, në Phoenix ose Washingtonia, të cilat janë dy gjini, speciet e të cilave rriten të ekspozuara ndaj diellit mbretëror; Nga ana tjetër, Chamaedorea ose Calamus i kanë ato shumë më të brishta, pasi janë gjithmonë në hije.

Gjithsesi, Ka përjashtime. Një Archontophenix, për shembull, që ka nevojë për hije kur i ri do të ketë gjethe të buta, ndoshta pak më të vështira kur rritet dhe mësohet të ekspozohet drejtpërdrejt në diell, por kurrë nuk do t'i ketë ato aq të vështira sa Phoenix ose ndonjë tjetër që është rritur. në diell që në fillim. E njëjta gjë ndodh me Howea dhe Rhopalostylis.

Ku të vendosni një palmë të sapo blerë?

Mund të lindë pyetja nëse duhet ta vendosim jashtë, apo brenda. Dhe mirë, Përgjigja për këtë pyetje do të varet shumë nga ajo se ku dhe si e kanë pasur në çerdhe; do të thotë, nëse ishte në një vend të mbuluar, ne tashmë e dimë se nuk mund të marrë diellin e drejtpërdrejtë dhe se ndoshta nuk mund të durojë të ftohtin, prandaj është mbajtur brenda (dhe them "ndoshta" sepse p.sh. Howea (Kentia) rekomandohet si një pëllëmbë shtëpie në rajone ku mund të jetë jashtë, si në shumë pjesë të Mesdheut, pasi mbështet ngricat e ftohta dhe të buta).

Tani, duhet të jeni të kujdesshëm me këtë sepse Edhe nëse nuk duhet t'i jepni dritë direkte, kjo nuk do të thotë që mund të jeni në dhoma me pak dritë.; përkundrazi, ndodh e kundërta: do të jetë shumë e rëndësishme që ai të vendoset në një vend ku ka shumë, shumë dritë, pasi në të kundërt gjethet e tij do të humbasin ngjyrën dhe rrjedhimisht edhe shëndetin.

Por nëse, nga ana tjetër, ishte jashtë dhe në një zonë me diell, atëherë do të duhet ta ekspozojmë atë në rrezet e diellit direkte. I tillë do të ishte rasti i Phoenix, Washingtonia, Chamaerops, Nannorhops, Syagrus, butya dhe shume te tjere. Të gjitha këto kanë nevojë për rrezet e diellit direkte që nga dita e parë, nëse nuk janë mbajtur në hije; në këtë rast dhe vetëm në këtë rast do të vendosen në gjysmëhije dhe ngadalë dhe gradualisht do të mësohen me diellin e drejtpërdrejtë.

Si të zgjedhim vendin më të mirë ku do ta vendosim?

Duhet të kujdesemi për pëllëmbët në vazo

Përveç të qenit të qartë nëse një palmë është në diell apo në hije, ka gjëra të tjera që duhen marrë parasysh kur të gjeni vendin më të mirë për të, si këto:

 • Nuk është e nevojshme ta vendosni të ngjitur në mur. Pavarësisht nëse do të jeni në shtëpi apo larg, çarçafët nuk duhet të fërkohen me mur, përndryshe ato thyhen dhe thahen.
 • Kujdes nga skicat brenda. Gjethet thahen nëse i goditni me kondicioner, ventilator, radiator etj., ndaj duhet të shmangni vendosjen e bimëve pranë këtyre pajisjeve.
 • Sa herë që është e mundur, do të jetë e preferueshme ta mbillni në tokë sesa ta lini në një tenxhere. Ndërsa ka shumë lloje që mund të rriten në vazo gjatë gjithë jetës së tyre, si p.sh Kamaedorea, nëse klima është e përshtatshme për ta dhe nëse keni një kopsht, preferohet t'i mbillni në të në mënyrë që të rriten dhe forcohen në mënyrë më natyrale dhe me ritmin e tyre.
 • Dëshironi që trungu i tij të anohet pak? Ndaj mbije afër murit, por unë insistoj: mbylle, jo ngjitur me të. Idealisht, duhet të jetë së paku një metër larg tij.
 • Nëse keni një palmë që ka nevojë për hije kur është e re, por diell si i rritur, si Archontophoenix ose Howea, është interesante t'i vendosësh në hijen e një bime që është më e madhe se ajo në atë kohë, por që mund të tejkalohet nga palma në pak vite. Për shembull, unë vendos një Archontophoenix maxima 1 metër e lartë në hijen e a Ensete ventricosum e cila në atë kohë ishte rreth 3 metra. Tani palma është rritur shumë, me përmasa pak më shumë se 2 metra, por duke qenë se ka mundur të ekspozohet gradualisht në diell, nuk i djeg gjethet.

Kështu që, shpresoj se mund të zgjidhni vendin më të mirë për palmën tuaj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.