Kujdesi për mente

Mente është një bimë aromatike që rritet lehtë

Peppermint është një bimë aromatike shumë e lehtë për tu rritur që vështirë se ka nevojë për mirëmbajtje; aq sa është e përsosur për ata njerëz që nuk kanë shumë përvojë në kujdesin e bimëve, madje edhe si dhurata, pasi përdoret gjithashtu për të aromatizuar shumë pjata ose për të bërë infuzione.

Na tregoni si është dhe çfarë kujdesi për t'i dhënë asaj.

karakteristika të

Peppermint është një bimë barishtore që rritet në një lartësi prej 30cm. Ka gjethe jeshile të lehta, aroma e të cilave është shumë karakteristike. Nëse keni një kopsht të vogël, është e rëndësishme të dini se rrënjët e tij janë invazive, deri në atë pikë që sythat e reja mund të dalin 30-40cm larg "bimës mëmë".

Karakterizohet gjithashtu nga aroma e saj e freskët dhe intensive dhe emri i saj shkencor. mentha spicata, ka të bëjë me formën e tehut tuaj. Menteja rrjedh nga hibridizimi i dy llojeve të mentes: e bardha dhe e zeza. Lule lindin në pjesën më të lartë të thikave, ato janë të pajisura me 5 petale, me trëndafila të gjatë 3 mm.

Peppermint është një bimë aromatike shumë mirënjohëse që do të duket e shkëlqyeshme me një minimum kujdesi.

Por, cili është kujdesi për mente?

Nëse do ta rritni në shtëpi, vendndodhja është thelbësore që ajo të rritet dhe të mbetet e shëndetshme. Kjo bimë ka nevojë për shumë diell, kështu që duhet ta vendosni në një vend me diell ose gjysmë hije në kopsht ose në një hapësirë ​​të pajisur me dritë natyrore nëse do të jetë brenda shtëpisë.

Nëse jeni jashtë shtëpisë duhet të kujdesesh për të nga të ftohtit e tepërt ose që nuk merr ndriçim të mjaftueshëm natyror, pasi që këto dy elemente shkurtojnë zhvillimin e bimës dhe madje mund ta vrasin atë. Ju gjithashtu duhet t'i kushtoni vëmendje në ato vende me shumë intensitet diellor, ku këshillohet t'i vendosni në gjysmë hije për të parandaluar djegien e kërcellit dhe gjetheve.

Kjo bimë shumëvjeçare është e aftë të përshtatet në klimat e ndryshme, megjithatë temperaturat ideale për zhvillimin e saj optimal variojnë nga 15º deri në 30º C. Kjo e bën atë pak tolerante ndaj temperaturave të ulëta, prandaj nëse në zonën ku rriteni është shumë e ftohtë , ju duhet ta mbroni atë nga temperaturat e ulëta, në mënyrë që të mos dëmtohet ose të vdesë.

Kompostimi rekomandohet në pranverë. Mundësisht me një pleh organik (si p.sh. kjo), për ta shtuar në substratin e bimës, kështu që lastarët do të jenë të shëndetshëm dhe do të shmangni shfaqjen e dëmtuesve.

Këshillohet që ta keni në një tenxhere, ku do të jetë shumë më e kontrolluar. Tani, nëse dëshironi ta keni në tokë, unë rekomandoj që para se ta mbillni, vendosni një rrjetë anti-rhizome në mënyrë që, në këtë mënyrë, rrënjët e saj të mos mund të përhapen.

Nëse flasim për ujitje, do të duhet të jetë e rregullt, pasi që nëse është në një tenxhere gjatë verës, ne do të ujitim 2-3 herë në javë, dhe pjesën tjetër të vitit midis një dhe dy herë çdo shtatë ditë; Nga ana tjetër, nëse e kemi në tokë, do të mjaftojë me dy ujitje në javë gjatë vitit të parë, dhe një nga i dyti.

Një pikë tjetër që nuk mund ta harrojmë është ajo e krasitjes. Krasitet pas lulëzimit në mënyrë që karamele mente të mbetet e ulët dhe e kujdesur mirë. Për ta bërë këtë, me ndihmën e gërshërëve ne do ta ulim lartësinë e saj në gjysmë.

Për pjesën tjetër, nuk do t'ju japë ndonjë problem, pasi i reziston thatësirës mjaft mirë. Sidoqoftë, për të pasur një bimë të shëndetshme, plot gjethe, ajo duhet të jetë e vendosur në një vend ku është e ekspozuar ndaj diellit dhe të mbillet në një substrat të përbërë nga torfe të zezë të përzier me 10-20% perlit ose ndonjë material tjetër poroz. Kjo do të parandalojë përmbytjen e tokës, gjë që mund ta dëmtojë atë.

Sa duhet të vaditni menten?

Ka nevojë për lotim të bollshëmShtë e nevojshme që të jeni gjithmonë të vëmendshëm ndaj nivelit të lagështisë së substratit dhe që kur të vaditni të mos krijoni mbytje uji sepse dëmton bimën: rrënjët kalben dhe bima mbyt deri në vdekje.

Në verë, rekomandohet lotim në sasi të vogla dhe çdo ditë, në mënyrë që substrati të mbetet i lagësht në prekje. Shtë e rëndësishme që toka në tenxhere ose kopsht të jetë e lirë dhe të sigurojë kullim të mirë.

Kur mund të pritet mente?

Meqenëse është një bimë shumëvjeçare, mund të pritet në çdo kohë të vitit. Gjethet e saj mund të përdoren për aplikime të ndryshme: gatim, ilaçe, pije, etj. Rrjedhat dhe gjethet e prera mund të përdoren të freskëta, si dhe të thara.

Në lidhje me krasitjen në të cilën hiqen pjesët që janë tashmë të thata ose të ngordhura, kjo duhet të zbatohet pas çdo lulëzimi që ndodh çdo vit.

Rekomandohet gjithashtu të bëni krasitje kur është e nevojshme kur bima është e sëmurë, të hiqni pjesët që janë shumë të dëmtuara dhe që e gjithë menta të mos preket.

Si të rritet mente?

Mënyra efektive për të rritur bimën dhe për ta bërë atë të duket shumë me gjethe, është krasiteni pasi të lulëzojë, Mënyra për ta bërë këtë është duke prerë kërcellin dhe duke i lënë të skuqen nga 5 në 10 cm sipas madhësisë së bimës, kjo ndihmon që rrjedhjet për pranverën e ardhshme të jenë rritur shumë dhe gjethe të bollshme do të mbijnë prej tyre, të cilat do të i bëni ato të duken në karamele mente më të dendura dhe më të bukura.

Dëmtuesit dhe sëmundjet që mund të ndikojnë në barin e mirë

Miza e bardhë

Këto janë të vendosura në anën e pasme të fletës së mentës, Isshtë i pranishëm në pranverë dhe verë dhe zakonisht sulmon në serra. Këto nxjerrin lëngun nga bima, prodhojnë melasë, gjenerojnë dëmtime mekanike, etj.

Afidet

Afide të kuqe në gjethet e domates

Imazh - Flickr / Huerta Agroecológica Comunitaria «Cantarranas»

Për të afide ata duan të sulmojnë lastarët dhe larvat e tyre gjenerojnë dëme të konsiderueshme, duke bërë galeri në gjethe, të rriturit ushqehen me lëngun e gjetheve, gjithashtu me lastarët dhe fshikëzat. Ata gjithashtu prodhojnë një substancë ngjitëse të quajtur mjaltë që tërheq milingonat.

Kur ato shfaqen, preferohet të hiqni sythat më të prekura dhe të vendosni ujë me sapun në majë të afideve.

Ndryshk (kërpudha)

Këto favorizohen kur ambienti është me temperatura të buta dhe lagështia e lartë, kështu që pas periudhave të forta të shiut, roja mund të shfaqet në pjesën e poshtme të fletës, ku do të shihni gunga të vogla portokalli me njolla të verdha në anën e sipërme.

Kujdesi për barin e mirë në vazo

Kjo është një bimë shumë mirënjohëse që fare mirë mund të rritet në një tenxhere. Kjo mund të jetë si balta, ashtu edhe plastike. Thuhet se në tenxhere, bima zgjat shumë më gjatë dhe është më e lehtë për t'u mbrojtur nga era dhe acari, përveç kësaj mund të mbahet më mirë në tokë.

Për ta rritur atë në një tenxhere, duhen:

 • Nënshtresa universale e përzier me 30% perlit (në shitje) këtu).
 • Aplikoni ujitje të paktën 3 herë në javë në verë, pjesën tjetër të vitit vetëm dy herë.
 • Plehëroni vetëm nëse dëshironi, me plehrash me origjinë organike që lëshohet ngadalë një herë në substrat.
 • Krasiteni pasi të lulëzojë ose kur duhet të hiqni kërcell dhe gjethe të këqija.
 • Në pranverë mund të shumëzoni bimën me anë të prerjeve të rrënjosura.

Kujdesi i mentes në dimër

Bari është një bimë vaskulare me kërcell të gjelbër

Isshtë shumë pak tolerante ndaj të ftohtit, kështu që nëse e keni të mbjellë në kopsht, Në sezonin e dimrit duhet ta mbroni sepse nëse nuk mund të përkeqësohet shumë dhe madje mund të vdesë. Nëse e keni në tenxhere është më lehtë t’i mbroni nga i ftohti i fortë, ndërsa dimri kalon.

Niveli më i ulët i temperaturës që konsiderohet i pranueshëm për uzinën është 15º C, poshtë kësaj tashmë do të preket dhe në temperatura nën -5º vdes. Mënyra më e mirë për t'u kujdesur për bimën tuaj nga mete të tilla si vemjet, aphids, mizat e bardha, etj, është duke marrë kujdes parandalues.

Bëni kontrolle të vazhdueshme të gjendjes së gjetheve dhe kërcellit të mentesKushtimi i vëmendjes së veçantë në pjesën e prapme të gjetheve është një mënyrë e mirë për të zbuluar në kohë, nëse ndonjë dëmtues është vendosur në të.

Në rast se është i infektuar me afide, filloni me krasitjen e sythave që janë prekur shumë, spërkatni gjethet me ujë sapuni, vendosni një infuzion me hudhër dhe qepë dhe mund të sillni edhe disa mollëkuqe, pasi ata janë armiq të afide dhe ju ndihmojnë t’i zhdukni ato.

Nëse shpërthimi është mizë e bardhë, mund të vendosni kurthe kromatike, të përdorni infuzione hudhre ose pelini për të aplikuar në zonat e prekura dhe gjithashtu metoda të tjera që rekomandohen në dyqanin e specializuar.

Peppermint është një bimë aromatike shumë mirënjohëse që do të duket e shkëlqyeshme me një minimum kujdesi. Merre këtu.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Anthony dijo

  Përshëndetje Monica
  E keni fjalën për krasitjen e mentes, pas lulëzimit, a keni parasysh çdo herë që çdo degë rritet një lule, pavarësisht nga koha ose stina që del?
  Nga një prerje, unë e mbolla atë në një substrat universal dhe e kam pasur të shkëlqyeshëm, duke tejmbushur tenxheren, por tani disa gjethe janë tharë dhe disa degë janë errësuar. Disa vrima janë bërë gjithashtu (nga ndonjë krimb, mizë apo një tjetër? Këtë mëngjes kishte katër të gjelbërta në tokë, pas spërkatjes). Unë jam duke shkuar për të vënë më shumë në diell. Unë e ujit atë çdo 2 ditë tani. A duhet të bëj diçka tjetër?
  Unë bashkangjit imazhe për t'ju dhënë një ide:

  http://imageshack.com/a/img924/5664/KVFzLt.jpg
  http://imageshack.com/a/img922/8696/teYrac.jpg
  http://imageshack.com/a/img924/9736/j4UsOs.jpg
  http://imageshack.com/a/img924/6135/iyEd3Q.jpg
  http://imageshack.com/a/img924/354/kXXar7.jpg
  http://imageshack.com/a/img923/364/1pje0d.jpg
  http://imageshack.com/a/img924/5677/zHSQY9.jpg
  http://imageshack.com/a/img923/4788/aTpkMt.jpg
  http://imageshack.com/a/img922/6016/2KdaFi.jpg
  http://imageshack.com/a/img924/5897/Jt14Bz.jpg
  http://imageshack.com/a/img921/977/FGWDon.jpg
  http://imageshack.com/a/img922/9959/JOah0t.jpg

  Faleminderit perseri.
  Nje perqafim,

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Antonio.
   Bimë e bukur
   Po, pas lulëzimit, kërcellët e luleve duhet të priten.
   Vrimat bëhen nga krimbat, ose larvat e disa insekteve (fluturat ose molët, për shembull). Për t'i luftuar ata, unë rekomandoj që ta trajtoni me 10% Cipermetrinë, është efektiv dhe i shpejtë. Por nuk është një insekticid natyral, kështu që nëse përdorni zakonisht gjethet, për sigurinë do të duhet të prisni rreth 30 ditë.

   Nëse nuk ju intereson ai insekticid, mund të provoni një natyral të bërë nga hudhra. Për ta bërë këtë, ju thjesht duhet të copëtoni 5 thelpinj hudhër dhe t'i zieni në 1l ujë. Pastaj një spërkatës mbushet me tretësirë, dhe e gjithë bima spërkatet mirë.

   Një përshëndetje.

 2.   Anthony dijo

  Përshëndetje Monica
  faleminderit per komentet tuaja
  Do të provoj insekticidin natyror të hudhrës.
  Kur thoni të prisni kërcellin e lules, a keni ndërmend të prisni të gjithë degën që mbin lule nga baza e kërcellit? A duhet ta prisni atë sapo të dalë ndonjë lule ose të prisni që ajo lule të zhvillohet?
  Nga ana tjetër, e kam të bashkangjitur në një borzilok mushkonje, a bëjnë ata një çift të mirë?

  Faleminderit perseri.
  Të fala,

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Antonio.
   Po, duhet të prisni të gjithë kërcellin e luleve, kur lulet janë tharë tashmë.
   Lidhur me pyetjen e fundit, për sa kohë që secila ka tenxhere, ato do të rriten pa problem
   Përshëndetje dhe faleminderit

 3.   Anthony dijo

  Faleminderit, Monica
  Çfarë zbehen lulet në fund të verës? Tani ata ende duken paksa levander?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Po, pak a shumë drejt fundit të verës ose fillimit të vjeshtës ata do të jenë tharë tashmë.

   1.    Jaime dijo

    Përshëndetje, karamele mente duhet të marrë diell direkt ose gjysmë hije? Faleminderit

    1.    Monica Sanchez dijo

     Hi James.

     Mund të jetë edhe në diell edhe në gjysmë hije, por diell më të mirë

     të fala

 4.   Alma dijo

  Përshëndetje, si mund të di pak për kopshtarinë? Unë kam një bar të mirë në vazo, ishte e bukur, por nuk e di se çfarë ka ndodhur me të, ka njolla të bardha që mund t'i bëj për ta ndihmuar që të përmirësohet pasi që për shkak të kësaj ato janë tharjen dhe rënien e gjetheve të tyre

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Alma.
   Kur e ujitni, a i lagni gjethet? Nëse po, ju ndoshta po digjeni prej saj.
   Nëse jo, a keni kontrolluar për të parë nëse kishte ndonjë plagë? Njollat ​​e bardha shpesh ngatërrohen me mollë pambuku.
   Një përshëndetje.

 5.   amajrani dijo

  Përshëndetje Monica unë quhem amayrani kam një barishte të mirë ishte shumë e bukur por nga një moment në tjetrin shumica e saj u tha u dua ndihmë aaa nuk dua të vdesë ...

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Amayrani.
   Sa shpesh e ujitni atë? Peppermint është një bimë që i qëndron mirë thatësirës. Nëse ujitet tepër ose nëse ekspozohet drejtpërdrejt në diell direkt kur më parë ka qenë në gjysmë hije, gjethet e tij thahen shpejt.
   Hiqni pjesët e thata dhe kontrolloni lagështinë e tokës. Për ta bërë këtë mund të futni një shkop të hollë prej druri në pjesën e poshtme: nëse del me shumë tokë ngjitëse, mos ujisni pasi do të jetë shumë i lagësht.
   Nëse keni ndonjë pyetje të mëtejshme, pyesni
   Një përshëndetje.

 6.   Irene dijo

  Mirëdita,

  Unë jam i ri në mentë, e bleva një 6 ditë më parë, e kam në tarracë dhe i jep shumë dritë por jo diell të drejtpërdrejtë. Unë do ta vendos në një tenxhere terrakote që kur erdhi në një plastike. Ajo që kam parë është se disa gjethe të saj po bëhen kafe. Pse eshte ajo? Cfare duhet te bej?

  Shumë falemnderit.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Irene.
   Nëse janë gjethet më të ulëta, mos u shqetësoni. Eshte normale. Gjethet plaken derisa të thahen plotësisht ndërsa shfaqen të reja.
   Nëse të tjerët, është gjithashtu normale. Ndryshimi i vendndodhjes mund të ndikojë pak në to.

   Mund ta ndërroni tenxhere në pranverë. Mund ta bëni edhe në verë, por është më mirë ta bëni në fillim ose në fund.

   Një përshëndetje.

 7.   Jo dijo

  Përshëndetje Monica. Unë quhem Neida. Shpresojmë se mund të më ndihmoni me karamele mente. E bleva për rreth 1 muaj dhe ishte shumë e bukur, nga një ditë në tjetrën kishte shije të verdhë dhe gjethet filluan të thaheshin. Dhe rrjedh. Rrjedhjet e reja mbinë, por gjethet vazhdojnë të thahen dhe sot e kuptova që ka një murtajë, mete janë jeshile me të njëjtën ngjyrë si mente, çfarë insekticid natyror rekomandoni?
  Faleminderit për ndihmën
  të fala

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Neida.
   Unë rekomandoj trajtimin e tij me tokë diatomace. Shtë një pluhur i përbërë nga alga mikroskopike të fosilizuara që janë bërë me silicë. Pasi bie në kontakt me krimbin, ai e shpon atë dhe vdes i dehidratuar.
   Ju mund ta merrni atë brenda amazonë.
   Një përshëndetje.

 8.   Ricardo dijo

  Përshëndetje Monica, si jeni?
  Si e konsumoni mente pa ndikuar në rritjen e saj? A mund të merrni gjithmonë gjethe të bimës për konsum edhe nëse nuk ka lulëzuar?
  Thanks,

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Ricardo.
   Po, ju mund të merrni copa kërcelli siç keni nevojë për to. Sigurisht, pa ju kaluar.
   Nëse, për shembull, bima mat rreth 20 cm, ajo nuk duhet të pritet (asnjëherë mos pritet) më shumë se gjysma.
   Një përshëndetje.

 9.   Hugo Campos dijo

  Unë kam një bimë avokado në një tenxhere dhe do të doja të dija se ku e marr sythin dhe çfarë është sythi për ta shartuar, nuk e di se si mund ta shartoj atë dhe nga e marr sythin dhe nga është sythi. bima tjetër. Ndihmoni

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Hugo.
   Që një avokado të japë fryte është e nevojshme të kesh një ekzemplar mashkull dhe një femër ..., ose ta shartosh atë. Për këtë, së pari duhet të dini nëse ekzemplari juaj është femër apo mashkull, dhe pastaj të gjeni atë që po ju mungon dhe të prisni një degë.

   Lule femer: http://www.avocadosource.com/slides/20040411/006024s.htm

   Lule mashkullore: https://davesgarden.com/guides/pf/showimage/302765/

   Pastaj, bëni shartimin e sythave, siç shpjegohet në Ky artikull.
   Një përshëndetje.

 10.   LGV dijo

  Përshëndetje, karamele mente ishte shumë e shëmtuar, të gjitha të thata. Unë kam prerë të gjitha kërcellët e sipërm dhe i kam vënë disa mulch. A do të dalë përsëri?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje LGV.
   Ndoshta po, por do të duhet të presim
   Një përshëndetje.

 11.   Bernarda Torres-Davila dijo

  faleminderit për këshillën tuaj do të më ndihmojë për të mirëmbajtur kopshtet tona

  1.    Monica Sanchez dijo

   Jemi të lumtur që e lexojmë këtë

 12.   Wilmer dijo

  Monica te uroj !! ! Blog shumë i mirë !!, Urime. Unë jetoj në Venezuelë, kam dy tenxhere me mente për 2 vjet dhe nuk ka lulëzuar kurrë, mendova se ishte e natyrshme derisa lexova këtë artikull.
  Unë do t'ju tregoj për ta se ato janë të bukura, njëra mbjellëse me një plehrash të dobët (tokë pa ndonjë trajtim shtesë), si rezultat gjethet janë të vogla dhe të brishta) dhe tjetra e fekonduar me rërë dhe jashtëqitje bagëtish (këtu thonë ata bajga lope) Shumë mirë është rritur afërsisht 30 cm dhe mendoj se do ta shkurtoj (gjethet më të mëdha do të fillojnë të jenë të të njëjtit lloj me të parën).
  në përfundim
  Ndërsa përmendni në këshillat tuaja se një plehrash e mirë është shumë e rëndësishme. Përveç kësaj unë spërkas në mënyrë periodike (shtoj) disa grushta të kësaj bajge, ashtu si një eksperiment dhe besoja se kjo është arsyeja pse rrënjët nuk dolën në sipërfaqe dhe ajo që ju thoni ndodh, lindin gjethe shtesë.

  Përshëndetje dhe sukses

 13.   Francisco Velez dijo

  Faleminderit për ndihmën, çfarë kuptoni me prerjet e rrënjosura? si e merrni atë?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Francisco.

   Për të shumëzuar nenexhikun me prerjet e rrënjëve, duhet së pari të gërmoni rrënjët pak, dhe pastaj të prisni një kërcell dhe pastaj ta varrosni në një vend tjetër (ne rekomandojmë që të jetë një tenxhere, në mënyrë që të keni më shumë kontroll). Ju duhet ta mbani tokën me lagështi por pa mbushje me ujë, dhe nëse dëshironi mund ta mbarsni kërcellin me të agjentë rrënjosës shtëpiak para se ta mbuloni me tokë në mënyrë që të rritet rrënjët më shpejt.

   Nëse keni dyshime, mos thoni.

   Përshëndetje!

 14.   Carmen dijo

  Kam dy tenxhere me mente. Ata janë të shëmtuar, njëri më keq se tjetri, por unë jam shumë i dhënë pas tyre dhe gjithsesi përpiqem t’i bëj të bukur.
  Ajo që më bie më shumë në sy është se ata kanë shumë "trung-trung" brenda, veçanërisht një prej tyre, vetëm dru. Ka gjethe të vogla dhe disa më të mëdha. Nëse dikush e kupton atë që po them dhe e di pse mund të jetë, unë e vlerësoj atë.
  Nuk di si të bashkëngjit imazhe.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje karmen.

   Imazhet nuk mund të bashkëngjiten nga këtu. Por ju mund t'i dërgoni ato tek ne kontakt@jardineriaon.com ose tek tonat facebook nëse dëshironi.

   Sidoqoftë, si kujdesesh për ta? Domethënë, i keni në diell apo në hije? A po i krasitni ato rregullisht?

   Shtë e rëndësishme që ata të bien në diell, përndryshe ata nuk do të jenë në gjendje të rriten mirë. Përveç kësaj, pas lulëzimit këshillohet që t’i krasitni mirë, në mënyrë që të qëndrojnë kompakte.

   Përshëndetje.