Kujdesi për Lapacho

Tabebuia rosea në lule

El lapaço është emri që u është dhënë pemëve të mrekullueshme tropikale të gjinisë botanike Tabebuia. Këto bimë janë vendase në zonën intertropikale të Amerikës, me Karaibet që janë shtëpia e shumicës së specieve.

Lulëzimi i saj është spektakolar. Lule, të cilat mund të jenë me disa ngjyra të ndryshme, vijnë për të mbuluar plotësisht kurorën, para se të mbushet me gjethe. Pra, nëse jeni adhurues i petaleve, mos hezitoni të mësoni më shumë rreth lapachos.

Si është lapacho?

Gjethet Tabebuia ose Lapacho

Pemët e njohura si lapacho janë bimë gjetherënëse që rriten 4 deri në 10 metra të larta që i përkasin gjinive Tabebuia dhe Handroanthus, të cilat përbëhen nga rreth 70 specie vendase në Amerikën tropikale. Gjethet e saj janë me gjethe të palosura, me secilën fletëpalosje që ka venat kryesore dhe dytësore shumë të shënuara. Lule shfaqen të grupuara në tufë lulesh në formën e një raceme me ngjyrë të verdhë, të bardhë, jargavan, rozë ose të kuqe. Fruti është një kapsulë brenda së cilës janë fara të holla dhe me krahë, të cilat kanë një shkallë të lartë të mbirjes.

Shkalla e rritjes së saj është mjaft e shpejtë nëse koha është e mirë, kështu që Ato janë bimë shumë interesante për kopshtet pasi që rrënja e tyre nuk është invazive..

Speciet kryesore

Më të njohurit janë si më poshtë:

Tabebuia aurea

Pamje e Tabebuia aurea

Imazh - Wikimedia / Haneesh KM

Shtë një pemë gjetherënëse që lind në Amerikën e Jugut arrin një lartësi prej 8 metrash. Ajo prodhon lule të verdha të ndritshme, me një diametër prej 6,5 centimetra.

Tabebuia avellanedae / Handroanthus impetiginosus

Pamje e lapacho rozë

Imazh - Wikimedia / mauroguanandi

Njihet si lapacho rozë, është një pemë vendase e Meksikës dhe Amerikës së Jugut. Arrin një lartësi prej 30 metrash, dhe prodhon lule rozë prej 4-5 centimetra.

Tabebuia chrysantha / Handroanthus chrysanthus

Pamja e krizantës Tabebuia

Imazh - Wikimedia / Veronidae

I njohur si guayacán, guayacán i verdhë, araguaney, lisi i verdhë (për të mos ngatërruar me pemët e klimave të buta të gjinisë Quercus), ose tajibo, është një pemë gjetherënëse që lind në zonën amerikane intertropikale. Arrin një lartësi prej 5 deri në 8 metra, dhe prodhon lule të verdha prej 5 deri në 12 centimetra.

Tabebuia chrysotricha

Pamje e Tabebuia të artë

Imazh - Flickr / Veronidae

E njohur si guayacán, pema e borisë së artë ose ipé, është një pemë gjetherënëse, vendase kryesisht në pyjet me shi të Atlantikut arrin një lartësi prej 7 deri në 11 metra. Ajo prodhon lule të verdha.

Tabebuia heterophylla

Pamje e heterophylla e Tabebuia

Imazh - Wikimedia / mauroguanandi

I njohur si lisi i bardhë (përsëri, për të mos u ngatërruar me Quercus), është një pemë gjetherënëse me origjinë nga Unazat e Vogla që arrin lartësinë deri në 18 metra. Prodhon lule rozë me rreth 5-6 centimetra.

Si kujdesesh për veten?

A do të dëshironit të kishit një në parajsën tuaj? Ndiqni këshillat tona:

Vend

Shtë një bimë që duhet të jetë jashtë, në diell të plotë. Në mënyrë që ajo të lulëzojë, i duhet rrezet e diellit direkte, idealisht gjatë gjithë ditës.

unë zakonisht

 • kopsht: është e rëndësishme që të jetë e pasur me lëndë organike dhe të ketë kullim të mirë, pasi nuk i pëlqen shumë mbushja e ujit.
 • Tenxhere me lule: mbushni me nënshtresë universale, mulch ose plehrash, të përzier me 20% perlit ose të ngjashëm.

Ujitja

zakonisht, duhet të jenë të shpeshta. Në klimat e nxehta dhe të thata, mund të jetë e nevojshme të ujiteni çdo 2 deri në 3 ditë në verë, dhe çdo 3-4 ditë në pjesën tjetër të vitit. Në çdo rast, kjo mund të ndryshojë, pasi për shembull një pemë që është në një tenxhere nuk do të ketë nevojë për të njëjtën frekuencë ujitjeje si një tjetër që është mbjellë në kopsht.

Pra, në rast dyshimi, mos hezitoni të kontrolloni lagështinë, sepse nëse vuan nga lotimi i tepërt do të jetë e vështirë të rikuperoni lapacho.

pajtimtar

Tabebuia caraiba në lule

Nga pranvera në verë duhet të paguhet me plehra organikë, si p.sh. humus i krimbave të tokës o plehu i kalit. Nëse është në një tenxhere, përdorni plehra të lëngshëm duke ndjekur udhëzimet e specifikuara në enë; në këtë mënyrë, nuk do të ketë rrezik të mbidozimit.

Krasitja

Ju nuk keni nevojë për të vërtetë. Do të jetë e mjaftueshme për të hequr degët e thata, të dobëta dhe të sëmura në vjeshtë. Gjithmonë përdorni mjete të krasitjes të dezinfektuara më parë, të pastra dhe në gjendje të mirë.

Koha e mbjelljes

Nëse keni dëshirë ta mbillni atë në kopsht, mund ta bëni në pranverë. Në rast se po e rritni atë në një tenxhere, transplantoni atë në atë sezon kur të shihni se rrënjët dalin përmes vrimave të kullimit, ose kur kanë kaluar më shumë se dy vjet nga transplantimi i fundit.

Shumëzimi

Lapacho shumëzohet me fara në pranverë dhe me prerje në vjeshtë ose në pranverë:

fara

Që farat të mbijnë Ne rekomandojmë t'i mbani ato për 24 orë në një gotë me ujë, dhe pastaj t'i mbillni në tavë me fidanë ose tenxhere. me vrima në bazën e tij të mbushura me substrat universal të përzier me 30% perlit ose të ngjashëm.

Duke e mbajtur substratin të lagur dhe shtratin e farës jashtë, ata do të mbijnë për rreth 15 ditë në një temperaturë prej rreth 20ºC.

Prerjet

Pritini një copë rreth 30 centimetra, mbarsni bazën e saj me të agjentë rrënjosës shtëpiak, dhe pastaj mbilleni në një tenxhere me vermikulit të ujitur më parë. Vendoseni atë jashtë, në një zonë të ndritshme, por të mbrojtur nga dielli direkt.

Nëse gjithçka shkon mirë, rreth një muaj do të lëshojë rrënjët e saj.

Rusticiteti

Shtë e ndjeshme ndaj acar dhe të ftohtit. Për t'ju dhënë një ide, unë kisha një guayacán të verdhë që e fitova nga fara dhe sapo temperatura ra nën 10ºC fillova ta humbas atë.

Ku te blej?

Jashtë vendeve të tyre të origjinës është e vështirë për ta gjetur, kështu që ju duhet të kërkoni fara që ata shesin për shembull këtu:

Nuk u gjet asnjë produkt.

A e njihnit lapachon?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

62 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Lilian medina dijo

  Unë jam një dashnor i natyrës dhe e dua këtë pemë të vogël lapacho ... Unë e kam parë atë, ata më dërguan disa fara, por ata nuk u mbinë… pse mund të jetë ??? Unë do të doja të di mendimin tuaj
  Faleminderit për ndarjen e këtyre artikujve, unë i konsideroj shumë interesante

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Lilian.
   Mund të jetë sepse farat janë tashmë të pavlefshme.
   Ata që prodhohen nga kjo pemë shpejt prishen.
   Një përshëndetje.

  2.    Claudia dijo

   Përshëndetje!!! Unë jam Claudia dhe kam një lapacho rozë që e kemi mbjellë më 21 shtator, data që fillon pranvera këtu në Argjentinë, kam parë që ka rreth 3 gjethe me skajet e djegura, pse është kjo? Shtë në një tokë, tokë të kuqe dhe të fekonduar, është në trotuarin e shtëpisë, ka diell gjithë ditën dhe ujitet çdo dy ditë, jo në sasi të mëdha, por për të ruajtur lagështinë, është rreth 30cm dhe rritet shpejt . Jam i shqetësuar për gjethet tuaja, shumë faleminderit paraprakisht!

   1.    Monica Sanchez dijo

    Hi, Claudia.
    Unë rekomandoj ta trajtoni atë me një fungicid. Në atë moshë, pemët janë shumë të prekshme nga kërpudhat.

    Nga rruga, kur ujitni, derdhni shumë ujë, në mënyrë që të arrijë rrënjët mirë. Në këtë mënyrë, ajo do të hidratohet më mirë.

    Përshëndetje.

   2.    Oscar dijo

    Përshëndetje ... Unë kam dy lapachos që gjethet duken si të rrudhura ... ato rriten mirë por është sikur po konsumojnë, çfarë mund të jetë ???

    1.    Monica Sanchez dijo

     Hi Oscar.

     Sa kohë i keni? A keni kontrolluar nëse kanë ndonjë plagë?

     Këto pemë janë gjetherënëse, domethënë, ata humbasin gjethet e tyre në një moment të vitit (në rastin e tyre, duke qenë tropikale, ata e bëjnë këtë pak para ose pak pas fillimit të sezonit të thatë). Por ato gjithashtu mund të humbasin nga dëmtuesit, të tilla si bugë me miell ose vemjet për shembull.

     Nëse dëshironi, na dërgoni një foto tek tonë facebook, e gjetheve në të dy anët, dhe ne shohim.

     Përshëndetje!

 2.   Antonio Lujan vazquez dijo

  Përshëndetje Monica, unë kam një shtrat në park me diell të plotë.
  8shtë XNUMX vjeç dhe ende nuk lulëzon.
  Çfarë mund të bëj, a ka ndonjë pleh për të aplikuar.
  Më trego pak, të lutem.
  Ne gjithashtu kemi një jacaranda 4 vjeç dhe ndodh e njëjta gjë.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Antonio.
   Unë rekomandoj të shtoni një shtresë plehrash me trashësi 4-5 cm, të tilla si plehu i pulës (nëse mund ta merrni të freskët, lëreni të thahet në diell për një javë). Përziejeni pak me tokën e kopshtit dhe shtojini përsëri pas dy muajsh.
   Në këtë mënyrë ata do të kenë lëndë ushqyese të mjaftueshme për të lulëzuar.
   Një përshëndetje.

  2.    Mariela dijo

   Përshëndetje, unë kam një lapacho, nuk e di se çfarë do të jetë, por po i lë gjethet gjysmë të gjelbërta dhe gjysmë kafe. A mund të më shpjegoni se çfarë nuk është në rregull me të?

   1.    Monica Sanchez dijo

    Përshëndetje Mariela.

    Nga jeni? Po ju pyes sepse nëse jeni në hemisferën veriore, gjëja më e mundshme është se po humbet gjethet për të shkuar për të pushuar.

    Tani nëse jeni në hemisferën jugore, mund të jeni të etur. Sa shpesh e ujitni atë?

    Përshëndetje!

 3.   Maria Cristina Sanchez dijo

  Përshëndetje Monica: Unë jam duke rritur një lapacho në një tenxhere. Transplantimi shkoi shumë mirë, në tokë të pasur organike dhe ujitje çdo ditë. Në zonën time, San Juan, nxehtësia është e fortë dhe e thatë. Po kalojmë një verë atipike me amplituda termike midis 15 dhe 20 gradë. Do të doja të dija nëse një mbulesë e tillë si gjilpërat mund të jetë e përshtatshme (nuk mund të bëj mulch). Meqenëse po shton aciditet në tokë më shqetëson, nuk gjej referenca në internet për lapachos dhe tokat acide. Faleminderit!!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Maria Cristina.
   Mund ta acidifikoni tokën me ujin e ujitjes. Thjesht, përzieni lëngun e gjysmë limoni në një litër ujë. Më shpejt sesa më vonë do të acidifikohet.
   Ju mund të përdorni hala pishe, por mos vendosni shumë pasi ato janë shumë acide, dhe kjo nuk do të ishte mirë as për bimën.
   Një përshëndetje.

 4.   Alejandra dhjetë dijo

  Përshëndetje, unë solla disa fara lapacho nga Meksika në Peru. Sheshet do të jenë në nëntor 2017. Dhe tani ka përmasa 15 cm dhe tashmë ka sytha për lule të bardha. Kam lexuar nga të tjerët. Se duhen 7 vjet për të lulëzuar. E kam në një tenxhere. Dhe trungu i saj nuk është ende shumë i fortë. Do të doja të kisha këshillë. Se si ta bëni bagazhin drejt

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Alejandra.
   Sa e madhe është tenxherja? Nëse është i vogël, me diametër 10,5cm ose më pak, unë rekomandoj ta transplantoni atë në një tjetër që ka përmasa rreth 20cm. Kështu që ju mund të rriteni më shumë dhe të bëheni më të fortë.
   Për ta bërë atë të rritet drejt, ju mund të vendosni një kunj pranë tij dhe ta bashkëngjitni atë.
   Një përshëndetje.

   1.    Cecilia dijo

    Pershendetje! Unë kam një lapacho 4 vjeç të mbjellë në një tenxhere. Lulëzoi për herë të parë në fillim të pranverës dhe është rritur mirë. Unë e ujit atë çdo dy ose tre ditë në varësi të gjendjes së tokës. Ditët e fundit fillova të vërej se gjethet e tij po përdoren ose rrotullohen. Çfarë mund të ndodhë? Faleminderit! Faqe shume interesante! Pershendetje!

    1.    Monica Sanchez dijo

     Pershendetje cecilia.
     Mund të keni dëmtues, të tilla si mollëkuqe me miell. Unë rekomandoj ta trajtoni atë me një insekticid me spektër të gjerë, duke ndjekur udhëzimet e specifikuara në paketim.

     Nga rruga, nëse nuk e keni paguar, është interesante ta bëni atë në pranverë dhe verë me pleh universal ose me guano.

     Përshëndetje.

 5.   Paul dijo

  Përshëndetje, blog i shkëlqyeshëm !!!
  Dua të bëj disa pyetje
  Tani për tani një.
  A mund të mbjell një Lapacho në verë?
  Si mund ta shëroj atë? ka gjethe me njolla të gjelbra më të lehta, si pika të vogla
  Dhe disa gjethe të përdredhura në këshilla.
  A duhet të shërohet para mbjelljes së tyre? Ato janë të larta 2 metra.
  Sa vjeç do të jetë?
  Mire faleminderit shum

 6.   Jorge Lorenzo Cortez dijo

  Unë kisha dy lapachos të verdhë para shtëpisë sime, qyteti i Kordoba, përkatësisht 7 dhe 5 vjeç, më i riu ra me stuhitë dhe era e dhjetorit dhe nuk kishte rrënjë (të kalbura ose të ngrënë nga mete) si të kujdesesha për tjetrin dhe masat paraprake që duhet të marr kur mbjell përsëri një tjetër ...

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Jorge Lorenzo.
   Unë ju rekomandoj që të dezinfektoni tokën duke përdorur metodën e solarization, dhe trajto pemën që të ka mbetur me një Cipermetrinë 10%, e cila është një insekticid i tokës.
   Një përshëndetje.

 7.   Lorena dijo

  Unë kam një pemë të vogël lapacho, këtu ne e quajmë matilisguate. Isshtë në vazo dhe tashmë mat 50cm. Unë dua ta transplantoj në oborrin e shtëpisë time, por dua të di për rrënjët e saj. A janë ato invazive?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Lorena.
   Lapacho ka rrënjë të thella dhe zakonisht nuk shkakton probleme. Sidoqoftë, këshillohet që ta mbillni atë në një distancë prej të paktën 4 metrash nga shtëpia, dyshemetë, tubat, etj., Për çdo rast.
   Një përshëndetje.

 8.   aleco dijo

  Mirë Blogu është i shkëlqyeshëm. Kam mësuar shumë.
  Por fakti është se disa ditë më parë një mik më pyeti se çfarë mund të ndodhte me lapachon e tij.
  Tallshtë i gjatë rreth 3 metra (nuk e di sa vjeç do të ishte). Rrjedha është me diametër të gjerë si një gotë normale kuzhine. Dhe gjethet kanë njolla të vogla të zeza të një forme rrethore në anën e sipërme dhe në pjesën e poshtme. Ah Rrjedha është e drejtë, por është një lloj zgjebeje të rrumbullakëta në madhësinë e një monedhe. Ah, toka është disi argjilore, por mendoj se disa metra nga rrjedha, kishte një kullues të vjetër.
  Unë nuk e di se çfarë mund të jetë. Nëse dikush mund të më ndihmojë? Nga tashmë faleminderit shumë!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Aleco.
   Ajo ka të gjitha shënjestrat e të qenit një sulm mykotik.
   Shtë e rëndësishme ta trajtoni atë me një fungicid me bazë bakri duke ndjekur udhëzimet e specifikuara në paketim.
   Një përshëndetje.

 9.   Lodhës dijo

  Përshëndetje, unë jam nga Uruguai, temperaturat këtu janë 2 gradë në dimër dhe 35 gradë në verë, kam mbjellë një lapacho të verdhë dhe një jargavan tjetër, 50 cm të gjatë dhe atë të verdhë në verë nuk u rrit shumë dhe vdiq në dimër dhe jargavan nje ne vere Rritet shume me shpejt dhe por dimrin nuk e duroj, ishin te vetmit qe mbolla, por une do te vazhdoj te provoj derisa t'i bej te rriten hahaha tani i le ne vazo deri ne pranveren tjeter dhe në dimër unë do t'i fus në një kasolle gjatë netëve dhe do t'i nxjerr gjatë ditës, pyetja ime do të jetë, a duhet t'i lë në tenxhere derisa të arrijnë një madhësi më të madhe? Apo duhet ta mbjell atë në fillim të dimrit dhe ta fekondoj tokën mirë?

 10.   beto dijo

  Mirëmëngjesi.
  Ata më dhanë një lapacho në vazo rreth një metër të lartë. Unë do të doja të dija se cila është faza më e mirë e hënës për ta transplantuar.
  faleminderit shume paraprakisht

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje, Beto.
   Faza më e mirë e hënës është kur ajo është në rritje, pasi që lëngu është i përqendruar kryesisht në pjesën ajrore dhe jo aq shumë në rrënjë.
   Një përshëndetje.

 11.   JOSE LUIS nga Francisco dijo

  Mirëmëngjesi Monica,

  Unë jetoj në Barcelonë dhe po kërkoj një tabebuia chrysantha bonsai (Araguaney, siç e quan gruaja ime).

  A mund të më thuash se ku mund ta blej një? (Në Spanjë ose Evropë)

  Thank you very much,
  të fala

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Jose Luis.
   Nuk me vjen keq. Nuk kam ide. Sidoqoftë, mund t'ju them se është një pemë shumë tropikale.
   Unë kisha një të tillë - unë jam në jug të Majorkës, temperatura minimale prej -1ºC - dhe nuk mbijetoi.
   Por nëse akoma doni të provoni, në ebay ata zakonisht shesin fara.
   Përshëndetje dhe fat të mbarë.

 12.   Pamela dijo

  Përshëndetje, blog shumë i mirë. Kam një dyshim. Dy vjet më parë mbolla një lapacho në trotuarin e shtëpisë sime, por tani dua ta transplantoj në oborrin e shtëpisë, pasi mbi të ka kabllo dhe kjo mund ta bëjë të vështirë kur rritet më shumë. Mund ta bej? Dhe si ta bëj, kam frikë të dëmtoj rrënjët.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Pamela.
   Ne jemi të kënaqur që ju pëlqen blog.
   Mund ta bëni në fund të dimrit (ose në sezonin e thatë, nëse jetoni në një klimë pa stinë). Por duhet të bësh llogore të thella - rreth 50cm - në një distancë prej 30cm nga bagazhi dhe ta nxjerrësh me kujdes me një shirit (është një lloj lopate, por me një teh të drejtë).
   Një përshëndetje.

 13.   Cesar Diaz dijo

  Përshëndetje Monica, unë jam e re në kopshtari, kam marrë fara rozë lapacho dhe i kam mbirë së bashku me gruan dhe vajzën time, tani ata janë rreth një muajsh dhe që atëherë nuk i kisha ekspozuar direkt në diell, por sot i nxora jashtë dielli dhe vuri re që gjethet binin sikur ai të ishte trishtuar. Pyetja ime është, çfarë rekomandimesh më jepni që të mund ta marrim këtë pemë të vogël?
  Faleminderit shumë paraprakisht dhe urime për blogun tuaj. Shpresoj se mund të më ndihmoni.
  Përshëndetje nga Jalisco, Meksikë.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Cesar.
   Duhet ta vendosni në gjysmë hije dhe gradualisht ta ekspozoni në diell, duke filluar nga vjeshta (ose kur nuk godet më aq fort). E lini javën e parë në diell për 1 orë çdo ditë, javën tjetër 2 orë ... dhe kështu vazhdoni në mënyrë progresive derisa ta lini gjatë gjithë ditës.

   Nëse e shihni që gjethet po digjen, lini më pak kohë.

   Një përshëndetje.

 14.   Alicia villegas dijo

  Përshëndetje, unë jetoj në San Luis, kam dy lapachos të verdhë, vitin e parë akullorja i thau deri në rrënjë, ujita rrënjët dhe ato u rritën më të larta dhe përsëri të degëzuara, i mbulova gjethet me najloni, por u fry. nga era dhe sot ajo ka gjethet e djegura nga acari. Mendova se duhet ta krasisja atë dhe të linja një trung të vetëm dhe ta mbuloja me najloni, a mendoni se është e saktë?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Alicia.
   Po, rekomandohet shumë. Në këtë mënyrë ju do të mbroheni.
   Një përshëndetje.

 15.   Cristian dijo

  Përshëndetje. Unë kam një të verdhë të mbjellë në 2014 (në atë kohë ishte e gjatë rreth 2 metra). Në vitin 2016 ajo lulëzoi dhe më dha 3 fasule plot me fara. dhe në 2017 kur isha duke filluar me fidanet e para (fundi i shtatorit) ra një acar i lehtë dhe e thara. Unë isha me fat që gjatë muajve (afërsisht nëntor) u shfaqën 3 shpërthime. Unë zgjodha atë më të mirën dhe ajo u rrit me një shpejtësi mbresëlënëse. Sot ai mat përsëri 2 metra. A do të duhet të pres një kohë të gjatë që ajo të lulëzojë përsëri? dhe të japin fryte? Unë sqaroj se që nga fasulet e para kam bërë një eksperiment me rreth 20 fara dhe më shumë se gjysma e mbirë. atëherë pas shumë muajsh doja të bëja të njëjtën gjë me ato që kisha mbajtur në frigorifer dhe ishte një dështim total.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Cristian.
   Jo, nuk mendoj se duhet të presësh gjatë që të japë lule dhe fruta. Ndoshta 3 vjet në maksimum.
   Një përshëndetje.

 16.   valeriano rabufeti dijo

  Përshëndetje mirëdita, urime të para, propozim shumë i mirë, e këshilloj: Unë jam nga Paraná Entre Ríos Argjentinë, të shtunën bleva një lapacho të verdhë të vogël më pak se 2 metra në një çerdhe, me një trung të hollë dhe disa degë me disa gjethe, bëra një pus të rëndësishëm dhe në momentin që doja ta vija buka e dheut u prish, shpejt brenda pak sekondash e vendosa dhe e mbulova me tokë të mirë dhe menjëherë i dhashë shumë ujë, shumë ujë. Kaluan disa dite dhe sot e marte, ai u zgjua me gjethet e trishtuara, e ujita perseri me uje te bollshem, do t'ju falenderoj qe me tregoni hapat qe duhet te ndiqj per tu kujdesur per te dhe per ta bere te rritet i shendetshem, faleminderit shumë përshëndetje, atte

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Valeriano.
   Tani është koha të jesh i durueshëm.
   Ujiteni atë 2 ose 3 herë në javë.
   Një përshëndetje.

 17.   Daniel dijo

  Përshëndetje. Do të doja të dija nëse mund të mbjell një degë të lapachos rozë tashmë të lulëzuar në këtë kohë. Dhe nëse është e mundur, çfarë rekomandimesh mund të më jepni.
  Shumë falemnderit.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Daniel.
   Mund të shumëzohet me prerje në fund të dimrit, para se të rifillojë rritjen.
   Një përshëndetje.

 18.   Cristian GONZALEZ ROVELLI dijo

  Përshëndetje. Unë jam nga kryeqyteti i Formosa dhe këtë vit kam marrë fara lapachos, të bardha, rozë dhe të verdhë, përveç Jacaranda (që është Lila)
  Unë jam shumë i ngazëllyer për t'i bërë ata të mbin. Pyetja ime është:
  Sa larg duhet t'i mbjell ato që ato të zhvillohen siç duhet?
  Distanca minimale nga shtëpia është 4 metra. Kam në plan t'i mbjell ato në perëndim të fushës për të mbrojtur shtëpinë nga rrezet e diellit që perëndon.
  Ju faleminderit shumë për përgjigjen tuaj

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Cristian.
   Zgjedhje e bukur
   Epo, lini një distancë prej të paktën tre metrash midis tyre në mënyrë që ata të formojnë një lloj muri bimor, ose 5 metra ose më shumë nëse doni të jeni në gjendje t'i mendoni me gjithë shkëlqimin e tyre.
   Një përshëndetje.

 19.   ivana dijo

  Përshëndetje Monica! Unë e dua blogun tuaj. Unë jam nga Mar del Plata, kam një lapacho të verdhë, do të jetë 2 metra e gjysmë, e bleva pak të madh, nuk e di moshën e tij, tre sezone para pranverës, më dha lule, këtë vit unë isha i përgatitur për ta bërë atë dhe qëndroi në atë mënyrë deri në nëntor, unë e rregullova këtë ende të gjelbër. Unë isha tre muaj me humbjen e ujit .. a mund të ndikojë kjo tek ju? do lulëzojë përsëri Unë vuaj sa herë që e shoh .. faleminderit përshëndetje

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Ivana.
   Po, nëse pema ishte përshtatur tashmë me një sërë kushtesh të mbajtura për disa vjet dhe pastaj i mbaron ndonjë prej tyre, po, e ka të vështirë.
   Por mos u shqetësoni: nëse është jeshile do të shërohet.
   Një përshëndetje.

 20.   Roberto Attias (në Solë) dijo

  Mirëdita.
  Kam lexuar komentet tuaja dhe më duken interesante.
  Unë duhet të di kohën e rritjes së një lapacho dhe sa kohë duhet për të filluar të jap hije të dobishme. Nga tashmë faleminderit shumë. Pershendetje

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi, Roberto.
   Më falni, nuk mund t'ju them sepse kam pasur vetëm një lapacho një herë, të marrë nga fara dhe ajo vdiq në dimër nga i ftohti.
   Me kushtet e duhura imagjinoj se do të rritet me një shpejtësi prej 30-40cm në vit.
   Një përshëndetje.

 21.   Wally dijo

  Përshëndetje, rastësisht ju keni një ide, sepse ajo lulëzon para se të dalin gjethet, dua të them se çfarë përparësie jep evolucionarisht. Pershendetje

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Wally.
   Nuk me vjen keq. Pak pemë e bëjnë këtë. E vetmja gjë për të cilën mund të mendoj është se, meqenëse nuk i kam ende gjethet, lulet janë shumë më të dukshme për pjalmuesit. Por nuk mund t'ju them saktësisht se cili është përparësia evolucionare e lulëzimit para se të lulëzojë gjethet. 🙁
   Një përshëndetje.

 22.   Maria Laura dijo

  Naten e mire. Unë kam një lapacho rozë, është ende shumë i ri, gati dy vjeç. Unë jetoj në një zonë ku verat janë intensive, pothuajse tropikale; Kam ditë që kam vërejtur se është e trishtuar dhe gjethet po bëhen kafe. Për çfarë është kjo?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Maria Laura.
   Ju mund të keni nevojë për më shumë ujë. Kur koha është shumë e nxehtë dhe e thatë, ato duhet të ujiten shumë shpesh, çdo ditë nëse toka thahet.
   Përshëndetje.

 23.   A MUND T A AKTIVIZOHET LULEJA ME DISA? dijo

  Përshëndetje, unë jam nga San José, Uruguaj
  Unë kam një lapacho rozë 3 vjeç në një vend me diell, nuk ka lulëzuar kurrë dhe gjethet i mbeten gjatë gjithë vitit sikur

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hey.
   Jo, ai është ende shumë i ri. Ju mund ta paguani atë herë pas here, duke ndjekur udhëzimet e specifikuara në paketim (nuk duhet të shtoni kurrë më shumë sesa tregohet, sepse rrënjët do të digjen dhe pema do të vdesë), por përveç kësaj ... ne duhet të prit
   Përshëndetje.

 24.   Leandro dijo

  Mirëmëngjes, viti i mirë 2020, solla një Bonsai Lapacho nga Buenos Aires në Holandë, askush nuk e di se çfarë ngjyre akoma, në janar 2019, në një vit brenda apartamentit tim është rritur mirë deri në 50 cm, erdhi shumë keq, Ajo dukej se vdiq por me një substrat më të mirë dhe lotim të mirë mbijetoi dhe është i shëndetshëm.
  Ajo që shoh është se tani do të kalonte dimrin e saj të parë evropian dhe duke qenë në ngrohje në 20 gradë të mjedisit nuk do ta shihja ... nuk humbi një gjethe.
  Nuk jam i sigurt se sa vjeç është, por në bazë të mendoj se ai ishte rreth 4 vjeç.
  Çfarë mund të bëj për të inkurajuar rënien e gjetheve?
  Vendosja e tij me dimra prej -5 nuk mendoj se ndihmon. në një ballkon në një vitrinë plastike transparente?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje leandro.
   Po, opsioni që përmendni është i mirë. Sigurisht, marrja e tij jashtë do të shkaktonte dëme të pakthyeshme, por nëse keni një ballkon, bëjeni atë një lloj serë plastike dhe mbajeni atje.

   Edhe pse nëse keni një dhomë me një dritare ku nuk e vendosni kurrë nxehtësinë, mund të jetë më e sigurt. Mund ta keni të mbrojtur me plastikë, por mbajtja e tij brenda shtëpisë do të kontrollonte më shumë si bimën ashtu edhe temperaturën.

   Përshëndetje dhe gëzuar vitin e ri.

 25.   walter dijo

  mirëmëngjes, mbillni 2 në sezonin e parë të pranverës. Shtoni tokën e fekonduar me sasi të vogla plehrash. Ata u rritën shumë shpejt, duke arritur pothuajse 2 metra.
  Një ditë munda të shihja që njërën prej tyre gjethet po zverdheshin deri në afërsi. duke parë trungun e saj nuk është gjithashtu jeshile. Sapo e nxora për t’i mbyllur rrënjët.
  sa e lashë të marrë frymë mund të them kështu dhe të shoh nëse është akoma gjallë
  Ajo që vura re kur bëra pusin ishte se ajo derdhte ujë. nuk do te mbaroje kullimin .. ra shi shume dje ..

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Walter.
   Për të ditur nëse është gjallë, unë rekomandoj që të gërvishtem me gozhdë - ose thikë, por me kujdes - pak një degë të re. Nëse është e bardhë-kremoze ose e bardhë, është një shenjë e mirë; por nëse është kafe, jo.

   Nga sa llogaritni, duket se ka vuajtur nga uji i tepërt.

   Përshëndetje!

 26.   Luciana Morello dijo

  Unë jam duke u përpjekur për të bërë Bonsai nga lapacho, por ajo ka mebugs, dhe një që kishte atë infektim të mealybugs bardhë ra nga të gjitha gjethet dhe twigs. Çfarë trajtimi mund të bëj? Sepse ata më thanë të holloj hirin e duhanit dhe të tjerët për të holluar sapunin e bardhë të zakonshëm, por asnjë nuk funksionoi.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Luciana.

   Mund ta pastroni bimën me një furçë të vogël të lagur me ujë dhe sapun të butë. Por nëse nuk funksionon, atëherë është më mirë të përdorim një insekticid anti-kokineal që ata shesin në çerdhe.

   Përshëndetje.

 27.   Monica dijo

  Pershendetje, une kam nje lapacho dhe gjethet jane te shemtuara.Lulja nuk eshte dhene prej 2 vitesh.Cfare mund ta vendos?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Monica.

   Çfarë kujdesi i jepni asaj? Thatshtë e mundshme që i mungon uji nëse ujitet pak. Në sezonin e ngrohtë këshillohet të ujitni 3 ose 4 herë në javë në mënyrë që të mos thahet. Do të ishte gjithashtu e këshillueshme, nëse është në një tenxhere, ta mbillni në një më të madhe nëse ka qenë në të për më shumë se dy vjet, ose në tokë.

   Nëse nuk paguhet, mund ta paguani me një pleh universal duke ndjekur udhëzimet në paketim.

   Përshëndetje.

 28.   jorge suarez dijo

  faleminderit me merzite shume sepse e ndjej qe po vdes dhe nuk di si ta ndihmoj filloi te binte gjethe faleminderit per keshillen.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Jorge.
   Jeni në hemisferën veriore apo jugore? Nëse jeni në veri, mund të ndodhë që po i humbni sepse jeni ftohur. Është një bimë që i hedh gjethet ose kur vjen i ftohti ose në sezonin e thatë. Gjithçka do të varet nga klima në zonë.

   Por nëse klima është tropikale, atëherë problemi mund të jetë se sa shpesh merr ujë. Ka rënë shumë shi këto ditë apo e keni ujitur shumë? Është e rëndësishme që toka të thahet pak.

   Një përshëndetje.