Palma Acai: kujdesi dhe përfitimet shëndetësore

asai-palma-fruta.

Euterpe oleracea, e njohur gjerësisht si palma Acai, është një specie palme vendase në pyjet tropikale të Amazonës. Aktualisht gjendet në zona të tjera të Amerikës së Jugut, por Amazon është vendi ku zhvillohet më së miri.

Është një palmë e gjatë dhe shumë e hollë dhe mund të rritet deri në 25 m lartësi.Ka një grumbull gjethesh në majë dhe një trung të lëmuar gri.

Gjëja më e rëndësishme është se kjo palmë unike ka shumë vlerë për të frutat e saj të quajtura gardhe acaí, shumë të njohura sepse janë ushqime të shëndetshme me përmbajtje të madhe ushqyese e cila përdoret për lëngje smoothie dhe suplemente.

Trungu i tij mund të rritet deri në 30 cm në diametër, gjethet e tij në formë pishe mund të rriten deri në 3 m të gjata me një pamje si pupla. Kështu që është shumë e lehtë ta njohësh këtë palmë.

Fruti acai është bima më e kërkuar dhe rritet në grupe.Ato janë kokrra të vogla, të rrumbullakëta me një diametër nga 1 deri në 2 cm dhe një ngjyrë vjollcë intensive.

Palma Acai dhe pylli tropikal i Amazonës

pëllëmbë-e-asai-në-Amazon

Euterpe oleracea është një pemë palme me madhësi mesatare që rritet në pellgun e Amazonës në Amerikën e Jugut. Ajo rritet natyrshëm në fushat e përmbytjeve, kënetat e ujërave të ëmbla, pyjet dytësore të shiut dhe herë pas here në pyjet dytësore të shiut bregdetar dhe ultësirë.

Gjendet në vende si Brazili, Kolumbia dhe Peruja dhe është një pjesë shumë e rëndësishme e ekosistemit në këto vende. Kjo pemë palme është shumë e pasur në histori pasi daton në kohët parakolumbiane dhe është përdorur nga fiset indigjene të Amazonës. për shkak të vetive të mëdha mjekësore dhe ushqyese.

Me kalimin e kohës, ajo filloi të fitonte njohje përtej rajonit të Amazonës dhe frutat u eksportuan në vende të tjera të botës. Sot kultivohet në pjesë të ndryshme të botës duke përfshirë Shtetet e Bashkuara, në Florida dhe Hawaii.

Palma Acai: rritja dhe kultivimi

asai-palme-manaferrat

Është një bimë që lulëzon në kushte të ngrohta dhe të lagështa dhe përshtatet shumë mirë me klimat tropikale ose subtropikale, por është gjithashtu e rëndësishme. ofrojnë shumë hije meqenëse nuk e toleron mirë rrezet e diellit direkte.

Mund të rritet shpejt, por duhen deri në 5 vjet që pema të prodhojë fillimisht fruta, Pas krijimit të uzinës, ajo mund t'i prodhojë ato deri në 30 vjet, duke u bërë një pasuri e madhe. për fermerët. Temperaturat ideale për rritjen e tij variojnë ndërmjet 23 dhe 30°C.

Për kultivimin e tij është e rëndësishme të zgjidhet një tokë me kullim të mirë, shumë të pasur me lëndë ushqyese dhe mund të shumohet duke mbledhur farat e frutave të pjekura.

Me kujdesin e duhur mund të keni një pëllëmbë acai në çdo kopsht që ofron jo vetëm një burim shumë ushqyes ushqimi, por edhe duke ndihmuar në biodiversitetin e ekosistemit.

Përfitimet shëndetësore të Acai Palm

përfitimet-e-acai

Palma Acai është një frut jashtëzakonisht i ushqyeshëm, i cili përmban vitamina, minerale dhe antioksidantë të ndryshëm. Fruti përmban kalcium, bakër, magnez, kalium, mangan dhe fosfor, si dhe vitamina A dhe C. Gjithashtu përmban acide yndyrore dhe aminoacide, të cilat janë të mira për organizmin.

Fruti është i famshëm për të qenë një nga burimet më të bollshme të anthocyanins, një lloj flavonoid me efekte të forta antioksidante.

Këta antioksidantë ndihmojnë në mbrojtjen e trupit nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira, duke ndihmuar në uljen e plakjes dhe sëmundjeve kronike. Mund të ndihmojë edhe tretjen.

Ka një aromë unike që shumë njerëz e përshkruajnë si një kombinim i manave dhe çokollatës, prandaj është kthyer në një trend në mesin e konsumatorëve që kujdesen për shëndetin e tyre. dhe njerëz të përkushtuar ndaj fitnesit.

Është një produkt shumë i mirë që tregtohet si një opsion mëngjesi apo rostiçeri i mbushur me lëndë ushqyese për shkak të përqendrimit të lartë të antioksidantëve.

Përdorimet e Acai Palm

acai-vera

Palma Acai përdoret në mënyra të ndryshme në Amazonë për të përgatitur ushqime, pije dhe ilaçe. Fruti zakonisht përdoret për të bërë një lloj vere të quajtur "vin fayay".» dhe konsumohet edhe i papërpunuar. Përveç kësaj, sapuni mund të bëhet me vaj palme.

Hulumtimet kanë treguar gjithashtu se ekstraktet e frutave Ato mund të ofrojnë mbrojtje kundër kancerit të zorrës së trashë dhe leucemisë. Mund të ndihmojë gjithashtu në uljen e kolesterolit dhe promovimin e shëndetit të syve. Gjithashtu është lidhur me përmirësimin e kujtesës dhe aftësisë për t'u përqendruar.

Ruajtja e Palmës Acai

Megjithë përfitimet e shumta të acai, pemët aktualisht konsiderohen në rrezik zhdukjeje për shkak të shpyllëzimit në Amazon.

Është e rëndësishme të kihet parasysh se palma acai është një burim i rëndësishëm natyror dhe ekologjik dhe Ruajtja e tij është thelbësore për mirëqenien e njerëzve dhe kafshëve të egra.

Prandaj, është shumë e rëndësishme të promovohet kultivimi dhe ruajtja e kësaj peme të mrekullueshme dhe të dobishme. Është thelbësore të zhvillohen praktika të qëndrueshme për vjeljen dhe përpunimin e frutave.

Një mënyrë për të ndihmuar në ruajtjen e biodiversitetit të Amazonës është blerja e produkteve vendase që janë korrur në mënyrë të qëndrueshme.

Një mënyrë tjetër për ta arritur këtë është rritja e pemëve së bashku në një sistem toke të dobishëm duke shmangur përdorimin e pesticideve dhe plehrat të dëmshme. Kryerja e korrjeve të përgjegjshme, mblidhni vetëm fruta të pjekura dhe lini mjaftueshëm në pemë për kafshë të egra.

Gjithashtu ka iniciativa për të promovuar ruajtjen e komunitetit dhe turizmin e qëndrueshëm në mënyrë që ato të gjenerojnë dhe rrisin përfitimet ekonomike të zonës dhe të mbrojnë mjedisin. Ripyllëzimi është një zgjidhje e shkëlqyer për ndryshimin e klimës.

Është shumë e rëndësishme të ndërgjegjësohet dhe të promovohet praktikat e qëndrueshme bujqësore në mënyrë që kjo specie të lulëzojë për brezat që do të vijnë.

Së fundi, palma Acai, ose Euterpe Oleracea, është një frut i vlefshëm me një shije unike. një seri përfitimesh shëndetësore dhe një histori e gjatë përdorimi në Amazon.

Është e rëndësishme të punohet për të mbrojtur pemët dhe Amazonën në përgjithësi, për të siguruar që ky burim i vlefshëm të mos humbasë. Duke blerë produkte të qëndrueshme nga zona, ne mund të ndihmojmë në ruajtjen e biodiversitetit të rajonit, duke përfituar nga ajo që mund të na ofrojë Amazon.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.