Kujdesi për krotonin

kroton

El kroton o Codaieum variegatum Isshtë një bimë shumë e njohur që do ta gjeni në shumë shtëpi. Mund të jetë jashtë edhe pse ato rriten edhe në tenxhere që ndodhen pranë dritareve të mëdha ose vendeve shumë të ndriçuara. Pasja e tij nuk është e vështirë, thjesht shkoni në çerdhe dhe blini një, gjëja më e komplikuar është kujdesi për croton, sepse është një bimë disi delikate kështu që nuk është e lehtë për ta mbajtur atë të shëndetshëm për një kohë të gjatë.

Prandaj, ne do të kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka në lidhje me kujdesin e krotonit dhe karakteristikat e tij kryesore.

tipare kryesore

Codaieum variegatum

Shtë një lloj bime që i përket familjes Euphorbiaceae. Një larmi e gjerë e bimëve dekorative mund të gjenden në këtë gjini. Origjina e Croton është nga Malajzia. Emri i saj shkencor është Codaieum variegatum. Gjethet e saj janë të llojit alternativ, petiolate dhe është një bimë shumëvjeçare. Mund të gjejmë gjethe të llojeve të ndryshme me nuanca që variojnë nga jeshile, e bardhë, e kuqe, rozë, e verdhë dhe kafe. Nuk është një bimë që shquhet për lulet e saj pasi ka pak interes dekorativ pasi ato janë të imëta.

Ajo që bie në sy për këtë bimë janë gjethet. Duhet përmendur se nuk është një bimë kultivimi i së cilës do të jetë i lehtë. Mund të rritet brenda dhe jashtë. Nuk është një fabrikë e përshtatshme për ata fillestarë në botën e kopshtarisë. Nëse blini croton në vazo Nuk duhet të këmbehet të paktën 2 vjet pas blerjes. Ajo që duhet të kemi parasysh është se, nëse shohim që rrënjët fillojnë të thyejnë tenxheren, ne duhet ta zhvendosim atë në një tenxhere një ose dy masa më të mëdha.

Kujdesi për krotonin

kujdesi për croton në shtëpi

Ne do të ndajmë kujdesin për Croton nga aspektet themelore, pasi ai ka kërkesa mjaft komplekse. Shtë një sfidë për të gjithë entuziastët e kopshtarisë, kështu që ne do ta shpjegojmë atë në pjesë.

Klima dhe ekspozimi

El kroton Shtë një sfidë për të gjithë entuziastët e kopshtarisë, kështu që sot ne do të rishikojmë nevojat tuaja në mënyrë që të sigurojmë që jetoni me ne për një kohë të gjatë.

Crotoni është një bimë që i duhet dritë që të rritet në kushte të mira Edhe pse nuk është mirë që i pranon rrezet e diellit drejtpërdrejt, kështu që duhet të jetë gjithmonë e vendosur në një vend me dritë të mirë, por të mbrojtur.

Për më tepër, është e nevojshme të kombinohen ekspozimi me temperaturën e ambientit pasi është një bimë që rritet mirë me temperatura mesatare deri të butë, domethënë dimra me minimum 15 gradë dhe verë me maksimum 27 gradë. Sidoqoftë, një nga aspektet më të rëndësishme është që ju të jetoni në një vend ku nuk ka ndryshime të papritura të temperaturës dhe se bima nuk i nënshtrohet drafteve të forta.

Ujitja dhe plehrat

Kjo fabrikë ka nevojë për lagështirë, prandaj lotimi është i rëndësishëm. Isshtë llogaritur që lotimi 2 ose 3 herë në javë në pranverë dhe verë, dhe çdo 4 ose 5 ditë në dimër do të jetë i mjaftueshëm. E rëndësishme është që bima të mos jetë kurrë në kushte të thata. Mund ta spërkatni gjatë verës për t’i dhënë më shumë lagështi.

Gjëja më e mirë për croton është të marrësh një pleh dy herë në muaj për të favorizuar rritjen e tij. Mund të aplikoni një të lëngët dhe ta shtoni në ujitje.

Tokë dhe krasitje

Sa i përket tokës, nëse e mbjellim atë jashtë, toka duhet të jetë një përzierje e pjesëve të barabarta të tokës dhe torfe. Shtë një bimë tek e cila mund të bien gjethet, megjithëse jo të gjitha plotësisht pasi është një bimë shumëvjeçare. Nëse doni që bima juaj të ketë pothuajse gjithmonë të gjitha gjethet, mund të përpiqeni të prerë kërcellin e sipërm në kohën e pranverës. Kështu, kemi lindjen e sythave të rinj nga baza dhe rifreskojmë pjesën tjetër të bimës. Nëse e bëjmë këtë, duhet të marrim parasysh se ka nevojë për temperatura të larta dhe të gjithë lagështinë e mundshme për të ndihmuar gjethet e reja të rriten. Prandaj, rekomandohet në sezonin e vonë të pranverës.

Nëse kërcelli që ne prerë sekreton një lloj latex, dylli i nxehtë duhet të përdoret për të shëruar plagën në kërcell. Shtë e rëndësishme që ne të parandalojmë që bima të humbasë latex për një kohë të gjatë dhe çdo infeksion mund të hyjë në të.

Detyrat e mirëmbajtjes së Crotonit

kujdesi për croton

Tani do të analizojmë se cilat janë detyrat e mirëmbajtjes që ka crotoni. Nëse duam që bima të ketë një rritje të mirë, duhet të respektojmë të gjithë kujdesin e përmendur më sipër. Nëse e përdorim këtë bimë në vazo mund të kënaqemi një fabrikë me lartësi gati një metër dhe shumë pak kohë. Gjëja më e habitshme në lidhje me këtë fabrikë është rritja e saj horizontale. Për sa kohë që bima është e mbuluar me të gjitha kërkesat e saj, ajo do të paraqesë një bollëk të madh gjethesh.

Këto janë një nga arsyet pse kjo bimë duhet të transplantohet herë pas here. Siç e kemi përmendur më parë, është interesante ta bëni këtë çdo dy vjet për sa kohë që mund ta transplantoni në një tenxhere më të madhe. Nëse sapo kemi blerë uzinën, këshillohet të presim që të mund të transplantojmë kur bima nuk është më rehat në atë tenxhere dhe duhet të ndryshohet për një tenxhere më të madhe.

Kjo bimë Nuk ka nevojë për krasitje drastike por mund të bëjmë një krasitje të vogël nëse duam të zvogëlojmë vëllimin e gjetheve. Duhet të kihet parasysh se krasitja duhet të kryhet pa ndikuar në zhvillimin total të bimës. E vetmja masë paraprake që duhet të merrni është në lidhje me lëngun e tij që është toksik. Nëse kemi kafshë shtëpiake me fëmijë në shtëpi, është e rëndësishme që lëngu të mos mbetet jashtë bimës dhe mund të vihet në kontakt me disa. Për ta bërë këtë, ne do të aplikojmë një agjent shërues që të mbrohet. Ne gjithashtu ndihmojmë në mbrojtjen e bimës nga infeksioni.

Siç mund ta shihni, krotoni është një fabrikë mjaft e komplikuar për tu kujdesur dhe nuk është e përshtatshme për fillestarët. Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth kujdesit për krotonin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

82 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   elizabeth Gomez dijo

  sepse gjethet po bien

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje, Elizabeth.
   Mund të jetë sepse ka një lagështirë të tepërt, ose sepse është në rrezet e diellit. Gjithashtu nëse një murtajë po e prek atë, gjethet e saj mund të bien.
   Nëse nuk shihni ndonjë insekt dhe bima duket e mirë, ulni frekuencën e ujitjes. Advisshtë e këshillueshme që të lini tokën të thahet para se të lotoni përsëri; në këtë mënyrë, shmanget bllokimi i ujit që mund të dëmtojë rrënjët dhe, si pasojë, edhe bimën.
   Një përshëndetje.

  2.    Nadia dijo

   Përshëndetje, unë kam croton për 4 vjet në të njëjtin vend në shtëpi, mendoj se i dhashë shumë ujë dhe të gjitha gjethet ranë, unë kam ndryshuar bagazhin dhe Terra ekziston për gati dy muaj dhe unë e ujit atë një herë në 10 ditë dhe ende nuk ka ndryshime, çfarë duhet të bëj për ta ringjallur, sepse trungu është aq i bukur sa më trishton, hir

   1.    Monica Sanchez dijo

    Përshëndetje Nadia.

    Së pari, a keni një pjatë poshtë saj? A ka tenxhere vrima në bazën e saj? Veryshtë shumë e rëndësishme që uji të dalë jashtë, përndryshe rrënjët do të kalbet.

    Alsoshtë gjithashtu e këshillueshme që të trajtohet me një fungicid, domethënë, me diçka që mund të eleminojë kërpudhat e mundshme që po e prekin atë. Për këtë, ideali është bakri ose squfuri pluhur, por kanella (pluhur) do t'ju shërbejë gjithashtu. Ju e derdhni atë në sipërfaqe dhe ujitni pak, si kjo një herë në 15 ose 20 ditë.

    Paç fat!

 2.   Elsa dashuri dijo

  MONIKA, JU LUTEM T K MBAJT TR TRUNKIN IM ME 2 GJETHE, MUND T GARANOJ. FALEMINDERIT SHUME.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Elsa.
   Nëse ka vetëm 2 gjethe nuk duhet të jetë, përveç nëse ka një bagazh të kalbur.
   Një përshëndetje.

 3.   Mony dijo

  Duket si një karavidhe midis gjetheve të saj dhe gjethet e saj po bien shumë

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Mony.
   Bima juaj ka një marimangë merimangë. Ju mund ta trajtoni atë me një akaricid, i shitur në çerdhe, duke ndjekur udhëzimet e specifikuara në paketim.
   Një përshëndetje.

 4.   Lourdes Core Velez dijo

  Përshëndetje Mónica Sánchez:
  Unë kam croutons para shtëpisë sime. Njëri prej tyre vdiq dhe unë jam përpjekur të mbjell një tjetër dhe nuk më janë dhënë. Unë kam mbjellë me grep, i kam lënë në ujë para se të mbjell grepat, kam blerë bimën, e kam krahasuar përsëri dhe e lë në tenxhere për një kohë në vendin ku do ta mbjell dhe vdes siç dua unë. Të tjerët janë mirë me pak mirëmbajtje dhe nuk e di se çfarë ndodh me hapësirën që kam midis të tjerëve.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Lourdes.
   A kanë të drejtë në të njëjtën zonë? A marrin të gjithë të njëjtin kujdes? Dielli i jep të gjithëve të njëjtën gjë?
   Veryshtë shumë kurioze se çfarë vlen. Duket sikur ata po jetojnë saktësisht në atë zonë ku ju mbillni krimbat e rinj të krotonit ose një dëmtues tjetër që prek rrënjët, ose që vetëm ajo tokë nuk ka kullim aq të mirë sa ai përreth.
   Këshilla ime është të trajtoni krimbat me Cypermethrin dhe të vendosni një shtresë zhavorri rreth 4-5 cm në vrimën e mbjelljes.
   Në këtë mënyrë, nuk duhet të lindin probleme.
   Një përshëndetje.

 5.   osvaldo dijo

  Keshille shume e mire.

  Sepse gjethet e reja të një crotoni shumëngjyrësh janë vetëm të gjelbërta.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Oswaldo.
   Ne jemi të kënaqur që ato janë me interes për ju.
   Lidhur me pyetjen tuaj, mund të jetë që i mungon drita. E keni pasur kohët e fundit?
   Një përshëndetje.

 6.   Monica alvarez dijo

  Përshëndetje Monica. Unë kam një kroton në të njëjtën tenxhere për rreth 10 vjet. Trungu është rritur ndërsa gjethet po binin dhe tani është shumë e gjatë dhe me një tufë gjethe në majë që humbasin larminë e ngjyrave (ato janë vetëm të verdha). Çfarë mund të bëj me bimën? A mund të riprodhohet apo transplantohet? Faleminderit paraprakisht që më lexuat. Pershendetje

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hey.
   Unë e kam fshirë mesazhin tënd të mëparshëm për tu përsëritur.
   Këshilla ime është që ju të ndryshoni tenxhere dhe të vendosni substrate të re mbi të. Më shumë gjasa, nuk do të gjejë më lëndë ushqyese për të qenë në gjendje të vazhdojë të rritet.
   Koha më e mirë për ta bërë atë është në pranverë.
   Një përshëndetje.

   1.    Miriam dijo

    Përshëndetje Mony! Faleminderit per kohen tuaj. Nesër do të zhvendos 4 krutone vidhos sepse dielli i dëmton ata, por dua të di se cila është toka ose substrati më i mirë për croutonet me vidë. Faleminderit!

    1.    Monica Sanchez dijo

     Përshëndetje Miriam.
     Ju mund të përdorni mjedisin universal në rritje pa probleme.
     Një përshëndetje.

 7.   majo dijo

  Përshëndetje, babai im dhe unë duam të mbjellim një kroton, deri më tani në çerdhe kemi gjetur vetëm disa që nuk i kalojnë 30 cm, sa kohë duhet për të arritur të paktën 1 metër lartësi? Faleminderit shumë

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Majo.
   Nëse klima është e ngrohtë dhe nuk ka acar, ajo mund të rritet një metër në 2 vjet pa probleme.
   Një përshëndetje.

 8.   Vladimir dijo

  Pershendetje! Ata më dhanë një, por tani është vetëm bagazhi dhe unë e kam zhvendosur me tokë të re dhe më shumë hapësirë. Shtë gjithashtu në një vend ku nuk merr diellin e plotë dhe lotimi është i moderuar, por prapë nuk mund ta kursej. Cfare mund te bej?
  Faleminderit per vemendjen tuaj.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Vladimir.
   Sa shpesh e ujitni atë? Importantshtë e rëndësishme që të mos mbingopet, përndryshe rrënjët kalben lehtë. Bestshtë më mirë ta ujitni atë dy ose tre herë në javë. Nëse keni një pjatë poshtë, hiqni ujin e tepërt brenda 10 minutash nga ujitje.
   Një përshëndetje.

 9.   Elsa Walde dijo

  Përshëndetje Monica, sapo bleva një fabrikë croton për shkollën, do të kujdeset mirë. Por meqenëse është në një klasë, nuk e di se çfarë kujdesi mund t'i kushtoj konkretisht, unë do ta vlerësoja këshillën tuaj, faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Elsa.
   Ju duhet ta ujitni atë dy ose tre herë në javë. Nëse keni një pjatë poshtë, hiqni ujin e tepërt 10 minuta pas ujitjes.
   Gjatë muajve më të nxehtë këshillohet të paguani atë me plehra organikë të lëngshëm, të tillë si guano, duke ndjekur udhëzimet e specifikuara në paketim.
   Një përshëndetje.

 10.   Vladimir dijo

  Faleminderit për përgjigjen tuaj!
  Unë e ujit atë sa herë që vërej se toka është e thatë, nuk ka një pjatë poshtë. Mund të jetë që unë duhet ta ujit atë më pak?
  Përshëndetje.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Vladimir.
   Ju duhet ta ujitni atë kur toka është e thatë, por që ajo të rimëkëmbet duhet të keni durim.
   Mund ta ujitni me hormone rrënjosëse në mënyrë që bima të prodhojë rrënjë të reja. Kjo do t'ju japë forcë.
   Një përshëndetje.

 11.   dayana dijo

  Pershendetje Mirembrema !
  Sot ata më dhanë një kroton dhe unë isha duke kërkuar informacion për të qenë në gjendje të kujdesesha për të, unë jetoj në një apartament. Po mendoja ta transplantoja në një tenxhere tjetër, por lexova se ishte më mirë ta bëja në mars, është e vertete?
  Një pyetje tjetër që kam është me çështjen e ujitjes së ujit, sa shpesh duhet ta jap?
  Konsultimi i fundit kam vitamina për të vendosur në tokë, a është në rregull ta vendosësh atë?
  Nga tashmë faleminderit shumë, përshëndetje!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Daiana.
   Mund ta ndryshoni në tenxhere në pranverë, kur koha është e mirë.
   Frekuenca e ujitjes do të ndryshojë në varësi të motit, por zakonisht duhet të ujitet dy herë në javë.
   Nga pranvera në verë mund t'ju japë vitamina.
   Një përshëndetje.

   1.    Ornella dijo

    Përshëndetje atje! Nëse të gjitha gjethet bien, a do të thotë kjo se ka vdekur? Apo mund të dalin përsëri!?

    1.    Monica Sanchez dijo

     Përshëndetje Ornella.
     Nëse të gjitha gjethet bien, mund të jetë se po e keni të vështirë për shkak të ujit të tepërt (këtu keni informacion mbi këtë temë), dhe / ose të jeni në një dhomë me drafte për shembull.

     Unë rekomandoj të kruaj pak trungun për të parë nëse është i gjelbër. Nëse po, atëherë ka shpresë. Hidhni hapësirën e ujitjes dhe shmangni ekspozimin e tij në ajër nga ngrohja dhe kondicionimi i ajrit.

     Luck.

 12.   Silvia dijo

  Përshëndetje, Kohët e fundit bleva një croton dhe ai kishte gjethe të kuqe në fund dhe jeshile në krye, është i vogël. Kur e zhvendos në një tenxhere më të madhe, kam vërejtur se edhe gjethet jeshile po bëhen të kuqe .. a është normale? domethënë gjithçka po bëhet e kuqe dhe jeshile, pothuajse nuk ka asgjë, jam i shqetësuar se po thahet ose ka ndonjë problem

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Silvia.
   Po është normale. Bimët "ndryshojnë" pak kur lëvizin nga një çerdhe në një shtëpi.
   Një përshëndetje.

 13.   Liseth Viviana Abreu Duarte dijo

  Pershendetje Zonja Monica, une kam blere nje kroton, ajo i kishte shperndare gjethet ne rrjedhin e saj ne distanca prej afersisht 1.5 cm, megjithate gjethet filluan te binin, tani kane mbetur pak dhe rrjedhja ne 10 cm e matur nga baza e saj eshte kafe (pasi isshtë jeshile me verë) shenja të zhvilluara tashmë ku ishin gjethet. Pyetja ime është: a do të dalin gjethe të reja nga ajo shteg? Apo bima do të vazhdojë të rritet dhe gjethet e saj do të dalin vetëm në një kërcell të ri? faleminderit për kohën tuaj dhe urime faqja është shumë edukative. Liseth Viviana ..

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Liseth.
   Ne jemi të kënaqur që ju pëlqen blog.
   Sa shpesh e ujitni atë? Pyes sepse nëse toka është shumë e lagur për një kohë të gjatë, rrënjët kalben.
   Këshilla ime është si vijon: prisni atë që duket keq, dhe trajtojeni bimën me fungicid në mënyrë që kërpudhat të mos e dëmtojnë atë. Gjithashtu, është e rëndësishme të lini tokën të thahet pak para se të lotoni përsëri.
   Një përshëndetje.

 14.   Clau dijo

  Përshëndetje mirëmëngjesi bleva një kroton dhe menjëherë pasi e bleva e kam transplantuar dhe tani bëra disa gjethe të vogla dhe jeshile dhe e kam pranë një dritareje dhe më jep shumë dritë gjithashtu e kam futur në plehun e plehrave dhe e bëj nuk e di qe gjethet po dalin vetem jeshile ose kur rriten ndryshojne ngjyren me pelqen shume kjo bime e vetmja gje qe nese nuk e kam futur ne vazo eshte per kullimin do te jete x ajo dhe nese mund te leviz kthehet nga tenxherja për të vendosur kullimin ose pres edhe disa muaj: faleminderit shumë, i kënaqur që dëgjova këshillën tuaj

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Clau.
   Funnyshtë qesharake ajo që thua. Ju rekomandoj të prisni pak, për të parë se si evoluon bima.
   Nëse është i ekspozuar ndaj dritës së drejtpërdrejtë në çdo kohë, zhvendoseni në një zonë tjetër ku nuk do të ndodhë, pasi gjethet mund të digjen.
   Fekondoni atë në pranverë dhe verë me plehrash universale, dhe ujiteni kur toka të jetë e thatë.
   Një përshëndetje.

 15.   Mildred dijo

  Përshëndetje kam një croton. Fakti është që unë shkova me pushime dhe dikush qëndroi për t'u kujdesur për të, kur u ktheva ai më tha se bima ishte djegur nga dielli. Tani për tani nuk ka gjethe dhe sythat janë tharë për të thënë. Ka qenë një javë që ka ndodhur. Pyes veten nëse bima ime ka vdekur dhe nëse mund të bëj diçka që ajo të rimëkëmbet?
  Falënderim

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Mildred.
   Për të zbuluar nëse është gjallë mund të gërvishtësh kërcellin kryesor me gozhdën tënde: nëse është jeshile, ka shpresë.
   Ujitni një ose dy herë në javë dhe hiqni ujin nga ena - nëse e keni një të tillë - dhjetë minuta pas ujitjes.
   Një përshëndetje.

 16.   Budalla dijo

  Përshëndetje jam i dëshpëruar, ka rreth 4 javë që gjethet më kanë rënë në kroton, dhe ata filluan të thahen dhe tani gjethet që mbeten të gjitha kanë rënë, dikush më sugjeroi ta nxirr për t'i dhënë ajër, por unë mendoj Ishte më keq, unë kurrë nuk kam vënë pleh mbi të, e vërteta është se më trishton sepse nuk di si të kujdesem për të dhe nuk dua të vdesë, sa herë që prek një fletë bie për shkak të e dobët është, çfarë mund të bëj?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Gaby.
   Sa shpesh e ujitni atë? Jeni në verë apo dimër? Importantshtë e rëndësishme të kontrolloni lagështinë e tokës para ujitjes, pasi nëse është e lagur dhe ne ujisim, rrënjët mund të kalbet.
   Për këtë mund të fusni, për shembull, një shkop të hollë prej druri në pjesën e poshtme (nëse del praktikisht i pastër, do të thotë që toka është e thatë dhe se, për këtë arsye, mund të ujitet).
   Nëse keni një pjatë poshtë, hiqni ujin e tepërt dhjetë minuta pas lotimit.
   Një përshëndetje.

 17.   Marta Martinez dijo

  Përshëndetje Monica!
  Unë po ju shkruaj nga Meksika!
  Unë jam një i porsaardhur në këtë fabrikë ...
  4 ditë më parë bleva 2 croutons.
  Ata matin 50-60 cm. Unë jetoj në Monterrey, NL cd. në verilindje të Meksikës, dhe vera është shumë e nxehtë !!
  Sa shpesh duhet t’i ujit?
  Sa shpesh?
  Duke qenë kaq nxehtë (dhe akoma në nxehtësinë e nxehtësisë) mendoj se 3 herë nuk është e mjaftueshme?
  Disa gjethe më të ulëta kanë rënë dhe të tjerët duken disi të tharë (pubtas të djegura); Vërej se të dyja bimët kishin inat për ndryshimin nga çerdhja në shtëpinë e tyre të re.
  Cfare me rekomandoni mua

  I vendosa në garazh. Ata kanë dritë të mjaftueshme.

  Shumë përshëndetje !!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Marta.
   Gjatë verës ju duhet të ujitni shumë shpesh, çdo 2-3 ditë. Ju duhet të shmangni mbushjen e ujit dhe duhet të hiqni ujin e tepërt nga ena dhjetë minuta pas ujitjes.
   Një përshëndetje.

 18.   Gil Cross dijo

  Mirëmëngjesi, unë kam një kroton në një tenxhere, është në gjendje shumë të mirë, por papritmas vura re në tabaka nën të se ka disa krimba të vegjël të thatë, fillova të kontrolloj më me kujdes dhe gjithashtu vërejta se ka krimba brenda saj .. Si t’i eliminoj ato, çfarë të bëj që të mos dëmtohet?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Cruz.
   Ju mund t'i eliminoni ato me Cypermethrin 10%, duke ndjekur udhëzimet e specifikuara në paketim.
   Pershendetje

 19.   perla ayala dijo

  Përshëndetje, unë gjithmonë kam dashur një kroton, dhe më në fund e kam atë! Vetëm gjethet janë bërë shumë të verdha, ato janë në oborrin tim dhe sapo ka kaluar shumë shi falë një uragani, a mund të jetë kjo arsyeja për ndryshimi i ngjyres? Përveç kësaj dielli shkëlqen gjithë ditën, ne jemi nga Houston tx. Dhe gjithashtu kam vërejtur se ka 3 degë në të njëjtën grup, a mund të ndahen secila degë, domethënë t'i transplantoni degë pas dege? Apo është një bimë e vetme dhe nuk ndahet?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Perla.
   Po, uragani është i jashtëzakonshëm
   Vendosni krotonin në gjysmë hije, në diell bëhet i shëmtuar pasi nuk i reziston mirë.
   Lidhur me atë që kërkoni nga degët, keni ndonjë foto? Ju mund ta ngarkoni atë në tinypic, imageshack ose ta ndani në tonë grupi i telegramit. Në parim, do të të thosha që është një bimë e vetme, por pa e parë nuk e di.
   Një përshëndetje.

 20.   NEHEMIAH MUÑOZ dijo

  Pershendetje kaq .. shihja shume arsimim per kujdesin subjektiv te RO kromit .. nje pyetje mund te behet duke u rritur ne nje tenxhere dhe brenda nje hoteli, ajo qe ka ndodhur jane ata qe i kane rene gjethet nje nga nje. 🙁

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Nehemiah.
   Po, sigurisht që mund të jetë në një tenxhere. Ju thjesht keni nevojë për mbrojtje nga rrezet e diellit dhe skica.
   Një përshëndetje.

 21.   Grace Mariotti dijo

  Përshëndetje!!! Unë jam Graciela. Unë jetoj në jug të Argjentinës.
  Në Ditën e Nënës (në Tetor) ata më dhanë një Kreton dhe kur ma dhanë më thanë ta transplantoja. Unë e çova atë në çerdhe për ta bërë por ajo është me gjethe të trishtuara dhe të rëna. Gjethet po bien. Nuk dua ta humbas pasi më është dhënë nga vëllai im që sapo vdiq. Kam nevoje per ndihme. Faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Graciela.
   Së pari, më vjen shumë keq për humbjen e vëllait tuaj. Uch Shumë inkurajim.
   Ne do të përpiqemi të rimarrim bimën tuaj. Sa shpesh e ujitni atë? Në parim, është normale që ajo të sëmuret pak pas transplantimit, por pas një ose dy javësh duhet të rifillojë rritjen e saj.
   Prandaj, është e rëndësishme që ta ujitni atë jo më shumë se dy-tre herë në javë gjatë muajve më të nxehtë, dhe një herë në javë pjesën tjetër të vitit. Përdorni ujë për ujitje pa gëlqere, siç është uji i shiut. Nëse nuk mund ta merrni, mbushni një enë me ujë, lëreni të ulet brenda natës dhe ditën tjetër përdorni atë ujë për ujitje.
   Nëse keni një pjatë poshtë saj, hiqni ujin e tepërt dhjetë minuta pas lotimit, pasi nuk i pëlqen pellgu.
   Një përshëndetje.

 22.   LUIS dijo

  Përshëndetje Monica, unë kam një krutë, atë me gjethe të hollë dhe të zgjatur, jeshile me njolla të verdha, të cilat gjethet filluan të binin. Ndodhet pranë një dritareje dhe ujitet një ose dy herë në javë. Kur e bleva dy muaj më parë ishte në gjendje shumë të mirë. Faleminderit shume.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi Luis.
   A jeni në një dhomë drafti? Nëse është kështu, unë ju rekomandoj ta mbani sa më larg tyre.
   Nga ana tjetër, nëse jeni në hemisferën veriore është e përshtatshme të ujiteni më pak. Një herë në javë ose çdo dhjetë ditë. Përdorni ujë të vakët (i cili është rreth 37ºC) në mënyrë që rrënjët e tij të mos "ftohin".
   Një përshëndetje.

 23.   Salvatore dijo

  Përshëndetje, mirëmëngjes, unë kam një Croton që e bleva dy ditë më parë dhe e vërteta është që di pak për të, pyetja ime është nëse mund ta lë në një pjesë të shtëpisë ku në mëngjes i jep pak diell, ajo periudhë e diellit është shumë e shkurtër rreth 40-50 minuta.
  Paraprakisht faleminderit shumë!
  Përshëndetje nga Meksika.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Salvatore.
   Bettershtë më mirë të mos ndriçoni diellin direkt.
   Në artikull keni më shumë informacion.
   Një përshëndetje.

 24.   Pako dijo

  Kam lexuar që nuk keni pse t’i jepni një draft, a mund të ndikojë era nga një tifoz?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Lia.
   Po, mund të ndikojë te ju. Shtë më mirë ta mbash larg drafteve.
   Një përshëndetje.

 25.   Mayra dijo

  Pershendetje Miremengjes! Arsyeja për pyetjen time është për sa vijon, qeni im sapo ka vdekur dhe vendosa ta varros atë, pasi jam shumë e trishtuar, do të doja të vendosja një bimë aty ku është dhe bleva një kroton sot, kështu që unë lexo nuk duhet ti jape diell Dhe mire, vendi ku e mbolla e jep diellin, cfare te bej ??? Unë dua që bima ime të rritet dhe të rritet bukur pasi do të jetë për mua sikur të kem qenin tim atje ... këshilla ju lutem !!!… faleminderit !!!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Mayra.
   Ju mund të vendosni katër tutorë dhe rrjetë të errët për hije, si një çadër. Në këtë mënyrë do të mbrohet nga dielli dhe nuk do të duhet ta lëvizni atë.
   Përshëndetje dhe më vjen keq për humbjen e qenit tuaj. Shumë inkurajim.

 26.   Izabelë dijo

  Mirë Monika,
  Bleva një croton rreth tre muaj më parë, dukej vërtet bukur. Vendosa ta ndërroj tenxheren sepse ajo që kisha ishte shumë e vogël dhe prej andej ndoqa të gjitha këshillat për kujdesin që ju tregoni më sipër. Fakti është që po vdes, gjethet humbin lartësinë dhe duken të thara dhe dy të rejat që dolën ndaluan të rriteshin derisa të binin. Nuk di çfarë të bëj tjetër. Siç thashë, unë ndjek të gjitha këshillat për dritën, ujitje, pastrim, ose skica, etj ... Çfarë recete magjike aplikoj që të mos vdesë? Nuk mund ta kthej përsëri.
  Faleminderit shume paraprakisht.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje isbael.
   Nga jeni? Unë ju pyes për klimën: krotoni është një bimë që nuk mbështet temperatura nën 10ºC, dhe nëse jeni, për shembull, në Spanjë ndonjëherë edhe nëse kujdesemi mirë për bimët, duke qenë tropikale ato dobësohen shumë
   Por mos e humb shpresën.
   Ju rekomandoj ta ujitni pak. Jo më shumë se dy herë në javë. Nëse keni një pjatë poshtë, hiqni ujin e tepërt dhjetë minuta pas lotimit. Përdorni ujë pa gëlqere (nëse nuk mund ta merrni, mbushni një enë me ujë çezme dhe lëreni të qëndrojë brenda natës).
   Dhe prisni të shihni. Paç fat.

 27.   Electra dijo

  Hi Monica.

  Unë kam një croton në një tenxhere për rreth dy vjet (ose dy e gjysmë) dhe rritet shumë ngadalë !!! Nuk e di çfarë të bëj. Gjethet po bien shumë. Unë e ujit atë mjaft, por jo aq sa të mendoj se është ajo. Ndërsa La Luz, është pranë dritares e cila është gjithçka që mund të bëj sepse jetoj në një apartament dhe ballkoni do t’i jepte erë dhe diell

  Nuk është si speciet në foto. Njollat ​​janë të parregullta ... Nuk mund të gjej ndonjë imazh të kësaj specie në internet ...

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Elektra.
   Normalshtë normale që rritet ngadalë 🙂 Por ajo e gjetheve që bien… është shqetësuese.
   Unë ju rekomandoj që ta fekondoni atë me një pleh të lëngshëm, siç është guano. Mund të ju mungojnë lëndët ushqyese.
   Sidoqoftë, nëse vazhdon të përkeqësohet, na shkruani përsëri dhe ne do t'ju tregojmë.
   Një përshëndetje.

 28.   DR ALBERTO CRUZ Walker dijo

  Përshëndetje MONICA, FALEMINDERIT PTR VTMENDJET DHE REKOMANDIMET TUAJA.
  Unë kam një dardhë CROTO dhe e kam në departament, i jep dritë shumë të vogël, gjethet janë të bukura, por nuk rritet, unë i kam dhënë plehërimin e rekomanduar në infermierinë, por nuk e bën atë ISSHT SHUM E POSERBASHKT ME dritaren, unë kam besim më shumë tek ju si një profesionist, se ju rekomandoni mua, ju falënderoj.
  JAVA E MIR

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Dr. Alberto.
   Crotoni është një bimë mjaft e ngadaltë, dhe nëse nuk i jep dritë vështirë se do të rritet më ngadalë
   Edhe pse mund të jetë në vende të tilla, idealja është që ajo të jetë në një dhomë ku ka shumë dritë natyrore (por jo direkte). Gjithashtu, rekomandohet shumë zhvendoseni në një tenxhere më të madhe në pranverë në mënyrë që të mund të vazhdojë rritjen e saj.
   Një përshëndetje.

 29.   OSCAR E KUQ dijo

  Pershendetje, pyeta kur lulezon ktro, a ndalem te rritja e tij? A eshte avantazh per te prere lulezimin? GREQI

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi Oscar.
   Në përgjithësi, kur bimët çelin, ato ndalojnë së rrituri pak.
   Lule nuk duhet të merren. 🙂
   Një përshëndetje.

 30.   Estrella dijo

  Përshëndetje, unë jetoj në Spanjë, konkretisht në Blanes (Girona) natën e kaluar të Mbretërve, ata më dhanë një Croton me fletë me shirita në ngjyra të ndryshme, ai erdhi në gjendje shumë të keqe me tokën e thatë, unë e ujit atë me bollëk dhe kam vënë atje ku jep shumë qartësi, çështja është që tenxherja është shumë e vogël, nëse sheh rrënjët dhe po pyesja nëse e ndryshove para se të mësoheshin dqs me shtëpinë tënde të re, përshëndetje dhe gëzuar vitin e ri

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Yll.
   Jo, tani në dimër është më mirë ta lini atje ku është. Ajo që mund të bëni është ta vendosni në një tenxhere më të madhe pa hequr atë që ka, dhe më pas në pranverë të bëni transplantimin sipas nevojës (domethënë të hiqni tenxheren e vjetër).
   Përshëndetje, dhe gëzuar vitin e ri edhe për ju.

 31.   jorge jonathan avalos dijo

  Pershendetje, une vetem blej kete bime por pyesni se kam nje zyre timen ku perdoret kondicionimi i ajrit gjithe diten, nuk e jep direkt dhe vargjet e temperatures ndermjet 22-23 ° C dhe une DRITA E HYNI POR E LEXO SE K RERKON lagështirë në mjedis, A mendoni se nuk është e përshtatshme për ta pasur në zyrë ??
  Në natën ajri fiket dhe mbetet me temperaturën ambientale që është rreth 30 ° C

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Jorge.
   Nëse e keni në zyrë, me kondicionerin, është më mirë që të vendosni disa gota ujë rreth tij, ose që të blini një lagështues dhe ta vendosni afër.
   Kështu që do të rritet mirë.
   Përshëndetje.

 32.   Mirta dijo

  Përshëndetje Monica, unë do të doja që ka ndonjë pleh shtëpiak dhe si ta përdorim atë. Shumë i bukur blogu juaj dhe faleminderit që na ndihmuat të kujdesemi për bimët.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Mirta.
   Ne jemi të kënaqur që ju pëlqen blog.
   Ju mund ta paguani atë me pleh artificial, e cila është zogu i detit ose plehu organik. Ata e shesin atë në çerdhe.
   Ndiqni udhëzimet e prodhuesit, sepse edhe pse është e natyrshme është shumë e përqendruar dhe mund të ketë rrezik nga mbidozimi.
   Përshëndetje.

 33.   Oscar dijo

  Pershendetje Monica,
  Unë kam një kroton me të cilin kam vërejtur se kishte një lloj thonjsh të thatë shumë të ngjitur në brinjë, diçka si afide, por këto ishin tashmë të thata dhe shumë të lidhura. Unë duhej të laja gjethet duke u kruarur për t'i hequr ato. Shumë gjethe u goditën dhe të tjerët tashmë kishin filluar të thaheshin, pasi gjethet thaheshin në diell. Kjo sapo ndodhi rreth 1 muaj më parë kur moti filloi të kthehej i ftohtë (15 gradë) dhe i lagësht (95%)
  Po mbaron gjethet dhe shumë janë goditur dhe të tjerët po thahen pa ditur se çfarë të bëjnë.
  Cfare po sugjeroni?
  Ju falenderoj paraprakisht.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi Oscar.

   Unë ju rekomandoj që të pastroni çarçafët me një leckë, ujë dhe sapun të butë. Kjo do të eleminojë dëmtuesit që mund të keni.

   Nëse nuk përmirësohet, trajtoni bimën me një insekticid anti-mealybug.

   Pershendetje

 34.   Magaly Garcia dijo

  Përshëndetje
  Unë kam disa kroto por ato nuk kanë rritur asgjë për 2 vjet. Njëri prej tyre trishtohet, unë madje e vendosa në diell dhe gjysma e shërova, por pastaj ai filloi të trishtohej.
  Tjetra është normale, por me të njëjtën madhësi. Toka që ata kanë është plehrash dhe ujitje pasi shoh që nuk ka ujë, ose toka fillon të humbasë ujë.
  Unë shpresoj se ju mund të komentoni ose të më jepni një email për t'ju dërguar foto dhe ju mund të më ndihmoni.
  E vërteta është që rosat bëhen në çerdhen ku i bleva.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Magdaly.

   A i keni në një tenxhere? Nëse është kështu, dhe ena nuk ka vrima ose keni një pjatë poshtë, unë rekomandoj që t'i mbillni ato në një që ka vrima, pa një pjatë.

   Dhe nëse ato kanë vrima, atëherë një tenxhere më e madhe ka të ngjarë që u nevojitet. Ndryshimi mund të bëhet në pranverë.

   Nëse nuk përmirësohen, na shkruani.

   të fala

 35.   daniel Zaragoza dijo

  Kur një kërcell shfaqet në pjesën e sipërme që duket se është lulja, a mund të hiqet?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Daniel.

   Ne nuk e këshillojmë atë. Mendoni se bimët harxhojnë shumë energji duke prodhuar kërcell lule dhe lule, ajo është pjesë e tyre.

   Përshëndetje.

 36.   maria dijo

  Përshëndetje, e imja ka pika të verdha, por unë shoh që disa gjethe po zverdhen, unë tashmë kam hequr dy, nuk e di nëse është normale apo jo. Faleminderit dite te mbare

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Maria.

   Gjethet e verdha mund të shkaktohen nga shumë probleme, të tilla si lotimi i tepërt ose mungesa e lëndëve ushqyese.
   En Ky artikull kemi biseduar për të.

   Përshëndetje.

 37.   Sugi Sandoval dijo

  Përshëndetje Monica, shpresoj të jesh shumë mirë.

  3 muaj më parë bleva një kroton, është shumë bukur, kur arriti në shtëpinë time kishte shumicën e gjetheve të saj jeshile dhe tani pak nga pak ata po bëjnë njolla të vogla dhe vija të verdha. Dyshimi im është se e shoh njësoj si kur mbërriti, është i vogël, ka rreth 10 gjethe (duket si një mini pemë).

  Mund të jetë se ju mungon plehrat?

  me te mira.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje, Sugei.

   Si po shkon? E vërteta është, mund të jetë problem me ujitje, sesa mungesë plehrash. Sa shpesh e ujitni atë?

   Nëse dëshironi na dërgoni një imazh në faqen tonë facebook dhe ne ju themi.

   Përshëndetje.

 38.   Roxana dijo

  Pershendetje mirmbremje. Kam një dyshim dhe një shqetësim, bima ime është një yll Croton, e bleva atë kohët e fundit, por një javë pasi e bleva, gjethet filluan të bien, jo të gjitha kanë rënë, por disa prej tyre bien çdo ditë. Shtëpia ime ka dritare të mëdha dhe zakonisht është e ndriçuar, e kam vendosur në disa vende, por nuk kam qenë në gjendje ta bëj më mirë. Ju lutem më ndihmoni me një sugjerim për të përmirësuar gjendjen e bimës sime ose diçka për ta ndihmuar atë?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Roxana.

   Para së gjithash, ne rekomandojmë vendosjen e tij në një vend dhe mos lëvizjen nga atje. Isshtë se ndryshimet e vendndodhjes mund të stresojnë shumë për bimët.

   Ai vend duhet të ndriçohet, por crotoni duhet të jetë pak larg nga skicat. Gjithashtu, lagështia duhet të jetë e lartë, kështu që nëse jetoni në një vend me klimë të thatë, do të ishte mirë të vendosni enë me ujë rreth tenxhere.

   Një gjë tjetër, a ka tenxhere një pjatë poshtë? Nëse është kështu, mendoni ta kulloni atë pas çdo lotimi, përndryshe rrënjët e tij do të kalbet.

   Në artikull keni më shumë informacion.

   Përshëndetje.