Këto janë kulturat më fitimprurëse që mund të kultivoni

kulturat më fitimprurëse

Ndoshta ju keni një copë tokë të vogël që dëshironi të kultivoni. Ose ndoshta i përkushtohesh bujqësisë, ose do të fillosh, dhe Ju dëshironi të dini se cilat janë kulturat më fitimprurëse për të përfituar sa më shumë nga puna juaj.

Sido që të jetë, me të dhënat nga 2022 dhe 2023, e kështu me radhë çdo vit, mund të zbuloni se cilat janë ato kultura që ju ofrojnë më shumë përparësi. Dëshironi t'i takoni ata? Ato të mbledhura më poshtë.

Si maten kulturat më fitimprurëse?

kulturat e kafesë

A keni menduar ndonjëherë pse disa bimë konsiderohen si kultura më fitimprurëse dhe të tjera jo? Në fakt, ka të bëjë me fitimin që ata gjenerojnë.

E shihni, një kulture është fitimprurëse nëse kostoja që i kushtoni kësaj bime, duke qenë se e mbillni atë (ja vlen teprica), derisa ta korrni, është më pak se përfitimet dhe përfitimi që merrni prej saj.

Në kuadër të këtyre shpenzimeve duhet të merret parasysh jo vetëm kostoja e bimëve, por edhe kostoja e ujit, koha e njeriut, produktet si plehrat, plehrat dhe produktet fitosanitare... Dhe gjithashtu merrni parasysh një dispozitë për atë që mund të ndodhë (shiu, zjarri, dëmtuesit...).

Për këtë ekziston një formulë, e ashtuquajtura ROA, formula e së cilës është si më poshtë:

ROA= (fitim / aktiv)*100

Nëse vlera është pozitive, do të thotë se investimi ka qenë i mjaftueshëm dhe se ajo që keni mbjellë është një nga kulturat më fitimprurëse që mund të zgjidhni. Por nëse është negative, atëherë keni një problem, sepse do të humbni para.

Cilat janë kulturat më fitimprurëse?

fushë

Siç ju kemi thënë më parë, ne do t'ju japim të dhëna bazuar në ato të vitit 2022 dhe kërkimet që janë bërë për vitin 2023. Bazuar në këto, kulturat më fitimprurëse do të ishin këto:

Pemë ulliri

Nëse keni një plantacion pak a shumë të madh, mbjellja e pemëve të ullirit mund të jetë një nga opsionet më të mira, veçanërisht pasi Spanja është prodhuesi dhe eksportuesi kryesor. DHE Nuk ka rëndësi nëse janë ullinj tavoline (lloji që hahen) apo për të përgatitur vaj ulliri (mbani parasysh se kjo zakonisht është e shtrenjtë). Në total, në vend prodhohen 1270000 ton ullinj çdo vit, Andaluzia është vendi ku ka prodhimin më të madh.

Nisur nga kjo, nuk ka dyshim se ulliri mund të jetë një opsion i mirë, veçanërisht nëse aplikoni sistemin super-intensiv, i cili rrit prodhimin.

Bajame

Nuk do ta kishit menduar këtë, apo jo? Megjithatë, prej disa kohësh ka një kërkesë të madhe për këtë frut, dhe për këtë arsye është një nga kulturat më fitimprurëse në Spanjë (ishte në 2022 dhe do të jetë në 2023).

Përveç kësaj, Nuk ka as aq shumë konkurrencë, aq më tepër që nuk kemi aq shumë kërkesa (edhe pse kjo tashmë po shihet se po ndryshon). Mbani në mend se tani Spanja është vendi i tretë për nga prodhimi dhe i dyti për nga eksportet.

Fëstëk

Dhe na kanë mbetur arrat, sepse një tjetër nga kulturat më fitimprurëse që mund të konsideroni është fëstëku, i cili ka pasur kërkesë në rritje vitet e fundit.

Natyrisht, ndryshe nga kulturat e tjera, kjo është diçka më "speciale" dhe ka nevojë për kushte adekuate që të mund të rritet dhe të mos vdesë gjatë rrugës. Kjo është arsyeja pse, tani për tani, vetëm Kalifornia dhe Irani janë prodhuesit dhe distributorët më të mëdhenj.. Por nëse mund t'i jepni ato kushte, dijeni se ka një çmim mjaft të lartë për kilogram (vetëm gjysmë hektari dhe 1000 kilogramë fëstëkë mund t'ju japin rreth 6000 euro).

avokado

Ne përfundojmë me kulturat më fitimprurëse me avokado. Meqenëse shumë mjekë, të famshëm, influencues dolën duke thënë se avokado është e mrekullueshme për shëndetin, kërkesa për të është rritur. DHE vetëm shikoni se sa kushton në dyqane zarzavate dhe supermarkete për të ditur se mund të jetë shumë fitimprurëse për ta rritur atë.

Natyrisht, si fistiku, ai ka nevojë për një klimë të veçantë dhe kushte të sakta për t'u zhvilluar. Por nëse mund t'u jepni atyre, mund të merrni shumë përfitime prej tyre.

Dhe nëse kam pak tokë?

Mbjellja e misrit

Mund të ndodhë që ju të mos keni një pjesë të madhe toke dhe që shumë nga kulturat më fitimprurëse që kemi propozuar nuk janë me të vërtetë alternativa më e mirë për ju. Ose ndoshta ajo që keni është një kopsht i madh dhe keni zgjedhur të mbillni diçka dhe kështu të kurseni në karrocën e blerjes. Sido që të jetë, ka edhe kultura që mund të jenë shumë fitimprurëse.

Cila eshte? Ne i detajojmë ato për ju.

perime me gjethe

Po flasim, për shembull, për marule, chard, spinaq… Janë kultura që nuk zënë shumë hapësirë, madje mund të mbillen në vazo ose në mbjellëse., dhe rriten në hapësira shumë të vogla (edhe në ballkone dhe tarraca).

Nga ana tjetër, ato mund të përdoren për t'i gatuar dhe për të shijuar ushqime më natyrale dhe të shëndetshme (dhe rastësisht ju shmangni blerjen e tyre me çmimet e larta që kanë).

Pemë frutore

Pemët frutore si portokalli, limoni, kumbulla, molla... janë një tjetër mundësi. Në fakt, në treg do të gjeni pemë të vogla frutore, ideale për kopshte më të vogla., e cila do të zhvillohet në një mënyrë shumë adekuate (përderisa ju plotësoni nevojat e tyre) dhe do t'i bëni që t'ju japin fruta që të mos keni nevojë të blini në dyqane.

Përveç kësaj, në rastin e pemëve të limonit, ato do t'ju japin të gjithë vitin dhe tashmë ju themi se janë shumë më të mira se ato që blini në zarzavate.

Bimë aromatike dhe medicinale

Në rastin e parë, me ato aromatike mund të mbillni majdanoz, trumzë, rozmarinë, nenexhik... dhe mbajini gjithmonë pranë kuzhinës në mënyrë që, kur të keni nevojë, t'i merrni nga vetë bima dhe e përdorni për gatim. Ju do të vini re ndryshimin kur ta provoni.

Për sa i përket bimëve medicinale, mund të kultivoni kamomil ose infuzione të tjera medicinale. Sigurisht që duhet t’i konsumoni, përndryshe, mund të mos ia vlejë.

bimë të tjera

Për shembull, domate, karrota, patate... Këto janë opsione që do t'ju lejojnë të keni kultura fitimprurëse, por për prodhimin tuaj dhe për një kohë (edhe pse nëse keni një serë mund të mendoni t'i vendosni ato gjatë gjithë vitit).

Tani Cfare Tashmë e dini se cilat janë kulturat më fitimprurëse, a do të guxoni të filloni mbjelljen dhe kultivimin?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.