Kuptimi i ngjyrave të tulipanit

Tulipanët

Nëse ka një lule që më pëlqen është tulipani, të cilit nuk i pëlqen tulipanë të kuq? Mbaj mend që isha i befasuar nga fushat e mëdha të tulipanëve shumëngjyrësh në Hollandë, megjithëse më pëlqejnë edhe ato tulipanë që banojnë vetëm në një vazo.

L tulipanët ato janë bimë të hollë por edhe të vështira për tu rritur. Arti i rritjes së tulipanëve është bërë një detyrë e reduktuar në vetëm disa ekspertë dhe kjo është arsyeja pse madje ka frikë se tradita do të humbasë në disa pjesë të botës, ku trashëgimtarët e familjeve tradicionale kushtuar kultivimit të tyre zgjedhin profesione të tjera .

Një lule, shumë ngjyra

Tulipanët kishin kulmin e tyre disa shekuj më parë, kur Tulipomania dhe tulipanët shiteshin me çmime qesharake, por edhe sot ato janë lule shumë të veçanta, një dhuratë gjithmonë e këndshme për ata që pëlqejnë lulet. Edhe pse koha kur tulipanët ishin një simbol i prosperitetit ka kaluar prej kohësh, ajo është ende një lule shumë e çmuar për bukurinë dhe ngjyrën e saj.

Ka tulipanë me ngjyra të ndryshme dhe secila prej tyre ka një kuptim të veçantë, kështu që nëse planifikoni të jepni tulipanë, mos harroni të dini se çfarë i referohet secila nuancë.

Tulipanët e bardhë

Si me trëndafilat, tulipanët e bardhë shoqërohen me pastërtinë dhe paqen. Alsoshtë gjithashtu ngjyra e mirësisë dhe dashurisë, kështu që një buqetë me tulipanë të bardhë mund të jetë perfekte për një nuse. Nëse doni të kërkoni falje ose po kërkoni një simbol të paqes, blini tulipanë të bardhë.

Ekzistojnë mbi të gjitha dy varietete me të cilat mund të befasoni atë të dashur: varieteti Darvin dhe varieteti Papagayo. Të dyja janë të lira, duke pasur një çmimi prej rreth 3 € për qese me tre llamba. Koha më e mirë për t'i marrë ato është vjeshta e hershme, e cila është kur ato duhet të mbillen për të lulëzuar në pranverë.

Tulipanët e kuq

Tulipanët e kuq

Nëse vazhdojmë të analizojmë kuptimi i ngjyrave te tulipanit, zbulojmë se ekzistojnë lloje të një të kuqeje intensive. Këto janë shumë të zgjedhura, sepse ato janë të ndritshme dhe të dukshme dhe, përveç kësaj, ato shoqërohen me pasion. Isshtë buqeta e përkryer për fillimet e një marrëdhënieje sepse këto tulipanë simbolizojnë gjithashtu dashurinë dhe zjarrin, kështu që ata mbledhin gjithçka të nevojshme për të shprehur angazhimin e një çifti por me avantazhin se janë edhe sinonim i dashurisë së përjetshme.

Varieteti i Darvinit është deri tani më i njohuri dhe për këtë arsye më i popullarizuari. Me një çmim prej 1 euro për llambë, marrja e tulipanëve të kuq është e thjeshtë dhe e lirë 😉.

Tulipanët e verdhë

Tulipanët e verdhë

Tulipanët e verdhë

Një ngjyrë e ngrohtë si e verdha i bën tulipanët të sinqerta dhe transparente, miqësore dhe ideal për tu dhënë njerëzve që duam. Tulipanët e verdhë shprehin gëzim dhe lumturi ndërsa shoqërohen me miqësi. Ata janë tulipanë shumë të zhdërvjellët, sepse mund t'i dhurohen një miku besnik dhe një dashurie, kur kërkohet të gjenerojë besim dhe të shprehë kujdes. E shoqëruar me diellin dhe jetën, e verdha gjithashtu shpreh shpirtrat e mirë dhe kjo është arsyeja pse është një lule shumë e popullarizuar kur bëhet fjalë për të inkurajuar një të dashur. Kështu që tani e dini, mos hezitoni t'ia dhuroni këtë lule kujtdo që doni më shumë.

Ekzistojnë disa lloje të tulipanëve të verdhë: Darvini, i hershëm, i vonë, i dyfishtë ... Ka edhe disa që kanë vija të kuqe-portokalli që i bëjnë këto lule disa nga më të mrekullueshmet. Të gjithë ata Ata kanë një çmim që varion nga 4 deri në 8 euro për një paketë me 10 llamba.

Tulipanët e zinj

Tulipani i zi

E zeza gjithmonë është shoqëruar me vdekjen, negativizmin, pikëllimin, depresionin ... mirë, me gjithçka të keqe që mund t'i ndodhë një qenieje njerëzore. Megjithatë, është gjithashtu ngjyra e misterit dhe e pafundësisë. Një tulipan me petale të zeza mund të përdoret për të tërhequr vëmendjen e dikujt.

Varieteti më i rekomanduar është Darvini. Tre njësi janë me çmim 1,65 euro. Bleni ato në vjeshtë dhe do të jeni në gjendje të mendoni për bukurinë e këtyre luleve madhështore drejt fillimit / mesit të pranverës.

Tulipanët blu

Tulipani blu

Megjithëse janë lule që nuk gjenden në natyrë, por janë krijuar nga qeniet njerëzore, ne nuk mund t'i linim të përjashtuara nga ky artikull. Tulipanët blu shoqërohen me paqe dhe qetësi. Kjo është arsyeja pse, kur ia japim dikujt, ne po i bëjmë dhuratën më të mirë të mundshme, pasi ata gjithashtu duken mirë në çdo ngjarje.

Për t'i marrë ato, Thjesht duhet të blini tulipanë të bardhë, të prisni lulet e tyre, t'i vendosni në një gotë me ujë dhe të shtoni ngjyrosjen blu. Në një kohë shumë të shkurtër do të shihni se petalet e saj po njollosin një ngjyrë të bukur kaltërosh.

Dhe me këtë kemi mbaruar. Nëse guxoni të blini llamba dhe dëshironi të dini se si t'i mbillni ato, hidhni një vështrim në videon tonë:


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Robert Pirona Moll dijo

    Tulipanët janë një nga lulet më delikate dhe të bukura që ka, gjithashtu shumë delikate për tu kujdesur dhe secila ngjyrë ka një kuptim, gjë që i bën ato shumë të veçanta dhe interesante.