Kur dhe si krasiten palmat?

Hurmat

Palmat janë bimë që krasiten shpesh për arsye sigurie dhe estetike. Kur ato janë plot me gjethe të thata, ato mund të japin ndjesinë e braktisjes, përveç faktit që, kur bien, mund të dëmtojnë njerëzit. Por, Kur dhe si krasiten palmat?

Le ta dimë se si mund t'i bëjmë bimët tona të duken bukur dhe të shëndetshme.

Sezoni i krasitjes së palmës

phoenix canariensis

Koha ideale është në fund të dimrit ose në vjeshtë. Zakonisht bëhet edhe gjatë verës, por nëse jetoni në një zonë ku Greminë e kuqe dhe/ose Paysandisia po shtohen, krasitja e tyre në muajt më të nxehtë të vitit po e ekspozon bimën ndaj një rreziku që mund të jetë fatal nëse nuk merren masat e duhura. trajtimet e nevojshme.

Nëse jetoni në veri, ku klima është e freskët, atëherë mund të krasiteni gjatë sezonit më të ngrohtë të vitit. Akoma, mos ki besim. Alsoshtë gjithashtu më mirë të kryeni trajtime parandaluese kundër dy dëmtuesve të përmendur më lart për të shmangur problemet.

Si krasiten ato?

Krasitja e palmës do të konsistojë në heqjen e mëposhtme:

 • Gjethe të thata, të sëmura ose të dobëta. Gjethet jeshile nuk rekomandohet të hiqen, por nëse është e nevojshme, një kurorë e vetme e gjetheve mund të hiqet.
 • Tufat e frutave mund të priten, megjithëse nuk është e nevojshme.

Siç mund ta shihni, nuk keni nevojë të hiqni më shumë se disa gjethe. Për më tepër, nëse priten më shumë, bima mund të sëmuret.

Çfarë duhet për të krasitur palmat?

Krasitja e palmës

Imazh - Laverdad.es

Në varësi të madhësisë, mund të jetë e nevojshme sa vijon:

 • Parzmore sigurie
 • Shkallë
 • Pashë
 • Doreza kundër prerjes
 • Thikë palme
 • Sharrë elektrike me zinxhir
 • Vinç
 • Maskë fytyre
 • Hobe çelik inox me nofulla
 • Dhe një person që është me ty, për çdo rast. 😉

mbaj mend dezinfektoni mjetet para dhe pas për t’i përdorur, me alkool të farmacisë.

Me këto këshilla, palmat tuaja do të duken shumë bukur dhe do të jenë të shëndetshme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.