Kur dhe si të transplantoni orkidet?

Orkide transplantohen në pranverë

L orkide Ato janë një nga bimët më elegante që zakonisht kanë brenda në shtëpi. Për shumë, ato janë ato që kanë lule më elegante dhe dekorative, si dhe kurioze, ndonjëherë edhe duke përvetësuar forma kafshësh.

Por në mënyrë që ato të rriten mirë është e nevojshme që ne t'i ndryshojmë ato kohë pas kohe. Ju duhet të dini mirë kur të transplantoni orkide dhe si ta bëni atë në mënyrë korrekte. Prandaj, ne do të shpjegojmë se si dhe kur të transplantojmë orkide.

Kur të transplantoni orkide?

Zbuloni se si të transplantoni orkidet

L orkide Ato janë bimë që fillojnë të rriten në pranverë, kur temperaturat fillojnë të rriten nga 10-15ºC. Kështu, ideali është t'i transplantoni ato pak para se të ndodhë kjo, dmth. dimrin vonë ose pranverën e hershme, çdo dy vjet. Në këtë mënyrë, bima mund të rifillojë rritjen e saj pa probleme, pasi mjedisi bëhet më i ngrohtë.

Në disa raste mund të jetë më i përshtatshëm të presësh edhe pak sigurohuni plotësisht që nuk do të ketë acar në pranverë. Kjo gjithashtu varet nga vendi ku e kemi bimën. Nëse është në ambiente të mbyllura, zakonisht është më i mbrojtur nga ngricat dhe ndryshimet e temperaturave.

Nëse jetoni në një zonë me një klimë të butë, ku ngricat nuk ndodhin kurrë, mund ta bëni në vjeshtë, kur ata të kenë mbaruar lulëzimin.

Ka disa shenja që na tregojnë se kur duhet të transplantojmë orkide. Thjesht duhet të shohim këto shenja:

 • Një nga pjesët e orkidës që rritet më shumë janë rrënjët, kështu që është e zakonshme të vëzhgohen disa rrënjë që rriten mbi substratin dhe jashtë vazos. Këtu duhet të transplantojmë orkide.
 • Mund të jetë rasti që të mos keni shumë rrënjë jashtë vazos, por ju mund të shihni se rrënjët zënë të gjithë brendësinë e tenxhere.
 • Mund të vërehen rrënjë shumë të përkeqësuara ose të thata dhe me një ngjyrë kafe. Kjo do të thotë që duhet të transferohet në një tenxhere më të madhe.
 • Ka raste kur nuk është e nevojshme të ndryshoni madhësinë e tenxhere, por krasitni rrënjët për të qenë në gjendje t'i pastroni ato. Rastësisht, këshillohet gjithashtu të ndërroni substratin.
 • Orkide keni nevojë për një substrat të lehtë që lejon ajrin të kalojë përmes. Nëse fillon të bëhet tortë, është normale që orkidet duhet të transplantohen përmes substratit të degraduar.

Si të transplantoni orkide?

Gjëja e parë që duhet të bëni është të përgatitni atë që do të përdoret, e cila është:

 • Tenxhere me lule: duhet të jetë pa ngjyrë nëse orkide është epifitike dhe e bërë prej plastike. Një orkide epifitike është ajo që ka rrënjë ajrore dhe nuk ka nevojë të jetë në tokë. Në këto raste kemi mekanizma të ndryshëm ujitës dhe varietete të orkideve epifitike.
 • Nënshtresa: lëvorja e pishës nëse është epifitike, ose fibra kokosi me torfe të zezë të përzier në pjesë të barabarta nëse është tokësore.
 • Vaditëse: me ujë shiu, ose i acidifikuar me limon (rekomandoj të shtoni lëngun e gjysmë limoni në 1 litër të lëngut të çmuar).
 • Topa prej argjile të zgjeruar ose sinila: për të përmirësuar kullimin. sistemi i kanalizimeve është kapaciteti i tokës për të thithur ujë vaditës në ditë. Çdo fabrikë që ka kullim të mirë është e rëndësishme, veçanërisht ato që nuk i durojnë pellgjet. Me kullimin e përmirësuar, tenxherja nuk do të grumbullojë ujë.

Më pas, do të transplantohet si më poshtë:

Orkide epifite

 1. Zhytni tenxheren në ujë për 2 orë para transplantimit.
 2. Hiqni bimën nga tenxherja.
 3. Hiqni butësisht çdo substrat ngjitës.
 4. Mbushni tenxheren me një shtresë topa argjile prej 1 cm.
 5. Shtoni substratin.
 6. Mbill orkidën.
 7. Përfundoni mbushjen e tenxheres me substratin.
 8. Dhe uji.

Orkide tokësore

 1. Vendosni një shtresë topa balte në tenxheren tuaj të re.
 2. Mbusheni me pak nënshtresë.
 3. Zgjidhni orkidën dhe mbilleni në tenxheren e saj të re.
 4. Përfundoni mbushjen e tij me substrate.
 5. Dhe uji.

Në këtë mënyrë, orkidet tuaja mund të vazhdojnë të rriten normalisht.

Karakteristikat e orkidit

Transplanti i orkidit bëhet me kujdes

Orkide janë bimë që kanë pësuar disa ndryshime në vitet e fundit për shkak të migrimeve të ndryshme dhe përshtatjeve të mjedisit. Këto përshtatje kanë çuar në shfaqjen e varieteteve të ndryshme dhe secila prej tyre ka një lule me veçanti në secilën specie. Sidoqoftë, ka disa karakteristika që bien në sy në të gjitha ato dhe është ajo që i bën ata të bëjnë pjesë në të njëjtin grup.

Orkide ata kanë tre sepale, dy petale dhe një buzë e cila shërben për të tërhequr insektet polenizuese që do të jenë përgjegjëse për zgjerimin e fuqisë së tyre. Forma e orkideve lejon që bletët dhe insektet e tjera polenizuese të ulin rehat mbi lule. Struktura e saj riprodhuese formohet nga një kolonë që funksionon të gjitha pjesët kryesore të saj.

Në lidhje me frutin e orkideve kjo është një kapsulë Ai përmban brenda shumë fara me një madhësi të vogël lule. Çfarë e lejon atë të përhapet shpejt në një territor. Përmes këtyre adaptimeve dhe ndryshimeve për të përmirësuar mjedisin dhe konkurrencën e tij me impiantet e tjera, ai ka qenë në gjendje të zhvillojë të gjithë këta mekanizma riprodhues.

Kur bima lulëzon, ajo tërheq vëmendjen që kur kërcelli i luleve rrotullohet 180 gradë përpara se të hapet për të ekspozuar plotësisht buzën tek pjalmuesit. Ky është i njohur si resupination dhe është një nga proceset më kurioz që është dokumentuar nga studiuesit.

Ndryshe nga lulet e tjera ata janë prodhues të nektarit. Nektari është një substancë shumë e vlerësuar nga të gjithë pjalmuesit. Kjo siguron që bima të jetë në gjendje të ketë një riprodhim pothuajse të sigurt edhe në situata të pafavorshme. Kjo do të thotë se ata kanë nevojë për pjalmues që të jenë në gjendje të prodhojnë fara dhe të zgjerohen në territorin e tyre.

Këto janë arsyet pse orkidet kanë qenë kaq të suksesshme dhe gjenden pothuajse në të gjithë botën. Sidoqoftë, mbani në mend se ka nevojë për kujdes të caktuar dhe nëse duam orkide transplantimi Nga një tenxhere në tjetrën duhet t'i kushtoni vëmendje kohës së vitit dhe mekanizmit të transplantimit për të shmangur dëmtimin e bimës.


Phalaenopsis janë orkide që lulëzojnë në pranverë
Ju intereson:
Karakteristikat, kultivimi dhe kujdesi i orkideve

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jacinto Martin dijo

  Hey.
  Mendoj se ka edhe disa pyetje që do të vijnë në të ardhmen, por e para që të vjen në mendje ka të bëjë me ujin e ujitjes.
  Unë vërej në faqen tuaj që ju rekomandoni lotim me ujë shiu ose me ujë të acidifikuar me limon dhe pyetja ime specifike nuk është askush tjetër përveç nëse ky ujë mund të zëvendësohet me atë të furnizuar nga një kompani e shpërndarjes së ujit në burim: konkretisht, ky ujë i pijshëm që Kompania e lartpërmendur më furnizon vjen nga një burim i vendosur në të njëjtin mal me burimin Lanjarón në Granada, dhe është me të vërtetë ujë i shkëlqyeshëm për konsum njerëzor. Pyes veten nëse elementi i lëngët nga Granada është po aq i mirë për lulet e mia. Unë kam dipladenia, orkide, trëndafila Sevillian, hibiscus, miltonias, gazanias dhe lantanas në shtëpi.
  Ju falënderoj paraprakisht për përgjigjen tuaj.
  Përshëndetje.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Jacinto.
   Po, ai ujë është shumë i mirë për ato bimë. Mund ta përdorni pa probleme.
   Një përshëndetje.

 2.   Brenda dijo

  Përshëndetje, unë kam disa orkide që janë ngjitur në trungun e një peme (medlar) dhe unë jam duke lëvizur dhe dua t'i çoj në shtëpinë time të re, pasi që këto ishin të nënës sime. Si duhet t’i nxjerr nga ky bagazh dhe t’i transplantoj në një tenxhere, ose në një bagazh tjetër? Shume faleminderit. Kam vetëm këtë javë për ta bërë.
  të fala

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Brenda.
   Mund t’i ndani rrënjët e tij nga trungu pak nga pak dhe me kujdes, dhe më pas t’i mbillni në vazo të pastra plastike me lëvore pishe.
   Një përshëndetje.

 3.   Ann dijo

  Përshëndetje, unë kam një orkide phalaenopsis për 2 vjet. E para lulëzoi pa probleme, por vitin e dytë në vend që të lulëzojë, një bimë e re është rritur në secilën kërcell lule. Tani e shoh të dobët dhe megjithëse 3 rrënjë të reja kanë dalë, pjesa tjetër po përkeqësohet. E di që vera nuk është një kohë e mirë për të transplantuar, por a mund ta provoni për të shëruar rrënjët dhe për ta provuar? Çfarë rekomandoni?
  të fala

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Ana.
   Në vend që t'i transplantoni, unë do të rekomandoja ta ujitni atë me hormone rrënjësore shtëpiake (këtu shpjegon mënyrën e marrjes së tyre): Kjo do ta ndihmojë atë të lëshojë rrënjë të reja, të cilat do t'i japin asaj forcë.
   Një përshëndetje.

 4.   Rrez herrera dijo

  Unë kam orkide të egër që është në një trung me myshk dhe gjethet po zverdhen dhe myshk po vdes. Çfarë mund të bëj…?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Rosy.
   Sa shpesh e ujitni atë? Myshk është një bimë që ka nevojë për ujë çdo ditë, përndryshe ajo fillon të thahet shpejt.
   Në lidhje me orkidën, unë do të rekomandoja ta transferoja atë në një tenxhere, me lëvore pishe, pasi nuk i pëlqen t'i ketë rrënjët gjithnjë të lagura.
   Një përshëndetje.

 5.   Lumturia Trujillo dijo

  Përshëndetje. Po pyes nëse duhet të transplantoj orkidën time, pasi po rritet një gjethe e re. Kam frikë se ndryshimi do të ndalojë rritjen e gjethes, ose do të jetë e dëmshme për tërë atë. Unë pres këshillën tuaj që unë do të ndjekë letrën.
  Mirënjohës
  të fala

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Lumturia (emri i bukur, nga rruga).
   Jo, nuk e rekomandoj ta transplantoj tani. Prisni që ajo të përfundojë zhvillimin e fletës dhe pastaj mund ta bëni.
   Një përshëndetje.

 6.   Maj dijo

  Përshëndetje, kur transplantoj orkidën time duhet të pres rrënjët e thata, sepse kam frikë se orkideja ime do të vdesë, ajo ka rrënjë të reja, por rritet drejt kësaj «më ndihmo»

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje maj.
   Po, ju mund të prerë rrënjët e thata me gërshërë të dezinfektuar më parë me alkool të farmacisë.
   Një përshëndetje.

 7.   Elizabeth mamani dijo

  Faleminderit për ndihmën tuaj Unë jam i ri në orkide rritje.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Faleminderit ty, Elizabeth

 8.   Ligia Sanchez E. dijo

  Pershendetje! A ka rëndësi koha për të transplantuar orkidën? E vlerësoj përgjigjen!

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Ligia.
   Jo nuk ka rëndësi. Thjesht përpiquni të mos merrni rrezet e diellit direkte. 🙂
   Një përshëndetje.

 9.   Monica dijo

  Përshëndetje. Unë kam një dendrobium nobile me një keiki, por stafi për të cilin kishte dëshirë të lindte është i vjetër dhe i vogël dhe po verdhë. Disa ditë më parë pata 2 keiki dhe njëri ka vdekur. Ende jo e madhe. Ka 2 rrënjë të vogla dhe 2 gjethe (kishte 3 dhe njëra prej tyre ka humbur). Cfare mund te bej? Unë mendoj se rrënjët e saj nuk janë shumë të shëndetshme ...

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi Monica.
   Nga sa më thoni, duket se ky keiki do të pësojë gjithashtu të njëjtin fat si i pari. Possibleshtë e mundur që shufra nga e cila ka dalë, duke qenë e vjetër, nuk ka aftësinë për ta ushqyer atë siç duhet.
   Ju mund të përpiqeni ta ndihmoni atë duke fekonduar orkidën me një pleh specifik për këto bimë, për të parë se si është.
   Një përshëndetje.

 10.   Andrea dijo

  Pershendetje! Unë kam një phalaenopsis për dy vjet tani dhe e di që duhet ta transplantoj sepse rrënjët tashmë po dalin dhe është në një tenxhere shumë të vogël. Koha për të transplantuar është fundi i dimrit, por shufra e lulëzuar po del. A do të mund ta transplantoj gjithsesi?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Andrea.
   Jo, nëse po lulëzon, është më mirë të presësh që të mbarojë. 🙂
   Një përshëndetje.

 11.   maria dijo

  Përshëndetje, unë jam i ri që kam një orkide, ata ma kanë dhënë, disa ditë më parë, ajo ka shumë lule dhe të tjera për të hapur, pyetja ime është, jo ndryshimi i tenxhere, deri vitin e ardhshëm, a duhet në një tenxhere transparente? me raste i kam parë në gotë. Por ndërsa kullon nëse janë në gotë, rrënja mund të kalbet. ' Sa herë në muaj ujiten dhe me ujë në shishe është në rregull? Apo duhet të jetë me një ujë të veçantë? Faleminderit.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Maria.
   Po, mund ta ndryshoni në tenxhere me vrima vitin e ardhshëm, kur nuk po lulëzon. Nëse është në gotë, rrënjët kalben.
   Lidhur me lotimin: duhet të ujitësh kur rrënjët duken të bardha, për shembull me ujë në shishe, por asnjëherë me ujë që ka shumë gëlqere.
   Një përshëndetje.

 12.   Caridade Adelino dijo

  Boa noite pasi orkidet minhas kanë shumë të meta ndoshta piolho gostava të ditur ose që gllabërojnë fazer obrigado

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Adelino.
   Mund t’i hiqni me një leckë të zhytur në alkoolin e farmacisë
   Një përshëndetje.

 13.   Gyn agui dijo

  Unë kam një orkide që tashmë i ka hedhur të gjitha lulet, i kanë mbetur vetëm dy shkopinj, kur i kishte lulet kishte një syth lule në secilin shkop por siç duket ato u thanë dhe nuk ndodhën, ka 5 gjethe shumë të gjelbërta, pyetja ime është Pas sa kohësh ata lulëzojnë përsëri, ose në rastin tim shufrat janë tashmë të thata, ju rekomandoni të vendosni disa plehra mbi to? Faleminderit, pres komentet tuaja. të fala!
  ,

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Gyn.
   Orkide zakonisht lulëzojnë një herë në vit.
   Nëse keni gjethe jeshile, është thjesht çështje pritjeje
   Në çdo rast, mund ta fekondoni atë me një pleh specifik për orkide duke ndjekur udhëzimet e specifikuara në paketim. Do ta gjeni për shitje në çerdhe.
   Një përshëndetje.

 14.   Esteban dijo

  Pershendetje Monica,

  ne kemi një orkide Phalaenopsis dhe shumë dyshime për të:

  - Gjethet e trungut: a duhet të priten në një moment (shembull: kur ndërroni substratin)?
  - Degët e pjesës së sipërme: nga rrjedhjet vertikale të tjerët kanë lindur më parë në pjesën e sipërme në një mënyrë transversale. Tani që nuk ka lule, a mund të shkurtohen këto degë për të hequr peshën nga bima dhe për t'i bërë lulet të mbijnë atje ku ata filluan? Shufrat që drejtojnë rrjedhjet kryesore duhet të mbajnë gjithnjë e më shumë peshë.
  - Nënshtresa: ju tregoni një ndryshim të substratit çdo 2 vjet, ne e bëmë atë vitin e kaluar, por pa shtuar baltë, a do të na rekomandonit ta bënim edhe këtë vit?

  Faleminderit shumë paraprakisht për ndihmën tuaj.

  Përshëndetje,
  Maria dhe Esteban

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Esteban.
   Une te them ty:
   -Mos prerë asnjë fletë, përveç nëse është e sëmurë (e butë, e kalbur, ose plotësisht e thatë).
   -Nuk ju këshilloj ta krasitni atë. Ju do t’i hiqnit forcën e saj duke pasur më pak gjethe jeshile
   -Nga ato që po më thoni, me siguri që keni një bimë të bukur, prandaj nuk është e nevojshme të modifikoni substratin.

   Nëse lindin pyetje të reja, unë jam këtu.

   Një përshëndetje.

 15.   Rosa Maria Rius Gil dijo

  Nëse orkideja ime merr një gjethe të verdhë, çfarë është ajo?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Rosa Maria.

   Nëse ato janë gjethet më të ulëta, më të vjetrat, është normale që ato të verdhë.
   Por nëse ato janë më të rejat, kjo është për shkak se ka një problem me ujitje.

   Sa shpesh e ujitni atë? Këtu ekziston një udhëzues për kujdesin e orkidit në rast se mund t’ju ​​ndihmojë.

   Përshëndetje!

 16.   Gustavo dijo

  Përshëndetje, unë jetoj në Buenos Aires në një fermë ku ka acar rreth 10 vjet më parë, unë ndava dy llamba nga një tenxhere e madhe (50 cm në diametër nga 50 cm në lartësi) me orkide që i mbolla në një tenxhere me të njëjtën madhësi (e cila nuk është transplantuar kurrë më dhe jep dy shufra në vit në këtë kohë (ato zgjasin një muaj). Unë bëra një ndarje tjetër me bimët e reja që ajo dha dhe bashkova tenxhere të reja 20 me 20 cm, ata dhanë gjethe dhe kurrë nuk ka çelur. Pyetjet e mia janë 1) Si mund ta rinovoj substratin e tenxhere të madhe? 2) 'Çfarë mund të bëj me ata që janë në një tenxhere të vogël dhe nuk kanë lulëzuar ende 3)' A duhet të vazhdoj të ndaj llambat? Faleminderit shumë për informacionin e dhënë më sipër dhe në komente, ato janë shumë të qarta. - Një përqafim, virtual për distancën dhe pandeminë .-

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Gustavo.

   A ju përgjigjem:

   1.- Nëse orkide është e rehatshme në atë tenxhere, unë nuk rekomandoj rinovimin e substratit. Ajo që mund të bëni është ta fekondoni atë me një pleh specifik për orkidet duke ndjekur udhëzimet në enë. Në këtë mënyrë, nuk do të ju mungojnë lëndët ushqyese.

   2.- Durimi. Bimët, edhe nëse janë motra ose bija të të njëjtëve prindër, janë pak më ndryshe nga njëra-tjetra: disa rriten më shpejt se të tjerët, ose lulëzojnë më vonë ... Përsëri, plehrash orkide mund të ndihmojë.

   3.- Kjo do të varet nga madhësia e orkidës. Nëse e shihni që është rritur shumë dhe ju krijon përshtypjen se e ka zënë tërë tenxheren në të cilën ndodhet, atëherë këshillohet që të ndani llambat.

   Nëse keni më shumë pyetje, na kontaktoni.

   Një përqafim

 17.   Maria Rosa Pereyra Galban dijo

  Orkide që unë dua të ndaj nga bima nënë është e bashkangjitur në rrjedhin dhe ka 3 rrënjë ajrore. Si duhet ta bëj? Isshtë më mirë ta ndash ose ta lësh ashtu siç është. Faleminderit